Elma Sirkesi Nelere İyi Gelir? Günde Ne Kadar Elma Sirkesi İçmelisiniz?

Elma Sirkesi Nelere İyi Gelir? Günde Ne Kadar Elma Sirkesi İçmelisiniz?
Elma sirkesi kan şekerini yönetmeye, PCOS semptomlarını iyileştirmeye ve kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Elma sirkesi ne işe yarar?  Elma sirkesi neye iyi gelir? Elma sirkesi neye faydalıdır? Elma sirkesi binlerce yıldır yemeklerde ve doğal tıpta kullanılmaktadır.

 

Bazıları kilo kaybı, gelişmiş kan şekeri seviyeleri, hazımsızlıktan kurtulma, kalp hastalığı ve kanser riskinde azalma gibi sağlık yararları olduğunu iddia ediyor.

 

Birçok potansiyel kullanımıyla, her gün ne kadar elma sirkesi alacağını bilmek zor olabilir.

 

Bu makalede, farklı sağlık yararları için ne kadar elma sirkesi içmeniz gerektiği ve yan etkilerden kaçınmanın en iyi yolları özetlenmektedir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Elma Sirkesi Şekeri Düşürür Mü? Kan Şekeri Yönetimi İçin

 

Elma sirkesi şeker hastalığına iyi gelirmi? Elma sirkesi şekeri dengeler mi? Elma sirkesi, özellikle insülin direnci olan kişiler için kan şekeri seviyelerini kontrol etmenin doğal bir yolu olarak önerilir.

 

Yüksek karbonhidratlı bir yemekten önce alındığında, sirke mide boşaltma oranını yavaşlatır ve büyük kan şekeri artışlarını önler (1).

 

Ayrıca vücudunuzun daha fazla glikozu kan dolaşımından ve hücrelerinize taşımasına yardımcı olarak insülin duyarlılığını artırır, böylece kan şekeri seviyelerini düşürür (2 ).

 

İlginçtir, bu etkilere sahip olmak için sadece az miktarda elma sirkesi gereklidir.

 

Yemeklerden önce dört çay kaşığı (20 ml) elma sirkesinin, yemekten sonra kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (2 , 3 , 4 ).

 

20 ml su ile karıştırılmalı ve yüksek karbonhidratlı bir yemekten hemen önce tüketilmelidir (2 , 5 ).

 

Elma sirkesi, düşük karbonhidratlı veya yüksek lifli bir yemekten önce alındığında kan şekerini önemli ölçüde azaltmaz (6 ).

 

Özet: Yüksek karbonhidratlı bir yemekten hemen önce suda seyreltilmiş dört çay kaşığı (20 ml) elma sirkesi içmek kan şekeri artışlarını azaltabilir.

 

Elma Sirkesi Polikistik Over Sendromu (PCOS) İçin

 

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu (PCOS), anormal adet döngüsü, yüksek seviyelerde androjen hormonları, yumurtalık kistleri ve insülin direnci ile ilişkili hormonal bir durumdur (7 ).

 

Üç aylık bir çalışma, akşam yemeğinden hemen sonra 100 ml su ile bir çorba kaşığı (15 ml) elma sirkesi içen PKOS'lu kadınların hormon seviyelerini iyileştirdiğini ve daha düzenli dönemler yaşadığını buldu (8 ).

 

Bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, her gün bir çorba kaşığı (15 ml) PCOS semptomlarını iyileştirmek için etkili bir doz gibi görünmektedir.

 

Özet: Akşam yemeğinden sonra 100 ml su ile bir çorba kaşığı (15 ml) elma sirkesi düzenli olarak içmek PCOS semptomlarını iyileştirebilir.

 

Elma Sirkesi Kilo Verdirir Mi? Kilo Kaybı İçin

 

Sirke kilo vermeye yardımcı olur mu? Sirke, doygunluk hislerini artırarak ve gün boyunca yenen yiyecek miktarını azaltarak insanların kilo vermesine yardımcı olabilir (9 ).

 

Bir çalışmada, üç ay boyunca günlük bir veya iki yemek kaşığı (15 veya 30 ml) elma sirkesi, aşırı kilolu yetişkinlerin sırasıyla ortalama 1,2 ve 1,7 kg kaybetmelerine yardımcı oldu (10 ).

 

Elma sirkesi kilo vermek için nasıl kullanılır? Elma sirkesi kilo vermede nasil kullanilir? Her gün iki yemek kaşığı, elma sirkesi tüketenler üç ay içinde elma sirkesi tüketmeyen insanlara kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla kilo vermelerine yardımcı olduğu bulunmuştur ( 11 ).

 

Bir bardak suya karıştırabilir ve yemeklerden önce içebilir veya salata sosu yapmak için yağ ile karıştırabilirsiniz.

 

Elma sirkesinin, diğer diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirildiğinde kilo kaybına yardımcı olması daha olasıdır.

 

Özet: Birkaç ay boyunca her gün 1-2 çorba kaşığı (15-30 ml) elma sirkesi içmek fazla kilolu kişilerde kilo kaybını artırabilir.


Sindirimi İyileştirmek İçin

 

Elma sirkesi sindirim, birçok insan sindirimi iyileştirmek için proteinli ağır yemeklerden önce elma sirkesi alır.

 

Teori, elma sirkesinin midenizin asiditesini arttırmasıdır, bu da vücudunuzun proteini parçalayan enzim olan daha fazla pepsin oluşturmasına yardımcı olur (12 ).

 

Sindirim için sirke kullanımını destekleyen bir araştırma olmasa da, betain HCL gibi diğer asidik takviyeler midenin asitliğini önemli ölçüde artırabilir (13 ).

 

Elma sirkesi gibi asidik gıdalar benzer etkilere sahip olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Sindirim için elma sirkesi alan kişiler tipik olarak yemeklerden hemen önce bir bardak su ile bir ila iki yemek kaşığı (15-30 ml) içerler, ancak şu anda bu dozu destekleyecek hiçbir kanıt yoktur.

 

Özet: Bazıları yemeklerden önce bir ila iki çorba kaşığı (15-30 ml) elma sirkesi içtiğini iddia ediyor. Sindirime yardımcı olabilir. Ancak, şu anda bu uygulamayı destekleyecek hiçbir araştırma bulunmamaktadır.

 

Genel Sağlık İçin

 

Elma sirkesi neye yarıyor? Elma sirkesi almanın diğer popüler nedenleri arasında kalp hastalığına karşı koruma, kanser riskini azaltma ve enfeksiyonla savaşma yer alır.

 

Bu iddiaları destekleyecek sınırlı bilimsel kanıt vardır ve insanlar için önerilen dozlar mevcut değildir.

 

Hayvan ve deney çalışmaları, sirkenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini, kanserle savaşabileceğini ve bakterilerin büyümesini yavaşlatabileceğini düşündürmektedir, ancak insanlarda hiçbir çalışma yapılmamıştır (14 , 15 , 16 ).

 

Birkaç çalışma, düzenli olarak sirke bazlı soslarla salata yiyen insanların daha düşük kalp hastalığı ve daha az göbek yağı riski taşıdığını, ancak bunun diğer faktörlerden kaynaklandığını bulmuştur ( 11 ,17 ).

 

Genel sağlık ve sağlıklı yaşam için en iyi elma sirkesi dozunu anlamak için daha fazla insan araştırması gerekmektedir.

 

Özet: Elma sirkesinin insanlarda kalp hastalığına, kansere veya enfeksiyona karşı koruyabildiğine dair bir kanıt yoktur, bu nedenle herhangi bir doz önerisi yapılamaz.

 

Yan Etkilerinden Kaçınmanın Yolları

 

Elma sirkesi zararları nelerdir? Elma sirkesi zarar verir mi? Elma sirkesi tüketmek nispeten güvenlidir, ancak bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

 

Elma sirkesinin asitliği sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olduğundan, asidi nötralize edebilecek ve olumlu etkilerini azaltabilecek herhangi bir şeyle karıştırmamaya dikkat edin (18 ).

 

Elma sirkesi içmek zararlı mı? Sirkenin asitliğinin düzenli kullanımla diş minesine de zarar verebileceğini unutmayın. Bir pipetle içmek ve daha sonra ağzınızı su ile durulamak bunu önlemeye yardımcı olabilir (19 ).

 

Elma sirkesi içmek sağlık yararları ile ilişkili olsa da uzun yıllar boyunca her gün büyük miktarlarda (237 ml) tüketmek tehlikeli olabilir ve düşük kan potasyum seviyeleri ve osteoporoz ile bağlantılıdır (20 ).

 

Bulantı, geğirme veya reflü gibi elma sirkesi aldıktan sonra rahatsız edici yan etkiler yaşarsanız, almayı bırakın ve bu belirtileri doktorunuzla tartışın (21 , 22 ).

 

Özet: Elma sirkesi küçük miktarlarda nispeten güvenlidir ancak diş minesini aşındırabilir veya bazı insanlarda mide rahatsızlığına neden olabilir. Büyük miktarların uzun süre tüketilmesi güvenli olmayabilir.


Uzun Lafın Kısası

 

Elma sirkesi kan şekerini yönetmeye, PCOS semptomlarını iyileştirmeye ve kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olabilir.

 

Tipik bir doz, suyla karıştırılan ve yemeklerden önce veya sonra alınan 1-2 yemek kaşığıdır (15-30 ml).

 

Araştırmalar, sindirimi iyileştirebileceği ve kalp hastalığı, kanser veya enfeksiyonu önleyebileceği iddialarını desteklememektedir.

 

Elma sirkesi, ılımlı olarak tüketmek için nispeten güvenli bir takviyedir, ancak kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır.

 

Gelecekteki çalışmalar daha fazla potansiyel kullanım ve fayda ortaya çıkarabilir ve en etkili dozajların netleştirilmesine yardımcı olabilir.


Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler