Ekmek Kaç Kalori Ekmek gluten içerir.

Ekmek Kaç Kalori

267 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
85 Yüksek

Yağ Kitle İndeksini Biliyor Musun?

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Ekmek" Protein, Thiamin (B1), Niacin (B3), Selenyum, Mangan için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

40 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

1.99
1.99
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Ekmek Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
85 Yüksek
Glisemik Yük (GL):
41 Yüksek

  • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
  • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
  • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%73 %11 %16
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

267 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Ekmek kaç kaloridir, 100 gram Ekmek içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

Ekmek Kalori ve Besin İçeriği

Ekmek, pek çok ülkede temel bir gıdadır ve dünya çapında binlerce yıldır tüketilmektedir. Ülkemizde ekmeğe epey önem verilir ve ekmeksiz bir sofra düşünülemez.

Tipik olarak un ve sudan hazırlanan bir hamurdan yapılan ekmek, ekşi mayalı, kepekli ekmek, tam buğday ekmeği, ruşeymli ekmek, sodalı ekmeği ve daha pek çok çeşidi de mevcuttur.

Yaygın popülaritesine rağmen, ekmek genellikle sağlıksız, zararlı bir besin olarak tanımlanır.

Bu makale ekmeğin sağlığa etkisini inceleyerek sizin için iyi ya da kötü olup olmadığını açıklamayı amaçlamaktadır.


Ekmek Temel Besin Maddeleri Açısından Düşük İçeriğe Sahiptir

Meyve ve sebzeler gibi diğer yiyeceklerle karşılaştırıldığında, temel besinler açısından ekmek nispeten düşük bir besin içeriğine sahiptir.

Kalorisi ve karbonhidratı oldukça yüksektir ancak protein, yağ, lif, vitamin ve mineral bakımından düşüktür.

Bununla birlikte, besin profili farklı ekmek türleri arasında geniş ölçüde değişebilir.

Örneğin, tam buğday ekmeği daha fazla miktarda lif içerebilir, filizlenmiş taneler beta-karoten ve C ve E vitaminleri bakımından daha zengindir.


Gluten İçerir

Ekmek gibi buğday ürünleri, hamurun mayalanmasına yardımcı olan ve ona esnek bir doku veren spesifik bir protein türü olan gluten içerir.

Çoğu insan gluteni kolayca sindirse de, bazıları tolere edemez.

Örneğin çölyak hastalığı , glutenin ince bağırsağınızın iç kısmına zarar verdiği ve besin emilimini bozduğu otoimmün bir hastalıktır.

Bazı insanlarda şişkinlik, ishal ve mide ağrısı gibi sorunlara neden olabilen glutene karşı duyarlılığa da sahip olabilirler.

Bu kişiler, olumsuz yan etkileri önlemek için buğday ekmeğinden tamamen kaçınmalıdır.

Ayrıca, tipik olarak tapyoka, kahverengi pirinç veya buğday unu yerine patates unundan yapılan glutensiz ekmekler de mevcuttur.


Yüksek Miktarda Karbonhidrat İçerir

Ekmek, karbonhidrat açısından yüksek bir besindir. Tek bir dilim beyaz tost ekmeği (15 gram) 7,3 gram karbonhidrat içerir.  Bu da ekmeğin yarısının karbonhidrat olduğunu gösterir.

Vücudunuz karbonhidratları glikoza parçalayarak kan şekeri seviyelerinde bir artışa yol açar.

Glisemik indeks (GI) yiyeceklerin kan şekeri seviyelerini ne kadar hızlı arttırdığının bir ölçütüdür. Glisemik indeksi yüksek yiyecekleri tüketmek kan şekeririnin çok hızlı yükseleceği anlamını taşır. Ekmek en yüksek glisemik indekse sahip besinlerden biridir.

571 erişkin ile yapılan bir çalışma bile yüksek GI gıda tüketimini artan kilo ile ilişkilendirdi.

Yüksek karbonhidratlı diyetler aynı zamanda kalp hastalığı riskini artıran bir sağlık durumu kümesi olan tip 2 diyabet riski ve metabolik sendrom ile de ilişkili olabilir.

Bununla birlikte, tam tahıllı ekmek gibi bazı çeşitler de lif bakımından yüksektir, bu da kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olmak için kan dolaşımınızdaki şeker emilimini yavaşlatabilir. Ancak bu ekmeklerin tüketim miktarına çok dikkat etmek gerekli.

Araştırmalar, lif alımınızı arttırmanın koroner kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini, yararlı bağırsak bakterilerini besleyebileceğini ve sindirim sistemi sağlığını artırabileceğini göstermektedir.


Antinutrientler İçerebilir

Tahıllar tipik olarak vücudunuzun belirli mineralleri almasını engelleyen bileşikler, antinutrientler içerir.

Özellikle, taneler, demir, çinko, magnezyum ve kalsiyuma bağlanan ve emilimini önleyen bir tür molekül olan fitik asit bakımından yüksektir. ( 1, 2 )

Yüksek lifli, tam tahıllı ekmek, beyaz ekmek gibi düşük lifli, rafine tahıllar açısından daha zengin bir besin profiline sahip olmasa da, antinutrientler açısından daha zengin olma olasılığı daha yüksektir.

Çok yönlü, sağlıklı bir diyet uygulayan çoğu insan, antinutrientler için çok az endişe duymalıdır.

Bununla birlikte, veganlar ve diyetlerini tahıllar ve baklagiller etrafına dayandıranlar için antinutrientler ciddi beslenme eksikliklerine katkıda bulunabilir.

Fırınlamadan önce tahılların ıslatılması ve filizlenmesi, antinutrient içeriğini azaltmak ve besin emilimini arttırmak için kolay ve etkili bir yoldur.Unlara Ekstra Vitamin ve Mineral Eklenerek Satılır

Ekmek, protein, lif, vitamin ve mineral gibi önemli besinler açısından genellikle düşüktür.

Bununla birlikte, bazı unlara besin değerlerini artırmak ve eksiklikleri önlemek için ekstra mikro besinler eklenir.

Unlara eklenen bazı genel bileşikler arasında demir, riboflavin, tiamin ve niasin bulunur.

Birçok ülke şu anda un gibi gıda ürünlerini güçlendirmeyi zorunlu kılmasa da, birçok üretici ürünlerini bu önemli vitamin ve minerallerle zenginleştirmeyi tercih ediyor. ( 3 )

Kanada da dahil bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, bazı unlara birçok besin maddesinin eklenmesini gerektiren katı kural ve düzenlemelere sahiptir. ( 4 )

Zenginleştirilmiş ekmeklerin her porsiyonu, ihtiyacınız olan mikro besinlerin yalnızca küçük bir miktarını karşılamanıza yardımcı olabilir.


Modern Buğday Eski Buğdaydan Daha Kötü

Buğday bugünlerde oldukça tartışmalı bir yiyecek.

Birçok insan buğdayın zararlı olduğuna inanıyor, diğer yanda birçok doktor modern buğdaya zehir demeye başladı.

Öte yanda, diyetisyenler var ve hükümet bize tam buğdayın "dengeli" bir diyetin önemli bir parçası olduğunu söylüyor.

Şey ... kaçınılmaz bir gerçek şu ki, insanlar binlerce yıldır buğdayı farklı biçimlerde tüketiyor.

Bu eski bir besindir ... ve diyetle ilgili hastalıkların çoğu nispeten yenidir.

Bu nedenle, bu yeni sağlık sorunları için eski buğdayı suçlamak mantıklı değil.

Ancak ... bugün buğdayın bin, yüz hatta 60 yıl önceki ile aynı olmadığını anlamak önemlidir.


Buğday Nasıl Değişti?

Günümüzde buğday, dün dedelerimizin tükettiği buğdaydan tamamen farklı.

Her şeyden önce, buğday artık farklı işleniyor. Tahıl işlemede 19. yüzyılın sonlarındaki yeni teknikler düşük maliyetle büyük miktarda rafine buğday üretilmesini mümkün kılmıştır.

Artık tahılların (kepek ve tohumu) besleyici bileşenlerini, nişastalı karbonhidratların çoğunun bulunduğu endospermden ayırabiliyoruz. Kepeği  ayrı, ruşeymi ayrı, nişastalı kısmı ayrı satıyor ve tüketiyoruz.

Bu, besin yoğunluğunda bariz bir azalmaya yol açtı ve rafine buğdaylara kan şekerini çok hızlı bir şekilde fırlatma kabiliyeti verdi.

Buğday bugün farklı şekillerde işlenmekte ve geleneksel olarak hazırlanan buğdaydan daha az besleyici ve daha zararlı olmaktadır.


Günümüz Buğdayı Genetik ve Biyolojik Olarak Farklı

Tüm buğday türleri aynı değildir. Birçok farklı buğday türleri mevcut.

Eskiden Emmer, Siyez ve Horasan buğdayı gibi eski çeşitler kullanırdık (genellikle Kamut ticari markası olarak anılırlar).

Bununla birlikte, bugün yenen buğdayın neredeyse tamamı, 1960 yıllarında çapraz üreme ve ham genetik manipülasyon ile geliştirilen yüksek verimli cüce buğdaydır.

Cüce buğday daha kısa saplara ve çok daha yüksek verime sahiptir. Bu nedenle eski çeşitlerden çok daha ucuz ve daha ekonomiktir.

Yüksek verimli bir mahsulün faydaları açıktır, ancak şimdi bunun da bazı önemli olumsuzlukları olduğunu öğreniyoruz.

Spesifik olarak, modern buğdayın besin ve protein bileşiminde bazı ince fakat önemli farklılıkları vardır.


  • 1 ekmek Ekmek 560.70 kcal 210.00 Gram
  • 1 dilim Ekmek 77.43 kcal 29.00 Gram
  • 1 dilim tost ekmeği Ekmek 40.05 kcal 15.00 Gram
Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle