Enerjik ve Üretken Olmanızı Sağlayan 33 Sağlıklı Ofis Atıştırmalığı

Enerjik ve Üretken Olmanızı Sağlayan 33 Sağlıklı Ofis Atıştırmalığı
İş yerinde sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek, gün boyu enerjik kalmanın harika bir yoludur. Peki sağlıklı ofis atıştırmalıkları nelerdir?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

İş hayatında yorgun hissetmeniz olasıdır. Ancak iş hayatında da günlük hayatta da verimli olmak için vücuda enerji veren yiyecekler tüketmelisiniz. Enerji veren yiyecekler ve içecekler yoluyla günlerinizi daha sağlıklı daha neşeli geçirebilirsiniz. Enerji veren yiyecekler en bilineni kuru yemiş ve kuru meyvelerdir. Elma ve fıstık ezmesi, fırınlanmış sebze cipsi, havuç ve humus, fındık ve bitter çikolata gibi besinler enerji veren besinlerdir. Enerji veren yiyecekleri tüketerek ofis hayatındaki çalışma kalitenizi artırabilirsiniz. Sizin en sevdiğiniz enerji verici besinler nelerdir?

 

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.

 

Sağlıklı Atıştırmalıklar, Enerjik ve Üretken Olmanızı Sağlayan 33 Sağlıklı Ofis Atıştırmalığı

 

İşte çalıştığınız süre boyunca yanınızda yemek için besleyici atıştırmalıkların olması, enerjili ve üretken kalmanıza yardımcı olabilir.

 

Yine de, hazırlaması kolay, sağlıklı ve kolayca taşınabilir atıştırmalıklar için fikir bulmak zor olabilir.

 

İşte iş sırasında yiyebileceğiniz doğal ve yararlı atıştırmalıklar:

 

1. Kuru Yemiş ve Kuru Meyve

 

Kuru Meyve Sağlığınız İçin İyi mi Kötü mü?

 

Sağlıklı kuruyemişler nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

 

Kuru yemişler ve kuru meyveler, sağlıklı, kolay kolay bozulmayan atıştırmalıklardır.

 

Bu doyurucu birleşim, üç makro besinin hepsinden iyi miktarda barındırır. Kuru yemişler içerdikleri sağlıklı yağlar ve proteinler öne çıkarken, kuru meyveler de karbonhidrat içerirler. Dahası, her iki yiyecek de ana öğünler arasında tok kalmanıza yardımcı olacak liflerle doludurlar (1, 2).

 

2. Dolmalık Biber ve Guacamole

 

Guacamole, genelde avokado, misket limonu, soğan ve kişniş ile yapılan, epey lezzetli bir sostur. Dolmalık biber dilimleri ve diğer çiğ sebzelerle gayet güzel gider.

 

Ayrıca, avokado, kan kolesterolü seviyelerini düzenleyen ve kalp sağlığını desteklediği bilinen tekli doymamış yağlar bakımından zengindir ( 3, 4 ).

 

3. Kahverengi Pirinç Keki ve Avokado

 

Avokado faydaları, avokado faydaları nelerdir? avokado hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için tıklayın.

 

Kahverengi pirinç keki, uzun zaman bozulmayan ve bu yüzden ofis ortamı için harika bir atıştırmalıktır. Bir kahverengi pirinç keki (19 gram), sadece 60 kaloridir. İçinde 14 gram karbonhidrat vardır. Günlük lif ihtiyacının %4’ünü karşılar (5).

 

Avokado sağlıklı yağlar ve lif bakımından zengindir. Dilimlenmiş avokadoyu pirinç kekiyle beraber yemek veya avokado püresinin pirinç kekinin üstüne sürülüp yenmesi, epey doyurucu bir atıştırmalık olabilir (3, 6).

 

Yalnızca pirinç ve tuzla yapılan, içinde gereksiz malzemeler bulundurmayan pirinç keklerinden bulmaya uğraşın.

 

Lezzetli avokado yeme yolları için okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

''Avokado tarifleri'' İçin tıklayınız.

 

4. Kavrulmuş Nohut

 

Kavrulmuş nohut, protein, lif ve birkaç vitamin ile mineral bakımından zengin, kolay bozulmayan bir atıştırmalıktır.

 

1/2 bardak (125 gram) nohut, 5 gram lif ve 10 gram protein içerir. Dahası, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu amino asitlerin çoğunu da içinde barındırır. Bu nedenle nohuttaki proteinlerin diğer baklagillerin proteinlerinden daha yüksek kalitede olduğu düşünülür (7, 8).

 

Araştırmalar, yüksek kaliteli proteine sahip baklagiller yemenin tokluk hislerini artırmaya yardımcı olabileceğini, bu nedenle de kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir (9)

 

Nohutları kavurmak için, bir konserve kutusu kadar nohudu süzün ve daha sonra nazikçe kurulayın. Sonra onları zeytinyağı, deniz tuzu ve seçtiğiniz diğer baharatlarla karıştırın. 40 dakika boyunca 180 derece sıcaklıkta, çizgili bir fırın tepsisine koyup pişirin.

 

5. Ton Balığı

 

Ton Balığı Diyeti Nedir? Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

 

Hava sızdırmayan ton balığı konserveleri, süzülmeleri gerekmeyen ve iş yerinde saklanıp istenildiği zaman yemeye uygun atıştırmalıklardır.

 

Ton balığı, iltihaplanmaya karşı savaşan ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilmesiyle bilinen proteinlerle ve omega-3 yağ asitleriyle doludur (10, 11).

 

Ton balığı konserveleri, hem mağazalarda hem de internet üzerinde yaygın bir şekilde bulunur. Diğer ton balığı türlerine göre daha az cıva içeren çizgili ton balığını (skipjack) içeren markaları kullanın.

 

6. Elma ve Fıstık Ezmesi

 

Fıstık ezmesi, elma dilimleri ile birlikte yendiğinde lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalığa dönüşür.

 

Fıstık ezmesi, içindeki yer fıstığı yağı sayesinde protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Elmalar ise lif ve su bakımından zengindir. Bu birleşim sizi çok daha uzun süre tok tutar. 1 orta boy elma (182 gram) %85'in üzerinde su, 4 gramdan fazla da lif içerir (12).

 

Fıstık ezmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

7. Kurutulmuş Et

 

Kurutulmuş et, gün boyunca sizi tok tutabilecek, bozulmaya karşı dayanıklı, yüksek proteinli bir atıştırmalıktır.

 

28 gram kurutulmuş sığır eti, sadece 70 kaloridir ve içinde 8 gram protein içerir. Dahası, kurutulmuş etler, kan sağlığı ve enerji seviyelerini korumak için önemli bir mineral olan demir bakımından zengindir (13, 14).

 

Aldığınız ürünün tuzla korunmamış, sodyumsuz ve az miktarda malzemeden yapılmış olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca kırmızı et tüketmiyorsanız, kurutulmuş somon, hindi ve tavuk etlerini tercih edebilirsiniz.

 

8. Ev Yapımı Granola

 

Granola, hızlıca alıp yemek için çalışma masasının çekmecesinde bulundurabileceğiniz bir atıştırmalıktır.

 

Marketten satın alınan çeşitlerinin çoğu aşırı şekerli olduğu ve sağlıksız bitkisel yağlar içerdiği için vücudunuzdaki iltihaplanmayı artırırlar.(15)

 

Basitçe, yulaf ezmesi, ayçiçeği tohumu, kurutulmuş kızılcık ve kajuları, erimiş Hindistan cevizi yağı, bal ile karıştırın. Karışımı yağlanmış bir fırın tepsisine yayıp, düşük sıcaklıkta 40 dakika kadar pişirin.

 

Bu kombinasyon karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağlar açısından dengeli ve zengindir. Ayrıca yulaf ezmesindeki çözünebilir lifler, kolesterol seviyesini düşürmeye ve kalp sağlığına yardımcı olur (16).

 

9. Yoğurt

 

Yoğurdun Etkileyici Sağlık Faydaları

 

Sade ve şekersiz yoğurt, meyveli yoğurttan çok daha yüksek protein içermesi dolayısıyla daha uygun bir ofis atıştırmalığıdır.

 

170 gram az yağlı yoğurt sadece 140 kaloridir ve içinde 17 gram protein içerir. Ayrıca,  kemikler ve dişler için önemli bir mineral olan kalsiyum bakımından zengindir (17, 18).

 

Bu atıştırmalığı daha da lezzetli, doyurucu hale getirmek için, yoğurdun içine meyve ve kuru yemiş ekleyebilirsiniz.

 

10. Edamame

 

Edamame, soya fasülyesinin olgunlaşmamış haline verilen isimdir. Bu yemeği buharda veya tencerede pişirerek ya da kurutarak tadını çıkarabilirsiniz.

 

Yüksek kaliteli bitki bazlı proteinle doludur. Aslında, yapılan çalışmalar soyada, dana etindeki protein kadar yeterli miktarda protein olduğunu ve iştah kontrolü ile kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (19, 20 ).

 

11. Patlamış Mısır

 

Patlamış mısır lif bakımından zengin, kalorisi düşük olması sayesinde ofiste yemek adına besleyici ve doyurucu bir atıştırmalıktır. İki bardak patlamış mısır sadece 62 kaloridir. İçinde 12 gram karbonhidrat, 2 gram lif ve birkaç vitamin, mineral içerir (21).

 

Dahası, kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilen polifenol adlı antioksidanlardan bulundurur (22, 23).

 

Patlamış mısır hakkında bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

12. Süzme Peynir ve Meyve

 

Protein bakımından zengin süzme peynir ile yanında meyve, iş günü için mükemmel ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Kalorisi düşüktür, ancak besin yüklüdür. 1/2 bardak (113 gram) az yağlı süzme peynir, sadece 80 kaloridir. İçinde 12 gram protein ve günlük kalsiyum ihtiyacının %10’unu barındırır (24).

 

Dilimlenmiş meyveler ile iyi bir sağlıklı yağ kaynağı olan bal kabağı tohumları gibi malzemelerle süslenmiş bir porsiyon süzme peyniri evinizde hazırlayıp iş yerine götürebilirsiniz.

 

13. Fırınlanmış Sebze Cipsi

 

Pişmiş veya kurutulmuş sebze cipsleri, sağlıklı ve uzun ömürlü bir atıştırmalıktır. Bununla birlikte, bazı marketlerde satılan çeşitleri, kanola yağı veya soya fasulyesi yağı gibi bitkisel yağlarla yapılır. Gereksiz katkı maddeleri içerirler. 

 

Kendi sebze cipsinizi yapmak, içerdiği malzemeleri sizin seçmenizi ve bu konuda içinizin rahat olmasını sağlar. Sonuçta, annelerimizin dediği gibi “Dışarıda yapılan yemeklerin içine ne kattıkları belli değil.”

 

Tatlı patatesleri, pancarları, havuçları, kabakları veya turpları ince ince dilimleyin ve onları bir fırça yardımıyla az miktarda zeytinyağıyla donatın. Çizgili bir fırın tepsisinde 110 ℃ sıcaklıkta yaklaşık 2 saat pişirin.

 

14. Kereviz Çubuğu

 

Kereviz çubuğu üzerine fıstık ezmesi ve kuru üzüm koyularak yapılan sağlıklı bir atıştırmalıktır. İş günü boyunca enerji sağlayabilecek sağlıklı yağlar, protein, yavaş yakılan karbonhidratlar ve lif içerirler (25, 26, 27).

 

Dahası, bu atıştırmalık, kerevizin büyük bir kısmı sudan oluştuğu için, düşük kalorili bir yiyeceğe oranla epey doyurucu bir seçenektir ( 25 ).

 

15. Ev Yapımı Enerji Topçukları

 

Enerji topçukları, genelde yulaf, fındık yağı, bal, kuru meyve ve Hindistan cevizi gibi malzemelerden yapılırlar.

 

İçeriklerine bağlı olarak lif, sağlıklı yağlar, proteinler, çeşitli vitaminler ve mineraller açısından çok zengin olacak şekilde hazırlanabilirler (26, 28, 29).

 

Kendi enerji topçuklarınızı yapmak için, 1 su bardağı (80 gram) yulaf ezmesini, yarım su bardağı (128 gram) fıstık ezmesi, 2 yemek kaşığı (14 gram) öğütülmüş keten tohumu, çeyrek bardak (85 gram) balı ve çeyrek fincan (45 gram) bitter çikolata parçalarıyla karıştırın.

 

Karışımı ceviz büyüklüğünde topçuklar haline getirin ve gün boyunca bu lezzetli atıştırmalığın tadını çıkarın.

 

Diğer birçok enerji topçuğu tariflerini internet üzerinden veya yemek kitaplarından bulabilirsiniz.

 

16. Paketlenmiş Yulaf Ezmesi

 

İş yerinizde sade ve şekersiz yulaf ezmesini el altında bulundurmak, hazırda sağlıklı atıştırmalıklara sahip olmak için harika bir yoldur.

 

Sade yulaf ezmesinin, kolesterol seviyelerinin düşürerek kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu biliniyor (16, 30).

 

17. Havuç ve Humus

 

Humus, nohut, tahin, sarımsak, zeytinyağı, havuç suyu ve limon suyu ile yapılan lezzetli bir mezedir.

 

Humus, lif, protein ve sağlıklı yağlardan; havuç, A vitamininin emilimini sağlayan beta karoten bileşiğinden içerir (31, 32).

 

Beta karotenli gıdaları tüketmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve göz sağlığınızı koruyarak görüş kabiliyetinizi iyileştirir (33).


18. Bitter Çikolata Kaplı Fındık

 

Bitter çikolata kaplı fındıklar, ofiste keyifli bir şekilde yiyebileceğiniz, aynı zamanda da  besleyici olan tatlı atıştırmalıklardır.

 

Bitter çikolata, içinde, hücrelere zarar veren ve çeşitli kronik hastalıklarla bağlantılı olan zararlı moleküllerle savaşan antioksidanlardan bulundurur (34).

 

Ayrıca fındık, sizi tok tutmaya yardımcı olan bir besin kaynağıdır (35).

 

Bitter çikolata alırken ilave şeker içermeyen ve en az %50 kakao içeren ürünleri kullanın. Çünkü onlarda diğer türlerden daha fazla antioksidan bulunur (34).

 

Bitter çikolata hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

19. Tekrar Isıtılabilen Yumurtalı Kekler

 

Karıştırılmış yumurta, sebzeler ve peynirden yapılan yumurtalı kekler, sağlıklı, tok tutan atıştırmalıklardır.

 

Yumurtalar genel anlamda yüksek proteinli, vitamin ve mineral açısından çok zengin olan yiyeceklerdir. Hatta günde 1 tane yumurta yemek, vücudumuz için kritik bir besin olan koline dair günlük ihtiyacın %20'sinden fazlasını karşılar (36, 37).

 

Kendi yumurtalı kekinizi yapmak için çırpılmış çiğ yumurtaları, doğranmış sebzeler ve rendelenmiş peynir ile karıştırın. Karışımı yağlanmış bir kek kalıbına dökün ve 15-20 dakika boyunca 190℃ sıcaklıkta pişirin.

 

İş yerinde yumurtalı kekinizi bir mikrodalgada kolaylıkla ısıtabilir ve tüketebilirsiniz.

 

20. Mandalina ve Badem

 

Mandalinalar ve bademler, özellikle kış aylarında öğle sonrası atıştırmalığı olarak ofiste kolayca yenilebilecek sağlıklı besin kaynaklarıdır.

 

İkisini birlikte yediğinizde, bademdeki lif sayesinde, sadece mandalina yemeye kıyasla çok daha uzun süre tok kalırsınız. (38, 39).

 

Dahası, 1 mandalina (74 gram) vücudunuzdaki bağ dokusunu güçlendirerek yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bunun yanında, bağışıklık için çok faydalı olan C vitaminine dair günlük ihtiyacımızın %60'ını da karşılar (39, 40).

 

21. Dil Peyniri

 

Dil peyniri, faydalı besinlerle dolu muhteşem bir atıştırmalıktır.

 

Kalın bir tel dil peyniri (28 gram) sadece 80 kaloridir ve içinde 6 gram protein ile günlük ihtiyacın %15’i kadar kalsiyum barındırır. Protein içeriği yüksek, düşük kalorili gıdalar sizin genel kalori tüketiminizi azaltarak kilo vermenize yardımcı olur (41, 42).

 

22. Baharatlı Kaju 

 

Baharatlı kaju, çok besleyici bir atıştırmalıktır. Kalp sağlığına çok faydalı yağların yanı sıra vitamin ve mineraller de içerir. Kaju, göz sağlığı için çok faydalı olan lutein ve zeaksantin antioksidanları bakımından da zengindir (43, 44). 

 

Aslında yüksek lutein ve zeaksantin alımı, yaşa bağlı maküler dejenerasyon (yaşa bağlı görme bozukluğu) riskinin düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir (44).     

 

Bu lezzetli atıştırmalığı yapmak için çiğ kaju, zeytinyağı, kimyon, toz kırmızı biber ve zencefili karıştırın. Bunları yağlı bir fırın tepsisine yayın, fırında 165 ℃ sıcaklıkta 12 ila 15 dakika pişirin.

 

Ben yapamam derseniz, baharatlı kajuları marketlerden veya internetten de satın alabilirsiniz. Sadece doğal çeşniler kullanılan baharatlı kajuları aldığınızdan emin olun.

 

23. Peynirli Hindi Sarma

 

Peynirli hindi sarma, yüksek protein içermesinin yanı sıra enerji üretimi için olmazsa olmaz bir besin olan B6 vitamini açısından da çok zengindir. Bunun yanında, birçok vitamin ve minerali de içeren müthiş bir atıştırmalıktır. Peynir, kalsiyum ve D vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin barındırır (45, 46).

 

24. Tam Tahıllı Bisküviler Üzerine Somon Füme

 

Somon füme, protein ve güçlü bir iltihap karşıtı olan omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Araştırmalar, somon balığının düzenli tüketilmesinin, kalp hastalığı ve depresyon riskini ciddi miktarda azalttığını söyler (11, 47, 48).

 

Üstüne somon füme koyulmuş tam tahıllı bisküviler, sağlıklı ve doyurucu bir ofis atıştırmalığı için çok doğru bir tercih olacaktır.

 

25. Yosun Bisküvileri

 

Yosun bisküvileri, kurutulmuş ve tuzla baharatlanmış deniz yosunu yapraklarından yapılan çıtır kare bisküvilerdir.

 

Yosun bisküvileri, tiroid sağlığı için kritik önem taşıyan bir mineral olan iyot bakımından zengin ve düşük kalorili gıdalardır (49).

 

Yosun bisküvilerini, Türkiye için konuşursak, sadece internet üzerinden satın alabilirsiniz. 

 

26. Ekşi Mayalı Tost Ekmeği Üzerine Avokado

 

Ekşi mayalı tost ekmeği üzerine avokado, iş sırasında hazırlayabileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ekşi hamur mayasından gelen lif ve bakteriler sayesinde hem prebiyotik hem de probiyotik özelliğe sahiptir (50).

 

Prebiyotikler, sindirimi mümkün olmayan ve bağırsak bakterilerini besleyen liflerdir. Probiyotikler ise besinleri parçalamaya yardımcı olan bağırsak bakterileridirler. Optimal bağırsak sağlığı için ikisine de ihtiyaç vardır. (51).

 

Ekşi mayalı tost ekmeğinin üstüne avokado koyulmasının sebebi ise bunca lifin üstüne biraz da sağlıklı yağ katmaktır.

 

27. Lop Yumurtalar

 

Lop yumurtalar en besleyici atıştırmalıklardan biridir.

 

Hatta yumurtalar, ihtiyacınız olan hemen hemen her besini içerirler. Bir büyük yumurta (50 gram) demir, kalsiyum, kolin ve A, B6, B12 ve D vitaminlerine ek olarak 6 gramdan fazla da protein içerir (36).

 

28. Brie Peyniri Üzerine Üzüm

 

Brie peyniri, Fransız asıllı, özel bir şekilde küflendirilmiş bir peynir türüdür. İsmini icat edildiği şehirden alan Brie peyniri, Avrupa’da çoktan, Türkiye’de de yeni yeni vazgeçilmez bir atıştırmalığa dönüşmeye başlamıştır. Hazırlaması çok kolay, lezzetli bir atıştırmalıktır.

 

Üzümler lif, potasyum ve B6 vitaminleri bakımından zengindir; Brie peyniri ise protein, yağ ve A ve B12 vitaminleri bakımından zengindir. Bunları bir arada yemek, gün boyu enerjik ve tok hissetmenizi sağlar (52, 53).

 

29. Kavrulmuş Kabak Çekirdeği

 

Kavrulmuş kabak çekirdeği, masanızda tutabileceğiniz kolayca taşınabilen ve uzun ömürlü bir çerezdir.

 

30 gram kabak çekirdeği, 3 gram lif, 14 gram sağlıklı yağ ve günlük demir ihtiyacının %15’ini içinde barındırır. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineral olan çinko açısından da çok zengindir (54, 55, 56).

 

Kavrulmuş kabak çekirdeği yapmak için çiğ çekirdekleri biraz zeytinyağı ile yağladıktan ve tuzladıktan sonra, yağlanmış bir fırın tepsisine yerleştirin ve 45 dakika boyunca 150 ℃ sıcaklıkta pişirin.

 

Kabak çekirdeğinin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


30. Dondurulmuş Yoğurt Pizzası

 

Yoğurdu biraz yaban mersini veya sevdiğiniz meyvelerle süsleyip fırın tepsisinde dondurucuya atın. 2 saat sonra çıkardığınızda üstüne biraz da bal katarsanız, tadına doyamayacağınız bir lezzete dönüşecektir.

 

Protein, lif, kalsiyum ve diğer birçok besin bakımından zengin bir atıştırmalıktır. Ayrıca marketlerden alınan donmuş yoğurtların veya dondurmaların aksine ev yapımı olduğu için ilave şeker içermez (57, 58).

 

Eğer ofisiniz uzakta ise bu lezzetli atıştırmalığı ofise götürmek zor olabilir, çünkü eriyecektir. Ofisinizde buzluk varsa kendi yaptığınız bu sağlıklı pizzanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

31. Smoothieler

 

 

Ofise smoothie getirmek, çalışırken besleyici bir atıştırmalık tüketmenin en kolay yoludur.

 

Ispanak, muz, bir kaşık fındık yağı, ister bitki bazlı ister süt bazlı, protein tozu ile hazırlayabilirsiniz. Bu atıştırmalık iyi bir lif, protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır (26, 59, 60, 61).


32. Chia Pudingi

 

Chia Tohumu Yemenin 35 Eğlenceli Yolu

 

Chia pudingi genellikle chia tohumu, süt, vanilya, meyve, şeker, ya da tatlandırıcı ile yapılır.

 

Chia tohumları inanılmaz derecede besleyici tohumlardır. Omega-3 yağ asitleri, lif, demir ve kalsiyum bakımından zengindirler. Hatta 2 yemek kaşığı (35 gram) chia tohumu kalsiyum emiliminizi sağlayan C vitaminine dair günlük ihtiyacının %16'sını ve lif ihtiyacının da %32'sini karşılar (62).

 

İnsanlar üzerinde yapılan büyük çalışmalar, kahvaltıda chia tohumu yemenin, kişiyi daha uzun süre tok tutacağını ve bu şekilde kalori tüketimini azaltacağını göstermiştir (63).

 

Chia pudingi yapmak için, bir cam kavanoza 3 çorba kaşığı (40 gram) chia tohumu ve 1 bardak (240 ml) süt katın. Ardından ağız tadınıza göre dilimlenmiş meyve, kabak çekirdeği, akçaağaç şurubu veya vanilya özü gibi eklemeler yapın. Bir gece buzdolabında dinlendirin ve sabah işe giderken kapın götürün. Şimdiden afiyet olsun.

 

Chia tohumların süpermarketlerden, aktarlardan ya da internetten bulabilirsiniz.

 

33. Ev Yapımı Protein Barları

 

Mağazalardan satın alınan protein barlarının içleri ilave şekerlerle doludur. İçlerine kattıkları proteinlerin de kalitesinden emin olunamayacağını için kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

 

Vücudunuza aldığınız proteinin kalitesinden emin olmak zorundasınız. Proteini sağlıklı ve kaliteli kaynaklardan almak istiyorsanız, tohumlar, kuru yemişler, fındık ezmesi, Hindistan cevizi ve kurutulmuş meyve gibi sağlıklı malzemelerle kendi protein barınızı yapıp onu da bal ile tatlandırabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

İş yerinde sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek, gün boyu enerjik kalmanın harika bir yoludur.

 

Yukarıdaki listede bulunan sağlıklı atıştırmalıkların yapımı çok kolaydır. Kolayca taşınabilir, pratik ve besleyici olmalarının yanı sıra çalışma masanızda ve iş yeri mutfağında kolayca saklayabilirsiniz.

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Afiyet olsun!

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler