Düşük Yağlı Diyet Nedir? Sağlıklı Mı?

Düşük Yağlı Diyet Nedir? Sağlıklı Mı?
Aşırı düşük yağlı bir diyet, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere ciddi durumların tedavisine yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Onlarca yıldır, resmi diyet kılavuzları, insanlara, günlük kalori alımınızın yaklaşık % 30'unu oluşturan az yağlı bir diyet yemelerini tavsiye etti.

 

Bununla birlikte, birçok çalışma, bu yemenin uzun vadede kilo kaybı için en etkili strateji olmadığını göstermektedir.

 

En büyük ve en uzun araştırmalar, ağırlıkta sadece minimum azalma olduğunu ve kalp hastalığı veya kanser riski üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermektedir (1 , 2 , 3 , 4 , 5 ).

 

Bununla birlikte, bu sonuçların kusurlu olduğunu iddia eden düşük yağlı diyetlerin birçok savunucusu yağ alımı için % 30 tavsiyesinin yetersiz olduğunu düşünüyorlar.

 

Bunun yerine, düşük yağlı bir diyetin etkili olması için yağın günlük kalorilerinizin % 10'undan fazlasını oluşturmaması gerektiğini önermektedirler.

 

Bu makale düşük yağlı diyetlere ve bunların sağlık etkilerine ayrıntılı bir bakış sunmaktadır.

 

Düşük Yağlı Diyet Nedir?

 


Düşük yağ - veya çok düşük yağ - diyeti, yağdaki kalorilerin toplam kalorinin % 10'undan fazla olmamasına izin verir. Aynı zamanda protein bakımından düşük ve karbonhidrat bakımından çok yüksektir - sırasıyla günlük kalorilerin yaklaşık % 10 ve % 80'i.

 

Düşük yağlı diyetler çoğunlukla bitki tabanlıdır ve yumurta, et ve tam yağlı süt ürünleri gibi hayvansal ürün alımınızı sınırlar (6 ).

 

Sızma zeytinyağı, fındık ve avokado dahil olmak üzere yüksek yağlı bitkisel gıdalar da genellikle sağlıklı olarak algılanmalarına rağmen sıklıkla kısıtlanır.

 

Yağ vücudunuzda birkaç önemli işleve hizmet ettiğinden, bu sorun olabilir.

 

Önemli bir kalori kaynağıdır, hücre zarları ve hormonları oluşturur ve vücudunuzun A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminleri emmesine yardımcı olur.

 

Ayrıca yağ, yemeklerin tadını güzelleştirir. Yağ oranı çok düşük olan bir diyet, genellikle bu besini orta veya yüksek olan bir diyet kadar zevkli değildir.

 

Bununla birlikte, çalışmalar düşük yağlı bir diyetin çeşitli ciddi koşullara karşı çok etkileyici faydaları olabileceğini göstermektedir.

 

Özet: Düşük yağlı - veya çok düşük yağlı - diyet, yağda, kalorilerin % 10'undan daha azını sağlar. Çoğu hayvansal gıdaları ve hatta fındık ve avokado gibi sağlıklı yüksek yağlı bitki gıdalarını da sınırlar.

 

Düşük Yağlı Diyetin Potansiyel Yararları

 

Düşük yağlı diyetler kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve kanıtlar, kalp hastalığı, diyabet, obezite ve multipl skleroz gibi çeşitli ciddi durumlara karşı faydalı olabileceğini göstermektedir.

 

Düşük Yağlı Diyet ve Kalp Hastalığı

 

Çalışmalar, aşırı düşük yağlı bir diyetin kalp hastalığı için çeşitli önemli risk faktörlerini iyileştirebileceğini gösteriyor (8 , 9 ,10 , 11 , 12 , 13 ):

 

  • yüksek tansiyon
  • yüksek kan kolesterolü
  • inflamasyon için bir belirteç olan yüksek C-reaktif protein

 

Kalp hastalığı olan 198 kişide yapılan bir çalışmada özellikle çarpıcı etkiler bulundu.

 

Diyeti takip eden 177 kişiden diyet yapmayanların % 60'ından fazlasına kıyasla sadece 1'i kalp ile ilgili bir olay yaşadı (14 ).

 

Düşük Yağlı Diyet ve Tip 2 Diyabet

 

Çeşitli çalışmalar, çok düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı diyetlerin tip 2 diyabetli kişilerde iyileşmelere yol açabileceğini göstermektedir (15 , 16 , 17 , 18 , 19 ).

 

Örneğin, çok düşük yağlı bir pirinç diyetinde tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir çalışmada, 100 katılımcının 63'ü açlık kan şekeri düzeylerini düşürdü (20 ).

 

Dahası, çalışmadan önce insüline bağımlı olan bireylerin % 58'i insülin tedavisini tamamen azaltabilmiş veya durdurabilmiştir.

 

Başka bir çalışma, düşük yağlı bir diyetin, insüline bağımlı olmayan diyabetli insanlar için daha da yararlı olabileceğini belirtti (17 ).

 

Düşük Yağlı Diyet ve Obezite


Obez insanlar da çok düşük yağ içeren bir diyet yemekten yararlanabilirler.

 

Çok az yağlı pirinç diyeti obez insanları etkileyici sonuçlarla tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

106 obez kişide yapılan bir çalışmada, bu diyete katılanların ortalama 63.5 kg kaybettikleri bulundu - bu da çoğunlukla rafine karbonhidratlardan oluşan bir diyet için şaşırtıcı görünebilir (21 ).

 

Düşük Yağlı Diyet ve Multipl Skleroz

 

Multipl skleroz (MS), beyninizi, omuriliği ve gözlerinizdeki optik sinirleri etkileyen otoimmün bir hastalıktır.

 

Bu duruma sahip insanlar da ultra düşük yağlı bir diyetten yararlanabilirler.

 

1948'de Roy Swank, MS'e Swank diyeti ile tedavi etmeye başladı.

 

En ünlü çalışmasında Swank, 50 yılı aşkın bir süredir MS'li 150 kişiyi takip etti. Sonuçlar, düşük yağlı bir diyetin MS'in ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermektedir (22 , 23 ).

 

34 yıl sonra, diyete bağlı olanların önerilerini takip etmeyenlerin % 80'ine kıyasla sadece % 31'i öldü (24 ).

 

Özet: Düşük yağlı bir diyet, kalp hastalığı için risk faktörlerini iyileştirebilir ve tip 2 diyabet, obezite ve MS hastalarına fayda sağlayabilir.

 

Düşük Yağlı Diyetler Nasıl İşe Yarar?

 

Aşırı düşük yağlı diyetlerin sağlığı nasıl iyileştirdiği veya nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

 

Bazı araştırmalar, kan basıncını düşürücü etkilerin, düşük yağ içeriğiyle doğrudan bağlantılı olmayabilir sonucuna ulaşmıştır.

 

Örneğin, pirinç diyeti sodyumda aşırı derecede düşüktür, bu da kan basıncını olumlu yönde etkileyebilir.

 

Buna ek olarak, monotondur, bu da kalori alımında kasıtsız bir azalmaya neden olabilir, çünkü insanlar daha fazla dayanıksız yiyecek yemeye daha az eğilimli hissedebilirler.

 

Kalorileri kesmek, karbonhidrat veya yağ kesiyor olmanıza bakılmaksızın hem kilo hem de metabolik sağlık için büyük faydalar sağlama eğilimindedir.

 

Özet: Düşük yağlı diyetlerin neden güçlü sağlık yararları olduğu tam olarak anlaşılmasa da spesifik olarak azaltılmış yağdan ziyade önemli ölçüde azaltılmış kalori alımıyla ilişkili olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Aşırı düşük yağlı bir diyet, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere ciddi durumların tedavisine yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, yağsız çok düşük katı bir diyetin uygulanması, uzun vadede son derece zordur, çünkü sürdürülemez ve çeşitlilikten yoksundur.

 

İşlenmemiş et, yağlı balık, yumurta, fındık ve sızma zeytinyağı gibi çok sağlıklı yiyeceklerin alımını sınırlamanız gerekebilir.

 

Bu diyet ciddi sağlık koşullarına sahip bazı bireylere fayda sağlayabilirken, çoğu insan için muhtemelen gereksizdir.

 

Hangi diyeti takip ederseniz edin önemli olan sağlıklı beslenme düzeni oluşturabilmek ve bunun sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler