Fındık Faydaları

Fındık Faydaları
Fındık, vitaminler, mineraller, antioksidan bileşikler ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere besinlerle doludur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Fındık nedir? Fındık, Corylus ağacından gelen bir kuru yemiş türüdür. Çoğunlukla Türkiye, İtalya, İspanya ve ABD'de yetiştirilmektedir.

 

Fındıkların hoş bir tadı vardır ve çiğ, kavrulmuş veya öğütülmüş un halinde kullanılabilirler. Ayrıca fındık ezmesi, fındık yağı gibi de karşımıza çıkar.

 

Diğer fındık gibi, fındık da besin açısından zengindir ve yüksek miktarda protein, yağ, vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. İşte fındıkların kanıta dayalı yedi faydası, fındık faydaları.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

1. Besin Değerleri

 

Fındık harika bir besin profiline sahiptir. Kalorileri yüksek olmasına rağmen, besin maddeleri ve sağlıklı yağlar ile yüklenir.

 

Fındık besin değeri, 28 gram veya yaklaşık 20 tam fındık içerir ( 1 ):

 

  • Fındık Kalori: 176
  • Toplam yağ: 17 gram
  • Protein: 4.2 gram
  • Karbonhidrat: 4.7 gram
  • Lif: 2.7 gram
  • E Vitamini: RDI'nın% 21'i
  • Tiamin: RDI'nın % 12'si
  • Magnezyum: RDI'nın% 12'si
  • Bakır: RDI'nın% 24'ü
  • Manganez: RDI'nın% 87'si

 

Fındık vitaminleri, fındık ayrıca iyi miktarda B6 vitamini, folat, fosfor, potasyum ve çinko içerir.

 

Ek olarak, zengin bir mono- ve çoklu doymamış yağ kaynağıdır ve oleik asit gibi iyi miktarda omega-6 ve omega-9 yağ asitleri içerirler ( 1 ,2 ).

 

Ayrıca, 28 gramlık porsiyon, RDI'nın yaklaşık% 11'ini oluşturan 11.2 gram diyet lifi sağlar ( 1 ).

 

Bununla birlikte, fındık, demir ve çinko gibi bazı minerallerin fındıklardan emilimini bozduğu gösterilen fitik asit içerir ( 3 ).

 

Özet: Fındık, E vitamini, manganez ve bakır gibi zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ek olarak, yüksek bir omega-6 ve omega-9 yağ asitleri içeriğine sahiptirler.

 

2. Antioksidanlardan Zengin

 

Fındık önemli miktarda antioksidan sağlar.

 

Antioksidanlar vücudu hücre yapısına zarar verebilecek, yaşlanma, kanser ve kalp hastalığını destekleyebilecek oksidatif stresten korur (4 , 5 ).

 

Fındıktaki en bol antioksidanlar fenolik bileşikler olarak bilinir. Kan kolesterolünü ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı oldukları kanıtlanmıştır. Ayrıca kalp sağlığı ve kansere karşı koruma için de yararlı olabilirler (6 , 7 , 8 ).

 

8 haftalık bir çalışma, derili veya derisiz fındık yemenin, fındık yememeye kıyasla oksidatif stresi önemli ölçüde azalttığını gösterdi ve bu da hiçbir etkiye neden olmadı ( 9 ).

 

Mevcut antioksidanların çoğu, somunun derisinde konsantre edilir. Bununla birlikte, bu antioksidan içerik kavurma işleminden sonra azalabilir (10 , 11 , 12 ).

 

Bu nedenle, kavrulmuş veya kavrulmuş soyulmuş çekirdeklerden ziyade, bütün kavrulmuş çekirdekleri deri ile tüketmeniz önerilir (11 ).

 

Özet: Fındık, vücutta antioksidan korumayı arttırdığı gösterilen fenolik bileşikler bakımından zengindir. En yüksek antioksidan konsantrasyonunu elde etmek için fındıkları tamamen ve kavrulmamış olarak yemek en iyisidir.

 

3. Kalp için İyi Olabilir

 

Fındık kalbe iyi gelir mi? Fındık yemenin kalbi koruduğu gösterilmiştir (13 ).

 

Fındık kolesterolü yükseltir mi? Fındıkta, yüksek antioksidan ve sağlıklı yağ konsantrasyonu antioksidan potansiyelini artırabilir ve kandaki kolesterol seviyelerini düşürebilir (14 , 15).

 

Bir ay süren bir çalışmada, günlük toplam kalori alımının % 18-20'sini fındıktan yüksek kolesterol seviyesine sahip 21 kişi gözlemledi. Sonuçlar kolesterol, trigliseritler ve kötü LDL kolesterol seviyelerinin düştüğünü gösterdi (16 ).

 

Katılımcılar ayrıca kandaki arter sağlığı ve iltihap belirteçlerinde iyileşmeler yaşadılar.

 

Dahası, 400'den fazla insanı içeren dokuz çalışmanın gözden geçirilmesi, fındık yiyenlerde kötü LDL ve toplam kolesterol seviyelerinde düşüşler görürken, iyi HDL kolesterol ve trigliseritler değişmedi (17).

 

Diğer çalışmalar, kalp sağlığı üzerinde benzer etkiler göstermiştir, sonuçlar daha düşük kan yağ seviyeleri ve artmış E vitamini seviyeleri göstermektedir (14 , 18 , 19 , 20 ).

 

Ayrıca, fındıklardaki yüksek yağ asitleri, diyet lifi, antioksidanlar, potasyum ve magnezyum içeriğinin kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olduğu görülmektedir (21).

 

Genel olarak, günde 29 ila 69 gram fındık yemek, kalp sağlığı parametrelerindeki iyileşmelerle bağlantılıdır (17 ).

 

Özet: Fındık, oksidatif kapasiteyi artırabilir ve kan lipit seviyelerini azaltabilir. Bu da kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kan basıncını normalleştirmeye yardımcı görünüyorlar.


4. Düşük Kanser Oranları ile Bağlantılı

 

Fındıkların yüksek konsantrasyonda antioksidan bileşikleri, vitaminleri ve mineralleri onlara bazı anti-kanser özellikleri verebilir.

 

Ceviz ve Antep fıstığı gibi diğer kuru yemişler arasında, fındıklar proantosiyanidinler olarak bilinen bir antioksidan kategorisinin en yüksek konsantrasyonuna sahiptir (7 ).

 

Bazı test tüpü ve hayvan çalışmaları, proantosiyanidinlerin bazı kanser türlerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Oksidatif strese karşı korudukları düşünülmektedir (22 , 23).

 

Ek olarak, fındıklar, kansere neden olabilecek veya onları teşvik edebilecek hücre hasarına karşı olası koruma sergileyen başka bir güçlü antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir(24 ).

 

Benzer şekilde, fındık bir onsluk porsiyonda manganez için % 87'lik bir RDI sağlar ( 1 ).

 

Manganez, oksidatif hasarı azaltabilecek ve kanser riskini azaltabilecek belirli enzimlerin işlevlerine yardımcı olduğunu göstermiştir (25, 26 ).

 

Birkaç test tüpü çalışması, fındık ekstresinin servikal, karaciğer, meme ve kolon kanseri tedavisinde yararlı olabileceğini göstermiştir (27 , 28 ).

 

Ayrıca, fındık derisi ekstraktından yapılan bir ürünü kullanan bir hayvan çalışması, sekiz haftalık çalışma döneminden sonra kolon kanseri riskinin azalmasına neden oldu (29 ).

 

Fındıkların kanser gelişimine karşı yararlarını araştıran çoğu çalışma test tüplerinde ve hayvanlarda yapıldığından, insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Fındıktaki yüksek antioksidan bileşikler, E vitamini ve manganez konsantrasyonu, bazı kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

5. Enflamasyonu Azaltabilir

 

Fındık, yüksek konsantrasyonlardaki sağlıklı yağlar sayesinde azaltılmış enflamatuar belirteçlerle ilişkilendirilmiştir.

 

Bir çalışma, yüksek kolesterol seviyesine sahip 21 kişide fındık yemenin yüksek hassasiyetli C-reaktif protein gibi enflamatuar belirteçleri nasıl etkilediğini araştırdı.

 

Katılımcılar, fındıkların toplam kalori alımının % 18-20'sini oluşturduğu bir diyetin ardından dört hafta sonra inflamasyonda önemli düşüşler yaşadı (16 ).

 

Ayrıca, 12 hafta boyunca her gün 60 gram fındık yemek, aşırı kilolu ve obez insanlarda inflamatuar belirteçleri azaltmaya yardımcı oldu (30 ).

 

Bir başka çalışmada fındık yemenin iltihabı nasıl etkilediği incelendi. 40 gram fındık yemenin sağlıklı insanlarda inflamatuar yanıtı azaltabileceğini gösterdi (31 ).

 

Benzer şekilde, metabolik sendromlu 50 kişi, bir kontrol grubuna kıyasla 30 gram çiğ fındık - 15 gram ceviz, 7.5 gram badem ve 7.5 gram fındık - bir kombinasyonunu tükettikten sonra iltihapta bir azalma yaşadı (12 hafta) (32 ).

 

Bununla birlikte, çoğu çalışma, fındık yemenin tek başına yeterli olmadığı sonucuna varmaktadır. Enflamasyonu azaltmak için kalori kontrollü bir diyet uygulamak da önemlidir (30 ).

 

Özet: Fındık, yüksek konsantrasyonlarda sağlıklı yağ nedeniyle iltihaplanmayı önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diğer faktörler de önemlidir.

 

6. Kan Şekeri Seviyelerinin Düşmesine Yardımcı Olabilir

 

Badem ve ceviz gibi kuru yemişlerin kan şekeri seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir (33 , 34 , 35 ).

 

Fındık kan şekerini yükseltir mi? Bol olmasa da, fındığın kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceği konusunda araştırmalar vardır.

 

Bir çalışmada, tip 2 diyabetli 48 kişide fındığın açlık kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisi araştırıldı. Yaklaşık yarısı fındık olarak tüketirken, diğerleri kontrol grubu olarak görev yaptı.

 

Sekiz hafta sonra, fındık grubu açlık kan şekeri seviyelerinde önemli düşüşler yaşamamıştır (36 ).

 

Bununla birlikte, başka bir çalışmada, metabolik sendromlu 50 kişiye 30 gram karışık fındık - 15 gram ceviz, 7.5 gram badem ve 7.5 gram fındık - kombinasyonu verildi.

 

12 hafta sonra sonuçlar, açlık insülin seviyelerinde önemli bir azalma gösterdi (32 ).

 

Ek olarak, fındıklardaki ana yağ asidi olan oleik asidin, insülin duyarlılığı üzerinde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir (37 , 38).

 

İki aylık bir çalışma, oleik asit açısından zengin bir diyetin, açlık kan şekeri ve insülin seviyelerini önemli ölçüde azalttığını ve tip 2 diyabetli 11 kişide insülin duyarlılığını artırdığını gösterdi (39 ).

 

Fındık da dahil olmak üzere fındık açısından zengin bir diyetin kan şekerinizi düşürmeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceği görülmektedir.

 

Özet: Fındık, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek çeşitli bileşikler içerir. Bununla birlikte, kanıtlar sınırlıdır ve potansiyel faydalarının daha fazla araştırılması gerekmektedir.


7. Diyetinize Eklemesi Kolay

 

Fındık, diyete sağlıklı bir atıştırmalık olarak veya birçok yemekte bir bileşen olarak dahil edilebilir.

 

Fındık nasıl tüketilmeli? Fındığı nasıl tüketmeliyiz? Ham, kavrulmuş, bütün, dilimlenmiş veya öğütülmüş olarak satın alabilir ve tadını çıkarabilirsiniz. İlginç bir şekilde, insanlar öğütülmüş olanlardan ziyade dilimlenmiş ve bütün fındıkları tercih ediyor gibi görünüyor (40 ).

 

En yüksek antioksidan konsantrasyonu deriliyken, bazı tarifler cildi çıkarmanızı gerektirir. Bu, fındıkların yaklaşık 10 dakika fırında pişirilmesiyle yapılabilir. Bu da kabukların soyulmasını kolaylaştırır.

 

Soyulmuş fındık, pişirmek için, un yapmak veya besleyici ve sürülebilir olan fındık ezmesi yapmak için öğütülebilir.

 

Ayrıca, fındık, tatlı veya baharatlı bir muamele için çikolata veya tarçın veya acı gibi baharatlarla da kaplanabilir.

 

Ayrıca kekler veya dondurmalar ve diğer tatlılar için harika bir tamamlayıcıdır.

 

Özet: Fındık bütün, dilimlenmiş, öğütülmüş, çiğ veya kavrulmuş olarak bulunabilir. Genellikle atıştırmalık olarak yenir, pişmiş mallara ve diğer yemeklere eklenirler. Onları ince derileriyle ile yemek en iyisidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Fındık, vitaminler, mineraller, antioksidan bileşikler ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere besinlerle doludur.

 

Ayrıca kan yağ seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olmak, kan basıncını düzenlemek, iltihabı azaltmak ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmek gibi sağlık yararları da olabilir.

 

Aşağı yönde, tıpkı diğer kuru yemişlerde olduğu gibi, fındık bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir (41 ).

 

Sonuçta, fındık diyetinize kolayca dahil edilebilen mükemmel ve lezzetli bir besin kaynağıdır.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler