Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi

Ekşi mayalı ekmek faydaları nelerdir? Ekşi mayalı ekmek yapımı nasıl olur? Ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır? Ekşi mayalı ekmek tarifi ve daha fazlası...

Bu ekmek, en çok yapmak istediğim, ailemin en çok yapmamı istediği ve en çok paylaştığım ekmek. Tam buğday ekmeğinin yeri benim için apayrı... Bunu o kadar sık ​​pişiriyorum ki, dondurucumda önceden dilimlenmiş somunlarla sarılmış torbalarda kaplı bir raf var.

Asıl formül un, su, tuz ve ekşi maya karışımı olsa da, burada çok dikkat edilmesi gereken pek çok nüans vardır, işte bu ekmeği başarılı bir şekilde yapmak için birkaç önemli nokta:

 1. Aktif bir başlangıç
 2. Uzun süreli bir otoliz
 3. Yüksek hidrasyon
 4. Sıcak yoğun fermantasyon

Bölme Perfetto

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi, Evde Ekmek Yapımı, Ekşi Mayalı Ekmek Yapımı

Toplam hamur ağırlığı1.800 gram
Fermente un%6.40
Hidrasyon%87.00
Elde edilen2x900 gram somun

Ekşi Mayalı Ekmek Yapımı İçin Toplam Formül

AğırlıkBileşenFırın Yüzdesi
843 g
Maltlı Ekmek Unu,%11,5 Protein (Giusto'nun Artisan Ekmek Unu)
%90.00
94 g
Tam Buğday, %12,5-13,5 protein (Giusto'nun Organik Taş Öğütülmüş Tam Buğday)
%10.00
815 g
Su
%87.00
19 g
Tuz
%3,20
30 g
Olgun ekşi hamur mayası 
%3,20

Mayanın Kabarması

AğırlıkBileşenFırın Yüzdesi
30gSıvı maya (%100 hidrasyon)%50
30gTam Buğday, %12,5-13,5 proteini ( Giusto en Organik Taştan yer Tam Buğday)
%50
30gMaltlı Ekmek Unu,%11,5 Protein (Giusto'nun Artisan Ekmek Unu)
%50
60gSu%100

Hamur Formülü

Yukarıda bahsettiğim gibi, bu tarif son derece yüksek hidrasyona sahiptir. Bu tarifle ilk kez çalışıyorsanız, hamurunuzun işleyebileceğinden emin olmak için suyu azaltın veya karıştırma sırasında suyu geri tutun. Hamurunuzun işleyeceği su miktarı, ununuza ve ortama bağlı olarak değişecektir - hamuru hissettiğinde suyu kademeli olarak dökün. 

Zayıflamak için türlü zayıflama kürleri ve zayıflama ilaçları denediyseniz ve işe yaramıyorsa yine de  kilo vermek istiyorum pes etmeyeceğim diyorsanız eğer online diyetisyenlerin sizin için hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

Hedef hamur sıcaklığı 25 ° C. Bu hamur güzel ve sıcak bir ortamı sever. Mümkünse hamuru belirtilen sıcaklıklarda tutmaya çalışın. 

Ağırlık Bileşen
813gMaltlı ekmek unu
64gTam buğday
755gSu
19gDeniz tuzu
150gSıvı maya

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi Yöntemi, Ekmek Tarifi, Evde Ekmek Yapımı

1. Mayalama - 09:00

ekşi maya levain (mayalı)

Mayayı oda sıcaklığında 25-26 ° C civarında sıcak bir yerde 5-6 saat saklayın. Alternatif olarak, mayanızı akşamdan hazırlayıp ve daha soğuk, oda sıcaklıklarında (yaklaşık  22 ° C) bırakabilirsiniz ve 10-12 saat içinde hazır olmalıdır.

2. Kontrol Edin - 12:30

Un ve suyu bir kapta iyice karıştırın (daha sonra karışım için 50 gr su ayırın) ve üzerini kapatın. Tüm kuru unun sulu olduğundan emin olun mayayı hamurun yakınında saklayın (hamurun sıcaklığının sıcak kalmasını istiyoruz).

3. Karıştırın, Adım 1 - 14:00

Karıştırma aşamasını iki aşamaya ayırdığımı unutmayın.

İlk adım için, otomatik olarak karıştırılmış hamurunuzun üzerine gerekli miktarda maya alın ve yaklaşık 30 g ayrılmış su kullanarak ekşi mayanın hamurun içine karıştırılması, böylece çok iyi bir şekilde birleştirilir. 2. Adımda tuzu eklemeden önce 30 dakika bekleyin.

4. Karıştırın, 2. Adım - 14:30

30 dakika sonra tuzu hamurun üzerine yayın ve kalan suyu çözünmeye yardımcı olması için kullanın. Hamurunuz zaten aşırı derecede ıslaksa, kalan suyun tamamını kullanmak zorunda değilsiniz. Sadece dağıtın ve elinizle iyice karıştırın, hamur zaten tuzu iyice işlemeye yetecek kadar ıslak.

Dökme Başlangıçta Ekşi Hamur

Bu hamur, yoğun mekanik karıştırma gerektirmez, karıştırma zamanında yetersiz geliştirmek ve fermantasyon ve birkaç dizi esneme ve katlama yoluyla dökme sırasında dayanıklılık oluşturmak istiyoruz. Tuz ilave edildikten sonra, kasede yaklaşık 2-3 dakika kıvrımlar yapın. Bir tarafın altından tutun, yukarı ve diğer tarafa doğru çekin, ardından kaseyi biraz döndürün ve tekrarlayın. Bunu ben muhtemelen 30 kez ya da daha fazla yapıyorum (hızlı ve kolay gidiyor).

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Bu noktada hamurun doğru mukavemet seviyesinin önemli olduğunu görüyorum. Hamurun karıştırıldıktan sonra biraz daha pürüzsüz olmasını ama tam olarak gelişmemesini istiyorsunuz. Bunların genel terimler olduğunu biliyorum, ancak karıştırmayı bitirdiğinizde hamurun nasıl göründüğüne ve yoğun fermantasyonu bitirdiğinizde nasıl göründüğüne dikkat etmeye çalışın. Toplu işlemin sonunda hamuru yeterince pürüzsüz ve güçlü hale getiremeyeceğinizi fark ederseniz, bir dahaki sefere biraz daha uzun süre karıştırarak hamuru biraz daha geliştirin. Alternatif olarak, toplu olarak başka bir streç / katlama seti ekleyebilirsiniz..

Yoğun fermantasyon için hamuru bir hamur kabına aktarın.

5. Yoğun Fermantasyon - 14:45

 25 ° C ortam sıcaklığında, yoğun fermantasyon yaklaşık 4 saat sürmelidir. Toplu işlem sırasında altı set gerdirme ve katlama gerçekleştirin. İlk üçü 15 dakikalık aralıklarla ve son üçü 30 dakikalık aralıklarla. Bu kıvrımlardan sonra (2 saat 15 dakika geçtikten sonra) hamuru yoğun fermantasyonunun geri kalanı için (1 saat 45 dakika) dinlendirin.

İlk gerdirme ve katlamadan sonra toplu fermantasyon

Hamur olağanüstü derecede gevşek ve uzayabilir olduğundan (bu tarifin yüksek hidrasyonundan dolayı), kütlenin başında normalden daha kuvvetli bir şekilde esner ve katlarım. Hamurun bir tarafını iki elinizle kaldırın ve yırtmadan hemen önce yukarı doğru çekin ve diğer tarafa katlayın. Kutunuzu döndürün ve 4 veya 5 kez tekrarlayın.

Üçüncü streç ve katlamadan sonra toplu fermantasyon

Aşağıda yaklaşık 2 saat sonra hamurumu yarı yarıya görebilirsiniz. Henüz önemli bir artış yok, ancak kenarlar aşağı doğru kubbeye girmeye başlıyor ve hamurun dokusu hafifçe düzeliyor. Hâlâ yapmamız gereken birkaç adım daha ve inşa edilecek daha fazla gücümüz var.

Hamurun olabildiğince 25 ° C yakınında tutulması önemlidir (yukarı ve aşağı küçük dalgalanmalar olabilir). Sıcaklık çok düşerse, bunu telafi etmek için yoğun fermantasyon süresini uzatmanız gerekebilir veya bunun tersi de geçerlidir. Kararınızı, aşağıda açıklanan işaretleri kullanın ve esnek olun.

Ekşi Maya Hamurunun Son Hali

Yığın Ekşi Maya Sonu

Dökme işleminin sonunda, hamurunuz çok gazlı görünmeli, şurada burada bazı kabarcıklar olmalı ve hamurun kaseyle buluştuğu kenarlar hafifçe kubbeli olmalıdır. Tüm bu işaretleri aşağıdaki görselde görebilirsiniz. Kâseyi nazikçe salladığınızda, tüm kütle bir yandan diğer yana sallanır. Ayrıca, yığının başındaki fotoğrafla karşılaştırıldığında, hamurun daha pürüzsüz olduğunu ve kenarlarını, kıvrımlarını ve kıvrımlarını daha kolay tuttuğunu fark edeceksiniz (gördüğünüz çarpma ve çıkıntıların çoğu, fermantasyondan kaynaklanan hapsolmuş gazlardan kaynaklanmaktadır).

Zayıflamak için kilo verdiren yöntemleri deniyorum ama herhangi bir verim alamıyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Hadi Zayıfla!). 

6. Hamuru Böl ve Şekillendir - 18:45

Hamuru ikiye bölün ve her birini yavaşça yuvarlak şeklinde şekillendirin. Ardından, turları 30 dakika açıkta kalsın. Bu hamurla uğraşırken hızlı hareket edin ve ağırlıklı olarak tezgah bıçağınıza güvenin. Bu noktada ben hamurla uğraşırken ellerimi olabildiğince az kullanmaya çalışıyorum.

7. Şekil - 19:15

Hamurunuzun üst kısmını hafifçe unlayın ve çalışma yüzeyini unlayın. Bu tarif ile yüzeyde normalden biraz daha fazla un kullanın, hamur son derece yapışkan ve ıslak olacaktır. Tercihiniz ne olursa olsun, top haline getirin.

Ekşi Hamur Şekillendirme

Bunları dikdörtgen somun olarak şekillendirmeyi tercih ediyorum ve şekillendirme yöntemim şu şekilde:

 1. Önceden şekillendirilmiş toplardan alın
 2. Alt kısmı yarıya kadar katlayın
 3. Sol tarafı yaklaşık 3/4 sağa doğru katlayın
 4. Solu kapatmak için sağ tarafı katlayın
 5. Tepeyi yukarı ve merkezden uzağa doğru uzatın ve yaklaşık yarıya kadar katlayın
 6. Hamurun üst tarafına yakın kenarlarından biraz alın ve ortasına doğru uzatın, böylece hamur kesişir. Bağcıklarınızı ilk önce bağladığınız ve üzerinden geçirdiğiniz bir ayakkabıyı bağladığınızı hayal edin
 7. Yukarıdan aşağıya doğru üç kez tekrarlayın (sonuç bağcıklı bir ayakkabı gibi görünecektir)
 8. Altını alın ve yavaşça yukarı doğru yuvarlayın ve yuvarlama bittiğinde hafifçe kapatmaya çalışın.

Zayıflamak için kilo verdiren yöntemleri deniyorum ama herhangi bir verim alamıyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Şekillendirdikten sonra, birkaç dakika tezgâh üzerinde dinlendirin ve ardından hafifçe beyaz pirinç unu serptiğiniz hamur kabının içine koyun. Hamur kabının yukarısında göreceğiniz hamura gevşemek ve gece boyunca buzdolabında genişlemek için bolca yer veriyor. Bu hamur. Mayalama kabınız küçük taraftaysa ve hamurunuzun neredeyse kenarlarından döküldüğünü görürseniz daha büyük bir hamur kabı almanın için zaman gelmiş olabilir.

Rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

8. Dinlenme - 19:25

Hamur kabınızı plastikle örtün ve hamuru tezgahta 20 dakika dinlendirin. Ardından, buzdolabında 3 ° C sıcaklıkta 15-16 saat geciktirin.

9. Pişirme - Ertesi Sabah: Fırını önceden 9: 00'da ısıtın, 10: 30'da pişirin

Fırınınızı 230 ° C kadar önceden ısıtın. Hamuru buzdolabından çıkarın (hamurun oda sıcaklığına gelmesine gerek yoktur) ve üzerini açın. 20 dakika buharla pişirin, ardından buharlı tavalarınızı veya Hollanda fırın / kombo ocak kapağınızı çıkarın. Ardından, beğeninize göre 30 dakika daha pişirin.

Ekşi Mayalı Hamura Desen Verme

Puanlama Ekşi Hamur

Pişirildiğinde o dramatik açılışı elde etmek için bu hamuru tek, uzun bir kesik çizgiyle desen verdim.

Ekmeğiniz piştikten sonra çıkarın ve 1-2 saat bir tel rafta soğumaya bırakın. 

Sonuç

theperfectloaf-mybestsourdoughrecipe-3

Bu ekmekten ne kadar zevk aldığımı kelimelere dökmek zor. 

En İyi Ekşi Maya Tarif Kabuğum

Bunun gibi ekmekle bir denge olduğunu düşünüyorum. Kırıntının çok fazla açılmasına izin vermek mümkün , ama benim için bu doğru. Duvardan duvara uzanan yarı saydam dokumayla dağınık açık alanlar, bu alanlara neredeyse şekillendirmenin nasıl gerçekleştirildiğini gösteren dinamik bir hareket.

Ekşi Maya Kırıntısı

Bu ekmeğin neredeyse algılanamayacak kadar ekşi bir ipucu var ve bu nedenle unun buğday aromaları öne çıkıyor. Ağzınızda neredeyse çözülen inanılmaz derecede hassas, yumuşak bir kırıntıya sahiptir. Nadir gıdalardan biridir ve ağzınızın ilk ısırığını aldıktan sonra sulanmaya başlar. 

Ekşi Maya Kırıntısı

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Ekşi maya ekmeği son zamanlarda popülaritesi artmış eski bir favoridir.

Birçok insan, geleneksel ekmeklerden daha lezzetli ve sağlıklı olduğunu düşünüyor. Bazıları, sindirmenin daha kolay ve kan şekerinizi arttırma olasılığının daha düşük olduğunu bile söyler.

Fakat bu iddiaların bir gerçeği var mı? Bu makale kanıtlara yakından bakmaktadır.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Ekşi Mayalı Ekmek Nedir? Ekşi Mayalı Ekmek Yapımı, Evde Ekmek Yapımı

Ekşi hamur, tahıl fermantasyonunun en eski biçimlerinden biridir.

MÖ 1500 civarında eski Mısır'da ortaya çıktığına inanılıyor ve fırıncı mayası birkaç yüzyıl önce onun yerini alana kadar geleneksel ekmek mayalama şekli olarak kaldı (1 ).

Mayalı ekmek, tahılın mayalanmasıyla oluşan gazın bir sonucu olarak ekmek yapım sürecinde kabaran bir ekmektir.

Mayalı ekmeklerin çoğu, hamurun kabarmasına yardımcı olmak için ticari fırın mayası kullanır. Bununla birlikte, geleneksel ekşi maya fermantasyonu, ekmeği mayalamak için doğal olarak un içinde bulunan “yabani maya” ve laktik asit bakterilerine dayanır.

Yabani maya, ekmek mayasına göre asidik koşullara daha dayanıklıdır. Bu, hamurun kabarmasına yardımcı olmak için laktik asit üreten bakterilerle birlikte çalışmasını sağlayan şeydir.

Laktik asit bakterileri, yoğurt, kefir, turşu, lahana turşusu ve kimchi de dahil olmak üzere diğer bazı fermente edilmiş gıdalarda bulunabilir.

Ekşi mayalı ekmek yapmak için kullanılan yabani maya, laktik asit bakterileri, un ve su karışımına "başlatıcı, maya" denir. Ekmek yapma işlemi sırasında, başlatıcı maya, hamurdaki şekerleri fermente ederek ekmeğin kabarmasına ve karakteristik tadını kazanmasına yardımcı olur.

Ekşi mayalı ekmeğin mayalanması ve kabarması diğer ekmeklere göre çok daha uzun sürer;

Ekşi mayalı ekmek yapmak bugüne kadar Akdeniz ve Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra ABD'nin San Francisco Körfezi bölgesinde de popülerliğini koruyor.

Mağazadan satın alınan bazı maya ekmekleri, geleneksel maya yöntemi kullanılarak yapılmaz, böylece sağlık yararları azaltılır.

Bir esnaf fırıncısından veya bir çiftçi pazarından maya ekmek satın almak, "gerçek" maya ekmeği olma olasılığını artırır.

Özet: Ekşi maya, ekmek mayasının eski bir şeklidir. Hamuru mayalamak için fırıncı mayası yerine unda doğal olarak bulunan yabani maya ve laktik asit bakterilerinin bir karışımına dayanır.

Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verme yöntemlerini deneyip duruyorum ama sonuç aynı diyorsanız eğer sağlıklı şekilde kilo vermek için online diyetisyenlerden sağlıklı besinlerle size uygun biçimde hazırlanan diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamanın Tam Zamanı!)Ekşi Mayalı Ekmek Besin Değerleri, Ekşi Mayalı Ekmek Faydaları

Ekşi mayalı ekmeğin besin içeriği, tam tahıllı veya rafine edilmiş olsun, bunu yapmak için kullanılan un türüne bağlıdır.

Bununla birlikte, ekşi mayalı ekmek besin değerleri diğer ekmeklerin çoğuna benzer.

Ortalama olarak, yaklaşık 56 g ağırlığındaki bir orta dilim aşağıdaki değerleri içerir ( ):

 • Kalori: 162 kalori
 • Karbonhidrat: 32 gram
 • Lif: 2–4 gram
 • Protein: 6 gram
 • Yağ: 2 gram
 • Selenyum: RDI'nın %22'si
 • Folat: RDI'nin %20'si
 • Tiamin: RDI'nın %16'sı
 • Sodyum: RDI'nın %16'sı
 • Manganez: RDI'nın %14'ü
 • Niasin: RDI'nın %14'ü
 • Demir: RDI'nın %12'si

Ek olarak, ekşi hamurun, bir sonraki bölümde tartışılacak olan diğer ekmek türlerinin çoğunun beslenme profilini aşmasına izin veren bazı özel özellikleri vardır.

Özet: Ekşi mayanın temel beslenme profili diğer ekmeklere benzer, ancak onu daha besleyici yapan birkaç özel özelliğe sahiptir.

Ekşi Mayalı ekmek Faydaları, Ekşi Mayalı Ekmek Normal Ekmeğe Göre Daha Besleyici

Ekşi maya ekmeği genellikle diğer ekmek türleriyle aynı undan yapılsa da, fermantasyon süreci beslenme profilini çeşitli şekillerde iyileştirir.

Başlangıç olarak, tam tahıllı ekmekler, potasyum, fosfat, magnezyum ve çinko dahil olmak üzere iyi miktarda mineral içerirler ().

Ne yazık ki, bu minerallerin emilimi, yaygın olarak fitat olarak adlandırılan fitik asidin varlığı ile sınırlıdır.

Fitatlar antinutrient olarak kabul edilir. Çünkü minerallere bağlanırlar ve vücudunuzun onları emme yeteneğini azaltırlar ().

Antinutrient Nedir? Gıdalardaki Antinutrientler Nasıl Azaltılır? konu başlıklı blog yazımızı okuyarak antinutrientler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlginç bir şekilde, ekşi mayalı ekmekte bulunan laktik asit bakterileri ekmeğin pH'ını düşürerek fitatların parçalanmasına yardımcı olur. Bu, diğer ekmek türlerinden çok daha düşük fitat içeriğine sahip bir ekmekle sonuçlanır ( ).

Bir çalışma, maya fermantasyonunun ekmeğin fitat içeriğini geleneksel maya fermantasyonundan %24-50 daha fazla azaltabildiğini göstermiştir ().

Daha düşük fitat seviyeleri, ekşi mayalı ekmeğin geleneksel ekmekten daha besleyici olmasının yollarından biri olan mineral emilimini artırır.

Ayrıca araştırmalar, ekşi maya ekmekte bulunan laktik asit bakterilerinin ekşi maya fermantasyonu sırasında antioksidan salma kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir (,).

Hamur mayası fermantasyonu, ekmekte folat seviyelerini de arttırır. Ancak E vitamini gibi bazı besinlerin seviyeleri süreçte biraz azaltılabilir ().

Son olarak, hamur mayasının daha uzun fermantasyon süresi, tam tahıllı ekmeğin lezzetini ve dokusunu geliştirmeye yardımcı olur. Bu, insanların tam tahıllı ekmek tercih etme olasılığını artırabilir. Böylece daha yüksek lif ve besin açısından zengin ekmek tüketimini teşvik edebilir ( ).

Özet: Ekşi maya ekmeği, diğer ekmeklere göre daha yüksek seviyede folat ve antioksidan içerir. Ayrıca daha düşük fitat seviyeleri, vücudunuzun içerdiği besinleri daha kolay emmesini sağlar.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine ekşi mayalı ekmek gibi ürünler tüketerek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Şimdi Değilse Ne Zaman?)Ekşi Mayalı Ekmek Sindirim İçin Daha Kolaydır

Ekşi mayalı ekmeğin sindirimi genellikle bira mayası ile fermente edilen ekmekten daha kolaydır.

Araştırmacılar bunun kısmen maya ekmeğinin prebiyotik içeriğinden ve probiyotik benzeri özelliklerden kaynaklanabileceğine inanıyor (1).

Prebiyotikler bağırsaklarınızdaki yararlı bakterileri besleyen sindirilemez liflerdir, probiyotikler ise bazı gıdalarda ve takviyelerde bulunan faydalı bakterilerdir.

Her ikisini de düzenli olarak tüketmek bağırsak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir, sindirimi kolaylaştırır ().

Ekşi maya fermantasyonu ayrıca glüteni fırıncı mayasından daha fazla bozabilir ( 10 ).

Gluten, belirli tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Hassas veya alerjisi olan kişilerde sindirim sorunlarına neden olabilir ().

Glüten Nedir? Glüten Diyeti Nedir? Glütensiz Beslenme Örnek Menü konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek glüten hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Gluten toleransı kişiden kişiye değişir. Bazılarının gluteni sindirmekle ilgili görünür sorunları yoktur, diğerlerinde mide ağrısı, şişkinlik, ishal veya kabızlığa neden olabilir (11 ).

Ekşi maya hamur ekmeğinin düşük glüten içeriği, glütene duyarlı bireyler için tolere etmeyi kolaylaştırabilir.

Araştırmalar, hamur mayası fermantasyon sürecinin, glutensiz ekmeğin tadı, dokusu ve besin kullanılabilirliğini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir ().

Bu, glutensiz maya ekmeğini glutene duyarlı insanlar için olası bir seçenek haline getirir.

Bununla birlikte, maya fermantasyonunun glüteni tamamen bozmadığını unutmayın. Buğday, arpa veya çavdar içeren maya ekmeğinden glüten intoleransı veya çölyak hastalığı olan kişilerden kaçınılmalıdır.

Özet: Ekşi mayalı ekmek daha az miktarda glüten içerir. Prebiyotik ve probiyotik benzeri özellikleri sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kan Şekeri Kontrolü İçin Daha İyi Olabilir

Ekşi mayalı ekmeğin kan şekeri ve insülin düzeyleri üzerinde diğer ekmek türlerinden daha iyi bir etkisi olabilir, ancak bunun nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Araştırmacılar, maya fermantasyonunun karbonhidrat moleküllerinin yapısını değiştirebileceğine inanıyor. Bu, ekmeğin glisemik indeksini (GI) azaltır ve şekerlerin kan dolaşımına girme hızını yavaşlatır (12 13 ,14 15 16 ).

GI, bir yiyeceğin kan şekerini nasıl etkilediğinin bir ölçüsüdür. Daha düşük GI'li gıdaların kan şekeri seviyelerinde ani artış olasılığı daha düşüktür.

Glisemik İndeks Nedir? Besinlerin Glisemik İndeksi konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek glisemik indeks hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek olarak, hamurda bulunan laktik asit bakterileri fermantasyon sırasında organik asitler üretir. Bazı araştırmacılar, bu asitlerin mide boşalmasını geciktirmeye yardımcı olabileceğine ve sirke benzer bir şekilde kan şekerinde bir artış önleyebileceğine inanıyor ( ,17 ).

Hamur mayası fermantasyon işlemi genellikle çavdar ekmek yapmak için kullanılır. Çünkü çavdar fırıncı mayasının etkili çalışması için yeterli gluten içermez ().

Bir çalışma, çavdar ekmeği tüketen katılımcıların insülin seviyelerinde aynı miktarda geleneksel buğday ekmeği verilenlerden daha düşük bir artış gösterdiğini gösterdi (18 ).

Buna ek olarak, diğer bazı çalışmalar, maya ekmeği ve fırıncı mayası ile fermente edilmiş ekmek yedikten sonra katılımcıların glikoz tepkisini karşılaştırdı.

Genel olarak, ekşi mayalı ekmeği yiyen katılımcılar , ekmek mayası ile fermente edilmiş ekmekleri yiyenlere göre daha düşük kan şekeri ve insülin seviyelerine sahipti ( 19 20 ,21 22 ).

Özet: Ekşi maya fermantasyonu, ekmekte daha iyi kan şekeri kontrolü ve gelişmiş insülin duyarlılığı sağlayan değişiklikler üretir.

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi, Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Taze ekşi mayalı ekmek evde üç basit malzemeden yapılabilir - su, un ve tuz.

Ekşi mayalı ekmek yapmanız için gereken tek şey adımları büyük bir özenle uygulamak. Gerekli adımlara hızlı bir genel bakış:

 1. Kendi ekşi mayanızı ​​yapın. Kendi ekşi mayanızı yapmanız için 3 temel malzemeye ihtiyacınız var. Su, steril edilmiş cam bir kavanoz ve kaliteli bir un. Bu un; çavdar unu, buğday unu ya da başka bir çeşit un olabilir. Yıllar boyu nefis ekmekler yapabileceğiniz mayanıza başlamak işte bu kadar basit.
 2. Cam kavanozun içine 200 gram un ve 200 gram su ilave edin. Temiz bir bezle örterek, sıcak bir ortamda fermantasyonun başlaması için bir gün bekletin. Bu süre ortamın ısısına göre bir gün ya da 4-5 gün olabilir. Bu yüzden sabır önemli bir anahtar. Üzerinde minik baloncuklar oluşmaya başladığında mayanız yaşam belirtisi verdi demektir. Mayanın da yarısı kadarını alın. Mayanızı bir miktar su ve unla beslemeye başlayın.
 3. Besleme işlemini her gün, aynı saatte uygulayın. Her besleyişinizde 50 ya da 100 gramını atıp, 100 gram un ve 100 ml. su ile beslemeye devam edin.
 4. Ekşi mayanızı günlük olarak biraz unla besleyin ve birkaç gün büyümesine izin verin. Büyüdükten sonra bir kısmını ekmek yapmak ve geri kalanını ileride kullanmak üzere saklayın.
 5. Ekşi mayanızı un ve suyla karıştırın. Bu karışımın birkaç saat dinlenmesini bekleyin. Sonra tuz ekleyin.
 6. Yaklaşık 20 dakika dinlendirmeden önce hamuru katlayın dinlendirin. Dinlendirmeden sonra tekrar katlayın. Hamur pürüzsüz ve esnek hale gelene kadar katlama ve dinlenme adımlarını en az 5 kez tekrarlayın.
 7. Son dinlendirmede, hamur orijinal hacminin yaklaşık 1,5 katına kadar büyütün.
 8. Ekmek somununuzu şekillendirin ve fırında pişirin. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede 40 dakika kadar fırının kapağı kapalı 20 dakika kadar da kapağı açık pişirmek yeterli olacaktır.
 9. Dilimlemeden önce ekmeğin rafta 2-3 saat soğumasını bekleyin.

Hamur mayası yapmanın yaklaşık 5-10 gün süreceğini unutmayın. Bu işlem için acele etmeyin, çünkü kalitesi hamurunuza iyi bir lezzet verecek ve kabarmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, ekmeği yapmak için başlangıç mayasının sadece bir kısmını kullanacağınızı unutmayın. Kalanını buzdolabında sakladığınız ve haftada en az bir kez "beslediğiniz" sürece ileride kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Başka bir somun yapmaya hazır olduğunuzda, mayanızı 1-3 gün önceden buzdolabından çıkarın ve tekrar güçlenene kadar günde bir kez besleyin.

Özet: Hamur mayanızı ve ilk somun ekmeğinizi yapmak için yukarıdaki adımları izleyin. 


Uzun Lafın Kısası

Ekşi mayalı ekmek, geleneksel ekmeğe mükemmel bir alternatiftir. Düşük fitat seviyeleri onu daha besleyici yapar ve sindirimi kolaylaştırır.

Ekşi mayalı ekmeğin kan şekeri seviyenizi arttırma olasılığı daha düşük gibi görünüyor. Bu da ekşi mayalı ekmeği kan şekerini takip edenler için iyi bir seçenek haline getiriyor.

Her şey düşünüldüğünde, denemeye değer.

Sadece ekşi maya ekmeğinin hemen hemen her tür undan yapılabileceğini unutmayın. Bu nedenle tam bir tahıl çeşidini tercih edin.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine ekşi mayalı ekmek gibi sağlıklı besinler tüketerek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Kalıcı Kilo Vermeye Adım Atmak için Tıkla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın