Gaz Yapan Yiyecekler

Gaz Yapan Yiyecekler
Ortalama olarak, çoğu insan günde en az 14 kez gaz çıkarır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kabul etmek istesek de istemesek de, herkesin zaman zaman gazı olur. Gaz, hava yutmaktan ve sindirim sisteminizdeki yiyeceklerin parçalanmasından kaynaklanır. Sonuçlar genellikle geğirme, şişkinlik veya gazın geçmesidir. Ortalama olarak, çoğu insan günde en az 14 kez gaz çıkarır. Bazı insanlar rahatsız edici veya utanç verici hissedebilecek kadar diğerlerinden daha fazla gaza sahiptir. 

 

Çok fazla gaz ve şişkinlik yaşıyorsanız, diyetinizde değişiklik yapmak yardımcı olabilir. İşte en fazla gaza neden olan yiyecek türleri. İnsanların vücutlarının farklı tepki verdiğini unutmayın, bu nedenle diyetinizde değişiklik yaparsanız, en çok tepki verdiğiniz yiyeceklerden kaçının.

 

1. Fasulye

 

Gaza neden olan yiyecekleri düşündüğünüzde, fasulye muhtemelen listenin başındadır. Fasulye, vücudun sindirimi zor olan karmaşık bir şeker olan çok sayıda rafinoz içerir. Raffinose ince bağırsaklardan bakterilerin parçaladığı kalın bağırsaklara geçer ve rektumdan çıkan hidrojen, karbondioksit ve metan gazı üretir.

 

Fasulyeleri kesmeden gazı azaltmak için, bir çalışma reçetesiz ürün Beano, bazı insanlar için etkili bir şekilde azaltılmış gaz bulundu. Fasulyeleri bir gece bekletmek de gazı azaltmaya yardımcı olabilir.

 


2. Süt Ürünleri

 

Laktoz, sütte ve peynir ve dondurma da dahil olmak üzere çoğu süt ürününde bulunan bir şekerdir. Yeterince laktaz enzimi üretmeyen insanlar, laktoz intoleransı olarak bilinen laktozu sindirmekte zorlanırlar. Artan gaz, laktoz intoleransının bir belirtisidir. Laktoza intoleransınız olduğundan şüpheleniyorsanız, badem sütü veya soya “süt ürünleri” gibi süt ürünü olmayan değiştirmeleri deneyerek veya laktozlu yiyecekleri yemeden önce bir laktaz tablet alarak belirtilerinizi azaltabilirsiniz.

 

3. Kepekli Tahıllar

 

Buğday ve yulaf gibi kepekli tahıllar lif, rafinoz ve nişasta içerir. Bunların hepsi kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından parçalanır ve bu da gaza yol açar. Aslında pirinç, gaza neden olmayan tek tanedir.

 

4. Sebzeler

 

Brüksel lahanası, brokoli, lahana, kuşkonmaz ve karnabahar gibi bazı sebzelerin fazla gaza neden olduğu bilinmektedir. Fasulye gibi, bu sebzeler de karmaşık şeker, rafinoz içerir. Bununla birlikte, bunlar çok sağlıklı gıdalardır, bu nedenle diyetinizden çıkarmadan önce doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

 


5. Soda

 

Soda ve diğer gazlı içecekler yuttuğunuz hava miktarına önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Hava sindirim sisteminize girdiğinde, bir şekilde geçmesi gerekir. Bu geğirmeye neden olur ve ne kadar gaz geçirdiğinizi de artırabilir. Sodayı meyve suyu, çay veya su (karbonatsız) ile değiştirmek, gazı azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

6. Meyveler

 

Elma, şeftali, armut ve kuru erik gibi meyveler, vücudun sindirmede zorlandığı doğal şeker alkolü, sorbitol içerir. Birçok meyvede suda çözünen bir lif türü olan çözünür lif de bulunur. Sorbitol ve çözünür liflerin her ikisi de bakterilerin hidrojen, karbon dioksit ve metan gazı oluşturmak için parçaladığı kalın bağırsaklardan geçmelidir.

 

7. Akide Şeker

 

Sert şekerleri emmek ekstra hava yutmanıza neden olabilir. Birçok şeker tatlandırıcı olarak sorbitol de kullanır. Bu iki faktör ekstra gaza katkıda bulunabilir.

 

8. Soğan

 

Soğan, fruktoz adı verilen doğal bir şeker içerir. Rafinoz ve sorbitol gibi, fruktoz da bağırsaklardaki bakteriler onu parçaladığında gaza katkıda bulunur.

 

9. Sakız

 

Sakız, gaz için beklenmedik bir kaynak gibi görünüyor, ancak çiğnemek daha fazla hava yutmanıza neden olabilir. Birçok şekersiz sakız, sindirimi zor olan sorbitol, mannitol ve ksilitol gibi şeker alkolleriyle de tatlandırılır. Çok fazla geğirirseniz, doktorunuz gazı azaltmak için sakızı durdurmanızı önerebilir.

 

10. İşlenmiş Gıdalar

 

İşlenmiş gıdalar ekmekler, atıştırmalık yiyecekler, tahıl ve salata sosu gibi paketlenmiş ürünlerdir. Bunlar fruktoz ve laktoz gibi çeşitli bileşenler içerir. Bu kombinasyon artmış gaza yol açabilir.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, gaz sorunu yaşamamak için, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler