Yer Fıstığı Kilo Aldırır Mı?

Yer Fıstığı Kilo Aldırır Mı?

Fıstık inanılmaz bir besin deposudur ve bu onu sağlıklı bir atıştırmalık yapar.

 

Yer Fıstığı Kilo Aldırır Mı? Yer Fistigi Kilo Aldirir Mi?

 

Yer fıstığı kilo yapar mi? Yer fıstığı kilo yaparmı? Yer fıstık kilo aldırır mı? Yer fıstığı, dünyanın en popüler kuru yemişlerinden biridir. Sağlıklı bir atıştırmalık veya tatlının üstünde yaygın olarak kullanılırlar ve genellikle herhangi bir marketin, büfenin, barın tezgahında bulunurlar. Hatta spor yapanlar arasında yaygın olan fıstık ezmesi formu evde kendi başınıza da yapımı oldukça kolay olan bir atıştırmalık enerji kaynağıdır. Türkiye için daha popüler ve el üstünde tutulan Antep fıstığı olsa da yer fıstığına daha kolay ulaşılabilir. Özellikle ketojenik diyet ve ülkemizde Canan Karatay'ın öne sürdüğü Karatay diyetiyle kuru yemişlere bakış açımız değişti. Yer fıstığı kilo alma ön kalori yargısından kurtulup besin değerine ve faydalarına odaklanabildik.

Çiğ, kavrulmuş, haşlanmış, tuzlanmış, aromalı veya sade gibi birçok çeşide sahiptirler. Yer fıstığı ezmesi olarak da tüketilen bu kuru yemiş yüksek protein ve yağ içeriği ile bilinmesine rağmen, kilo vermenize yardımcı olup olamayacağını merak edebilirsiniz.

Bu makale yer fıstığının kilo vermeye yardımcı olup olmadığını anlatmaktadır. Fıstığın faydaları, fıstığın besin değerlerini öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Yer Fıstığı Kilo Vermeye Yardımcı Mı? Yer Fıstığı Kilo Verme

 

Yer fıstığı kilo verdirir mi? Yer fıstığı birçok şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Evet, bir sürü faydalı yağlar bulundurmasının yanında kilo kaybına katkıda bulunur. Aslında, birçok gözlemsel çalışma fıstık yemenin sağlıklı bir kilo ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, daha düşük obezite oranları ile bağlantılıdırlar (1, 2, 3).

Kilo almak veya kilo vermek tek bir gıda maddesine atfedilemeyecek kadar uzun süreçleri içerir. Temelde kilo almanın sebebi günlük almanız gereken kalorinin fazlasını almaktır. Eğer siz de fıstık yerken kaloriyi aşıyorsanız zamanla kilo almanız olasıdır. Ben kalori hesaplarını yapamıyorum, çok stres oluyorum ama kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazıradığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağınızda!).

 

Sizi Tok Tutar - Yer Fıstığı Tok Tutar Mı?

 

 

Basit karbonhidrat bakımından zengin olan diğer atıştırmalık yiyeceklerin aksine, yer fıstığı, sindirimi daha uzun süren sağlıklı yağlar, proteinler ve lif bakımından zengindir (4).

15 katılımcıda yapılan küçük bir çalışma, kahvaltıya fıstık veya fıstık ezmesinin eklenmesinin tokluğun ve kan şekeri seviyelerinin daha yüksek olmasına yol açtığını buldu (5).

Basit karbonhidratlar hızla kan dolaşımına emilir ve kan şekerinde hızlı bir artışa ve ardından hızlı bir düşüşe yol açar. Bu, yemekten kısa bir süre sonra aç hissetmenize neden olabilir (6).

Buna karşılık, yer fıstığı yavaş sindirilir ve midenizde daha uzun süre kalır. Bu, daha tok hissetmenize ve öğününüzden tatmin olmanıza yardımcı olur ve yemekler arasında daha uzun süre devam etmenizi sağlar (4, 5).

Son olarak, yer fıstığı daha fazla çiğneme gerektirir, bu da yemeğinizi daha yavaş yemenizi sağlar. Sonuç olarak, bu, vücudunuza aşırı yemenizi önleyebilecek tokluk sinyalleri göndermesi için zaman verir (4, 5).

 

Fıstığın faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Fıstığın Faydaları ve Besin Değerleri).

 

Sağlıklı Yağlarla Doludur - Yer Fıstığında Yağ Var Mı?

 

 

Yer fıstığı, tekli doymamış yağ asitleri (MUFA'lar) ve çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA'lar) olarak bilinen sağlıklı yağlar bakımından zengindir.

Bu yağlarda yüksek bir diyet,  inflamasyon, obezite ve kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlarda azalma bildirilmiştir (7, 8).

Yer fıstığı kilo aldırmıyor diyemeyiz ancak fındık tüketimi fıstığa göre, daha fazla kilo alımı riski ile ilişkilidir. Bazı araştırmacılar, fındıklardaki yüksek doymamış yağ içeriğinin vücudun depolanmış yağları enerji olarak kullanma yeteneğini geliştirebileceğini düşünüyor. Kilo alımını yavaşlattığı için bozulma ya da küflenme olmadıkça hamilelikte de yararlı ve bir çok hastalık riskini azaltıyor. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (9).

Fıstık ezmesi diyette yenir mi? Fıstık ezmesi kilo aldırır mı? Merak ediyorsanız tıklayın (Oku).

 

Yer Fıstığı ile Düşük Kalori Alımı

 

Yer fıstığı yüksek kalorili olmasına rağmen, sağladığı tüm kalorileri sindirirken emilemeyebilir.

Fıstık yerken, dişleriniz onları tam sindirim için yeterince küçük bir boyuta ayıramaz, yani geri kalanı atık yoluyla atılırken muhtemelen daha az kalori  alırsınız (10, 11, 12, 13).

63 erkekte yapılan bir çalışmada, katılımcılar bütün fıstık, fıstık ezmesi, fıstık yağı veya fıstık unu yediler. Dışkı örneklerini karşılaştırdıktan sonra, bütün fıstık yiyenlerin dışkılarında önemli ölçüde daha yüksek miktarda yağ vardı, bu da daha düşük kalori emilimini gösteriyor yani fıstığı tane olarak yemek fıstık ezmesi olarak yemeye göre daha az kalori almanıza neden olur (13).

Ancak bu, yer fıstığında yüzecek kadar yiyebileceğiniz gerektiği anlamına gelmez. Yer fıstığı gibi aşırı kalorili yiyeceklerin aşırı tüketilmesi kalori fazlasına yol açabilir ve sonuçta kilo verme çabalarınızı engelleyebilir. Kalori hesabı yapmaktan yoruldum ancak kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Yer fıstığı kaç kalori? Örneğin, 1/4 fincan (146 gram) yer fıstığı porsiyonu 207 kalori içerir. Kalorilerin sadece % 50-75'i emilse bile, bu hala 104-155 kaloridir (14).

Kabuklu fıstık kalori, yer fıstığının kalorisini öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca yer fıstığı nasıl ekilir ve yer fıstık ezmesi yapımını da bu yazımıdan öğrenebilirsiniz (çiğ fıstık kalori).

Bu nedenle, kalorilerin toplanmasını önlemek için porsiyon boyutlarına dikkat etmek hala önemlidir. Yer fıstığı porsiyon miktarı, Aşırı yemek kolay olduğu için porsiyon başına 1-2 avuç dolusu ölçmek en iyisidir.

Yer fıstığı fiyat bilgisi alınan yere ve miktara göre değişiklik gösterecektir. BİM markette 500 gram yer fıstığı fiyatı 11.50 liradır.

Özet: Araştırmalar yer fıstığı yemenin kilonuzu daha iyi yönetmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yer fıstığı lif, protein ve sağlıklı yağlar açısından zengindir, bu da kendinizi tokluk hissetmenize ve aşırı yemeyi önlemenize yardımcı olabilir.

 

Hangi Yer Fıstığı Formunu Seçmelisiniz?

 

Minimum işleme tabi tutulmuş ve ilave tuz veya diğer bileşenler içermeyen aromasız fıstık seçmek her zaman en iyisidir. Şeker kaplama içeren ve ek kalori sağlayan şekerli fıstıklardan kaçının.

Ekstra lif ve antioksidanlar için, kabuklu fıstıkların tadını çıkarın. Lif ne işe yarar? Ekstra lif tokluğu artırmaya yardımcı olabilir.

Çiğ fıstık kaç kalori? Kavrulmuş fıstık kaç kalori? Yer fıstığı kalori açısından incelenirse, haşlanmış fıstık, çiğ veya kavrulmuş fıstıktan daha az kalori içerir, 1/4 kupa (146 gram) başına yaklaşık 116 kalori, çiğ ve kavrulmuş fıstık için sırasıyla 207 ve 214 kalori içerir (14, 15, 16).

Bununla birlikte, haşlanmış fıstık çiğ ve kavrulmuş fıstıklardan % 50 daha az yağ içerir, yani aynı tokluk etkisine sahip olmayabilirler. Bu nedenle, en çok beğendiğiniz türü seçin ve her zaman porsiyon boyutlarınıza dikkat edin (14, 15, 16).

Açılmaları daha uzun sürdüğü için kabuklu fıstık seçin, bu da akılsız yemeyi önleyebilir ve uğraştırır, size tokluk sinyali için zaman kazandırır. Sonuçta porsiyon boyutlarınızı ve kalori alımınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Fıstık ezmesi sağlıklı bir seçenek olsa da, ilave tuz, işlenmiş yağ veya diğer bileşenler içermeyen doğal fıstık ezmesi hatta fıstığın kabuklu halini tüketmek çok daha iyi olabilir.

Soslu fıstık kaç kalori? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (soslu fıstık kalori).

Özet: Çiğ, kavrulmuş ve haşlanmış fıstık, sağlıklı atıştırmalık olarak harika seçeneklerdir. Tuz ve tatlandırıcı içermeyen fıstık seçtiğinizden emin olun ve her zaman porsiyon boyutlarınıza dikkat edin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Fıstık inanılmaz bir besin deposudur ve bu onu sağlıklı bir atıştırmalık yapar.

Sizi daha uzun süre tok tutacak kilo yönetimine yardımcı olabilecek lif, protein ve sağlıklı yağlarla doludurlar.

En iyi sonuçlar için, tuz ve tatlandırıcı içermeyen çiğ, kavrulmuş veya haşlanmış fıstık seçin ve porsiyon boyutunuza dikkat edin.

Fıstık, kilo verme hedeflerinize yardımcı olmak için diğer yüksek kalorili ve işlenmiş atıştırmalıklara mükemmel bir alternatiftir.

 
Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın