Filizlenmiş Kuru Yemiş Nedir? Filizlenmiş Kuru Yemiş Faydaları

Filizlenmiş Kuru Yemiş Nedir? Filizlenmiş Kuru Yemiş Faydaları

Filizlenmiş kabuklu yemişler, ıslatılmış ve filizlenmesine izin verilen çiğ kuru yemişlerdir.

 

Filizlenmiş kuru yemişler, çimlenmesi veya filizlenmeye başlaması için suya daldırılmış çiğ kuru yemişlerdir.

 

Filizlenmiş tahıllar popüler olduğu için filizlenmiş yemişlerin de sağlığınız açısından iyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

 

Bu makale filizlenmiş kuru yemiş tüketmenin faydalarını ve bunları diyetinize nasıl dahil edeceğinizi gözden geçirmektedir.

 

Kilo verme süreci zorlu bir süreçtir ve hemen sonuç bekleyebilirsiniz, haliyle zayıflama suları veya zayıflama kürleri denemeye başlarsınız. Ancak kalıcı çözüm beslenme düzeninizi değiştirmekten geçer. Diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu diyet listeleriyle yeni bir başlangıç yapmak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Filizlenmiş Kuru Yemişler ve Normal Kuru Yemişler

 

Filizlenmiş kuru yemişler, bitki büyümesinin ilk aşaması olan filizlenme başlayana kadar suya daldırılmış yemişlerdir.

 

Çoğu "filizlenmiş" kuru yemiş, filizlenme sürecinin yalnızca ilk aşamasından geçerek 3-12 saat suda bekletilir.

 

Filizlenme, kuru yemişleri bakteri üremesine duyarlı hale getiren nemli bir ortam gerektirir. Dahası, filizlenmiş kuru yemişler kavrulmuş değildir, bu da onları daha da yüksek bir bakteri kontaminasyonu riskine sokar.

 

Ceviz ve pikan cevizi gibi yemeden önce çıkarılması gereken dış kabuklu kuru yemişler tam olarak filizlenemez. Bu, filizlenme sırasında diğer kuru yemişlerin geliştireceği yeni bitki yaşamını gösteren küçük kuyruğu geliştirmeyecekleri anlamına gelir.

 

Ticari olarak filizlenmiş sert kabuklu yemişler steril bir ortamda hazırlanır. Genellikle küf ve gıda kaynaklı hastalık riskini önlemek için paketlenip satılmadan önce kurutulur veya susuz bırakılır (1, 2, 3).

 

Evde steril bir ortam yaratmak zor olduğu için, genellikle kendi kendinize evde kuru yemiş filizlendirmeniz tavsiye edilmez.

 

Dünya çapında tüketilen ticari kuru yemişlerin çoğu, özellikle tüketiciler için en erişilebilir olanlar filizlenmez. Bunun yerine, ticari kuru yemişler genellikle kavrulur, tatlandırılır veya baharatlanır.

 

Birçok ticari kuru yemiş de ışınlanmıştır, bu da tüketiciler için potansiyel bir risk oluşturabilecek herhangi bir bakteriyi öldürmek için ısıl işlem gördükleri anlamına gelir.

 

Özet: Yediğiniz ticari kuru yemişlerin çoğu filizlenmemiştir ve muhtemelen bir şekilde kavrulmuş veya baharatlanmıştır.

 

Filizlenmiş Kuru Yemiş Besin İçeriği

 

Araştırmalar, belirli tahılların ve baklagillerin filizlenmesinin antioksidanlarını, amino asitlerini ve B vitaminlerini artırabileceğini gösteriyor.

Diğer önemli vitamin ve minerallerin emilimini engelleyebilen fitik asit gibi antinutrientleri azalttığı da gösterilmiştir (4, 5, 6, 7).

 

Bazı kaynaklar, kabuklu yemişleri ıslatmanın ve filizlendirmenin besin içeriğini artırdığını ve fitatları azalttığını iddia etse de kuru yemiş filizlendikten sonra besin içeriği iyileştirmelerini destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 

28 gramlık (1/4 fincan) filizlenmiş ceviz porsiyonu aşağıdaki besin içeriğine sahiptir (8):

 

 • Kalori: 180
 • Toplam yağ: 16 gram
 • Protein: 6 gram
 • Toplam karbonhidrat: 4 gram
 • Lif: 2 gram
 • Şeker: 1 gram
 • Kalsiyum: DV'nin %2'si
 • Demir: DV'nin %4'ü

 

Bir çalışma, bütün ve doğranmış badem, fındık, yer fıstığı ve cevizin mineral ve fitat konsantrasyonlarını karşılaştırdı. Kuru yemişler 4 gruba ayrıldı: çiğ, 4 veya 12 saat tuz çözeltisine batırılmış veya 12 saat suda bekletilmiş (9).

 

Sonuçlar, kabuklu yemişleri suda bekletmenin aslında genel mineral içeriğini azalttığını ve fitat konsantrasyonlarını önemli ölçüde değiştirmediğini gösterdi.

 

Ayrıca, filizlenmiş ceviz ile çiğ ceviz hakkındaki mevcut besin içeriği bilgileri, genel besin bileşiminde önemli bir farklılık göstermez. (10, 11).

 

Özet: Tahıllar ve baklagiller üzerine yapılan araştırmalar, filizlenmenin besin içeriği kalitesini artırdığını gösteriyor. Bununla birlikte, filizlenmiş ve çiğ kabuklu yemişler üzerine yapılan araştırmalar, besin veya fitat içeriğinde önemli bir fark olmadığını göstermektedir.

 

Popüler Filizlenmiş Kuru Yemiş Türleri

 

İnternette, marketlerde veya sağlıklı gıda marketlerinde çeşitli filizlenmiş kuru yemişler bulunabilir. Market filizlenmiş baklagiller veya tahıllar satıyorsa, orada filizlenmiş kuru yemiş bulma olasılığınız daha yüksek olabilir.

 

Filizlenmiş kuru yemişler, diğer kuru yemişlere benzer şekilde, genellikle bir torba veya plastik kapta satılmaktadır. "Filizlenmiş" olarak etiketlenirler veya "aktif hale getirildiklerini" söyleyebilirler, bu da ilk filizlenme sürecinden geçtikleri anlamına gelir.

 

En popüler filizlenmiş fındık türlerinden bazıları şunlardır:

 

 • filizlenmiş ceviz
 • filizlenmiş pikan cevizleri
 • filizlenmiş Antep fıstığı
 • filizlenmiş badem
 • filizlenmiş kaju
 • filizlenmiş Brezilya fıstığı
 • filizlenmiş macadamia fıstığı
 • filizlenmiş fındık

 

"Filizlenmiş" cevizlerin, pikan cevizlerinin ve diğer kabuklu yemişlerin filizlenme sürecinin yalnızca ıslatma aşamasından geçeceğini ve teknik olarak tam olarak filizlenemeyeceğini unutmayın.

 

Özet: Filizlenmiş kuru yemişler internette veya bazı sağlıklı gıda marketlerinde bulunabilir. Genellikle bir torba veya plastik kapta satılırlar ve "filizlenmiş" veya "aktive" olarak etiketlenirler.

 

 

Filizlenmiş Kuru Yemişlerin Raf Ömrü

 

Filizlenmiş kuru yemişlerin raf ömrü çiğ kuru yemişlere göre daha kısadır ve ev yapımı çeşitler birkaç gün içinde yenmelidir.

 

Normal kuru yemişlere göre bakteri üreme riski daha yüksektir çünkü filizlendikten sonra kavrulurlar (1, 2, 3).

 

Çoğu kaynak, satın alınan filizlenmiş sert kabuklu yemişlerin kilerinizde 2-3 ay dayanacağını veya raf ömrünü uzatmak için buzdolabınızda veya dondurucunuzda saklanabileceğini iddia etmektedir. Depolama önerileri ve son kullanma tarihleri ​​için ürün ambalajını gözden geçirmek her zaman en iyisidir.

 

Badem ve ceviz gibi yağ içeriği yüksek olan kuru yemişler, küflenmelerini önlemek için daha serin yerlerde saklanmalıdır.

 

Filizlenmiş kuru yemişleri kendi başına yiyebilirsiniz. Onları smoothielere ekleyebilirsiniz; bunları granola barlar, bitki sütü veya kuru yemiş ezmesi yapmak için kullanabilirsiniz. Kuru yemiş karışımı yapmak için onları kurutun veya bunları filizlenmiş kuru yemiş unu yapmak için öğütün.

 

Özet: Çiğ veya kavrulmuş hallerinde bulduğunuz kuru yemişlerin çoğu filizlenebilir veya en azından filizlenmenin ıslatma aşamasından geçebilir. Bu kuru yemişleri online olarak veya belirli marketlerde bulabilirsiniz.

 

Filizlenmiş Kuru Yemiş Nasıl Yapılır?

 

Marketten veya internetten filizlenmiş kuru yemiş satın almak yerine bunları kendiniz yapabilirsiniz.

 

Çiğ filizlerin gıda kaynaklı hastalık riskiyle ilişkili olduğunu unutmayın. Bu riski en aza indirmek için steril bir işlem ve ortam kullanarak kuru yemiş filizlendirdiğinizden emin olmanız gerekir (1).

 

Ek olarak, bakteri, toksin veya küfü gidermek için işlenmemiş "çiğ" etiketli kuru yemişler bulmak önemlidir. İşlem görmüşlerse filizlenme olasılıkları düşüktür.

 

Kuru yemiş işlemenin yaygın yöntemleri arasında kavurma, ağartma, metil bromür ile işlem, pastörizasyon ve ışınlama bulunur (12).

 

Evde filizlenmiş kuru yemiş hazırlamak, ıslatma adımını ve filizlenme adımını gerektirir. Çoğu kuru yemişin tam olarak filizlenemeyeceğini ve ıslatma adımından sonra duracağını unutmayın.

 

Ancak, aşağıdaki adımları izleyerek tamamen filizlenmiş bademleri evde yapabilirsiniz:

 

 1. Çiğ bademleri birkaç cm su dolu bir kaseye koyun. Bir kağıt veya bez havluyla örtün ve 8-12 saat bekletin.
 2. Bu süre içinde suyu birkaç kez boşaltın, durulayın ve değiştirin - her 3 saatte bir.
 3. Bir kevgir kullanarak, ıslatılmış bademlerdeki suyu boşaltın ve havaya maruz kalmasını sağlamak için hava alabilen kapaklı sığ bir kaseye aktarın.
 4. Nemli kalmalarına yardımcı olması için 1-2 yemek kaşığı su ekleyin.
 5. Bademlerin 3 gün filizlenmesine izin verin.
 6. Bunları buzdolabında 7 gün saklanacakları hava alabilen bir kaba aktarın. Alternatif olarak, bunları dondurucuda saklayabilir veya çıtır filizlenmiş badem yapmak için kurutabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, evde steril bir çalışma ortamı yaratamıyorsanız, gıda kaynaklı hastalık riski nedeniyle filizlenmiş kuru yemişleri kendiniz yapmamak en iyisidir.

 

Özet: Steril bir ortam yaratırsanız evde tamamen filizlenmiş badem yapabilirsiniz, ancak çoğu kuru yemiş tam olarak filizlenmez ve bu nedenle sadece ıslatılır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Filizlenmiş kuru yemişler, çiğ kuru yemişlerin suya daldırılıp filizlenmesiyle elde edilir.

Besin içeriği artar, antioksidanlar ve B vitaminleri artabilir. Fitik asit gibi antinutrientler azalabilir.

Ticari olarak satılan kuru yemişler genellikle filizlenmemiştir ve farklı şekillerde tüketilebilir. Raf ömrü kısa olduğu için birkaç gün içinde tüketilmeleri önerilir.

 

Kuru yemişler gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın