Egzamaya Ne İyi Gelir? Egzama Tedavisi

Egzamaya Ne İyi Gelir? Egzama Tedavisi
Cilt sıcaklıkta büyük değişiklikler olduğunda, kurumaya ve kaşınmaya başlar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kış cildimiz için zor bir zamandır. Birçok insan değişen sıcaklıklar ve kuru hava nedeniyle kış aylarında egzama alevlenmeleri geçirir.

 

Çeşitli tedaviler ve ev ilaçları kış egzamasının alevlenmesiyle baş edebilir, döküntüleri ve kaşıntıyı önleyebilir.

 

Kış aylarında egzamayı önlemek için 10 ipucu ve ayrıca bebeklere ve egzama alevlenmeleri olan çocuklara nasıl yardım edileceğini okuyun.

 

Kışın Egzama Alevlenmelerini Önlemek İçin 10 İpucu

 

Egzama Tedavisi - Egzamaya Ne İyi Gelir?

 

Egzama salgınlarını en aza indirmek ve kışın tahriş olmuş cildi yatıştırmak için insanlar aşağıdaki yöntemleri deneyebilir:

 

1. Hızlı Sıcaklık Değişimlerinden Kaçının

 

Cilt sıcaklıkta büyük değişiklikler olduğunda, kurumaya ve kaşınmaya başlar.

 

Bebeklerde egzama neden olur? Kışın, cildimiz aşırı sıcaklıklar arasında etkilenmeye devam eder. Dışarıdaki soğuk havadan iç mekandaki sıcak ve kuru havaya geçiş döngüsü cildi kuru ve çatlak yapabilir.

 

İnsanlar ani sıcaklık değişikliklerinden kaçınarak egzama alevlenmelerini azaltabilir. Cildin soğumasını önlemek için dışarıdayken eldiven, eşarp ve şapka takabilirsiniz.

 

Aşağıdaki stratejileri kullanarak sıcaklıklar arasında yavaşça geçiş yapın:

 

 • Cildinizin soğumasına izin vermeyin. İnsanlar mümkün olduğunca içeride kalarak vücut ısısını daha eşit tutabilirler. Dışarı çıkarken iyice sarın.
 • Hassas alanları hızlı sıcaklık değişimlerinden koruyun. Ellerinizde egzama oluşma eğilimindeyseniz, her dışarı çıktığınızda eldiven giyin.
 • Soğukken sıcak sudan kaçının. Soğuktan geldiğinizde, ellerinizi çok ılık suda yıkamak cazip gelebilir, ancak sıcaklıktaki hızlı değişim cildi tahriş edebilir. Ilık su kullanmadan önce elleriniz ısınana kadar bekleyin.
 • Sıcak duşlardan kaçının. Sıcak bir duştan sonra vücut tekrar hızlı bir şekilde soğur. Her gün banyo yaparken sıcak duşlar almayarak cildin sıcaklığını çok sık değiştirmekten kaçınabilir ve yıkandıktan hemen sonra nemlendirici kullanabilirsiniz.


2. Sık Sık Nemlendirin

 

Nemlendirici egzama için cilt bakımının önemli bir parçasıdır ve bu özellikle kış aylarında geçerlidir. İnsanların cildinin kış aylarında shea yağı gibi daha ağır bir nemlendiriciye ihtiyacı olabilir.

 

Cildi soğuk ve kuru kış havasından korumak için daima nemlendirici taşıyın ve günde birkaç kez bolca uygulayın.

 

Nemlendiriciler için alışveriş yaparken, Ulusal Egzama Derneği tarafından onaylananlara dikkat edin. Yağ bazlı nemlendiriciler ve yumuşatıcılar özellikle faydalıdır.

 

3. Hafif Cilt Bakım Ürünleri Kullanın

 

Kışın değişen sıcaklıkları sırasında cilt daha hassas hale gelir. Bu, genellikle cildi tahriş etmeyen cilt bakım ürünlerinin kontakt dermatit gibi sorunlara neden olabileceği anlamına gelir.

 

Sabunlar ve deterjan, hassas cildi tahriş edebilecek sert kimyasallar veya kokular içerebilir. Tahrişi azaltmak için doğal veya kokusuz cilt bakım ürünlerine geçin.

 

İnsanlar, doğal, koruyucu yağların sıyrılıp cildi kurutmasına neden olabileceğinden, kış aylarında elleri, yüzü veya vücudu aşırı derecede yıkamaktan kaçınmalıdır.

 

4. Biraz D vitamini Alın

 

İnsanların cildi doğal olarak güneş ışığına maruz kaldıklarında D vitamini oluşturur. Güneş kış aylarında daha az ortaya çıkar, bu nedenle cildimizin kendini onarması gereken D vitamini almak daha zor olabilir.

 

2016'daki çalışmaların gözden geçirilmesi, D vitamini takviyelerinin egzama veya atopik dermatit semptomlarını önemli ölçüde iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

 

Güneş kışın daha az sıcakken, insanların yine de güneş kremi kullanması gerekebilir. Güneş yanığı zaten kuru cildi daha da kuruduğu için egzamayı daha da kötüleştirebilir.

 

D vitamini faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı inceleyebilirsiniz ( d vitamini).


5. Bir Nemlendirici Kullanın

 

Hava hem evin içinde hem de dışında kışın çok daha kuru hale gelir. Bu ciltte tahrişe neden olarak ağrılı, çatlamış cilde yol açabilir.

 

Cildi düzenli olarak nemlendirmenin yanı sıra, insanlar egzama kremi gibi nemlendiriciler kullanabilirler. Bu, cildin çatlamasını ve tahriş olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

6. Cildi Kuru Tutmak

 

Dışarıda kar veya yağmurda zaman geçirdikten sonra, soğuk ve nemli ortam egzamayı daha da kötüleştirebileceğinden, ıslak giysileri hemen çıkarın.

 

Islandıktan sonra daima iyi bir hijyen uygulayın. Soğuk ve nemli ortamlar mantar büyümesini teşvik edebilir.

 

7. Reçeteli Merhemler Kullanın

 

Çalışmalar, D vitamini takviyelerinin egzama semptomları için yararlı olduğunu göstermektedir.

Bir doktor veya dermatolog, egzamayı tedavi etmek için çeşitli egzama kremleri, egzama ilacı, egzama şampuanı ve merhemler reçete edebilir.

 

İnsanlar yılın geri kalanında onlara ihtiyaç duymasa bile, kış geldiğinde kullanmak için reçeteli ilaçları bulundurmaları faydalı olabilir.

 

Milli Egzama Derneği egzama için aşağıdaki tedaviler önerilir:

 

 • Kaşıntıyı hafifletmek için hidrokortizon steroid kremleri
 • İlaçlı merhem olan topikal kalsinörin inhibitörleri
 • İltihabı azaltmak için fototerapi veya ışık tedavisi
 • Tezgah üstü (OTC) veya reçeteli antihistaminikler
 • OTC veya reçeteli steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler)


8. Doğal Çözümler

 

Egzama için doğal tedaviler hakkında araştırmalar devam etmektedir. Araştırmacılar çuha çiçeği yağı, hodan yağı ve Çin bitkisel ilaçları gibi doğal takviyelerin etkilerini test ettiler. Bununla birlikte, bunların egzama tedavisinde ne kadar etkili olduğu henüz net değildir.

 

Milli Egzama Derneği bazı insanlar aşağıda rahatlama bulmak olabileceğini düşündürmektedir:

 

 • Ciltte ayçiçek yağı
 • Ciltte Hindistan cevizi yağı
 • Akupunktur
 • Masaj
 • D vitamini
 • Probiyotikler

 

9. Aşınma Katmanları - Giyilen Kıyafetler

 

Katmanlama, egzamanın kış alevlenmelerinden kaçınmak için önemli bir araçtır. Katmanlar giymek, insanların değişen sıcaklıklara kolayca tepki vermesini sağlayabilir. Ayrıca, cildini eşit derecede sıcak tutabilecekleri ve gerektiğinde cildin nefes alabilecekleri anlamına gelir.

 

Soğuk algınlığı ile birlikte ter, egzamayı da tahriş edebilir, bu nedenle insanlar kış aylarında çok ısınmaktan kaçınmalıdır.

 

Kıyafet alırken veya giyerken doğal kumaşları seçin. Yün gibi sert kumaşlar kışlık giysilerde yaygın olarak kullanılır ve cildinizi daha da tahriş edebilir.

 

10. Egzama Dostu YiyeceklerTüketin

 

Birkaç çalışma, atopik dermatiti olan kişilerde, bazı gıdaların egzama semptomlarını kötüleştirebileceğini göstermiştir. Gıda alerjileri egzamaya neden olabilir, yaygın suçlular süt, kabuklu deniz ürünleri ve yumurtalardır.

 

Öte yandan, prebiyotik içeren yiyecekler, birlikte alındıklarında egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

İnsanlar, özellikle diyetleri mevsimler arasında değişiyorsa, herhangi bir gıda alerjisinin egzama alevlenmesine neden olup olmadığını öğrenmek için bir doktorla konuşabilir.

 

Sağlıklı dengeli beslenerek sorunlarınızdan kurtulduğunuz bir diyet için veya kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesi için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Çocuklarda ve Bebeklerde Egzama Tedavisi

 

Bebeklerde egzama nasıl geçer? Çocuklarda egzama nasıl geçer? Çocuklarda egzama  tedavisi, bebeklerde egzama tedavisi, bebekler ve çocuklar da kışın egzama alevlenmeleri yaşayabilir. Onları korumaya yardımcı olmak için bakıcılar aşağıdaki yöntemleri kullanabilir:

 

 • Dışarı çıkarken derilerini örtün. Bebekler ve çocuklar özellikle hassas bir cilde sahiptir, bu nedenle eldiven ve atkı gibi sıcak giysiler giydiklerinden emin olun.
 • İçerdeyken katmanları çıkarın. Çocuklar, aşırı ısınma ve terlemekten kaçınmak için evin içinde eldivenlerini, eşarplarını ve botlarını çıkarmalıdır.
 • Yumuşak kumaşlarla giydirin. Küçük çocuklar ve bebekler, kumaşlar onlar için çok sert veya çok sıcak olduğunda bakıcılarına söyleyemeyebilirler. Özellikle kış aylarında yün gibi sert malzemelerin içindeki pamuk veya ipek gibi yumuşak, tahriş edici olmayan ve nefes alabilen kıyafetler seçin.
 • Güneş koruyucu uygulayın. Kış aylarında bile, insanlar cildini güneş ışığına maruz bıraktıklarında çocuklara ve bebeklere güneş kremi uygulamalıdır.
 • Cildini sık sık nemlendirir. Bu en iyi yağ bazlı bir nemlendirici kullanılarak yapılır. Kremlerin bebekler veya çocuklar için uygun olduğundan emin olmak için daima bir doktora danışın. Bebeklerde egzama kremi gibi nemlendiriciler kullanılabilir, tabi doktora  danışmayı unutmayın.
 • Kaşımalarını engelleyin. Kaşıntılı hissetmelerine rağmen çizilmemeleri için cesaretlendirin ve cildine zarar vermelerini önlemek için tırnaklarını kısa tutun.


Uzun Lafın Kısası

 

Sıcak kalmak, tahriş edici ürünlerden kaçınmak, cilde ve havaya nem katmak kışın egzamaya yardımcı olacaktır.

 

Çocuklara sıcak kalmanın önemini öğretmek ve sıcak-soğuk döngüsünü önlemek egzama semptomlarına yardımcı olacaktır.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler