Egzersiz Sonrası Muz Yemeli Misiniz?

Egzersiz Sonrası Muz Yemeli Misiniz?
Bu makale, bir sonraki antrenmanınızın ardından muz yiyip yemeyeceğinize karar vermenize yardımcı olur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Pek çok insan muzun egzersiz sonrası mükemmel bir atıştırmalık olduğunu düşünür.

 

Kullanışlı, sindirimi kolay ve egzersizden sonra daha hızlı iyileşmeye yardımcı olduğuna inanılan bir besin kombinasyonu içerirler.

 

Bu makale, bir sonraki antrenmanınızın ardından muz yiyip yemeyeceğinize karar vermenize yardımcı olur.

 

"Kilo vermek istiyorum, kilo vermek için hızlı zayıflatan sporlardan zayıflama kürlerine kadar birçok yolu denedim, ancak sonuç alamadım." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!):

 

Antrenmandan Sonra Muz Yemek İyileşmeyi Hızlandırabilir

 

Muzlar besleyicidir, özellikle su ve karbonhidrat açısından zengindir; her ikisinin de egzersiz performansını ve toparlanmayı iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir (1 ).

 

Muzun faydaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (muzun faydaları).

 

Kas Glikojenini Yenilemeye Yardımcı Olabilir

 

Egzersiz yaptıktan sonra karbonhidrat açısından zengin yiyecekler yemek, şekerin kanınızdan glikojen olarak depolandığı kas hücrelerinize taşınmasına yardımcı olan insülin hormonunun salınmasını teşvik eder (2 ).

 

Ayrıca kas hücrelerinin insüline daha duyarlı hale gelmesine yardımcı olarak egzersiz sonrası glikojen depolarını yenilemelerini kolaylaştırır (2 ).

 

Çoğu insanın, egzersizden sonra karbonhidrat açısından zengin yiyecekleri ne kadar çabuk yediklerine bakılmaksızın, bir sonraki egzersizlerinden önce karbonhidrat açısından zengin beslenmesiyle kas glikojen depolarını tamamen doldurabilir.

 

Bununla birlikte, bir sonraki antrenmanından önce 24 saatten daha az sürede iyileşme yaşayanlar, muz gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekleri egzersizden sonra ve onu takip eden saatlerde mümkün olduğunca çabuk yerler (3 ).

 

Bu, kas glikojen oluşum oranını hızlandırmaya yardımcı olur ve bir sonraki seansınıza tamamen yenilenmiş glikojen depolarıyla başlayabilmenizi sağlar (3 ).


 

Vücudunuzun Proteini Daha Etkili Bir Şekilde Kullanmasına Yardımcı Olabilir

 

Direnç temelli bir antrenmandan sonra kaslarınızın daha etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmanın bir yolu olarak, egzersiz yaptıktan hemen sonra bir protein kaynağı ile birlikte muz gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler yemek genellikle önerilir.

 

Buradaki fikir, karbonhidratların kaslarınızın proteini emme veya kullanma yeteneğini uyarmaya yardımcı olması ve bunun karşılığında kas oluşumunu artırması ve parçalanmasını sınırlandırmasıdır (4 ).

 

Bununla birlikte, son araştırmalar bu kombinasyonun çoğu durumda gerekli olmayabileceğini göstermektedir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (5 , 6 , 7 ).

 

Enflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Muz, karbonhidrat bakımından zengin olmanın yanı sıra, dopamin ve polifenoller gibi iyi miktarda faydalı bileşikler içerir (8 , 9 ).

 

Karbonhidratların ve bu diğer bileşiklerin kombinasyonu, egzersizden sonra aşırı iltihaplanmanın oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu etkinin muhtemelen daha hızlı iyileşmeyi desteklediği düşünülmektedir (9 , 10 , 11 ).

 

Özet: Bir antrenmandan sonra bir muz yemek, kas glikojen üretimini artırmaya, iltihabı azaltmaya ve hatta vücudunuzun proteini daha etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olabilir - bunların tümü daha hızlı bir iyileşmeyle sonuçlanabilir.


Egzersiz Öncesinde, Sırasında veya Sonrasında Muz Yemek Daha Mı İyi?

 

Antrenmandan sonra bir muz yemek iyileşmeye yardımcı olabilirken, muzu antrenmandan önce veya antrenman sırasında yemek de faydalı olabilir.

 

Antrenmanınız sırasında performansı en üst düzeye çıkarmak için, antrenmandan 30-60 dakika önce bir muz yemek faydalı olabilir. Bu arada, diğer karbonhidrat kaynakları ile birlikte 1-2 muz yemek, iyileşmeye yardımcı olabilir (1 , 3 , 4 ).

 

Egzersiz yaparken muz yemek bazı insanlarda tokluk veya şişkinlik hissine neden olabilir. Sizin için durum böyleyse, bunun yerine kurutulmuş meyve, meyve püreleri, spor içecekleri veya spor jelleri gibi karbonhidrat açısından zengin alternatif yiyecekleri denemeyi düşünün (9 ).

 

Amacınız iltihabı en aza indirmek ve iyileşmeyi hızlandırmaksa, antrenmandan sonra bir muz yemek sizin için en iyisi olabilir (2 , 3 , 10 , 11 ).

 

Bir sonraki antrenman seansından önce az iyileşme yaşayanlar, antrenmandan sonra mümkün olan en kısa sürede bir muz yiyebilirler (3 , 7 ).

 

Muzun egzersizlerinizi hızlandırmak içim diğer karbonhidrat ve antioksidan yönünden zengin gıdalardan daha etkili olmadığını unutmayın, Yani muz sevmiyorsanız, en sevdiğiniz meyveyi seçebilirsiniz.

 

Egzersiz yapmadan önce muz yemeli misiniz? Öğrenmek için tıklayın (muz).

 

Özet: Performanslarını en üst düzeye çıkarmak isteyenler, antrenman öncesinde veya sırasında bir muz yiyebilirler. İyileşmelerini artırmak isteyenler, antrenmandan sonra yiyerek en çok faydayı görebilirler.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Çoğu meyve gibi muz da egzersiz yaptıktan sonra yenmek için harika bir besindir.

 

Bunu yapmak, iltihabı azaltabilir ve kas glikojen depolarını yenileyebilir, sonuçta daha hızlı iyileşme sağlar.

 

İyileşmeye yardımcı olmanın yanı sıra, bu meyveyi antrenman öncesinde veya sırasında yemek faydalı olabilir. Yani antrenman öncesi veya sonrası rejiminize muz ekleyebiirsiniz kaybedecek çok az şey var.

 

 

Zayıflamak için günlük aktivite miktarınızı artırmak önemlidir ancak sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmadığınız sürece tekrar kilo alırsınız. Sağlıklı diyet ile zayıflarken sağlklı beslenme alışkanlığı kazanabileceğiniz, online diyetisyenlerin size özel hazırladığı, online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler