Elma Sirkesinin 11 Faydası Nasıl Tüketilmeli? Hakkında Her Şey

Elma Sirkesinin 11 Faydası Nasıl Tüketilmeli? Hakkında Her Şey
Elma sirkesini bir mucize yerine, minik bir güçlendirici gibi düşünmek sizin için en güvenli yoldur. Küçük dozlarda, elma sirkesi inanılmaz derecede faydalı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Elma sirkesi, insanların tekrar tekrar bel bağladıkları, farklı bir havası olan, zindelik sağlayan o meşhur malzemelerden biridir. Gerçi, neden böyle olduğu pek de şaşırtıcı bir şey değil.

 

Neredeyse ev ilaçlarının kutsal kâsesi gibidir. Örneğin, bir doz almanın enerji artırmaya, kan şekerini kontrol etmeye ve kilo kaybını arttırmaya yardımcı olduğu söyleniyor. Bölgesel olarak, elma sirkesi istenmeyen kırılmaları gidererek cildinizin dokusunun ve tonunun yanı sıra saçınızın parlaklığını artırmanıza yardımcı olabilir.

 

Elma sirkesi, limon suyu veya zeytinyağı gibi diğer sizin için iyi malzemelerle karıştırıldığında günlük rutininiz için güçlü bir destekleyici olabilir. Elma sirkesi faydaları nelerdir? Elma sirkesi nasıl kullanılır? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte elma sirkesi ile sağlığınızı iyileştirmenin 11 kolay yolu:

 

1. Selülozlu Yiyecekleri Sindiremiyor Musunuz? Salata Sosunda Elma Sirkesi Kullanın

 

Çok satan “Bir Bir Bir Diyeti” kitabının yazarı, MPH ve beslenme uzmanı Rania Batayneh'e göre elma sirkesinin sindirim sorunlarına yardımcı olmasının birkaç nedeni vardır.

 

Bunlardan ilki, elma sirkesinin ishal gibi bakterilerin neden olabileceği ortak bağırsak sorunlarına yardımcı olabilecek antibakteriyel özellikleri sayesinde. Fermente bir yiyecek olarak, elma sirkesi genel olarak sağlıklı sindirimin düzenlenmesine yardımcı olan probiyotikler de içerir.

 

Bunu Deneyin

 • Elma sirkesini, elma şırası ve Dijon hardalıyla karıştırıp pişirin.
 • Karışıma zeytinyağı ekleyin ve en sevdiğiniz sebzelerin bazılarını da katıp karıştırın.

 

Batayneh diyor ki, “Sebzelerle elma sirkesi bazlı bir sosun eşleştirilmesi, hem sebzelerdeki lif hem de elma sirkesindeki probiyotikler sindirim sağlığını artırabileceği için sindiriminiz için aynı anda iki işi birden yapar.”

 

2. İştahınızı Kesmek Mi İstiyorsunuz? Günlük Elma Sirkesi Toniği Yapın

 

Bazen yeme alışkanlıklarını yeniden kalibre etmenin en zor kısmı kısıtlamadır. Batayneh'e göre, elma sirkesi içmek “daha ​​az yemek yemek ve kilo vermek istiyorken inanılmaz derecede faydalı olabilir” diyor. Kendisi, elma sirkesinin beynin iştahı kontrol eden bölgelerine baskı uygulayabileceğini ve zamanla daha az kalori almayı sağlayabileceğini göstermiş bir çalışmaya atıfta bulunuyor.

 

Bunu Deneyin (Bilim Destekli)

 • Birinci Aşama: 15 mililitre (mL) elma sirkesini 500 mL suyla seyreltin ve her gün 12 hafta boyunca için.
 • İkinci Aşama: 30 mL elma sirkesini 500 mL suyla seyreltin ve her gün 12 hafta boyunca için.

 

Elma sirkesi ayrıca içindeki özel bir bileşen sayesinde yağ depolamakta yardımcı olabilir. Asetik asit. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, bu asidin yağ depolamasını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardan bu kadar olumlu sonuç alındıktan sonra, 2009’da yapılan bir çalışmada, obeziteye sahip 122 kişi incelendi. Günlük sirke tüketiminin obeziteyi azalttığını ve kilo kaybına yardımcı olduğu bulundu.

 

3. Enerjiye mi İhtiyacınız Var? Öğleden Önce Elma Sirkesiyle Karıştırılmış Bir Çayı Yudumlayın

 

Kahve içmiyor musunuz? Batayneh için sirkeli bir çay, latteler ve gazlı içecekler gibi diğer kalori ağırlıklı kafeinli içeceklere mükemmel bir alternatiftir.

 

Asetik asit, yağ depolamasının yanı sıra, farelerin kaslarındaki enerji kaynaklarına yakıt ikmalinin hızlanmasını sağladı. İnsanlar için benzer şekilde çalıştığı öne sürülmüştür.

 

Sabah İçeceğinizi Güçlendirin

 • Batayneh, 2 çorba kaşığı elma sirkesi, 2 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı tarçın ve birazcık arnavut biberini bir bardak ılık suyla birleştirmeyi öneriyor. “Bunu içmek, sabahın erken saatlerinde enerji artışına ihtiyaç duyduğunuzda daha ağır içecekler veya atıştırmalıkları tercih etmenizi engelleyebilir” diyor.

 

Limon suyunun birçok besinsel faydası vardır. Ancak limonları kilo vermeye bağlayan spesifik bir araştırma bulmak zordur. Bununla birlikte, günde yaklaşık 200 mL limonata içmek, böbrek taşı önlenmesinde yardımcı olduğu öne sürülmüştür. Arnavut biberi ve tarçına gelince, her ikisi de metabolizmanızı hızlandırmak ve iltihabı azaltmak için iyileştirici faydalar sağlayan bileşenlere sahiptir.

 

Limonata Diyetine Ait Değil

 • Bu içecek Limonata Diyetine çok yakın gelse de, bunun yerine bir öğün olarak ya da detoks yapma girişiminde tüketmeyi kesinlikle önermiyoruz. Bir öğünün yanında ya da sabah toniği olarak içmek en iyisidir.

 

4. Boğaz Ağrınız Mı Var? Elma Sirkesi ve Bal ile Yatıştırıcı Bir Karışım Yapın

 

Antibakteriyel ve antiviral özelliklerle, elma sirkesi inanılmaz derecede faydalı olabilir.

 

Bunlarla beraber, bal ve elma sirkesi çayının boğaz ağrısından tamamen kurtulmayı sağlayacağı iddiasını destekleyen çok fazla bilimsel kanıt yoktur. Teoriler, elma sirkesinin bakterilerle savaşmaya çalıştığı, balın ise boğazı kaplayıp yatıştırarak öksürükleri bastırmaya yardımcı olabileceği üzerinedir.

 

Bunu Denemenin 3 Yolu

 • Bir boğaz toniği yapmak için büyük bir bardak ılık suyu, 2 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı elma sirkesini ​​karıştırın.
 • Daha lezzetli bir içecek için, 1 ila 2 çay kaşığı elma sirkesi, bal ve Hindistan cevizi yağıyla zencefil çayını karıştırıp deneyin.
 • 1 ila 2 çay kaşığı elma sirkesini, günde iki ila üç kez 20 ila 30 saniye boyunca ılık tuzlu su ile gargara yapın. Sakın yutmayın.

 

Boğaz ağrısı bir günden uzun sürerse, bir doktora görünmelisiniz. Bakteriyel bir enfeksiyon ise size antibiyotik verebilirler.

 

5. İnsülin Seviyelerini Yönetmek Mi İstiyorsunuz? Elma Sirkesini Su ve Bir Öğün veya Atıştırmalıklarda Kullanın

 

Diyabetli kişiler için, elma sirkesinin diyete dahil edilmesi, diyabeti yönetmek konusunda yardımcı olabilir. Batayneh, “Asetik asidin, kompleks karbonhidratların kan dolaşımındaki şekere dönüşümünü yavaşlatacağı düşünülüyor” diyor. “Bu, şekeri kan dolaşımından çıkarmak için daha fazla zaman sağlar ve vücudun kan şekeri seviyelerini sabit tutmasını, ani değişimleri sınırlandırmasını sağlar.”

 

Bunu tamamen destekleyecek çok fazla araştırma yok. Ancak 11 katılımcı ile 2007’de yapılan bir çalışmada, tip 2 diyabeti olan ve yatmadan önce peynir atıştırmalığı ile 2 çorba kaşığı elma sirkesi ​​tüketen kişilerin çok daha düşük kan şekeri düzeyleriyle uyandığı tespit edildi.

 

6. Kolesterol İçin Endişeleniyor Musunuz? Bu Elma Sirkesi Yumurta Salatası Tarifini Deneyin

 

Batayneh, “Elmalar ve sirke, elma sirkesi formunda birlikte çalışırlar. Doğal olarak trigliserit ve kolesterol seviyesini düşürmeye meyillidirler” diyor. 2012’deki bir çalışmada elma sirkesi, yüksek kolesterol düzeylerine sahip kişilerde trigliserit ile birlikte kötü kolesterolü düşürmenin mümkün olabilir bulundu.

 

“Asıl sebep, elma sirkesindeki asetik asidin, düşük yoğunluklu seviye (LDL, kötü) kolesterolün düşürülmesinde etkili kılan olmasıdır.”

 

Bu iddiaları destekleyen kanıtlar çoğunlukla anekdotlar olmasına rağmen, elma sirkesini diğer kalp-dostu seçeneklerle birleştirmek sadece yardımcı olabilir. Kolesterolünü ve trigliseriti kontrol altına almak, kalp hastalığı riskini azaltmanın doğal bir yoludur.

 

Avokadolu Yumurta Salatasında Mayonez Yerine Elma Sirkesi Kullanın

 • Bu yeniden düzenlenmiş avokado yumurta salatası, bir porsiyon kalp-dostu besin almak için harika bir fırsattır. Bağlayıcı madde olarak mayonez yerine krema için avokado ve ekşilik için elma sirkesi kullanın. Elma sirkesi ile karıştırılmış avokadonun kıvamı, yumurta salatasını çok lezzetli yapan kremsi yapının elde edilmesine yardımcı olacaktır!

 

Hemen bu yıl, yeterli miktarda yumurta tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını bulundu. Ayrıca, avokadoların kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek sağlıklı yağlar içerdiği de bilinmektedir.

 

7. Kanseri Önlemeye Yardım Mı Gerek? Elma Sirkesini Diğer Antikanser Gıdalarla Birleştirin

 

Elma sirkesinin kanınızın bazik hale gelmesine yardımcı olabileceğine dair bir teori var. Bu, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir. Ancak, vücudunuz tipik olarak pH dengesini oldukça iyi şekilde koruyabildiğinden, kansere karşı tam bir koruyucu değildir.

 

Elma sirkesini tek tedavi yolu olarak görmemeniz gerektiğini unutmayın. Bunun yerine ona, enerji gibi diğer yararları açısından güvenin. Farklı sirke türlerinin kanser hücrelerini öldürebileceğini gösteren birkaç çalışma çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapılmıştır

 

Kanser Önleyici Diğer Gıdalarla Beraber Deneyin

 • Brokoli: Brokoli salatasını elma sirkesi sosu eşliğinde deneyin. Brokoli, farelerde prostat kanserini bitirmenin yanı sıra meme kanseri hücrelerinin boyutunu ve sayısını azalttığını görülmüş sülfotan bileşenini içerir.
 • Zeytinyağı: Bu elma sirkesi sosunu buzdolabında saklayın. Zeytinyağı ayrıca kanseri önlemeyle ilişkilendirilmiştir. 2011 yılında yapılan büyük bir inceleme, daha çok zeytinyağı tüketenlerin, daha düşük seviyelerde tüketenlere kıyasla, sindirimsel veya meme kanseri gelişimi için daha düşük bir risk taşıdığını göstermiştir.
 • Kuru Yemişler: Atıştırmalık olarak deniz tuzu ve elma sirkesiyle soslanmış bademleri tüketmeyi düşünebilirsiniz. Kuru yemişler, hem kansere bağlı ölüm hem de kolorektal, pankreas ve endometrial kanserler için azalmış bir risk ile ilişkilendirilebilir.

 

8. Başınız Mı Ağrıyor? Elma Sirkesi ile Bir Karışım Yapın

 

Boğaz ağrısına sağladığı yararlara benzer şekilde, elma sirkesinin baş ağrılarını azaltma kabiliyeti de çoğunlukla söylentilere bağlıdır. Bu numara herkes için işe yaramayabilirken, aşağıdakilerden dolayı başınız ağrıyorsa elma sirkesinden faydalanabilirsiniz:

 

 • Sindirim sorunları
 • Ani kan şekeri değişiklikleri
 • Potasyum eksikliği

 

Yalnızca elma sirkesi değil, aynı zamanda soğuk bir karışım yapmak da baş ağrısını azaltabilir.

 

Bunu Deneyin

 • Bir sabun bezini soğuk elma sirkesiyle birkaç dakika durulayın ve sıkıp sonra da alnınıza koyun.
 • Ekstra bir destek için iki damla gül yağı gibi uçucu bir yağ ekleyin.

 

9. Elma Sirkesi ile Saçınızı Durulayıp Saç Parlaklığınızı Arttırın

 

Elma sirkesinin en çok pazarlanan güzellik avantajlarından biri de saç parlaklığını arttırma yeteneğidir. Batayneh, “Elma sirkesi, saç durulamak için kullanıldığında üst deriyi geçici olarak düzleştirerek saç parlaklığını artırabilir” diyor. Asidik bir pH değeri saç telini kapatabilir. Bu da kabarmayı önleyerek parlaklığı ve pürüzsüzlüğü artırır.

 

Bunu Deneyin (Dikkatlice)

 • Elma sirkesini suyla seyreltin ve karışımı elinize sürün.
 • Karışımı ıslanmış saçlarınızdan geçirin.
 • Beş dakika kadar işlemesine izin verin ve sonra durulayın.

 

Dikkatli kullanın: Batayneh, elma sirkesini haftada üç kereden fazla durulamak için kullanmamanız gerektiğine, bunun saçınızı kurutmaya başladığına dikkat çeker. Elma sirkesinin pH'ı çok farklı olduğu için saçlarınızı kırılgan hale getirip donuk görünmesini sağlayabilir.

 

10. Elma Sirkesi Spreyi Yaparak Saç Kepeğini Giderin

 

Eğer saçınızdaki kepekler maya mantarlarının sebep olduğu bir enfeksiyondan kaynaklıysa, antifungal özelliklere sahip olan elma sirkesi, evde tedavi için iyi bir seçenek olabilir. Elma sirkesindeki asit, mantarın büyümesini ve yayılmasını zorlaştırabilir.

 

Bunu Deneyin

 • Şampuanladıktan sonra saç derinize yaymak için elma sirkesi ile eşit miktarda suyu bir sprey şişesinde karıştırın.
 • Durulamadan önce 15 dakika kadar bekletin.
 • Bunu haftada iki kez yapın, istenmeyen beyaz pullarda önemli bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.
 • Tahriş olursa derhal son verin.

 

Kepeklere kuru saç derisi neden oluyorsa bunu denemeyin: Elma sirkesiyle durulama, kafa derinizi daha da kurutabilir ve kepekleri daha da kötüleştirebilir.

 

11. Elma Sirkesi ile Sivilce İksiri Yapın

 

Daha önce belirtildiği gibi, elma sirkesi, içindeki asetik asit sayesinde antibakteriyel faydalara sahiptir. Ayrıca, az miktarda sitrik, laktik ve süksinik aside sahiptir. Bu antibakteriyel asitlerin,  kırılmalara sebep olan P. acnes bakterisini öldürdüğü görülmüştür.

 

Bakteri öldürücü asitlerin yanı sıra, Batayneh, elma sirkesinin büzücü özelliklerinin sivilceyle mücadeleye yardımcı olabileceğini iddia ettiğini belirtti. “Ancak,” diye uyardı, “bunlar bilimsel olarak kanıtlanmadı.”

 

Elma sirkesi tüm iyi özellikleri içermekle birlikte, bu bileşenin bölgesel bir tedavi olarak kullanılması üzerine bir araştırma yapılmamıştır. Asitler iyi şeyler olsalar da cildinizi çok fazla tahriş edebilir ve bazı insanlarda kimyasal yanıklara neden olabilirler. Evde herhangi bir tedavi uygulamadan önce bir dermatologla görüşün; bazı asitler yardımcı olmaktan daha çok zararlı olabilirler.

 

Elma sirkesi gibi tamamen doğal bir tedaviyi denemek istiyorsanız, doğrudan cildinize uygulamadan önce malzemeyi su ile seyreltmeyi unutmayın.

 

Bunu Deneyin

 • Başlamak için bir parça elma sirkesi ve üç parça suyu karıştırın. Ne kadar su kullandığınız cildinizin ne kadar hassas olduğuna bağlıdır.
 • Karışımı bir şişede tutun ve kullanmadan önce çalkalayın. Yüzünüze bir makyaj pamuğu ile uygulayın.
 • 5 ila 20 saniye beklettikten sonra suyla durulayın.
 • Yağ üretimini kontrol etmek için yeşil çay önerildiği için su yerine yeşil çay da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bakteri üremesini önlemek için iki gün sonra bu karışımı atmak isteyebilirsiniz.

 

 

Elma Sirkesiyle Asla Yapmamanız Gereken 4 Şey

 

Bunları Asla Yapmayın

 • Seyreltmeden içmek.
 • Mümkün olduğunca fazla miktarlarla başlamak.
 • Cildinize doğrudan uygulamak, özellikle de uzun süre.
 • Diğer güçlü, tahriş edici bileşenlerle karıştırmak.

 

1. Direkt Olarak Tüketmeyin

 

Elma sirkesini diyetinize nasıl eklediğiniz önemli değildir. Ancak hiçbir zaman doğrudan içmediğinizden emin olun. Bunu yapmak büyük olasılıkla hasarlara yol açacaktır.

 

Batayneh, “Çok asitli şeyler, aslında diş minesinde, yemek borusunda veya mide zarında, özellikle sürekli kullanılırsa, hasara neden olabilir” diyor. “Her zaman ama her zaman tüketmeden önce seyreltin.” Batayneh'e göre, elma sirkesi içeceksiniz en güvenli yöntem, her bir bardak elma sirkesi için 10 bardak su veya çay kullanıp onu seyreltmektir.

 

2. Tüketmeye Çok Fazla Miktarlarla Başlamayın

 

Elma sirkesini günlük tüketime eklerken, yavaş ve kararlı bir şekilde başlamalısınız. Batayneh, “Vücudunuzun buna nasıl tepki verdiğini görün” diyor. “Ve vücudunuz bunu iyi şekilde tolere ederse, sonunda bir çorba kaşığına kadar çıkabilirsiniz.”

 

Mide ağrısı ya da yanma hissi yaşarsanız, miktarı tekrar ölçeklemenizi de söylüyor. Eğer gerginseniz veya emin değilseniz, elma sirkesini günlük rutine eklemeden önce bir doktora danışın.

 

3. Doğrudan Cildinize Uygulamayın

 

Elma sirkesini topikal olarak kullanıyorsanız, bilmeniz gereken birkaç şey var. İlk olarak, asla ve asla elma sirkesini doğrudan cildinize koymamalısınız. Güçlü bir bileşen olduğundan, losyon olarak veya durulamak için kullanırken her zaman bir miktar suyla seyreltmelisiniz.

 

Her Zaman Bir Alerji Deneyi Yapın

 • İyi ve tolere edilebilir bir denge oluşturmak için, elma sirkesini seyrelttikten sonra cildinizin, elma sirkesi sivilce tedavisi olarak kullanıldığında durumu idare edip edemediğini görmek için bir alerji testi yapın.
 • “Cildinizin nasıl tepki vereceğini görmek için tüm yüzünüze uygulamadan önce kolunuzun ön kısmına bir alerji testi yapın” diyor Batayneh.

 

4. Diğer Tahriş Edici Topikal (Bölgesel) Maddelerle Karıştırmayın

 

Hassas cilde sahip kişiler elma sirkesine karşı dikkatli olmalıdırlar. Sadece içindeki asetik asit ve büzücü özellikleri bile cildinizi tahriş edebilir.

 

Bununla birlikte, tüm cilt tipleri için uygunsuz olan ise, onu salisilik asit veya benzoil peroksit gibi diğer sert ve tahriş edici topikal bileşenlerle karıştırmaktır. Eğer yaparsanız, kötü ve rahatsız edici bir tepkime yaşama ihtimaliniz yüksektir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Elma sirkesini bir mucize yerine, minik bir güçlendirici gibi düşünmek sizin için en güvenli yoldur. Küçük dozlarda, inanılmaz derecede faydalı ve aynı zamanda lezzetli olabilir. Büyük miktarlarda tüketmek ise sağlığınız için tehlikeli ve zararlı olabilir; cildinizi tahriş edebilir ya da diş minesini aşındırabilir.

 

Sağladığı bir çok faydaya bakıldığında, birçok insanın rahatsızlıklarından dolayı elma sirkesine bel bağlaması şaşırtıcı değildir. Ancak gerçekleri ilk sırada tutmak da aynı derecede önemlidir.

 

Alım miktarınızı önerilen miktar olan 2 çorba kaşığının ötesine çıkarmakla ilgileniyorsanız, ileriye doğru tam hızda ilerlemeden önce profesyonellere danışın. Ne de olsa, elma sirkesinin kutsal kâse olarak anılmasının bir nedeni var: Etkilerini hissetmek için sadece çok az miktarına ihtiyacınız var.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler