Eşek Sütü Yararları, Kullanımları ve Dezavantajları

Eşek Sütü Yararları, Kullanımları ve Dezavantajları
Eşek sütü kulağa yeni bir moda gibi gelebilir, ancak antik Yunan ve Roma dönemlerinden beri sağlığı geliştiren bir içecek ve cildi nemlendirici kozmetik tedavi olarak kullanılmaktadır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Eşek sütü, süt pazarına yeni gelen trendlerden biri gibi gelebilir, ancak gerçekte binlerce yıldır var.

 

Son zamanlarda, özellikle Avrupa'nın bazı bölgelerinde, hem yeni yiyecek ve içecekleri denemek isteyen maceracı yemek meraklılarına hem de sağlık yararları olan doğal yiyecekler yemeyi hedefleyenlere hitap ederek yeniden popüler hale geldi.

 

Bu makale, eşek sütünün yararlarını, kullanımlarını ve dezavantajlarını incelemektedir.

 

Eşek Sütünün Tarihçesi, Eşek Sütü Ne İse Yarar? Eşek Sütü Faydaları Ve Zararları

 

Eşekler, atları ve zebraları da içeren Equidae ailesine aittir. Tüm dünyada çeşitli evcil eşek ırkları yaşamaktadır ve diğer birçok memeli gibi, jennies olarak bilinen dişi eşekler de binlerce yıldır sütleri için yetiştirilmektedir ( 1 ).

 

Eşek sütünün uzun bir tıbbi ve kozmetik kullanım geçmişi vardır. Hipokrat'ın bunu artrit , öksürük ve yaralar için bir tedavi olarak kullandığı bildirildi . Kleopatra'nın eşek sütü banyoları ile yumuşak, pürüzsüz cildini koruduğu söylenir (2).

 

Antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve boğmaca gibi enfeksiyonların yanı sıra Afrika ve Hindistan'ın bazı bölgelerinde virüsler de dahil olmak üzere bir halk ilacı tedavisi olarak kullanılır (2).

 

İnek, keçi, koyun, manda ve deve gibi diğer süt hayvanlarından elde edilen sütlerle karşılaştırıldığında, eşek sütü en çok anne sütüne benzer. Aslında, ilk olarak 19. yüzyılda öksüz bebekleri beslemek için kullanılmıştır ( 3 ).

 

Eşek yetiştiriciliği daha popüler hale geliyor. Bununla birlikte, çoğu çiftlik, 5-30 sağım jennisi ile küçüktür. Her biri günde sadece yaklaşık 4 bardak (1 litre) süt üretir. Bu nedenle, sütün bir şekilde bulunması zordur ve özel bir ürün olarak kabul edilir ( 4 , 5 ).

 

Çiğ eşek sütü genellikle eşek yetiştirilen çiftliklerde satılır. Amerika Birleşik Devletleri'nde federal yasa, çiğ sütün eyalet hatları üzerinden taşınmasını yasaklamaktadır. Bazı büyük çiftlikler pastörize eşek sütü satabilir ( 6 ).

 

Dondurularak kurutulmuş süt tozu olarak daha yaygın olarak bulunur ve bazı Avrupa'dan ithal edilen çikolata kalıplarında bir bileşen. Özellikle popüler olduğu İtalya'da eşek sütü bazı bebek mamalarında ve tıbbi gıda olarak kullanılmaktadır ( 7).

 

Özet: Yeni bir trend gibi görünse de insanlar binlerce yıldır eşek sütü içiyor. Bir eşek çiftliğinin yakınında yaşamıyorsanız bulmak biraz zor, ancak bazı üreticilerden toz haline getirilmiş eşek sütü satın alabilirsiniz.

Care for a Glass of Donkey Milk? - Modern Farmer

 

Eşek Sütü Besin Değeri

 

Eşek sütü besin değerini ayrıntılı öğrenmek için tıklayın.

 

Besinsel olarak eşek sütü insan göğsü ve inek sütüne çok benzer . Protein ile birlikte vitamin ve mineral sağlar ( 8 ).

 

Yağda ve dolayısıyla kaloride daha düşüktür ve diğer sütlerden daha fazla D vitamini içerir. Eşek sütündeki kalorinin çoğu, laktoz formundaki karbonhidratlardan gelir.

 

Bu çizelge 3 ons (100 mL) eşek, insan göğsü ve bütün, D vitamini takviyeli inek sütü için beslenme bilgilerini listeler (9, 10, 11):

 

 

Günlük sütteki proteinin çoğu kazein ve peynir altı suyundan gelir. Kazein, inek sütüne alerjisi olan çoğu insanın tepki gösterdiği proteindir. Eşek sütü, kazein açısından düşük ve peynir altı suyunda daha yüksek olması açısından insan anne sütüne benzer ( 12 ).

 

Peynir altı suyu proteini eşek sütü, kendi antimikrobiyal özellikleri için dikkate değer. Virüslerin ve bakterilerin büyümesini engelleyebilen bileşikler içerir.

 

Laboratuvar çalışmalarında Listeria monocytogenes, Escherichia coli ve Staphylococcus aureus gibi bakterilerin yayılmasını önler.

 

Özet: Eşek sütü yağ açısından düşüktür ve karbonhidrat açısından zengindir. Eşek sütündeki protein büyük ölçüde peynir altı suyudur ve bazı bakteri ve virüslerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilecek bileşiklere sahiptir.

 

Eşek Sütünün Faydaları

 

Eşek sütü hayranları, besin içeriğinin ötesine geçen sağlık yararları için sık sık içerler. Özellikle alerjen dostu ve bağışıklığı artıran bir gıda olarak büyük ilgi gördü.

 

Peynir altı suyundan yaklaşık beş kat daha fazla kazein içeren inek sütündeki proteinle karşılaştırıldığında, eşek sütündeki protein kabaca eşit miktarda kazein ve peynir altı suyuna sahiptir.

 

Önemli ölçüde düşük kazein içeriği göz önüne alındığında, inek sütü proteini alerjisi olan birçok kişi , eşek sütünün alerjik bir tepkiye neden olmadığını buldukları için eşek sütünü tolere edebilir.

 

Bu, inek sütüne alerjisi olan ancak günlük sütün sağladığı protein ve diğer besin maddelerinden faydalanabilen herkes için bir artı olabilir.

 

İnek sütüne alerjisi olan 81 çocukta yapılan bir İtalyan araştırması, hepsinin hiçbir olumsuz tepki olmaksızın eşek sütü içebildiğini buldu. Düzenli kilo ve boy artışı için izin verilen eşek sütünün değiştirilmesi (13).

 

Yine de bilinen bir alerjiniz varsa eşek sütünü denemeden önce sağlık uzmanınıza danışın. Eşek sütü inek sütünden daha az kazein içerirken, eser miktarda kazein bile bazı insanlarda anafilaksiye neden olabilir.

 

Eşek sütünün bir diğer önemli bileşeni laktozdur. Vücudunuzun güçlü kemikler için önemli olan kalsiyumu emmesine yardımcı olur (14).

 

Sütteki diğer bileşikler daha sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyebilir. Bir laboratuvar çalışması, eşek sütünün bağışıklık sistemini uyaran proteinler olan sitokinlerin salınmasını teşvik etme yeteneğine sahip olduğunu gösterdi.

 

Aynı çalışma, eşek sütünün hücrelerin kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan bir bileşik olan nitrik oksit üretmesine de neden olduğunu buldu. Nitrik oksit kan damarlarınıza kan akışını iyileştirebilir ve bu da kan basıncınızı düşürür.

 

Özet: Eşek sütü, hala kazein ve laktoz içermesine rağmen, inek sütü proteini alerjisi olan kişiler için uygun bir mandıra ikamesi olabilir. Ek olarak, daha sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek ve kan basıncını düşürmek gibi başka faydalar da sağlayabilir.

Donkey milk - Wikipedia

 

Eşek Sütünün Olumsuz Yönleri

 

Eşek sütünün en büyük dezavantajı eşek sütü fiyatı ve nadir oluşudur. Eşek mandıra çiftliklerinin hem sayısı hem de boyutu sınırlı olduğu için üretmek ve satmak pahalıdır ve dolayısıyla elde edilmesi zordur.

 

Avrupa'da sütü toz halinde satan bazı büyük üreticiler var, ancak denizaşırı nakliyesi pahalı olabilir.

 

Eşek sütünün fiyatı, düşük kazein içeriğiyle birlikte, peynir yapımında kullanımını çok pahalı ve zor kılmaktadır.

 

Diğer bir potansiyel dezavantaj, çoğu küçük çiftliğin yalnızca çiğ eşek sütü satması ve pastörize edilmemiş süt içmenin gıda kaynaklı hastalık riski taşımasıdır.

 

Eşek sütünün antimikrobiyal özelliklere sahip olmasına ve testlerin genellikle zararlı patojen içermemesine rağmen, çiğ sütün bakteri veya diğer zararlı toksinler içermesi riski her zaman vardır.

 

Bebeklere, yaşlı yetişkinlere veya bağışıklık sistemi zayıflamış herhangi birine verilirse bu tehlikeli olabilir.

 

Eşek sütünü sıvı veya toz halinde denemek istiyorsanız pastörize edilmiş olanı arayın. Alternatif olarak, herhangi bir patojeni öldürmek için içmeden önce çiğ sütü en az 161 ° F (72 ° C) 15 saniye ısıtın ( 15 ).

 

Son olarak, laktoz intoleransınız varsa ve süt içtikten sonra gaz, şişkinlik ve ishal gibi semptomlar yaşıyorsanız, eşek sütü laktoz içeriği nedeniyle muhtemelen aynı semptomlara neden olacaktır.

 

Bu nedenle, laktoz intoleransı olan kişiler eşek sütünden kaçınmalı veya bunu sınırlamalıdır. Alternatif olarak, içmeden önce laktozu parçalamak için bir laktaz enzimi kullanabilirsiniz.

 

Özet: Eşek sütü sınırlı miktarda bulunur ve pahalı olabilir. Ayrıca çiğ eşek sütü içerseniz, özellikle bebekler veya bağışıklık sistemi zayıflamış herkes için endişe verici olan gıda kaynaklı hastalık riski bulunduğunun farkında olmalısınız.

 

Eşek Sütü Kullanımları

 

Eşek sütü bir besin maddesinden daha fazlasıdır. Kozmetikte bir bileşen olarak kullanımıyla da bilinir. Aslında, eşek sütü sabunu ve eşek sütü cilt nemlendiricileri bulma şansınız muhtemelen eşek sütü içeceklerinden çok daha fazladır.

 

Eşek sütündeki proteinler suyu çekme ve tutma özelliğine sahiptir, bu da onu mükemmel bir nemlendiricidir.

 

Eşek sütündeki proteinlerin bir kısmı aynı zamanda antioksidan olarak da işlev görür . Hücrelerin güneşe maruz kalmanın neden olduğu oksidatif hasardan korunmasına yardımcı olur ve böylece yaşlanma karşıtı faydalar sağlar.

 

Ana bileşen olarak eşek sütü içerebilen kozmetik ürünler arasında cilt kremleri, yüz maskeleri, sabunlar ve şampuanlar bulunur.

 

Özet: Eşek sütünün en yaygın kullanımlarından biri, yaşlanmayı geciktiren kozmetiklerin bir bileşenidir. Cildinizi, yüzünüzü ve saçınızı korumak için nemlendirici ve antioksidan özelliklere sahiptir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Eşek sütü kulağa yeni bir moda gibi gelebilir, ancak antik Yunan ve Roma dönemlerinden beri sağlığı geliştiren bir içecek ve cildi nemlendirici kozmetik tedavi olarak kullanılmaktadır.

 

Özellikle inek sütü proteini alerjisi olan ve düşük kazein içeriğini tolere edebilenler için çekici.

 

Bununla birlikte, hala makul miktarda laktoz içerdiğini ve laktoz intoleransı olan kişiler için uygun olmayabileceğini unutmayın.

 

Süt ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek ve bakteri, virüs ve diğer enfeksiyonların büyümesini engelleyebilecek bileşikler içerir .

 

Eşek sütü pahalıdır ve içecek olarak bulunması zor olabilir, ancak yine de kozmetik faydalarından yararlanabilirsiniz. Eşek sütü ile yapılan nemlendirici kremler, sabunlar ve şampuanları bulmak kolaydır.


Araştırmalar, diyetinize belirli gıdaların ilavesinin kilo kaybı ve iştah kontrolü üzerinde güçlü bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Ancak tek bir gıdadan zayıflamak konusunda mucizeler yaratması beklenmemelidir. Zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile sizin için hazırlanmış online diyetleri satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler