F-Factor Diyeti Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

F-Factor Diyeti Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

F-Factor Diyet, yağsız proteinlerle birlikte yüksek lifli yiyecekleri yemeyi vurgulayan bir kilo verme diyetidir. Restoranlarda yemek yemenizi sağlar ve herhangi bir yiyecek, içeceği kısıtlamaz, egzersiz yapmanızı gerektirmez.
Bu sayfadaki reklam linklerine tıklayıp gezinirseniz bizde bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

F-Factor Diyet, yüksek lifli gıdalara ve yağsız proteinlere odaklanan bir kilo verme planıdır.

Yaratıcısına göre, zevk aldığınız yiyecek ve içeceklerden mahrum kalmadan sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca egzersiz yapmanızı da gerektirmez.

Bu makale F-Faktör Diyetini ve sağlıklı kilo kaybı için işe yarayıp yaramadığını gözden geçirir.

F-Faktör Diyeti Nedir?

F-Factor Diyet, kayıtlı bir diyetisyen olan Tanya Zuckerbrot tarafından oluşturuldu. Bir yemek hattı, yemek planı ve diğer markalı ürünler ile birlikte geliyor. F-Factor Diyet kitabı 2006 yılında yayınlandı.

F-Faktöründeki “F”, çoğu insanın yetmediği bir besin maddesi olan lif anlamına gelir . Lif, yiyeceklere yığın ekleyen sindirilemez bir karbonhidrattır (1 , 2 ).

F-Factor planı, lif, yağsız protein ve kompleks karbonhidratı yüksek olan gıdalara dayanmaktadır.

Dört temel ilkesi, onu diğer birçok diyet planından farklı kılmaktadır:

 • doğru miktarda karbonhidrat yemek
 • restoranlarda yemek
 • daha az zaman harcayarak egzersiz yapmak

F-Factor Diyet, esnekliği vurgular ve ılımlı bir şekilde yemek yemeye gelince, kendinizi kısıtlamanızı gerektirmez.

Diyet, diğer birçok diyet yaklaşımından daha sürdürülebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Yaratıcı, diyetle değişmeyen anatomi ve fizyoloji bilimine dayandığını söylüyor.

Özet: F-Factor Diyet, kilo kaybı için ve yüksek lifli besinler ve yağsız proteinler yemeye dayanarak tasarlanmıştır. Esnekliği teşvik eder ve yiyecekleri kısıtlamaz veya egzersiz yapmanızı gerektirmez.

F-Faktör Diyet Nasıl Takip Edilir?

F-Factor Diyet, üç öğün yemek ve günde bir atıştırmalık yemeyi hedefliyor. Yağsız proteinleri yüksek lifli gıdalarla birleştirir ve kalorileri düşük, uzun süre tam kalmanızı sağlamak ve yoksunluk hissini önlemek için tasarlanmıştır.

F-Faktör Diyetinin birkaç aşaması vardır. Her biri, karbonhidrat hedefinize ulaşana kadar net karbonhidrat alımınızı artırır. Net karbonhidratlar, herhangi bir şeker alkolünü ve lifini hesaba kattıktan sonra vücudunuzun parçaladığı ve emdiği sindirilebilir karbonhidratlardır.

Genellikle bir porsiyon yiyecek içindeki karbonhidrat miktarından lif içeriğinin çıkarılmasıyla hesaplanırlar.

F-Faktör Diyetinin günde 20-130 gram karbonhidrattan oluşan düşük karbonhidratlı bir diyet olarak kabul edileceğini unutmayın (3 ).

Diyet meyve, sebze, kepekli tahıllar, fındık ve tohum gibi karmaşık karbonhidratları, rafine tahıllar, eklenmiş şeker ve çok işlenmiş yiyecekler gibi basit karbonhidratlar üzerinde vurgular.

1. aşamada, F-Factor Diyet, günde 35 gramdan daha az net karbonhidrat içerir. Bu yaklaşık 3 porsiyon karbonhidrat üzerine yayılmıştır. Bu, kilo kaybınızı başlatmak içindir.

2. aşamada, günde 75 gramdan daha az net karbonhidrat içerir. Bu yaklaşık 6 porsiyon karbonhidrat üzerine yayılmıştır.

F-Factor Diyet'in son aşaması, süresiz olarak kalacağınız bakım aşamasıdır. Bu aşamada günde yaklaşık 9 porsiyon karbonhidrat veya 125 gramdan az net karbonhidrat içerir.

Özet: F-Factor Diyet, üç öğün yemek ve günde bir öğün atıştırmayı teşvik eder. Bir kilo bakım yeme düzenine ulaşmadan önce yediğiniz net karbonhidrat sayısını yavaşça artırarak başlar.

F- Factor Diyet Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

F-Factor Diyet, zayıflama yolunu destekleyebilecek, minimum düzeyde işlenmiş sağlıklı ve bütün yiyecekleri yemeyi vurgular.

F-Factor Diyet'te önerilen yiyecekler, sağlıklı bir kilo almanıza ve korumanıza yardım ettiği bilinen bir besin maddesi olan lif bakımından da yüksektir. Lif yavaşça sindirilir, bu da sizi öğünler arasında daha uzun süre tok tutar (4 , 5 ).

Onlarca yıl süren araştırmalar, daha fazla lif yemek ile kilo vermek arasında, hatta obezite ve buna bağlı kronik hastalıkları önlemek arasında bir bağlantı buldu (6 , 7 ).

Aşırı kilo veya obezite ile 345 erişkinde yapılan bir çalışmada, lif alımının, kalori alımına veya diyetlerinin makro-besleyici bileşimine bakılmaksızın, kilo vermeyi teşvik etmede en önemli diyet faktörü olduğu bulundu (8 ).

Özet: F-Factor Diyet, uzun süredir kilo kaybı ve diğer sağlık yararları ile ilişkilendirilen bir strateji olan yüksek lifli yiyecekleri yemeye dayanıyor.

F- Factor Diyeti Faydaları

F-Factor Diyet ile ilgili araştırmalar özellikle eksik olsa da, prensipleri aşağıdakiler dahil birkaç başka potansiyel sağlık yararları sunabilir:

 • Kalp sağlığınızı iyileştirebilir. Araştırmalar, yüksek lifli diyetlerin LDL (kötü) kolesterolünüzü azaltabileceğini ve aterosklerozu önleyebileceğini, atardamarlarınızda kalp hastalığına yol açabilecek plak birikimini önleyebileceğini göstermektedir (2 , 9 , 10 ).
 • Kan şekeri düşürebilir. Lif bakımından daha yüksek olan gıdalar kan şekeri artışını önleme eğilimindedir ve hatta tip 2 diyabet riskinizi azaltır (11 , 12 ).
 • Kabızlığı önleyebilir. Yüksek lifli bir diyet yemek dışkı sıklığınızı ve yığınınızı artırmanın yanı sıra bağırsak düzenini de artırmaya yardımcı olabilir (13 ).

Gördüğünüz gibi, F-Factor Diyet'i izlemenin, çoğu zaman önemli lif içeriği ile yapması gereken diğer olası sağlık yararları vardır.

Özet: F-Factor Diyet'in lif içeriği, kalp sağlığını iyileştirmek, tip 2 diyabet riskinizi azaltmak ve kabızlığı önlemek gibi diğer potansiyel sağlık yararları sunar.

F- Factor Diyet Zararları

F-Faktör Diyetiyle ilişkili olası sağlık yararlarına rağmen, bu tür bir beslenme yöntemini benimsemeden önce bazı potansiyel olumsuzlukların göz önünde bulundurulması gerekir.

F-Factor Diyet, egzersiz kilo kaybınızın rutininin bir parçası olarak önemini en aza indirir. Hatta egzersiz iştahınızı artırabilir, daha fazla yemenize ve kilo kaybını önlemenize yardımcı olur.

Koşmak, yürümek, bisiklete binmek, yoga yapmak, ağırlık kaldırmak veya spor yapmak gibi şeyler yaparak fiziksel olarak aktif olmak, kilo kaybı ve genel sağlık için faydalıdır (14 , 15 ).

Ayrıca, temel besin maddesi olarak lif üzerine yapılan vurgu, diyetinizdeki diğer önemli besin maddelerini görme yeteneğinizi kaybetmenize neden olabilir. Lif önemli olmasına rağmen, sağlıklı ve sürdürülebilir bir kiloyu korumak için gereken tek besin değildir.

Örneğin, protein ve yağ kilo kaybında önemli rol oynar. Çünkü sizi daha uzun süre tam tutabilir ve yakacağınız toplam kalori miktarını artırabilir (16 , 17 ).

Dahası, aynı anda çok miktarda lif yemek şişkinliğe, krampa, gaza ve hatta ishale yol açabilir. Bunlar lifin işini yaptığını gösteren normal yan etkiler olsa da, fazla miktarda lif yemeye alışık değilseniz, alımınızı yavaşça artırmak en iyisi olabilir (2 ).

Ayrıca, 1. aşamada, F-Factor Diyet, GG Bran Crispbread adlı özel bir marka olan lif, iştah kontrolü krakerleri yemenizi gerektirir. Krakerler, öğünler arasında sizi daha uzun süre tok tutmak için ekmek yerine kullanılır.

Bu krakerlerin, önerilen diğer gıdalarla birlikte, buğday veya glüten tüketemeyen insanlar için yeniden değerlendirilmeleri gerekir.

Ayrıca, F-Factor Diyet'in fiyatı da değişebilir. Programın yıllık gelirinin 1 milyon doların üzerinde olduğu ve Zuckerbrot'un 15.000 $ 'a mal olduğu kişisel bir başlangıç ​​paketi olduğu bildiriliyor.

İyi haber şu ki, Zuckerbrot'un “F-Faktör Diyeti” ve “Mucize Karbonhidrat Diyeti” kitaplarını kullanarak F-Faktör Diyetine daha ucuza kendi başınıza başlayabilirsiniz. 

Özet: F-Factor Diyet'in birkaç potansiyel faydası olmasına rağmen, egzersiz ve liflerden başka besinlerin sağlıklı kilo kaybı ve bakımın bir parçası olarak önemi göz ardı edilmektedir.

F-Factor Diyet'te Yenilecek Yiyecekler

F-Factor Diyet,  "Kilo vermek için ne yemeliyim?"  diyenler için ne yiyeceğinizle ilgili genel kuralları ana hatlarıyla belirtir. Ancak size kendi seçimlerinizi yapma esnekliği sağlar.

Yağsız proteinler, kompleks karbonhidratlar ve yüksek lifli bitki bazlı yiyecekler gibi birçok sağlıklı gıdaya vurgu yapar.

İşte F-Factor Diyet kurallarına uygun bazı yiyecek ve içecekler:

 • Kepekli tahıllar: kahverengi pirinç, kinoa , farro, darı, yulaf ezmesi, kepekli ekmek ve kraker
 • Fasulye ve baklagiller: siyah fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, mercimek, bezelye
 • Kuru yemiş ve tohumlar: kuru yemiş, kabak çekirdeği, kaju fıstığı, ceviz, ayçiçeği çekirdeği, antep fıstığı
 • Yüksek lifli meyveler: armut, portakal, elma, çilek, muz, hurma
 • Yüksek lifli sebzeler: brokoli, havuç, pancar, karnabahar, tatlı patates, enginar, avokado
 • Yağsız proteinler: yumurta, tavuk, balık, peynir
 • İçecekler: su

F-Factor Diyet uygun aperatifler arayanlar için protein ve lif kombinasyonunu sunan kendi toz ve çubuk serisini de destekler.

Yemek yerken, diyet fazladan pansumanların ve yağların atlanmasını, kızarmış yiyeceklerden kaçınılmasını, yüksek lifli tarafların seçilmesini, meze kısmının sipariş edilmesini ve tatlıların kahve gibi düşük kalorili seçeneklerle değiştirilmesini önerir.

Özet: F-Factor Diyet, kepekli tahıllar, baklagiller, baklagiller, fındık, tohumlar, yağsız proteinler ve yüksek lifli meyve ve sebzeler gibi bütünüyle minimal işlenmiş yiyecekleri vurgular.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

F-Factor Diyet'te hiçbir yiyecek resmen yasak değildir.

Bununla birlikte, iyi işlenmiş gıdalar ve düşük kaliteli karbonhidratlar, en iyi kilo kaybı sonuçları için en aza indirilmelidir. Bunlar şunları içerir:

 • Rafine tahıllar: beyaz ekmek, makarna, kraker, beyaz pirinç, bisküvi, ekmeği
 • İşlenmiş gıdalar: şekerleme, patates cipsi, hızlı yiyecekler, patates kızartması, unlu mamüller
 • Rafine yağlar: kanola yağı, soya yağı, mısır yağı, hidrojene yağlar
 • Şekerli şekerli içecekler: soda , meyve suyu, tatlı çay, sporcu içecekleri, enerji içecekleri

Her ne kadar bu yiyeceklerin beslenme veya sağlık yararları açısından fazla bir öneri sunmasa da - ve bazı kronik hastalıklar için daha yüksek risklere bile katkıda bulunabildiğini unutmayın - F-Factor Diyet, isterseniz zaman zaman tadını çıkartabilmenizi sağlar (19 , 20 ).

Özet: F-Factor Diyet'te hiçbir yiyecek sınırsız olmamasına rağmen, araştırmalar, en iyi sağlık ve kilo kaybı desteği için yüksek derecede rafine edilmiş, işlenmiş karbonhidrat, yağ ve şekerin sınırlandırılması gerektiğini göstermektedir.

Örnek Diyet Listesi - Kilo Vermek İçin Diyet

Aşağıda, F-Factor Diyet'in 3 günlük bakım aşamasında nasıl göründüğü gösterilmektedir.

1.Gün

 • Kahvaltı: bademli ve ahududulu süzme peynir
 • Öğle yemeği: kepekli ekmek üzerinde yağsız hindi ve peynirli sandviç, marul, domates ve avokado
 • Akşam yemeği: Kanat bifteği, közlenmiş enginar ve bir de portakallı kepekli makarna
 • Atıştırmalık: fıstık ezmeli muz

2. Gün

 • Kahvaltı: Çilek ile yoğurt, haşlanmış yumurta
 • Öğle yemeği: roka salatası, biftek ve doğranmış sebzeler ile tepesinde
 • Akşam yemeği: Bezelye, yan salata ve kepekli ekmek ile kavrulmuş tavuk göğsü
 • Atıştırmalık: yüksek lifli kraker içeren bir bardak süt

3 Gün

 • Kahvaltı: çilek ile tepesinde yüksek lifli gözleme
 • Öğle yemeği: doğranmış sebzeler ve tofu ile tepesinde karışık yeşil salata
 • Akşam yemeği: Ton balıklı, ıspanaklı, domatesli ve sarımsaklı kabak eriştesi
 • Atıştırmalık: kaju fıstığı ile elma dilimleri

Özet: Yukarıdaki örnek yemek planı, F-Factor Diyet ürününün bakım aşamasına uygun bazı yiyecekleri içerir. Ancak kişisel tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

F-Factor Diyet, yağsız proteinlerle birlikte yüksek lifli yiyecekleri yemeyi vurgulayan bir kilo verme diyetidir. Restoranlarda yemek yemenizi sağlar ve herhangi bir yiyecek, içeceği kısıtlamaz, egzersiz yapmanızı gerektirmez.

F-Factor Diyet ile ilgili araştırmalar özellikle kullanılamaz. Ancak diyetin yüksek lifli yapısı kilo kaybına neden olabilir ve genel sağlığı destekleyebilir. Kabızlığı önleyebilir, kalp sağlığını destekleyebilir ve kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, F-Faktör Diyet'i dikkate alması gereken bazı olumsuz yönleri vardır. Egzersizi, sağlıklı bir kilo verme yolculuğunun gerekli bir parçası olarak görmez ve diğer tüm besin maddelerine göre lifi vurgular.

Çoğu insan daha fazla lif tüketmekten büyük olasılıkla faydalanırken, çeşitli sağlıklı, bütün yiyecekleri yemek ve sizin için iyi çalışan bir yaşam tarzını takip etmek sürdürülebilir kilo kaybı için en iyi seçenek olacaktır.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın