GDO Nedir? GDO'lu Ürünlerin Zararları ve Faydaları

GDO Nedir? GDO'lu Ürünlerin Zararları ve Faydaları
GDO'lu ürünler genetik teknikler kullanılarak değiştirilmiş gıdalardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Genetiği değiştirilmiş organizmaların kısaltması olan GDO'lar birçok tartışmaya maruz kalmaktadır.

 

ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, GDO tohumları, Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilen tüm mısır, mısır ve soyaların %90'ından fazlasını ekmekte kullanılır; bu, yediğiniz yiyeceklerin çoğunun GDO içerdiği anlamına gelir ( 1 ).

 

Önemli kuruluşların ve araştırmaların çoğu GDO'lu ürünlerin güvenli ve sürdürülebilir olduğunu öne sürse de, bazı insanlar sağlığınıza ve çevreye zarar verebileceğini iddia ediyor.

 

Bu makale GDO'ların ne olduğunu açıklamaya yardımcı olur, artıları ve eksileri hakkında dengeli bir açıklama sağlar ve GDO'lu ürünlerin nasıl tanımlanacağı konusunda rehberlik eder.

 

GDO Nedir?

Genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelen “GDO”, DNA'sı genetik mühendisliği teknolojisi kullanılarak değiştirilmiş herhangi bir organizmayı ifade eder.

 

Gıda endüstrisinde GDO'lu ürünler, büyümelerini, besin içeriğini, sürdürülebilirliği, haşere direncini ve tarım kolaylığını iyileştirmek gibi çeşitli nedenlerle kendilerine eklenen genlere sahiptir (2).

 

Seçici üreme yoluyla gıdalara doğal olarak arzu edilen özellikler vermek mümkün olsa da, bu süreç birçok nesil alır. Ayrıca, yetiştiriciler hangi genetik değişimin yeni bir özelliğe yol açtığını belirlemek için mücadele içine girebilirler.

 

Genetik modifikasyon, bitkiye istenen özel özelliği veren bilimsel teknikler kullanarak bu süreci önemli ölçüde hızlandırır.

 

Örneğin, en yaygın GDO ürünlerinden biri, böcek ilacı Bt toksini üretmek için genetik olarak değiştirilmiş Bt mısırdır. Bu toksini yaparak, mısır zararlılara direnebilir ve böcek ilacı ihtiyacını azaltır (3).

 

GDO bitkileri Amerika Birleşik Devletleri'nde inanılmaz derecede yaygındır, soya, pamuk ve mısırın en az %90'ı genetik tekniklerle yetiştirilmektedir (4).

 

Aslında, süpermarketlerdeki yiyeceklerin %80'inin genetik olarak değiştirilmiş ürünlerden gelen bileşenler içerdiği tahmin edilmektedir.

 

GDO bitkileri çiftçiliği çok daha kolay hale getirirken, çevre üzerindeki potansiyel etkileri ve insan tüketimi için güvenlikleri - özellikle çevre hastalıkları ve alerjileri hakkında bazı endişeler var (5).

 

Bununla birlikte, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve USDA, GDO'ların insan ve hayvan tüketimi için güvenli olduğunu savunuyor (6).

 

Özet: GDO'lar genetik mühendisliği teknikleri kullanılarak yapılmış gıda maddeleridir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilen soya, pamuk ve mısırın %90'ını oluştururlar ve insan tüketimi için güvenli kabul edilirler.

GDO'lu Ürünlerin Avantajları

 

GDO’lu ürünler yetiştiriciye ve tüketiciye çeşitli avantajlar sunabilir.

 

Öncelikle, birçok GDO ürünü, onları zararlılara ve böceklere karşı koruyan bir geni ifade etmek için genetik olarak modifiye edilmiştir.

 

Örneğin, Bt geni genellikle genetik olarak mısır, pamuk ve soya fasulyesi gibi mahsullere dönüştürülür. Bacillus thuringiensis olarak bilinen doğal olarak oluşan bir bakteriden gelir.

 

Bu gen, GDO bitkilerine doğal bir direnç veren birkaç zararlı ve böcek için toksik olan bir protein üretir. Bu nedenle, GDO bitkilerinin sıklıkla zararlı pestisitlere maruz kalmasına gerek yoktur (7).

 

Aslında, 2014'teki 147 çalışmanın analizi, GDO teknolojisinin kimyasal böcek ilacı kullanımını %37 oranında azalttığını ve ekin verimini %22 oranında artırdığını buldu (8).

 

Diğer GDO bitkileri, kuraklık gibi stresli koşullarda hayatta kalmalarına yardımcı olan genlerle modifiye edilmiştir ve yanıklar gibi hastalıklara direnerek çiftçiler için daha yüksek bir verim elde edilmesini sağlar (9, 10, 11).

 

Bununla birlikte, bu faktörler çiftçiler ve tüketiciler için maliyetleri düşürmeye yardımcı olur, çünkü daha sert koşullar ile daha fazla mahsul verimi ve büyümesine izin verir.

 

Ek olarak, genetik modifikasyon gıdaların besin değerini artırabilir. Örneğin, altın pirinç olarak da adlandırılan beta karoten bakımından yüksek pirinç, yerel diyetlerin kronik olarak A vitamini bakımından yetersiz olduğu bölgelerde körlüğün önlenmesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir (12).

 

Dahası, genetik modifikasyon, sadece kahverengileşmeyen elma gibi gıdaların lezzetini ve görünümünü arttırmak için kullanılabilir (13).

 

Ayrıca, güncel araştırmalar GDO'lu ürünlerin tüketim için güvenli olduğunu göstermektedir (14).

 

Özet: GDO'lu ürünler çiftçilerin büyümesi için daha kolay ve daha az maliyetlidir, bu da onları tüketici için daha ucuz hale getirir. GDO teknikleri aynı zamanda gıdaların besinlerini, lezzetini ve görünümünü de artırabilir.

GDO'lu Ürünlerin Zararları Hakkında Endişeler

 

Mevcut araştırmalar GDO'lu gıdaların güvenli olduğunu öne sürse de, uzun vadeli güvenlik ve çevresel etkileri hakkında bazı endişeler var (14).

 

İşte GDO ürün tüketimi ile ilgili bazı önemli endişeler.

 

Alerjiler

 

GDO'lu yiyeceklerin alerjik reaksiyonu tetikleyebileceğine dair bazı endişeler vardır.

 

Bunun nedeni GDO'lu ürünlerin yabancı genler içermesidir, bu nedenle bazı insanlar alerjik reaksiyona neden olabilecek gıdalardan gen barındırdıklarından endişe duyarlar.

 

1990'ların ortalarında yapılan bir araştırma, GDO soya fasulyesine Brezilya fındığı proteini eklenmesinin Brezilya fındığına duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebileceğini buldu. Ancak, bilim adamları bunu keşfettikten sonra, bu GDO'lu yiyecekleri hızla terk ettiler (15).

 

Alerji endişeleri geçerli olmakla birlikte, şu anda piyasada bulunan GDO'lu gıdalara karşı alerjik reaksiyon bildirilmemiştir.

 

FDA'ya göre, GDO gıdaları geliştiren araştırmacılar, alerjenlerin bir gıdadan diğerine aktarılmamasını sağlamak için testler yapıyorlar (16).

 

Buna ek olarak, araştırmalar GDO'lu gıdaların GDO'lu olmayanlara göre alerjileri tetikleme gibi bir şey olmadığını göstermiştir (17).

 

Ancak, soya alerjiniz varsa, hem GDO hem de GDO olmayan soya ürünleri alerjik reaksiyona neden olur.

 

Kanserler

 

Benzer şekilde, GDO'lu ürünlerin kanserlerin ilerlemesine yardımcı olabileceği konusunda ortak bir endişe vardır.

 

Kanserlere DNA mutasyonları neden olduğu için, bazı insanlar ilave genleri olan yiyecekleri yemenin DNA'nızı etkileyebileceğinden korkarlar.

 

Bu endişe kısmen GDO alımını daha yüksek tümör ve erken ölüm riskine bağlayan erken bir fare çalışmasından kaynaklanabilir. Bununla birlikte, bu çalışma daha sonra kötü tasarlandığı için geri çekildi (18, 19, 20).

 

Şu anda, hiçbir insan araştırması GDO alımını kanserlere bağlamaz.

 

Amerikan Kanser Derneği (ACS) GDO gıda alımını artan veya azalan kanser riskine bağlayacak bir kanıt olmadığını belirtmiştir ( 21 ).

 

Aynı şekilde, uzun vadeli insan çalışmaları mevcut değildir. Bu nedenle, daha uzun vadeli insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Diğer Çevre ve Sağlık Sorunları

GDO'lu ürünler çiftçiler için uygun olsa da, çevresel kaygılar vardır.

 

GDO'lu ürünlerin çoğu Roundup( herbisidin marka adıdır) gibi herbisitlere karşı dayanıklıdır. Bu, çiftçilerin kendi ürünlerine zarar vermekten korkmadan Roundup'ı kullanabileceği anlamına gelir.

 

Bununla birlikte, giderek artan sayıda yabani ot zamanla bu herbisite karşı direnç geliştirmiştir. Bu, dirençli yabani otları öldürmek için ürünlere daha fazla Roundup uygulamasına neden oldu, çünkü mahsul hasatını etkileyebilirler (22, 23, 24).

 

Roundup ve aktif madde glifosatı tartışmaya maruz kalmaktadır çünkü hayvan ve test tüpü çalışmaları onları çeşitli hastalıklara bağlamıştır (25, 26, 27).

 

Yine de, çok sayıda çalışmanın gözden geçirilmesi, GDO gıdalarda bulunan düşük miktarlarda glifosatın insan tüketimi için güvenli olduğu sonucuna varmıştır (28).

 

GDO'lu ürünler ayrıca çevre için olumlu olan daha az pestisit uygulamasına izin verir.

 

Bununla birlikte, daha uzun vadeli insan araştırması gerekli.

 

Özet: GDO'larla ilgili temel endişeler alerji, kanser ve çevresel sorunları içerir - bunların hepsi tüketiciyi etkileyebilir. Mevcut araştırmalar çok az risk önermekle birlikte, daha uzun vadeli araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

GDO'lu Ürünler Nasıl Anlaşılır?

 

GDO'lu ürünler tüketim için güvenli görünse de, bazı insanlar onlardan kaçınmak ister. Marketlerdeki yiyeceklerin çoğu GDO'lu ürünlerle yapıldığından, kaçınmak yine de zordur.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilen ve satılan GDO'lu ürünler mısır, soya fasulyesi, kanola, şeker pancarı, yonca, pamuk, patates, papaya, yaz kabağı ve birkaç elma çeşidini içerir (29).

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde şu anda GDO'lu gıdaların etiketlenmesini zorunlu kılan hiçbir düzenleme yoktur.

 

Yine de, Ocak 2022 itibariyle USDA, gıda üreticilerinin GDO içerikli tüm gıdaları etiketlemelerini gerektirecektir (6).

 

Bununla birlikte, etiketler “GDO” demez, bunun yerine “biyomühendislik gıda” terimini kullanır. Bileşenlerin üzerinde veya yakınında listelenen USDA biyomühendislik gıda sembolü veya pakette "Daha fazla bilgi için burayı tarayın" gibi talimatlar içeren taranabilir bir kod olarak görüntülenir (6).

 

Şu anda, bazı gıdalar, ürünün GDO içermediğini gösteren üçüncü taraf bir "GDO dışı proje doğrulanmış" etiketine sahip olabilir. Ancak, bu etiket isteğe bağlıdır.

 

Ayrıca, “%100 organik” etiketli herhangi bir yiyeceğin GDO içeriği içermediğini belirtmek gerekir, çünkü ABD yasaları bunu yasaklamaktadır. Bununla birlikte, bir ürün basitçe “ organik ” olarak etiketlenmişse, bazı GDO'lar içerebilir (30).

 

Avrupa Birliği'nde (AB )%0,9'dan fazla GDO içerikli yiyecekler “genetik olarak değiştirilmiş” veya “genetik olarak değiştirilmiş [gıda adı] 'dan üretilmiş” olarak listelenmelidir. Ambalajı olmayan yiyecekler için, bu kelimeler süpermarket rafındaki gibi bir ürünün yanında listelenmelidir ( 31 ).

 

Yeni düzenlemeler ABD'de yürürlüğe girinceye kadar, bir gıdanın GDO bileşenleri içerip içermediğini anlamanın açık bir yolu yoktur.

 

Bununla birlikte, birçok küçük çiftliğin GDO tohumlarını kullanma olasılığı düşük olduğundan, yerel olarak yiyerek GDO gıdalardan kaçınmayı deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, yukarıda listelenen GDO ürünlerinden içerik içeren yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

 

Özet: 2022 USDA kuralı yürürlüğe girinceye kadar, ABD'de hangi gıdaların GDO içerdiğini belirlemek zordur. GDO'ları sınırlandırarak, yerel olarak yiyerek, üçüncü taraf GDO'suz etiketleri arayarak veya %100 organik ürün satın alarak GDO'lardan kaçınabilirsiniz.


Uzun Lafın Kısası

 

GDO'lar genetik teknikler kullanılarak değiştirilmiş gıdalardır.

 

Marketinizdeki yiyeceklerin çoğu GDO bileşenleri içerir, çünkü çiftçiler için daha kolay ve daha uygun maliyetlidir, bu da onları tüketici için daha ucuz hale getirir.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde GDO teknikleri kullanılarak yetiştirilen yiyecekler arasında mısır, soya fasulyesi, kanola, şeker pancarı, yonca, pamuk, patates, papaya, yaz kabağı ve birkaç elma çeşidi bulunur.

 

Mevcut araştırmalar GDO'lu gıdaların tüketim için güvenli olduğunu öne sürse de, bazı insanlar potansiyel sağlık etkileri konusunda endişe duymaktadır. Uzun süreli insan çalışmaları eksikliği nedeniyle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler