Kilo Vermeye Yardımcı Besinler Hangileridir? Kilo Vermeye Yardımcı 12 Gıda

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler Hangileridir? Kilo Vermeye Yardımcı 12 Gıda

Zayıflamak için hangi besinler tüketilmeli? Kilo vermek için hangi besin tüketilmeli? Diyetteyken zayıflama yöntemleri nelerdir? Kilo vermek için ne yapmalı? Evde kilo vermenin yolları nelerdir? Hızlı kilo vermek istiyorum, kilo vermeye yardımcı besinler nelerdir? Bazı gıdalar size birçok sağlık yararı sunarken fazla kilolardan daha kolay kurtulmanız sağlayacaktır. Daha sağlıklı tercihler ile kolayca istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.

Her kalori aynı değildir. İhtiyacınız olan enerjiyi hangi besinlerden aldığınız kilonuz ve sağlık durumunuzu belirler.

Farklı besinler vücudunuzda farklı yollardan geçerler. 

Bu besinlerin açlığınız, hormonlarınız ve yaktığınız kalori miktarı üzerinde çok farklı etkileri vardır.

Kilo vermeye yardımcı besinler hangileridir? Diyet nasıl yapılır? Diyet ne demek? Diyet yemekleri ve diyet listesi. Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte bilim adamları tarafından önerilen ve kilo vermeyi kolaylaştıran gıdalar.

Sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez, sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)1. Diyette Yumurta

Yumurta Nasıl Haşlanır? Yumurta Haşlama Süreleri (Resimli) - Yemek.com

Bir zamanlar kolesterolü yüksek olduğundan korkulan yumurta şimdi faydalarıyla bütün gıdaların önüne geçerek lider noktaya oturuyor.

Kilo vermek istiyorsanız yumurta tüketebileceğiniz en iyi gıdalardan biridir. Protein ve yağ bakımından yüksek olan yumurtalar oldukça da doyurucudur. Bu özellik yumurtaları kilo vermeye yardımcı besinlerden biri yapar (1 , 2 ).

Fazla kilolu 30 kadında yapılan bir çalışma, simit yerine kahvaltıda yumurta yemenin gün içerisinde tokluk hissini arttırdığını ve katılımcıların sonraki 36 saat boyunca daha az yemek yediklerini göstermiştir (3 ).

Sekiz haftalık başka bir çalışma kahvaltıda yumurtaların kalori kısıtlı diyetlerde simitlere nazaran kilo kaybını arttırdığını ortaya çıkardı (4 ).

Yumurtalar ayrıca inanılmaz derecede yoğun besin içeriğine sahiptir ve tüketiğiniz kalorileri kısıtlıyorsanız bir diyette ihtiyacınız olan tüm besinleri almanıza yardımcı olur. İlginç bir şekilde hemen hemen faydalı bütün besinler yumurtanın sarısında bulunur.

Mükemmel yumurta ne kadar sürede hazırlanır? Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Özet: Yumurtalar besinle doludur, bu şekilde oldukça tok tutucudur. Simit gibi rafine edilmiş karbonhidratlarla karşılaştırıldığında yumurtalar günün ilerleyen saatlerinde iştahı bastıracaktır bu şekilde kilo vermenize dahi sebep olabilir.

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır? Ketojenik diyet hakkında bilgi almak için tıklayın.

Yumurta kaç kalori? Yumurta kalorisi için tıklayın.

2. Yeşil Yapraklı Sebzeleri Diyette Tüketmek

Kilo verdiren çay, zayıflatan çay, bölgesel zayıflama için çaylar. Okumak için tıkla.

Yeşil yapraklı sebzeler arasında kara lahana, lahana, ıspanak ve pazı gibi aşırı faydalı yeşillikleri koyabiliriz.

Bunlar içerdikleri kalori ve karbonhidratlar bakımından düşük ancak lif bakımından oldukça zengindirler. Bundan kaynaklanan faydalardan biri de hızlı kilo kaybıdır. Bu özelliği sayesinde bu sebzeler içerisine girdiği tüm diyetleri mükemmel kılar.

Yeşil yapraklı sebzeleri yemek kalorilerinizi arttırmadan öğünlerinizin miktarını arttırmanın harika bir yoludur. Çok sayıda araştırma enerji yoğunluğu bakımından düşük yemeklerin, diyet yapan insanların daha az kalori almasını sağladığını göstermektedir (5 ).

Yeşil yapraklı sebzelerin, yeni çalışmalarda vücudun yağ yakımını da hızlandıran kalsiyum dahil birçok faydalı vitamin, antioksidan ve mineral açısından da oldukça zengin olduğu gösterilmiştir (6 ).

Özet: Yeşil yapraklı sebzeler kısa sürede porsiyonlarınızı küçültmeden kilo vermenize mükemmel bir katkı sağlar. Aynı zamanda içeriğindeki lif sayesinde kendinizi uzun süreler tok hissetmenize yardımcı olur.

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.


3. Somon Balığı Faydaları - Somon Balığında Hangi Vitamin Var?


Somon gibi yağlı balıklar son derecede sağlıklı ve doyurucu gıdalardır. 

Sizi az bir kaloriyle saatlerce tok tutabilirler.

Somon kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve çeşitli besinlerle doludur.

Balık, hatta genel olarak tüm deniz ürünleri ihtiyacınız olan tüm iyotu size sağlayabilir.

İyot metabolizmanın en iyi şekilde çalışmasını sağlayan tiroid fonksiyonu için gerekli olan önemli bir besindir (7 ).

Araştırmalar çok sayıda insanın günlük iyot ihtiyaçlarını karşılamadığını göstermektedir (8 ).

Somon ayrıca obezite ve metabolik hastalıklarda önemli bir rol oynadığı bilinen iltihabı azaltan omega-3 yağ asitleri ile doludur (9 , 10 ).

Somon sevmiyorsanız üzülmeyin uskumru, alabalık, sardalya, levrek ve hamsi de mükemmeldir.

Özet: Somon hem protein hem de omega-3 yağ asitleri açısından oldukça yüksektir ve sağlıklı kilo vermek için iyi bir seçimdir.

4. Turpgiller


Turpgiller brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası ve roka gibi birçok bitkiyi içine alan bir gruptur.

Diğer sebzelerde olduğu gibi lifleri sayesinde son derece tok tutan sebzelerdir.

Dahası bu sebzeler iyi miktarda protein de içerir.

Neredeyse hayvansal gıdalar veya baklagiller kadar zengindirler, hayvansal gıdalar protein bakımından daha zengin olsalar da turpgillerin protein oranı çoğu sebzeden daha yüksektir.

Protein, lif ve düşük enerji yoğunluğunun bir araya gelmesi demek bu gıdayı tüketenlerin zayıflayacağı anlamına gelir. Bu yüzden turpgilleri öğünlerinize dahil etmek zayıflamak için mükemmel olacaktır.

Aynı zamanda kanserle savaşan moleküller içerirler (11 ).

Özet: Turpgiller kalori bakımından düşük, lif ve besin bakımından yüksektirler. Bunları diyetinize eklemek sadece mükemmel bir kilo verme stratejisi değildir, aynı zamanda genel olarak sağlığınıza sağlık katacaktır.

5. Yağsız Dana Eti ve Tavuk Göğsü

Yediğiniz etin hiçbir suçu yok.

Et hakkında bunca olumsuz iddiaları destekleyen tek bir kanıt bulunmamasına rağmen, vejetaryenlar ve veganlar insanların yaşadıkları tüm sağlık sorunları için eti suçlanmışlardır.

Fabrikalarda işlenmiş et sağlıksız diyebiliriz ama yapılan çalışmalar işlenmemiş kırmızı etin kalp hastalığı ve diyabet riskini artırmadığını göstermektedir (12 , 13 ).

İki büyük inceleme çalışmasına göre, kırmızı etin erkeklerde kanserle çok zayıf bir korelasyonu vardır ve kadınlarda hiç bir korelasyonu yoktur (14 , 15 ).

Gerçek şu ki; et kilo kaybı için uygun bir besindir, çünkü protein içeriği yüksektir.

Protein bugüne kadar keşfedilmiş en doyurucu besin maddesidir ve yüksek proteinli bir diyet ile beslenmek, günde 80-100 kalori fazladan yakmanızı sağlar. Bu özellik işlenmemiş etleri kilo vermeye yardımcı besinler arasında tutar (16 , 17 , 18 ).

Araştırmalar, protein alımınızı günlük kalorinin %25'ine çıkarmanın iştahınızı %60, gece geç saatte atıştırma isteğinizi yarı yarıya azalttığını ve haftada yaklaşık 0,45 kg kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir (19 , 20 ).

Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız yağlı etleri yemekten çekinmeyin. Bununla birlikte orta ila yüksek karbonhidrat diyetinde iseniz yağsız et seçimi sizin için daha uygun olacaktır.

Özet: Fabrikalarda işlenmemiş yağsız et yemek protein alımınızı artırmanın en zevkli yoludur. Diyetinizdeki karbonhidratların veya yağın bir kısmını protein ile değiştirmek metabolizmanızın ekstradan yağ yakmasını sağlayacaktır.

Tavuk göğsü tarifi için tıklayın.

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)


6. Haşlanmış Patates

Patetes kilo vermek ve optimal sağlığınızı korumak için birçok özelliğe sahiptir.

Son derece çeşitli besinler içerir hatta ihtiyacınız olan her şeyden biraz içerir diyebiliriz.

Hayatları boyunca patatesten başka bir şey yememiş insanlar bile olmuştur.

Çoğu insanın yeterince alamadığı ve kan basıncı kontrolünde önemli bir rol oynayan potasyum bakımından oldukça zengindir.

Farklı yiyeceklerin ne kadar tok tuttuğunu ölçen tokluk faktörü dediğimiz bir ölçekte haşlanmış patates test edilen tüm gıdalardan en yüksek puanı aldı ve birinci sıraya oturdu (21 ).

Bunun anlamı haşlanmış patatesleri yediğinizde doğal olarak kendinizi tok hissedecek ve diğer yiyeceklerden daha az yiyeceksiniz.

Patateslerin kaynatıldıktan sonra bir süre soğumasına izin verirseniz üzerinde lif benzeri olan yüksek miktarda dirençli nişasta oluştururlar ( 22 ).

Tatlı patatesler dışında şalgam, yer elması ve diğer kök sebzeler de mükemmeldir.

Özet: Haşlanmış patatesler en doyurucu yiyeceklerdir. Özellikle iştahınızı kapatmada potansiyel olarak günün ilerleyen saatlerinde acıkmanızı baskılama konusunda oldukça iyidirler.


Haşlanmış patates tarifi, haşlanmış patates kalorisi için tıklayın.7. Ton Balığı

Ton balığı düşük kalorili, yüksek proteinli bir besindir.

Yağsız balık kategorisine girer (yağ oranı düşük).

Ton balığı vücut geliştiriciler ve sporcular arasında oldukça popülerdir. Çünkü tüketildiğinde toplam kalorileri ve yağları düşük tutarken proteini arttırır.

Vücudunuza protein almaya çalışıyorsanız zeytinyağı ile veya ayçiçeği yağı ile konserve edilmiş ton balığını tercih etmeyin, suda konserve edilmiş ton balığını seçtiğinizden emin olun. Bu da light ton balığı seçeneği olacaktır.

Özet: Ton balığı mükemmel, yağsız bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Bu kadar proteinle beslendiğinizde vücudunuzda karbonhidrat veya yağ alacak yer kalmaz bu da ton balığını mükemmel bir diyet yemeği yapacaktır.

8. Fasulye ve Baklagiller

Fasulye ve baklagiller kilo vermeniz için çok faydalı olabilir.

Bu mercimek, taze fasulye, barbunya vb bakliyatları içerir.

Bu besinler tokluğa sebep olan iki besin maddesi açısından çok zengindir; protein ve lif.

Aynı zamanda lif etkisi olan bazı dirençli nişastaları da içerirler.

Bakliyatların tüketiminde asıl sorun birçok insanın bu bakliyatları sindirememesi veya sindirmekte zorlanmasıdır. Bu nedenle bu bakliyatların doğru şekilde pişirilip doğru bir şekilde hazırlanması ciddi önem taşımaktadır.

Özet: Fasulye ve baklagilleri tüketmeniz doğru pişirilirse kilo vermenizi sağlar. Her iki grup da protein ve lif bakımından yüksektir. Az kalori ile sizi uzun süre tok tutarlar.

9. Çorbalar


Yukarıda da defalarca belirtildiği gibi düşük enerji yoğunluğuna sahip yemekler insanların daha az kalori tüketmelerine neden olur.

Düşük enerji yoğunluğuna sahip yiyeceklerin ortak özelliği sebze ve meyvelerde olduğu gibi bol miktarda su içermeleridir.

Hatta biraz araştırırsanız yemeğinizin çorba versiyonunu kesinlikle kısa bir sürede bulabilirsiniz.

Birçok araştırma aynı yemeği katı gıda olarak tüketmek yerine çorba olarak tükettiğinizde, daha kısa sürede doyduğunuzu ve daha uzun süre tok hissettiğinizi, bunun kalori tüketimini önemli ölçüde azalttığını kaydetmiştir (23 , 24 ).

Çorbalarınıza çok fazla krema ​​ve Hindistan cevizi sütü ilave etmeyin çünkü bu kalori içeriğini önemli ölçüde artırabilir.

Özet: Çorbalar kilo vermek için etkili bir adım olabilir. Su içeriği yüksek olması çorbaları doyurucu kılar. Ancak aşırı krema ve Hindistan cevizi sütü çorbaları baklava kadar zararlı yapabilir.

10. Çökelek

Kilo vermeye yardımcı besinler arasında çökelek de bulunur. Süt ürünleri protein bakımından çok zengindir.

Çökelek yemek protein tüketiminizi artırmak için harika bir yoldur. Aynı zamanda yüksek protein içeriği sayesinde sizi hızlı bir şekilde doyurur bu şekilde az kalori ile doymanızı sağlar.

Süt ürünleri kalsiyum açısından da yüksektir. Bu vücudun yağ yakımını kolaylaştırır (25 ).

Diğer az yağlı yüksek proteinli süt ürünleri arasında yoğurt ve süzme yoğurt vardır.

Özet: Çökelek gibi yağsız süt ürünleri tüketmek, tükettiğiniz kalori miktarını artırmadan daha fazla protein almanın en iyi yoludur.

Besinler kaç kalori sayfamızdan herhangi bir gıda için arama yaptığınızda bu gıdanın günlük ihtiyaç duyduğunuz hangi besin maddelerini içerdiğini ve ihtiyacımızın ne kadarlık bir kısmını karşıladığını görebiliyorsunuz.

11. Avokado

Avokado benzersiz bir meyvedir.

Meyvelerin çoğu karbonhidrat bakımından yüksek olmasına rağmen, avokado sağlıklı yağlarla doludur.

Özellikle zeytinyağında bulunan aynı türde tekli doymamış oleik asit bakımından yüksektir.

İçeriği çoğunlukla yağ olmasına rağmen, avokado çok fazla su ve lif de içerir. Bu da düşündüğünüzden çok daha az enerji yoğunluğuna sahip olduğunu gösterir.

Dahası, araştırmalar, yağ içeriğinin sebzelerden karotenoid antioksidan emilimini artırabileceğini gösterdiği için salatalara mükemmel bir katkı olabileceği yönündedir (25 ).

Ayrıca lif ve potasyum da dahil olmak üzere birçok önemli besin içerir.

Avokadonun faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Özet: Avokado kilo vermeye çalışırken diyetinize dahil edebileceğiniz sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Sadece tüketiminizi ılımlı seviyede tuttuğunuzdan emin olun. 

12. Elma Sirkesi

Elma sirkesi en popüler sirke türüdür.

Salatalarda sos olarak sıkça kullanılır, hatta faydalarından dolayı çoğu insan elma sirkesini suyla seyreltip içer.

Birçok araştırma elma sirkesinin kilo kaybı için çok faydalı olduğunu göstermektedir.

Yüksek karbonhidratlı bir öğüne sirke katmak tokluk hissini arttırmış. İnsanların günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketmesine neden olmuştur (26 , 27 ).

Obez bireylerde yapılan 12 haftalık bir çalışma, günde 15 veya 30 ml sirkenin haftada 1.2-1.7 kilogram kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir (28 ).

Sirkenin yemeklerden sonra kan şekeri artışını hafiflettiği ve bunun uzun vadede çeşitli faydaları olabileceği gösterilmiştir (29 , 30 ).

Tüm marketlerde birçok çeşit elma sirkesi bulabilirsiniz bizim tavsiyemiz en organiğini tercih etmeniz olur.

Elma Sirkesinin 11 Faydası Nasıl Tüketilmeli? Hakkında Her Şey konu başlıklı blog yazımızı okuyarak elma sirkesinin faydalarını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Özet: Sebze salatanıza elma sirkesi eklemek iştahınızı azaltacaktır ve potansiyel olarak daha fazla kilo vermenizi sağlar.
Neredeyse sıfır kalori içeren gıdaları merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız yemeklerinizde kullandığınız tok tutucu gıdaların dışında, bu gıdaların sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturularak kullanılması ihtiyacınız vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın