Enginar Faydaları ve Enginar Ekstresinin Faydaları Nelerdir?

Enginar Faydaları ve Enginar Ekstresinin Faydaları Nelerdir?
Enginar faydaları, enginar suyunun faydaları nelerdir? Enginar son derece besleyici, düşük karbonhidratlı bir besindir ve sağlık açısından pek çok fayda sağlayabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Genellikle bir sebze olarak kabul edilmesine rağmen enginar (Cynara cardunculus var. Scolymus) bir tür deve dikendir.

 

Bu bitki Akdeniz'de doğmuştur ve potansiyel tıbbi özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır.

 

İddia edilen sağlık yararları arasında düşük kan şekeri seviyeleri, iyileştirilmiş sindirim, kalp ve karaciğer sağlığı bulunmaktadır.

 

Bitkide bulunan bileşikleri yüksek konsantrasyonlarda içeren enginar özü de ek olarak giderek daha popüler hale geliyor.

 

Enginar tarifi, enginar dolması, zeytinyağlı enginar yemeği tarifleri ve enginar nasıl yapılır, kalorileri nelerdir öğrenmek için ''Besinler Kaç Kalori'' sayfamıza bakabilirsiniz.

 

İşte enginar ve enginar özünün sağlık açısından en önemli 8 faydası. Enginar faydaları nelerdir? Enginar hangi organa iyi gelir? Enginar faydası, enginar faydalı mı?

 

Enginar gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

 

1. Enginar Besin İçeriği

 

Enginar, güçlü besinler ile doludur. Orta boy bir enginar (128 gram çiğ, 120 gram pişmiş) şunları içerir (1):

 

 

Zeytinyağlı enginar tarifi, Enginar nasıl yapılır? Enginar nasıl pişirilir? sorularına cevap bulabilmek için Zeytinyağlı Enginar Kaç Kalori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Enginar yağ oranı düşük, lif, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Özellikle folat, C ve K vitaminleri bakımından yüksek olan bu ürünler ayrıca magnezyum, fosfor, potasyum ve demir gibi önemli mineralleri de sağlar.

 

Folat, folik asit hakkında detaylı bilgi edinmek için Folik Asit Nelerde Var? Bolca Barındıran 15 Gıda konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bir orta boy enginar, yaklaşık 7 gram lif içerir; bu, referans günlük alımın (RDI) %23-28'i kadardır.

 

Besinlerdeki lif hakkında aklınıza gelen sorulara cevap bulmak için Lif Nedir, Ne İşe Yarar? Lifli Gıdalar Faydaları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.


Bu lezzetli devedikeni, orta boyutta bir enginar başına sadece 60 kalori ve bitki bazlı bir yiyecek için ortalamanın üzerinde olacak şekilde yaklaşık 4 gram protein içerir.

 

Üstelik enginar, tüm sebzeler arasında antioksidan açısından en zengin olanlardandır (2, 3).

 

Özet: Enginar yağ oranı düşüktür, lif oranı yüksektir ve C vitamini, K vitamini, folat, fosfor ve magnezyum gibi vitamin ve minerallerle yüklüdür. Aynı zamanda en zengin antioksidan kaynaklarından biridir.

 

2. Enginar 'Kötü' LDL Kolesterolü Düşürebilir ve 'İyi' HDL Kolesterolü Artırabilir

 

Enginar yaprağı ekstraktının kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi olabilir (4, 5).

 

700'den fazla kişide yapılan büyük bir inceleme, 5-13 hafta boyunca günlük enginar yaprağı ekstresi takviyesinin toplam ve "kötü" LDL kolesterolde bir azalmaya yol açtığını buldu (6).

 

Yüksek kolesterolü olan 143 yetişkinde yapılan bir çalışma, altı hafta boyunca günlük olarak alınan enginar yaprağı ekstresinin toplam ve "kötü" LDL kolesterolde sırasıyla %18.5 ve %22.9 düşüşe neden olduğunu gösterdi (7).

 

Ek olarak, bir hayvan çalışması, düzenli olarak enginar özü tüketildikten sonra "kötü" LDL kolesterolde %30 ve trigliseritlerde %22 azalma bildirdi (8).

 

Trigliserid Nasıl Düşürülür 13 Basit Yol blog yazımızı ziyaret ederek trigliseridin düşürülmesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Dahası, düzenli olarak enginar özü tüketmek, yüksek kolesterolü olan yetişkinlerde "iyi" HDL kolesterolü artırabilir (5).

 

Enginar özü, kolesterolü iki ana şekilde etkiler.

 

Öncelikle enginar, kolesterol oluşumunu engelleyen bir antioksidan olan luteolin içerir (9).

 

İkincisi, enginar yaprağı özütü, vücudunuzu kolesterolü daha verimli işlemeye teşvik ederek genel seviyelerin düşmesine neden olur (8).

 

Özet: Enginar özütü, "iyi" HDL kolesterolü artırırken, toplam ve "kötü" LDL kolesterolü düşürebilir.

 

3. Enginar Kan Basıncını Düzenlemeye Yardımcı Olabilir


Enginar özü, yüksek tansiyonu olan insanlara yardımcı olabilir.

 

Yüksek tansiyonu olan 98 erkekte yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günlük enginar özü tüketmenin diyastolik ve sistolik kan basıncını sırasıyla ortalama 2.76 ve 2.85 mmHg azalttığı bulundu (10).

 

Enginar özünün kan basıncını nasıl düşürdüğü tam olarak anlaşılamamıştır.

 

Bununla birlikte, test tüpü ve hayvan çalışmaları, enginar özütünün kan damarlarını genişletmede rol oynayan eNOS enzimini desteklediğini göstermektedir (9, 11).

 

Ayrıca enginar iyi bir potasyum kaynağıdır ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur (12).

 

Enginar dışında potasyum zengini gıdalar hakkında bilgi sahibi olmak için Potasyum En Çok Hangi Besinlerde Var? (14 Sağlıklı Gıda) blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bununla birlikte, bütün enginar tüketmenin aynı faydaları sağlayıp sağlamadığı belli değil çünkü bu çalışmalarda kullanılan enginar özü oldukça konsantredir.

 

Özet: Enginar özü, yüksek seviyelere sahip kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

 

4. Enginar Faydaları Karaciğer: Karaciğer Sağlığını İyileştirebilir

 

Enginar yaprağı ekstresi, karaciğerinizi hasardan koruyabilir ve yeni doku büyümesini teşvik edebilir (13, 14, 15).

 

Ayrıca karaciğerinizden zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olan safra üretimini de artırır (9).

 

Bir çalışmada, enginar özütü verilen fareler, enginar özü verilmeyen farelere kıyasla, aşırı dozda ilaç alımından sonra daha az karaciğer hasarı, daha yüksek antioksidan seviyeleri ve daha iyi karaciğer fonksiyonu ile sonuçlandı(16).

 

İnsanlarda yapılan çalışmalar da karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

 

Karaciğer sağlığına olumlu etki eden besinler ile ilgili Karaciğere İyi Gelen Besinler konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.


Örneğin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan 90 kişide yapılan bir araştırma, iki ay boyunca günde 600 mg enginar özütü tüketmenin karaciğer fonksiyonunun iyileşmesine yol açtığını ortaya koydu (17).

 

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan obez yetişkinlerde yapılan başka bir çalışmada, iki ay boyunca günlük enginar özü tüketmek, enginar özü tüketmemeye göre daha az karaciğer iltihabı ve daha az yağ birikimi ile sonuçlandı ( 18 ).

 

Bilim adamları, enginarda bulunan bazı antioksidanların (sinarin ve silimarin) bu faydalardan kısmen sorumlu olduğunu düşünüyor (14).

 

Enginar özütünün karaciğer hastalığının tedavisinde rolünü doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Düzenli enginar özü tüketimi, karaciğerinizi hasardan korumaya ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

5. Enginar Sindirim Sağlığını İyileştirebilir


Enginar, dost bağırsak bakterilerini teşvik ederek, belirli bağırsak kanseri riskinizi azaltarak, kabızlık ve ishali hafifleterek sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek harika bir lif kaynağıdır ( 23 ,24, 25).

 

Bağırsak Bakterileri Nasıl Düzenlenir? Bağırsaktaki Faydalı Bakteriler Nasıl Çoğalır? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Enginar, prebiyotik görevi gören bir tür lif olan inulin içerir.

 

Bir çalışmada, 12 yetişkin, üç hafta boyunca her gün inulin içeren bir enginar özü tükettiklerinde bağırsak bakterilerinde bir iyileşme yaşadı (26, 27).

 

Enginar özü ayrıca şişkinlik, mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi hazımsızlık semptomlarından kurtulma sağlayabilir (28, 29).

 

Hazımsızlık çeken 247 kişide yapılan bir araştırma, enginar yaprağı ekstresi almama ile karşılaştırıldığında, altı hafta boyunca günlük enginar yaprağı ekstresi tüketmenin, şişkinlik ve rahatsız edici doygunluk hissi gibi semptomları azalttığını belirledi (29).

 

Enginarlarda doğal olarak oluşan bir bileşik olan sinarin, safra üretimini uyararak, bağırsak hareketini hızlandırarak ve bazı yağların sindirimini iyileştirerek bu olumlu etkilere neden olabilir (9, 28).

 

Özet: Enginar yaprağı özütü, dost bağırsak bakterilerini artırarak ve hazımsızlık semptomlarını hafifleterek sindirim sağlığını koruyabilir.

 

6. Enginar İrritabl Bağırsak Sendromunun Belirtilerini Hafifletebilir

 

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), sindirim sisteminizi etkileyen, mide ağrısı, kramp, ishal, şişkinlik, kabızlık ve şişkinliğe neden olabilen bir durumdur.

 

IBS'li kişilerde yapılan bir çalışmada, altı hafta boyunca günlük enginar yaprağı ekstresi tüketmek semptomları hafifletmeye yardımcı oldu. Dahası, katılımcıların %96'sı özü, ishal önleyici ve müshiller gibi diğer IBS tedavilerinden daha iyi olmasa bile eşit derecede etkili olarak değerlendirdi (19).

 

IBS'li 208 kişide yapılan bir başka çalışma, 1-2 kapsül enginar yaprağı özütünün iki ay boyunca günlük olarak tüketiminin, semptomları %26 azalttığını ve yaşam kalitesini %20 artırdığını keşfetti (20).

 

Enginar özü semptomları birkaç şekilde hafifletebilir.

 

Enginardaki bazı bileşikler, antispazmodik özelliklere sahiptir. Bu, IBS'de yaygın olan kas spazmlarını durdurmaya, bağırsak bakterilerini dengelemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecekleri anlamına gelir (21, 22).

 

Enginar özütü IBS semptomlarını tedavi etmek için umut verici görünse de, daha büyük insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Enginar yaprağı özütü, kas spazmlarını azaltarak, bağırsak bakterilerini dengeleyerek ve iltihabı azaltarak IBS semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

7. Enginar Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

 

Enginar ve enginar yaprağı özütü kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir (9).

 

Enginar ve enginar yaprağı özütü tüketmek dışında kan şekerini düşürmek mümkündür. Kan Şekerini Düşürmek İçin Ne Yapmalı? Şekeri Ne Düşürür? Doğal Çözümler konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Aşırı kilolu 39 yetişkinde yapılan bir çalışmada, iki ay boyunca günlük barbunya ve enginar özü tüketmenin, takviye almama ile karşılaştırıldığında açlık kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur (30).

 

Bununla birlikte, bu etkinin ne kadarının enginar özünden kaynaklandığı belirsizdir.

 

Bir başka küçük çalışma, bir öğünde haşlanmış enginar tüketmenin, yemekten 30 dakika sonra kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürdüğünü gösterdi. Özellikle, bu etki sadece metabolik sendromu olmayan sağlıklı yetişkinlerde görüldü ( 31 ).

 

Enginar özünün kan şekerini nasıl düşürdüğü tam olarak anlaşılamamıştır.

 

Bununla birlikte, enginar özütünün, nişastayı glikoza parçalayan ve potansiyel olarak kan şekerini etkileyen bir enzim olan alfa-glukozidazın aktivitesini yavaşlattığı gösterilmiştir (32).

 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

 

Özet: Bazı kanıtlar, enginar ve enginar yaprağı ekstresinin kan şekeri seviyesini düşürebileceğini göstermektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

8. Antikanser Etkileri Olabilir

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, enginar özünün kanser büyümesini bozduğunu belirtmektedir (33 ,34, 35).

 

Enginardaki bazı antioksidanların - rutin, kuersetin, silimarin ve gallik asit dahil - bu antikanser etkilerinden sorumlu olduğu düşünülmektedir (9).

 

Kanser Riskinizi Azaltabilecek 13 Yiyecek

 

Örneğin, silimarinin hayvanlarda ve test tüpü çalışmalarında cilt kanserini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğu bulunmuştur (36).

 

Bu umut verici sonuçlara rağmen, hiçbir insan araştırması yoktur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

Özet: Test tüpü ve hayvan çalışmaları, enginar özünün kanser hücrelerinin büyümesiyle savaşabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, hiçbir insan çalışması mevcut değildir, bu nedenle sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Enginarı Diyetinize Nasıl Ekleyebilirsiniz? Enginar Kullanımı


Enginar hazırlamak ve pişirmek göründüğü kadar göz korkutucu değildir.

 

Buharda pişirilebilir, haşlanabilir, ızgara yapılabilir, kavrulabilir veya sotelenebilir. Ekstra bir lezzet patlaması için baharat ve diğer çeşniler ekleyerek onları doldurulmuş veya pane halinde de hazırlayabilirsiniz.

 

Sağlığa Faydalı Etkileri Olan Lezzetli Otlar Ve Baharatlar


Enginar nasıl pişirilir? Buharda pişirme en popüler pişirme yöntemidir ve büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 20-40 dakika sürer. Alternatif olarak, 180 °C sıcaklıkta 40 dakika enginar pişirebilirsiniz.

 

Hem yaprakların hem de içinin yenebileceğini unutmayın.

 

Pişirildikten sonra, dış yapraklar çıkarılıp sarımsaklı mayonez veya bitkisel yağ gibi soslara batırılabilir. Yapraklardan yenilebilir kısmı dişlerinizin arasından çekerek çıkarın.

 

Enginar nasıl temizlenir? Yapraklar çıkarıldıktan sonra, asıl kısma ulaşana kadar tüylü maddeyi dikkatlice kaşıkla çıkarın. Daha sonra tek başına, pizzayla veya salatanın üzerinde yemek için enginarı çıkarabilirsiniz.

 

Özet: Enginarın yenilebilir kısımları, dış yapraklarını da içerir. Enginar pişirildikten sonra sıcak veya soğuk olarak yenebilir ve farklı soslarla servis edilebilir.

 

Takviyenin Güvenliği ve Dozajı

 

Enginar özü tüketmek genellikle güvenli kabul edilir ve birkaç yan etki bildirilmiştir (7, 37).

 

Ancak, sınırlı veri mevcuttur. Riskler şunları içerir:

 

  • Potansiyel alerjiler: Bazı insanlar enginar ve / veya enginar özüne alerjisi olabilir. Papatya, ayçiçeği, kasımoatı ve kadife çiçeği dahil olmak üzere aynı aileden bitkilere alerjisi olan herkes için risk daha yüksektir.
  • Hamile veya emziren kadınlar: Hamile veya emziren kadınların güvenlik bilgisi eksikliğinden dolayı enginar özünden kaçınmaları önerilir.
  • Safra kanalı tıkanıklığı veya safra taşı olan kişiler: Bu koşullara sahip herkes, safra hareketini teşvik etme yeteneklerinden dolayı enginar ve enginar özünden kaçınmalıdır (37).

 

Şu anda dozlama yönergelerini oluşturmak için yeterli veri yoktur.

 

Bununla birlikte, insan araştırmalarında kullanılan tipik dozlar günde üç kez 300-640 mg enginar yaprağı özütü arasında değişir (7).

 

Enginar özü alıp almayacağınızdan emin değilseniz, tavsiye için doktorunuzla konuşun.

 

Özet: Enginar özütünün yan etkileri nadirdir, ancak safra kanalı bozuklukları olan kişiler ve hamile veya emziren kadınlar bundan kaçınmak isteyebilir. Tipik dozlar günde üç kez 300-640 mg arasındadır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Enginar son derece besleyici, düşük karbonhidratlı bir besindir ve sağlık açısından pek çok fayda sağlayabilir.

 

Düşük Karbonhidrat Yiyecekler: 21 Sebze

 

Bununla birlikte, kanıtlar çoğunlukla konsantre enginar özü kullanan çalışmalarla sınırlıdır.

 

Düzenli enginar özü tüketimi, kolesterol seviyelerine, kan basıncına, karaciğer sağlığına, IBS'ye, hazımsızlığa ve kan şekeri seviyelerine yardımcı olabilir.

 

Kilo vermek için çeşitli zayıflama ilaçlarından mucize yaratmasını beklemeden sağlıklı bir şekilde, günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

 


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler