Elmalar Ne Kadar Süre Bozulmadan Dayanır?

Elmalar Ne Kadar Süre Bozulmadan Dayanır?
Elmanın raf ömrü birkaç haftadan birkaç aya kadar değişebilir. Elmaların tazeliğini ne kadar süre korudukları, depolandıkları sıcaklık, form ve konumdan önemli ölçüde etkilenir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Gevrek ve sulu bir elma hoş bir atıştırmalık olabilir.

 

Yine de, diğer meyve ve sebzeler gibi, elmalar sadece bozulmaya başlamadan önce çok uzun süre taze kalırlar.

 

Aslında, son kullanma tarihlerinin çok ötesinde olan elmalar sonunda yemek için güvensiz hale gelebilir ve artık taze olmadıklarını nasıl anlayacağınızı bilmeyi önemli hale getirir.

 

Bu makalede, elmanın tipik olarak ne kadar süreceği, hangi faktörlerin raf ömrünü etkilediği ve elmaları mümkün olduğunca uzun süre taze tutmak için neler yapabileceğiniz incelenmektedir.

 

Elmalar Ne Kadar Süre Bozulmadan Dayanır?

 

Bir elmanın ne kadar süre dayanacağı büyük ölçüde hasat edildiği zamana, o zamandan beri nasıl saklandığına ve yıkanıp, kesilmiş veya pişirilmiş olmasına bağlıdır.

 

Birçok meyve dağıtıcısı, bakkallara ulaşmadan önce elmaları birkaç ay boyunca taze tutan kontrollü koşullarda saklar. Örneğin, elma kutuları genellikle 1-metilsiklopropen (1-MCP) (1 , 2 ).

 

1-MCP kullanımı, olgunlaşma sürecini yönlendiren renksiz bir gaz olan etilenin etkilerini engelleyerek depodaki elmaların olgunlaşmasını önler. Bununla birlikte, elmalar bu koşullardan çıkarıldıktan sonra olgunlaşma devam eder (1 , 2 , 3 ).

 

Tüketiciler için en önemli şey, depolanan sıcaklık ve yıkanıp yıkanmadığı veya kesilip kesilmediği de dahil olmak üzere elmanın evde nasıl tutulduğu .

 

Elmaların nasıl hazırlandıklarına ve saklandıklarına bağlı olarak yaklaşık raf ömrü şunlardır (4 ):

 

 • Tezgahta: 5-7 gün
 • Kilerde: 3 hafta
 • Buzdolabında: 4-6 hafta
 • Kesildikten sonra: buzdolabında 3-5 gün, dondurucuda 8 ay
 • Elma püresine yapılır: Buzdolabında 7-10 gün, dondurucuda 2 ay
 • Elmalı turta durumunda olduğu gibi pişirilir: buzdolabında 3-5 gün

 

Özet: Elmanın raf ömrü, nasıl hazırlandıklarına ve saklandıklarına bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar değişir.

 

Bir Elmanın Bozulmak Üzere Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

 

Taze elmalar sert, parlak bir cilde sahip, hoş kokulu meyvelerdir. Çürükleri, yumuşak lekeleri veya renk değişikliği alanları olmayacak. Onları ısırdığınızda gevrek ve suludurlar.

 

Bir elmanın kötüleşmeye başladığına dair birkaç belirti:

 

 • yumuşak noktalar veya morarma
 • Kırışmış cilt
 • delikler ve kahverengi lekeler
 • derisinden sızan sıvı
 • aşırı duygusal bir doku
 • unlu veya yumuşak ve grenli bir tat

 

Cildin altındaki nem içeriği kontaminasyonu gösterebileceğinden, yumuşak veya diğer fiziksel son kullanma belirtileri gösteren elmaları atmak en iyisidir ( 5 ).

 

Özet: Genellikle elmanın görünüşünü inceleyerek bir elmanın kötüleşmeye başlayıp başlamadığını söyleyebilirsiniz. Kötü giden elmalar atılmalıdır.

 

Süresi Dolmuş Elma Yeme Riskleri

 

Yaşlanmaya başlayan elmaları yemek her zaman tehlikeli olmasa da, elmalar diğer taze ürünler gibi küf gelişimine maruz kalır.

 

Küf mikroorganizmalardan kaynaklanır ve bazı insanlarda alerjik veya solunum reaksiyonlarına neden olabilir. Bazı mikroorganizmalar, birçok gıda kaynaklı hastalıktan sorumlu olan mikotoksinleri büyütür ( 5 ,6).

 

Elmalar, Penicillium expansum türleri tarafından üretilen patulin adı verilen bir mikotoksine tabidir . Patulin büyük miktarlarda tüketildiğinde, bulantı ve kanama ülserlerine neden olabilir ve hatta kanser riskinizi artırabilir (6 , 7 ).

 

Mikotoksinler ayrıca bağırsak bakterilerinizi de bozabilir. Bu da bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir ve diğer hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir (8 , 9 ).

 

Özet: Toksik küf riski taşıdığından, son kullanma belirtileri gösteren elmaları atmak en iyisidir. Elmalar, özellikle tüketilmesi tehlikeli olabilecek patulin gibi mikotoksinleri büyüme riski altındadır.

 

Elmaların Raf Ömrü Nasıl Arttırılır?

 

Elmanın raf ömrünü uzatmak, evde iyi ürün depolama alışkanlıkları uygulamak kadar basit olabilir.

 

Elmalarınızın mümkün olduğunca taze kalmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey:

 

 • Elmaları hazırlamaya ve yemeye hazır olana kadar yıkamayın (10 ).
 • Oksijene maruz kalma oksidasyon ve bozulma oranını artırabileceğinden, elmaları yemeye hazır olana kadar formda bırakın (11 ).
 • Tüm elmaları kiler veya tezgahın yerine buzdolabının çekmecesinde saklayın, çünkü soğuk sıcaklıklar tazeliği daha uzun süre korur (12 ).
 • Doğal oksidasyon işleminin bir parçası olarak ortaya çıkan kahverengileşmeyi yavaşlatmak için kesilmiş elma dilimlerini 1 fincan (240 ml) su başına 1 çay kaşığı (5 ml) limon suyu içeren bir karışıma batırın (13 ).
 • Etilen gazın yayılmasını önlemek için elmaları tek tek plastik veya bir kağıt torbaya sarın, bu da çevredeki elmanın olgunlaşmasını teşvik edebilir ( 5 ).

Bu basit hazırlık ve saklama ipuçlarından bazılarını evde uygulayarak taze elmaların tadını daha uzun süre çıkarabilirsiniz.

 

Özet: Elmaların raf ömrünü, buzdolabında veya dondurucu gibi daha soğuk sıcaklıklarda ayrı, yıkanmamış ve bütün olarak saklayarak artırın. Elma dilimleri limon suyu gibi bir asit yardımıyla daha taze tutulabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Elmanın raf ömrü birkaç haftadan birkaç aya kadar değişebilir.

 

Elmaların tazeliğini ne kadar süre korudukları, depolandıkları sıcaklık, form ve konumdan önemli ölçüde etkilenir.

 

Elmaları taze ve yemeye hazır tutmanın en iyi yolu, yıkanmamış, bütün formda ve ayrı ayrı buzdolabına sarılmış olarak saklamaktır. Bu onları 6-8 haftaya kadar taze tutabilir.

 

Morarma, yumuşak lekeler veya sızma gibi fiziksel son kullanma belirtileri fark ederseniz, mikotoksinler adı verilen potansiyel olarak tehlikeli bileşiklerin alımını önlemek için elmaları atmak en iyisidir.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler