Düşük İyot Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Düşük İyot Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Düşük iyot diyeti, yakında çekilecek olan radyoaktif iyot tedavilerinin etkinliğini artırmak için genellikle tiroid kanseri olan kişilere reçete edilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

İyot nedir? İyot, vücudunuzda pek çok rolü olan önemli bir mineraldir.

 

İyot hangi besinlerde var? Yumurta, deniz ürünleri ve et gibi yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve iyotlu tuzda bulunduğu için genellikle Batı diyetinde bulunur.

 

İyot sağlığınız için önemli olsa da, tiroid kanseri olan kişiler için radyoaktif iyot tedavisinden önce olduğu gibi bazen diyetteki iyotun kısıtlanması gerekebilir. Bu, düşük iyot diyetinin reçete edilebildiği zamandır.

 

Bu makale, faydaları ve önlemleri de dahil olmak üzere, düşük iyotlu diyetin ne olduğunu açıklar ve yenecek yiyeceklere genel bir bakış ve örnek bir yemek planı sunar.

 

Düşük İyotlu Diyet Nedir?

 

İyot, vücudunuzda çeşitli roller oynayan temel bir mineraldir.

 

Tiroid beziniz, birçok önemli sürece yardımcı olan tiroid hormonlarını üretmek için kullanır. Bu, metabolizmanızı düzenlemeyi ve büyümeye ve doku onarımına yardımcı olmayı içerir (1).

 

İyot, süt ürünleri, deniz ürünleri, tahıllar ve yumurta gibi birçok gıdada bulunur.

 

İyot önemli olsa da bazı durumlarda kısıtlanması gerekebilir.

 

Düşük iyot diyeti, papiller veya foliküler tiroid kanseri gibi durumlar için radyoaktif iyot tedavisinden önce insanlara reçete edilebilecek kısa süreli bir diyettir (2 ).

 

Bu diyetin bir parçası olarak, insanların günlük iyot alımlarını günde 50 mcg'den daha az iyotla sınırlamaları gerekir ki bu, günlük 150 mcg'lik alıımın üçte biridir (3 ).

 

Bu kısa süreli diyet, radyoiyot almadan önce yaklaşık 1-2 hafta sürer ve daha sonra 1-2 gün daha sürdürülür. Ancak, bu öneriler sağlık uzmanınızın profesyonel görüşüne göre değişebilir ve buna bağlı değişebilir (3 ).

 

Düşük iyotlu diyetin amacı, vücudunuzdaki iyot depolarını tüketmektir, bu da radyoaktif iyot taraması veya tedavisinin etkinliğini artırmaya yardımcı olur (3 ).

 

Özet: Düşük iyot diyeti, radyoaktif iyot tedavisi görmeden önce tiroid kanseri olan kişilere reçete edilen kısa süreli bir diyettir. Amacı tedavinin etkinliğini artırmaktır.


Etkiler ve Önlemler

 

Düşük iyot diyetinin temel amacı, radyoaktif iyot tedavisini iyileştirmektir. Düşük doz radyoaktif iyot tedavisinde gereklidir.

 

Ancak bu diyet, sağlığınıza başka şekillerde de fayda sağlayabilir.

 

Kan Basıncını Düşürebilir

 

Bir yan etki olarak, düşük iyotlu diyet kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Düşük iyotlu diyet listesi işlenmiş etler ve yüksek oranda işlenmiş atıştırmalık yiyecekler gibi birçok sağlıksız gıda grubunu kısıtlar. Bu belirli gıda grupları, genellikle iyotlu tuz bakımından yüksek oldukları için kısıtlanmıştır.

 

Çok sayıda çalışma, işlenmiş gıdalardan yüksek bir diyet tüketmenin daha yüksek tansiyon riski ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ek olarak, işlenmiş gıda alımını bütün gıdalar lehine azaltmak, kan basıncının düşmesiyle bağlantılıdır (4 , 5 , 6 , 7 ).

 

Ancak, düşük iyotlu diyetin geçici olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, kan basıncında uzun süreli değişiklikler elde etmek için uzun vadede işlenmiş gıda alımınızı en aza indirmelisiniz.


Diyet Kalitesini Artırabilir

 

Ek olarak, düşük iyotlu diyet diyet kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 

Bunun nedeni, birçok sağlıksız gıdanın iyotlu tuz bakımından çok yüksek olmasıdır.

 

Bu çoğunlukla fast food, dondurulmuş yemekler ve cips gibi önceden paketlenmiş ürünler için geçerlidir; bunlar tipik olarak iyotlu tuz bakımından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıksız yağlar ve kalorilerdir.

 

Bu besinler bu diyette yasak olduğu için, genel diyet kalitenizi artırabilir.

 

Bununla birlikte, düşük iyotlu beslenme bu yiyecekleri geçici olarak ortadan kaldırırken, sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak ilerleyen daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmaya devam etmek size kalmıştır.

 

Kilo verme süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte 10 kilo diyeti gibi kısıtlayıcı diyetler hem sizi uzun süre aç bırakıp motivasyonunuzu düşürür hem de besin kaybı nedeniyle sağlık sorunlarına yol açar. Lezzetli yiyecekleri yerken zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Önlemler ve Endişeler

 

Düşük iyot diyetinin potansiyel faydaları varken, herkes için iyi değildir.

 

Düşük iyotlu diyet, radyoaktif iyot tedavisi görecek kişiler için kısa süreli bir diyettir. Kısa süreli bir diyet olarak, doktorunuzun önerdiği şekilde, tedaviden sadece 1-2 hafta önce ve sonrasında birkaç gün takip edilmelidir.

 

Kısıtlayıcı yapısı nedeniyle, birkaç besin maddesini kısıtladığı için düşük iyotlu diyet tavsiye edilen süreden daha uzun süre takip edilmemelidir. Bu süreden daha uzun süre takip etmek beslenme yetersizliği riskinizi artırabilir.

 

İyot diyeti yapanlar radyoaktif iyot tedavisi ihtiyacı nedeniyle yaparlar. Radyoaktif iyot tedavisine ihtiyacınız yoksa ve başka sağlık amaçları için düşük iyotlu diyet denemek istiyorsanız, deneyebileceğiniz başka birçok sağlıklı diyet vardır.

 

Özet: Düşük iyotlu diyet, tansiyonunuzu ve diyet kalitenizi iyileştirmek gibi çeşitli şekillerde sağlığınıza fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, kısa süreli bir diyettir ve uzun süreli değişikliklere ulaşmak için, diyeti tamamladıktan sonra sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmelisiniz.

 

Yenecek Yiyecekler - İyot İçermeyen Besinler

 

Düşük iyotlu diyet kısıtlayıcı olsa da, bol miktarda sağlıklı yemek seçeneğine izin verir.

 

İyot içermeyen besinler nelerdir? İşte düşük iyot diyetiyle yiyebileceğiniz yiyeceklerin bir listesi (8 ):

 

 • Meyveler: Ravent ve maraschino kirazları (bunlar iyot iyot içeren meyvelerdir) hariç tümü
 • Sebzeler: tümü, çiğ veya dondurulmuş (dondurulmuş bezelye hariç) - tuzsuz
 • Etler: günde 170 grama kadar tüm taze etler - etler doğal olarak oluşan bir miktar iyot içerir, bu nedenle fazla alım tavsiye edilmez
 • Yumurtalar: sadece yumurta akı
 • Tahıllar: yulaf ezmesi (paketli veya hazır yulaf ezmesi hariç), pirinç, kinoa, kuskus, mısır unu, bulgur, karabuğday, sade buğday makarna veya diğer tuzsuz makarna çeşitleri
 • Krakerler: tuzsuz matzo kraker çeşitleri, tuzsuz pirinç kekleri, tuzsuz pirinç krakerleri
 • Kuru yemişler: tüm kuru yemişler, sadece tuzsuz
 • Unlu mamuller: tuzsuz ekmekler, ev yapımı ekmekler veya ev yapımı unlu mamuller - iyotlu tuz, yumurta ve tereyağı olmadan pişirilir (bunun yerine yağ kullanın)
 • Sürülmelikler: tuzsuz fındık ezmesi, reçel, reçel, bal
 • Yağlar: soya yağları dahil tüm bitkisel yağlar
 • İçecekler: demlenmiş kahve ve çay, su, meyve suları
 • Otlar ve baharatlar: tüm taze veya kurutulmuş otlar ve baharatlar, iyotsuz tuz ve iyotsuz koşer tuzu

Buna ek olarak, günlük izin verilen et alımınız 170 gramdan fazla olmamalıdır çünkü etler doğal olarak iyot içerir.

 

Düşük iyotlu diyette bir gıda maddesine izin verilip verilmediğinden emin değilseniz, tuz içerip içermediğini görmek için içerik listesine bakabilirsiniz. İyot tipik olarak çoğu gıda etiketinde bulunmaz, bu nedenle tuz eklenirse büyük olasılıkla iyotlu tuzdur.

 

Özet: Düşük iyotlu diyet, tüm taze sebzeler, taze etler (deniz ürünleri hariç), tahıllar ve tahıllar, ev yapımı ekmekler ve unlu mamuller ve tüm taze otlar ve baharatlar dahil olmak üzere bol miktarda sağlıklı gıda grubuna izin verir.


Kaçınılması Gereken Yiyecekler - İyot İçeren Yiyecekler

 

Pek çok insan, düşük iyotlu diyetin kısıtlayıcı doğasını zor bulabilir.

 

Pek çok gıda grubunu geçici olarak ortadan kaldırır, çünkü pek çok gıda iyot içerir veya soya bazlı gıdalar gibi iyot emilimini artırır.

 

İyot içeren besinler nelerdir? Düşük iyotlu diyette kaçınılması gereken yiyeceklerin bir listesi (8):

 

 • Deniz ürünleri: tüm balıklar, kabuklu deniz ürünleri, tüm konserve balıklar (konserve ton balığı dahil), deniz yosunu, tüm suşi ve balık stoğuyla yapılan tüm yiyecekler
 • Tüm işlenmiş veya kurutulmuş etler: öğle yemeği etleri, pastırma, sosisli sandviç, tütsülenmiş etler, salam, konserve sığır eti, konserve kümes hayvan etleri ve daha fazlası dahil
 • Sakatat: karaciğer, kalp ve daha fazlası dahil tümü
 • Yumurtalar: bütün yumurta veya yumurta sarısı (yumurta beyazı iyidir)
 • Bazı meyve ve sebzeler: konserve, taze veya kuru fasulye ve mercimek, dondurulmuş bezelye, hazır patates püresi, fasulye veya mercimek ile konserve çorbalar, deniz yosunu, ravent ve kiraz kirazları dahil
 • Soya gıdaları: tofu, edamame fasulyesi, soya sosu, soya bazlı etler ve daha fazlası dahil
 • Süt ürünleri: yoğurt, peynir, süt (günde 30 mL'den fazla), tereyağı, krema ve daha fazlası gibi süt ürünleri dahil tümü
 • Unlu mamuller: ticari olarak pişmiş ürünler ve süt ve tereyağı gibi süt ürünleri içeren ev yapımı fırınlanmış ürünler dahil
 • Tatlılar ve tatlılar: çikolata, ticari olarak pişirilmiş ürünler, puding ve çörek otu pekmezi gibi tüm süt bazlı tatlılar
 • Çeşniler ve sürülebilir ürünler: tüm fındık ezmeleri (tuzsuz çeşitler hariç), barbekü veya sıcak soslar, istiridye, balık ve soya sosu gibi Asya menşeli soslar dahil
 • Atıştırmalık yiyecekler: tüm tuzlu kuru yemişler, cips ve tuzlu kraker gibi işlenmiş atıştırmalık yiyecekler dahil
 • Çeşniler: iyotlu sofra tuzu, iyotlu tuzlu baharat karışımları, soğan tuzu gibi alternatif tuzlar, süt veya tereyağı içeren et suyu, bulyon küpleri, et suyu ve diğer çorba bazları ve daha fazlası dahil
 • Bazı takviyeler: İyot içeren vitamin ve mineral takviyeleri, Kırmızı Boya No. 3 içeren öksürük şurupları, iyot içeren tüm besin takviyeleri ve bitkisel takviyeler dahil.
 • İçecekler: Kırmızı Boya No. 3 içeren süt, soya sütü ve meyve kokteyli veya ticari içecekler dahil
 • Belirli katkı maddeleri: Kırmızı Boya No. 3, karagenan, agar-agar, algin ve alginatlar içeren tüm gıdalar

Maraschino kirazları gibi Kırmızı Boya No. 3 içeren yiyeceklerin bu katkı maddesi iyot içerdiği için kısıtlanması gerektiğini belirtmek gerekir.

 

Düşük iyot diyetindeyken dışarıda yemek yemekten veya paketli yiyecek satın almaktan kaçınmak en iyisidir, çünkü hangi restoranların yüksek iyotlu içerikler kullandığını belirlemek çok zordur.

 

Özet: Düşük iyotlu diyet, diğerleri arasında deniz ürünleri, işlenmiş veya işlenmiş etler, bütün yumurta ve yumurta sarısı, süt ürünleri, ticari unlu mamuller ve pek çok atıştırmalık yiyecek gibi birçok yaygın yiyeceği kısıtlar.

 

İyot Diyet Listesi 

 

Düşük iyotlu diyet dostu bir menü tasarlamak, sınırlı seçenekler nedeniyle zor olabilir. Yine de iyot diyeti tariflerinden damak zevkinize uygunları bulacağınıza eminiz.

 

Başlamanıza yardımcı olmak için aşağıda iyot oranı düşük olan 1 haftalık iyot diyeti menü verilmiştir. 

 

Pazartesi


İyot Diyeti Kahvaltı: meyveli yulaf ezmesi

 • yulaf ezmesi (hazır veya önceden paketlenmemiş)
 • 1/4 su bardağı (31 gram) seçtiğiniz taze çilek
 • istediğiniz yulaf ezmesi kıvamına göre su
Öğle yemeği: kavrulmuş tavuklu sandviç
 • 2 dilim ev yapımı veya az iyotlu ekmek
 • 85 gram kavrulmuş tavuk
 • marul, domates, havuç gibi seçtiğiniz taze sebzeler

Akşam yemeği: kavrulmuş tavuk makarna

 • 85 gram kavrulmuş tavuk
 • 115 gram kepekli makarna, pişmiş
 • ıspanak ve dolmalık biber, pişmiş
 • bir çiseleme zeytinyağı

 

Salı

 

Kahvaltı: sebzeli yumurta beyazı omlet

 • 3 yumurta akı
 • izin verilen listeden seçtiğiniz taze veya dondurulmuş sebzeler
 • bir tutam karabiber ve iyotsuz koşer tuzu

Öğle yemeği: zeytinyağlı kavrulmuş tavuk salatası

 • 85 gram kavrulmuş tavuk (artıkları kullanın)
 • ıspanak, avokado, domates ve kırmızı soğan ile taze salata.
 • çiseleyen zeytinyağı

Akşam yemeği: yumuşak kabuklu tacos

 • 85 gram kıyma veya diğer etler
 • Kimyon, kekik ve sarımsak tozu gibi seçtiğiniz çeşniler
 • ev yapımı yumuşak kabuklu tacos (iyotsuz tuz kullanın)

Çarşamba


Kahvaltı: avokado-salatalık-domatesli tost

 • 2 dilim ev yapımı veya az iyotlu ekmek
 • avokado, yayılmış ve ezilmiş
 • garnitür için dilimlenmiş salatalık ve domates

Öğle yemeği: kinoa salatası

 • pişmiş kinoa
 • ıspanak, salatalık, avokado, domates ve soğan gibi sebzeler
 • çiseleyen zeytinyağı ve limon suyu

Akşam yemeği: kavrulmuş sebzeli kavrulmuş kuzu eti

 • 85 gram kavrulmuş kuzu
 • patates, havuç ve brokoli gibi seçtiğiniz kavrulmuş sebzeler

Perşembe


Kahvaltı: meyveli yulaf ezmesi

 1. yulaf ezmesi (hazır veya önceden paketlenmemiş)
 2. 1/4 su bardağı (31 gram) seçtiğiniz taze çilek
 3. istediğiniz yulaf ezmesi kıvamına göre su

Öğle yemeği: kavrulmuş kuzu sarması

 • (85 gram) kavrulmuş kuzu (akşam yemeğinden kalanlar)
 • 1-2 ev yapımı veya az iyotlu tortilla
 • marul, avokado ve domates gibi seçtiğiniz taze sebzeler

Akşam yemeği: buharda pişirilmiş sebzeli kızarmış tavuk

 • 85 gram kavrulmuş tavuk (artıkları daha fazla kızartabilirsiniz)
 • patates, fasulye, brokoli ve havuç gibi buharda pişirilmiş sebzeler

Cuma


Kahvaltı: sebzeli yumurta beyazı omlet

 • 3 yumurta akı
 • izin verilen listeden seçtiğiniz taze veya dondurulmuş sebzeler
 • bir tutam karabiber ve iyotsuz koşer tuzu

Öğle yemeği: Perşembe günkü akşam yemeğinden kalanlar

 • 85 gram kavrulmuş tavuk
 • patates, fasulye, brokoli ve havuç gibi buharda pişirilmiş sebzeler

Akşam yemeği: tavuk sargısı

 • 85 gram tavuk, istediğiniz şekilde pişirilmiş
 • 1-2 ev yapımı veya az iyotlu tortilla
 • marul, avokado ve domates gibi seçtiğiniz taze sebzeler

Cumartesi


Kahvaltı: çırpılmış yumurta akı ve kızarmış ekmek

 • 4 yumurta akı
 • 2 dilim ev yapımı ekmek veya az iyotlu ekmek
 • bir tutam karabiber ve iyotsuz koşer tuzu

Öğle yemeği: tatlı patates dolması

 • 1 tatlı patates, pişmiş
 • 85 grama kadar kavrulmuş tavuk (artıkları kullanabilirsiniz)
 • bir avuç ıspanak
 • bir avuç taze kızılcık

Akşam yemeği: rosto sebzeli kavrulmuş dana eti

 • 85 gram sığır eti, kavrulmuş
 • patates, havuç ve brokoli gibi seçtiğiniz kavrulmuş sebzeler

Pazar


Kahvaltı: muz meyveli smoothie

 • 1 su bardağı (240 mL) Hindistan cevizi sütü
 • 1/4 su bardağı (31 gram) yaban mersini
 • 1 muz

Öğle yemeği: rosto et salatası

 • 85 gram rosto dana eti (artıkları kullanın)
 • ıspanak, avokado, domates ve kırmızı soğanlı taze salata
 • çiseleyen zeytinyağı

Akşam yemeği: kavrulmuş sebzeli ızgara domuz bonfile

 • 85 gram ızgara dana bonfile
 • patates, havuç ve brokoli gibi seçtiğiniz kavrulmuş sebzeler

 

Özet: Düşük iyotlu diyet, sağlıklı ve lezzetli bir menü için birçok seçeneğe sahiptir. Yukarıdaki bölüm, 1 hafta boyunca örnek bir düşük iyot menüsü sağlar.


Uzun Lafın Kısası

 

Düşük iyot diyeti, yakında çekilecek olan radyoaktif iyot tedavilerinin etkinliğini artırmak için genellikle tiroid kanseri olan kişilere reçete edilir.

 

Bu kısa süreli diyet çok kısıtlayıcıdır ve tipik olarak tedaviden 1-2 hafta önce takip edilir ve daha sonra birkaç gün devam eder. Bununla birlikte, kesin kurallar kişiye göre değişebilir ve doktoorunuza bağlı olabilir.

 

Bu diyet kısıtlayıcı olsa da, yukarıdaki örnek menüde verilenler gibi dikkate alınması gereken pek çok sağlıklı yiyecek seçeneği ve yemek fikri vardır.


"Zayıflamak için elimden geleni yapıyorum, hızlı kilo verdiren kürlerden de zayıflama sularından da sonuç alamıyorum." diyorsanız eğer profesyonel bir destek almanızın zamanı gelmiş olabiilir. Online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın. Ayrıca DiyetAsistan kullananların yapmış olduğu gibi aklınızdaki soruları DiyetAsistan instagram ve whatsapp hattı yoluyla diyetisyenlerimize ulaştırıp cevaplara ulaşabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler