Nadir Viral Hastalık 'Domates Gribi' 

Nadir Viral Hastalık 'Domates Gribi' 

Domates gribi öldürür mü? Viral enfeksiyon “hayatı tehdit edici değildir

 

Domates gribi Hindistan, Hindistan sağlık bakanlığı, yaygın olarak domates gribi olarak bilinen ve son birkaç ayda çocuklar arasında bildirilen 100'den fazla enfeksiyonla birlikte yeni bir grip virüsü varyantının artmasının ardından eyaletlere test ve önleme yönergeleri yayınladı. 

Domates gribi nedir? Domates gribi, adını hastanın vücudunda sıklıkla görülen domates şeklindeki kabarcıklardan alır. En sık olarak küçük çocukları etkiler ve genellikle anaokullarında ve kreşlerde alevlenmeler görür. Kabarcıkların yanı sıra, son derece bulaşıcı viral hastalık ateş, yorgunluk ve vücut ağrılarına neden olabilir. 

Federal Sağlık Bakanlığı bu hafta yaptığı açıklamada, güney Hindistan'da, özellikle Kerala'da, beş yaşın altındaki 82'den fazla çocuğun hastalıktan hastalandığını söyledi. Doğu Odisha eyaletinde 26 çocuğun daha hasta olduğu bildirildi.

Bakanlık, hastalığın okula giden çocuklarda yaygın olan sözde el-ayak-ağız hastalığının bir çeşidi olduğunu belirterek, bunun Kovid-19, maymun çiçeği, dang humması ve chikungunya ile ilgili olmadığını da sözlerine ekledi. Sağlık bakanlığı, enfeksiyonun diğer çocuklara veya yetişkinlere yayılmasını önlemek için semptomların başlangıcından itibaren 5-7 gün süreyle izolasyon önermektedir. 

Hindistan hükümeti tavsiyesi, The Lancet sağlık dergisindeki bir uyarıyı takip ediyor. 

Domates gribi öldürür mü? Viral enfeksiyon “hayatı tehdit edici değildir; Bununla birlikte, COVID-19 pandemisinin korkunç deneyimi nedeniyle, daha fazla salgını önlemek için ihtiyatlı yönetim arzu edilir, ” dedi Lancet Solunum Tıbbı dergisinde bu ayın başlarında yapılan bir çalışmada The Lancet, domates gribinin kendi kendini sınırlayan bir hastalık olduğunu ve onu tedavi edecek özel bir ilacın bulunmadığını söyledi. 

Hindistan, geçen yaz özellikle acımasız bir Covid-19 enfeksiyonu dalgasına maruz kaldı ve kırılgan halk sağlığı sistemini bunaltmıştı.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın