Dutun Faydaları ve Hakkında Her Şey

Dutun Faydaları ve Hakkında Her Şey
Dutun faydaları nelerdir, vitamin mineral içeriği, içerdiği bitki bileşikleri, hangi hastalıklar için faydalı olduğu ve yan etkileri var mı? Hepsi bu yazıda...
New Life B12 Plus 60 Tablet

Dutlar, dut ağaçlarının meyveleridir (Morus sp.) ve incir ile akrabadırlar.

 

Bu ağaçlar geleneksel olarak yaprakları için yetiştirilir. Özellikle Asya ve Kuzey Amerika'da zira ipek böceklerinin yedikleri tek besindir (1 ).

 

Dut meyvesi genellikle meyve suyu, reçel veya konserve yiyeceklere de katılabilen hiçbir şey olmadan aperatif olarak dahi tüketilebilen renkli meyvelerdir.

 

Şekerli aromaları, etkileyici besin değerleri ve çeşitli sağlık yararları nedeniyle dutlar dünya çapında popülerlik kazanmaktadır (2 ).

 

Bu makale, dutları beslenme değerleri ve yararları dahil olmak üzere gözden geçirir.

 

Besin Değerleri

 

Taze dutlar %88 sudan oluşur ve 140 gramında sadece 60 kalori vardır.

 

Taze ağırlığına göre %9.8 karbonhidrat, %1.7 lif, %1.4 protein ve %0.4 yağ sağlarlar.

 

Dutlar genellikle kuru üzümlere benzer şekilde kurutulup, tüketilir. Bu formda, %70 karbonhidrat, %14 lif, %12 protein ve %3 yağ içerirler; bu da meyvelerin çoğuna kıyasla protein bakımından oldukça yüksek olmasını sağlar.

 

İşte 100 gram taze dut porsiyonundaki ana besinler (3 ):

 

 • Kalori: 43
 • Su: %88
 • Protein: 1,4 gram
 • Karbonhidrat: 9,8 gram
 • Şeker: 8,1 gram
 • Lif: 1,7 gram
 • Yağ: 0,4 gram

 

Karbonhidratlar

 

Taze dutlar %9.8 karbonhidrat içerir.

 

Bu karbonhidratlar çoğunlukla glikoz ve fruktoz gibi basit şekerlerdir. Fakat aynı zamanda bazı nişasta ve lif de içerirler.

 

Lifler

 

Dutlar, taze ağırlıklarının %1.7'sine tekabül eden iyi bir miktarda lif içerir.

 

Lifler hem pektin halinde çözünür (% 25) hem de lignin şeklinde çözünmez (% 75) (1 , 4 ).

 

Lifler, sağlıklı bir sindirim sistemini sürdürmenize, kolesterol seviyesini düşürmenize ve birçok hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olur (5 , 6 , 7 , 8 ).

 

Özet: Taze dutlar basit şekerler, nişasta, çözülebilir ve çözünmez lifler formunda yaklaşık %10 oranında karbonhidrat içerir. Su bakımından oldukça yüksektir ve kalorileri düşüktür.

 

Vitaminler ve Mineraller

 

Dutlar birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir, özellikle C vitamini ve demir açısından:

 

 • C vitamini: Cilt sağlığı ve çeşitli vücut fonksiyonları için önemli olan temel bir vitamindir (9 ).
 • Demir: Vücudunuzda oksijen taşımak gibi çeşitli işlevlere sahip önemli bir mineraldir.
 • K1 vitamini: Phylloquinone olarak da bilinir, K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığı için önemlidir (10 , 11 ).
 • Potasyum: Tansiyonu düşürebilecek ve kalp hastalığı riskini azaltabilecek önemli bir mineraldir (12 , 13 ).
 • E vitamini: Oksidatif hasara karşı koruyan bir antioksidandır (14 ).

 

Özet: Dutlar hem yüksek miktarda demir hem de C vitamini, ayrıca yüksek miktarda potasyum, E ve K vitaminleri içerir.

 

Diğer Bitki Bileşikleri

 

Dutlar, renklerine ve faydalı sağlık etkilerine katkıda bulunan antosiyaninler gibi bitki bileşikleri bakımından zengindir (15 , 16 , 17 , 18 , 19 ).

 

En bol bulunanlar şunlardır:

 

 • Antosiyaninler: LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu dizginleyen ve kalp hastalıklarından koruyan antioksidan ailesidir (20 , 21 , 22 ).
 • Siyanidin: Duttaki ana antosiyanindir. Siyah, kırmızı veya mor renginden sorumludur ( 23 ).
 • Klorojenik asit: Birçok meyve ve sebzede bol miktarda bulunan bir antioksidandır .
 • Rutin: Kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır ( 24 ,25 ).
 • Mirisetin: Bazı kanserlere karşı koruyucu etkiye sahip olabilecek bir bileşiktir (26 ).

 

Dut içindeki bitki bileşiklerinin miktarı çeşitliliğe bağlıdır. Bu farklı renkler ve antioksidan özellikleri ile sonuçlanır (27 ).

 

Koyu renkli ve olgun dutlar, bitki bileşikleri açısından daha zengindir. Renksiz ve olgunlaşmamış meyvelerden daha yüksek antioksidan kapasiteye sahiptirler (28 , 29 , 30 ,31 ).

 

Özet: Dutlar, antosiyaninler, klorojenik asit, rutin ve mirisetin gibi birkaç bitki bileşiği içerir. Koyu renkli ve olgun meyveler bu bileşiklerde renksiz meyvelerden daha zengindir.

 

Dutların Sağlık Faydaları

 

Dut veya dut özleri, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi çeşitli kronik durumlara karşı faydalı olabilir (32 ).

 

Düşük Kolesterol

 

Kolesterol, vücudunuzun her hücresinde bulunan önemli bir yağ molekülüdür. Bununla birlikte, yüksek kan kolesterol düzeyleri kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

 

Hayvan çalışmaları, dut ve dut özütlerinin aşırı yağ ve düşük kolesterol seviyelerini azalttığını gösteriyor. Ayrıca LDL (kötü) ve HDL (iyi) kolesterol arasındaki oranı artırabilirler (20 , 33 ).

 

Ek olarak, bazı test tüpü deneyleri, karaciğerde yağ oluşumunu azalttığını, potansiyel olarak yağlı karaciğer hastalığının önlenmesine yardımcı olduğunu ileri sürmektedir (34 , 35 , 36 , 37 ).

 

Kan Şekeri Kontrolünü Geliştirin

 

Tip 2 diyabet hastaları kan şekerinde hızlı bir yükselme riski altındadırlar ve karbonhidrat yerken dikkatli olmaları gerekir.

 

Dutlar, bağırsaklarınızdaki karbonhidratları parçalayan bir enzimi engelleyen 1-deoksinojirimisin (DNJ) bileşiğini içerir.

 

Bu nedenle dut, yemeklerden sonra kan şekeri artışını yavaşlatarak diyabete karşı faydalı olabilir. Herhangi bir kesin sonuca varılmadan önce insanlarla ilgili çalışmalara ihtiyaç vardır(38 , 39 , 40 ).

 

Kanser Riskini Azaltın

 

Vücudunuzdaki artan stresin, artan kanser riskiyle ilişkili olan hücrelerde ve dokularda oksidatif hasara yol açtığı gösterilmiştir (41 , 42 ).

 

Yüzlerce yıldır dut, kansere karşı bir ilaç olarak geleneksel Çin tıbbının bir parçası olmuştur .

 

Bazı araştırmacılar şimdi bu tanınmış kanser önleyici etkilerin bilimsel bir temeli olabileceğine inanıyor (43 ).

 

Hayvan çalışmaları, dut suyundaki antioksidanların oksidatif stresi azaltabileceğini - potansiyel olarak kanser riskini azalttığını gösteriyor (4 , 44 ).

 

Aynı şeyin genel olarak meyve ve sebzeler için de geçerli olduğunu unutmayın. Hiçbir kanıt, dutların kanser riskini diğer sebzelerden veya meyvelerden daha fazla azalttığını göstermez.

 

Özet: Dut, kolesterol seviyelerini düşürebilir, yağlı karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. Ayrıca kanser riskini azaltabilecek oksidatif stresi azaltır.

 

Yan Etkileri

 

Dutlara alerji nadirdir. Ancak huş ağaçlarının polenlerin hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinir.

 

Huş ağacı polenine duyarlıysanız, muhtemelen dut polenlerinede alerjiniz vardır (45 ).

 

Özet: Dut alerjisi nadirdir. Ancak huş polenine duyarlı kişiler dutlara alerjik reaksiyonlar yaşayabilir.

 

Uzun lafın Kısası

 

Dutlar, hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilen renkli meyvelerdir .

 

Bunlar iyi bir demir kaynağıdır, C vitamini ve çeşitli bitki bileşikleri açısından zengindir. Düşük kolesterol, kan şekeri ve kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

Bu meyveler aynı zamanda Çin bitkisel ilaçlarında, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ancak etkinliklerini destekleyen kanıtlar zayıftır.

 

Dutlar, şekerli bir tada sahiptir, besinlerle doludur ve sağlıklı bir diyet oluşturmak için önemli olan çeşitli sağlık yararları vardır .


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Kinoa Nedir Nasıl Pişirilir Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa zayıflatır mı, Kinoanın yararları nedir, Kinoa tohumu faydaları nelerdir, Kinoanın zararları var mı, Kinoa nedir? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

Devamı →

Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası

Mayalanmış kambu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.Kambu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanla...

Devamı →

Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.

Devamı →

Tereyağının Faydaları 101: Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Tereyağ yıllarca zararlı diye nitelendirildi ancak yapılan bilimsel araştırmalar kalp için bile yararlı olduğunu gösteriyor. İşte tereyağının faydaları ve hakkında her şey.

Devamı →

Omega 3 Hangi Besinlerde Var Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağı en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilir. Sizin için faydalarını ve en iyi bitkisel kaynaklarını bir araya getirdik.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.

Devamı →

Otofaji Nedir: Kanser Tedavisi, Diyet, Oruç, Faydaları ve Hakkında Her Şey

Otofaji ve mekanizması son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlandı, böylece kanseri önlemek için nasıl kullanılabileceği yeni keşfedilmeye başlandı.

Devamı →

Su Orucu Nedir? Faydaları ve Zararları

Su orucu nedir, sağlık yararları ve riskleri nelerdir? 7 günlük, 3 günlük ve 1 günlük su oruçları nasıl tutulur? Su orucu diyeti hakkında bilimsel çalışmalardan örnekler.

Devamı →

Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları

Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları?

Türk kahvesi kültürümüzün önemli bir paçası, aynı zamanda çarpıntı yapıyor veya uyku kaçırıyor gibi etkilerinin varlığını herkes biliyor. Yarları ve yan etkilerini bu yazımızda inceliyoruz.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı