Dondurulmuş Sebzeler Zararlı Mı?

Dondurulmuş Sebzeler Zararlı Mı?
Farklı sebzeler ve belirli besinler arasında küçük farklılıklar olsa da donmuş sebzeler tipik olarak besin değerlerinin çoğunu korurlar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Dondurulmuş sebzeler genellikle pratik oldukları için tercih edilmektedir. Peki pratik olmalarının dışında dondurulmuş sebzelerin faydaları nelerdir? Genellikle taze sebzelere göre daha uygundur, daha uzun raf ömrüne sahiptir ve hasat zamanını beklemeden yıl içinde herhangi bir zaman alabilirsiniz. Besin kaybı konusunda endişeleriniz olsa da çeşitli araştırmalar sonucunda dondurulmuş sebzelerin besinlerin çoğunu koruduğu gösterilmiştir. Dondurulmuş sebzelerin potansiyel dezavantajlarından biri dondurulurken katkı maddesi ve koruyucular eklenmiş olabilmesidir. Bunu da göz önünde bulundurarak etiket listesini okuyup ilave şeker, katkı maddesi içeren alternatiflerden uzak durursanız, dondurulmuş sebzeler dengeli bir diyete besleyici ve uygun bir ek olabilir.

 

Dondurulmuş sebzeler genellikle taze sebzelere göre ekonomik ve uygun bir alternatif olarak kabul edilir.

 

Genellikle daha ucuz ve hazırlaması daha kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve yıl boyunca satın alınabilir.

 

Bununla birlikte, dondurulmuş sebzelerin çok yönlü bir diyete sağlıklı bir katkı olup olmayacağından emin olmayabilirsiniz.

 

Bu makale donmuş sebzelerin sağlıklı olup olmadığını gözden geçirmektedir.

 

Dondurulmuş Sebze Besin Değeri

 

Sebzeler genellikle hasattan hemen sonra dondurulduğundan, genellikle besinlerinin çoğunu muhafaza ederler.

 

Aslında bir çalışma, sebzeleri 2 aya kadar ağartmanın ve dondurmanın fitokimyasal içeriğini önemli ölçüde değiştirmediğini gösterdi (1).

 

Ancak araştırmalar, dondurmanın belirli sebzelerin ve belirli besin maddelerinin besin değerini farklı şekilde etkileyebileceğini göstermektedir.

 

Örneğin, bir çalışmada, taze brokoli ile karşılaştırıldığında, dondurulmuş brokoli riboflavin bakımından daha yüksek, dondurulmuş bezelye ise bu vitaminde daha düşük bulunmuştur (2).

 

Ek olarak, dondurulmuş bezelye, havuç ve ıspanak beta karoten bakımından daha düşükken, dondurulmuş ve taze yeşil fasulye ve ıspanak arasında önemli bir fark gözlenmedi.

 

Başka bir çalışma, dondurulmuş, pişmemiş kale bitkisinin taze kale bitkisinden daha yüksek miktarda antioksidan içerdiğini belirtti ve bu da dondurmanın bazı sebzelerin antioksidan içeriğini artırabileceğini düşündürdü ( 3 ).

 

Öte yandan, ağartma, C vitamini ve tiamin dahil olmak üzere ısıya duyarlı besin maddelerinde de önemli düşüşlere neden olabilir.

 

Bir incelemeye göre, bazı sebzelerin C vitamini içeriği, ağartma ve dondurma işlemi sırasında %10-80 oranında düşebilir ve ortalama besin maddesi kaybı yaklaşık %50'dir ( 4 ).

 

Kaynatma, tavada kızartma ve mikrodalgada pişirme gibi diğer pişirme yöntemlerinin de taze veya konserve sebzelerde bile besin kayıplarına neden olabileceğini unutmayın (5, 6).

 

Özet: Dondurulmuş sebzeler genellikle besinlerinin çoğunu korurlar. Ancak dondurma, belirli sebzelerin besin değerini artırabilir veya azaltabilir.

Dondurulmuş gıdalar daha mı sağlıklı? - Zeytinyağlı - Sebze Tarifleri

 

Katkı Maddeleri ve Koruyucular

 

Dondurulmuş sebzeleri seçerken, içerik etiketini dikkatlice kontrol etmek her zaman önemlidir.

 

Dondurulmuş sebzelerin çoğunda katkı maddesi ve koruyucu bulunmasa da bazıları ilave şeker veya tuz içerebilir.

 

Bazı dondurulmuş sebzeler, aroma ekleyebilen ancak nihai üründeki sodyum, yağ veya kalori miktarını artırabilen önceden hazırlanmış soslar veya baharat karışımları ile eşleştirilebilir.

 

Kalorileri azaltmaya veya kilo vermeye çalışıyorsanız, sarımsaklı tereyağı, peynir sosu veya et suyu gibi yüksek kalorili soslar içeren donmuş sebzeleri almak istemeyebilirsiniz.

 

Ek olarak, yüksek tansiyonu olanlar, dondurulmuş sebzelerin sodyum içeriğini dikkatlice kontrol etmek ve tuz eklemeden dondurulmuş ürünleri seçmek isteyebilirler.

 

Araştırmalar, sodyum alımının azaltılmasının, özellikle yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (7, 8).

 

Özet: Dondurulmuş sebzelerin çoğunda katkı maddesi ve koruyucu bulunmasa da bazı türler ilave tuz, şeker, çeşniler veya soslar içerebilir.

 

Potansiyel Faydalar

 

Dondurulmuş sebzeler genellikle minimum çabayla hazırlanabilir ve bu da onları taze sebzelere göre hızlı ve kullanışlı bir alternatif haline getirir.

 

Ayrıca, genellikle taze sebzelerden daha ucuzdurlar ve daha uzun bir raf ömrüne sahip olma eğilimindedirler, bu da paranızın karşılığını en iyi şekilde almanıza yardımcı olur.

 

Dahası, yıl boyunca mevcutturlar, yani mevsiminde olup olmadıklarına bakılmaksızın en sevdiğiniz sebzelerin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Diyetinize dondurulmuş sebzeleri eklemek, lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller gibi önemli besinlerin alımınızı artırmanın basit bir yoludur.

 

Ayrıca araştırmalar, sebze alımınızı artırmanın kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet ve daha fazlası gibi daha düşük hastalık riskiyle ilişkili olabileceğini gösteriyor (9, 10, 11, 12).

 

Özet: Dondurulmuş sebzeler kullanışlı, uygun fiyatlı ve yıl boyunca bulunabilir. Sebze alımınızı artırmak, bazı sağlık yararları ile de ilişkilendirilebilir.

Donuk Ürünler – Marin Kumanyacılık Gıda ve İhtiyaç Maddeleri

 

Uzun Lafın Kısası

 

Farklı sebzeler ve belirli besinler arasında küçük farklılıklar olsa da donmuş sebzeler tipik olarak besin değerlerinin çoğunu korurlar.

 

Dondurulmuş sebzeleri pişirme şeklinizin yanı sıra ilave şeker, tuz veya önceden hazırlanmış soslar ve baharatlar içerip içermediği de besin içeriklerini etkileyebilir.

 

Bununla birlikte, çoğunlukla, dondurulmuş sebzeler dengeli bir diyete besleyici ve uygun bir katkı olabilir.


Kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler