İşe Yarayan Diyet Listeleri

İşe Yarayan Diyet Listeleri

Diyet döngüsünü kırmak, yiyeceklerle daha iyi bir ilişki geliştirmenize ve daha sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olabilir.

Diyet, milyarlarca dolarlık küresel bir endüstridir.

Bununla birlikte, sonuç olarak insanların inceldiğine dair bir kanıt yoktur.

Aslında, tam tersi doğru gibi görünüyor. Obezite tüm dünyada salgın oranlara ulaştı.

Dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık %13'ü obeziteye sahiptir ve bu sayı ABD'de %35'e yükselmektedir (1 , 2 ).

İlginçtir, kilo kaybı diyetlerinin uzun vadede çalışmadığına ve aslında kilo almaya yol açabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz  (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Diyet ve Vücut Şekli

Obezite salgını büyümeye devam ederken, birçok insan kilo vermek için kalori kısıtlı diyetlere yönelir.

Bununla birlikte, sadece obezite olan insanlar diyet yapmazlar. Kilo vermek, özellikle kadınlar olmak üzere daha az kilolu veya biraz fazla kilolu olan birçok insan için bir önceliktir.

Birçok araştırmacı, bunun zayıf modellere, ünlülere ve sporculara sürekli medyanın maruz kalmasıyla daha da kötüleşe bir vücut imajına sahip olduğuna inanıyor (3 , 4 ).

Daha ince olma arzusu ilkokul kadar erken başlayabilir. Bir çalışmada, 6-8 yaş arası daha az kilolu kızların %50'sinden fazlası, ideal ağırlıklarının gerçek ağırlıklarından daha düşük olduğunu söyledi (5 ).

Kızların diyet ve kilo hakkındaki inançları genellikle annelerinden öğrenilir.

Bir çalışmada, annelerin %90'ı son zamanlarda diyet yaptıklarını bildirdi. Çalışma sonuçları, diyet yapan annelerin 5 yaşındaki kızlarının, diyet yapmayan annelerin kızlarına kıyasla diyetle ilgili düşüncelere sahip olma olasılıklarının iki katı olduğunu göstermiştir (6 ).

Sağlıklı ve dengeli beslenerek günlük almanız gereken tüm besinleri aynı zamanda da kilo vermek istiyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Özet: İnce olma arzusu kadınlarda çok yaygındır ve 5 yaşında başlayabilir. Diyetle ilgili erken farkındalık genellikle annenin diyet davranışından kaynaklanır.

Kilo vermek istiyorum düşüncesi sürekli aklınızdaysa zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Milyar Dolarlık Diyet Endüstrisi 

Kilo vermek dünya çapında büyük bir iştir.

2015 yılında, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da kilo verme programlarının, ürünlerinin ve diğer tedavilerin 900 milyardan fazla kar elde ettiği tahmin edildi (7 ).

Küresel kilo kaybı pazar 2022 yılına 1500 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kilo verme programları birkaç kilodan daha fazlasını kaybetmek isteyen biri için oldukça pahalı olabilir.

Weight Watchers programı isimli bir çalışmada katılımcılar 5 kg kaybetti. Ortalama maliyeti 5000 tl ila 16.000 tl arasında değişmektedir (8 ).

Dahası, çoğu insan yaşamları boyunca birçok diyete devam eder.

Bu çoklu girişimler göz önüne alındığında, bazı insanlar çoğu zaman uzun vadeli bir başarı olmaksızın, kilo kaybını takip etmek için binlerce dolar harcarlar.

Özet: Diyet endüstrisi her yıl milyarlarca para kazandırır ve insanların kilo verme arzusuna yanıt olarak bu miktarın artmaya devam etmesi beklenir.

''Spor Yaparak Zayıflamak ve Kilo Vermek Mümkün Mü?'' Konu başlıklı yazımızda da bulabileceğiniz Dr. Kevin Hall yaptığı bir araştırmada aşağıdaki sonuçları elde etmiş.

Kilo Kaybı Diyetlerinde Başarı Oranları

''Tempolu yürüyüş ile kaç kalori yakabilirsiniz?'' Bloğumuza göz atmanızı öneririz.

Uzun süreli kilo kaybına ulaşmak için kilo verme diyetleri ne kadar başarılı? Genel olarak, sonuçlar oldukça hayal kırıklığı yaratıyor.

Bir çalışmada, katılımcılar bir kilo verme programı tamamladıktan 3 yıl sonra, sadece %12'si kaybettikleri ağırlığın en az %75'ini uzak tutarken,%40'ı başlangıçta kaybettiklerinden daha fazla kilo almıştı (9 ).

Bir başka çalışmada, bir grup kadının 6 aylık bir kilo kaybı programı sırasında kilo vermesinden 5 yıl sonra, başlangıç ​​ağırlıklarından ortalama 3.6 kg daha fazla ağırlıkları olduğu bulundu (10 ).

Bununla birlikte, başka bir çalışma, insanların sadece %19'unun 5 yıl boyunca %10 kilo kaybı sağlayabildiğini bulmuştur (11 ).

Ayrıca, bazı diyetler diğerlerinden daha az geri kazanımla bağlantılı olmasına rağmen, kilo alımının kilo kaybı için kullanılan diyet türünden bağımsız olarak meydana geldiği görülmektedir.

Örneğin, üç diyetin karşılaştırıldığı bir çalışmada, tekli doymamış yağ bakımından yüksek bir diyet izleyen insanlar, düşük yağ veya kontrol diyetini izleyenlerden daha az kilo almışlardır (12 ).

14 kilo kaybı çalışmasını gözden geçiren bir grup araştırmacı, birçok durumda, geri kazanımın rapor edilenden daha yüksek olabileceğine dikkat çekti. Çünkü takip oranları çok düşük ve ağırlıklar genellikle telefon veya posta ile kendi kendine bildiriliyor (13 ).

Araştırmalar, insanların çoğunluğunun diyet yaparken kaybettikleri kiloların çoğunu geri kazanacağını ve hatta daha önce olduğundan daha fazla tartacağını gösteriyor.

Özet: İnsanların küçük bir yüzdesi kilo vermeyi ve onu uzak tutmayı başarsa da, çoğu insan kaybettikleri kiloların tamamını veya bir kısmını geri kazanır ve bazıları daha da fazla kazanır.

''1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir?'' Başlıklı bloğumuz inceleyebilirsiniz.

yediklerinizden kısarsanız ve kalori yakımına dikkat ederseniz çok iyi sonuçlara varabilirsiniz. Bazı araştırmalar bu sonuçları açıkça ortaya koymuştur. ''Spor yaparak zayıflama'' Makalemizde bununla ilgili grafikleri ve çalışmaları bulabilirsiniz. Ancak insan vücudunun ne kadar karmaşık ve beklenmedik sonuçlar verdiğini unutmayın. Kilo vermek konusunda bu sonuçlar herkes için her zaman doğrudur demek çok zordur.


Kronik Diyet ve Kilo Alımı

''Dünyayı zayıflatan diyet'' Hakkında bilgi almak için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Araştırmalar, kilo verme yerine, çoğu kez diyet yapan çoğu insanın uzun vadede kilo aldığını göstermektedir.

2013 yılında yapılan bir gözden geçirme, obezite olmayan 20 çalışmanın 15'inde, son diyet davranışının zaman içinde kilo alımını öngördüğünü bulmuştur (14 ).

Daha az kilolu insanlarda yeniden kazanmaya katkıda bulunan bir faktör, iştah hormonlarında bir artıştır.

Vücut, yağ ve kas kaybettiğini hissettiğinde açlığa neden olan hormonların üretimini arttırır (15 ).

Buna ek olarak, kalori kısıtlaması ve kas kütlesi kaybı vücudun neden olabilir metabolizma için yavaşlatmak tekrar her zamanki beslenme rejimi dönünce daha kolay geri kilo alımı yapım.

Bir çalışmada, daha az kilolu erkekler 3 hafta boyunca kalori ihtiyaçlarının %50'sini sağlayan bir diyet izlediklerinde, her gün 255 daha az kalori yakmaya başladılar (16 ).

Birçok kadın ilk gençliklerinde veya daha genç yaşlarında diyete devam eder.

Ergenlik döneminde diyet yapmanın aşırı kilolu olma, obezite geliştirme veya gelecekte yeme bozukluğu riski ile ilişkili olduğunu gösteren birçok araştırma vardır (17 ).

2003 yılında yapılan bir araştırma, diyet yapan gençlerin, başlangıç ​​ağırlıklarına bakılmaksızın, diyet yapmayan gençlere kıyasla aşırı kilolu olma olasılığının iki kat daha fazla olduğunu bulmuştur (18 ).

Genetik kilo alımında büyük rol oynasa da, aynı ikizler üzerinde yapılan çalışmalar diyet davranışının da aynı derecede önemli olabileceğini göstermiştir (19 , 20 ).

Finlandiya'da 10 yılda 2000 set ikiz izleyen bir çalışmada, bir kez bile diyet yaptığını bildiren bir ikiz, diyet yapmayan ikizlerine kıyasla kilo alma olasılığının iki katı idi. Ayrıca, ek diyet girişimleri ile risk arttı (20 ).

Ancak, bu gözlemsel çalışmaların diyetin kilo alımına neden olduğunu kanıtlayamayacağını unutmayın.

Kilo alma eğilimi olan kişilerin diyete gitme olasılığı daha yüksektir. Bu da diyet davranışının kilo alma ve obezite geliştirme riski ile ilişkili olmasının nedeni olabilir.

Özet: Obezitesi olmayan kişiler arasında diyet yapmak, sürekli kilo verme yerine, kilo alma ve zamanla obezite geliştirme riski ile ilişkilidir.

Kilo kaybı için fiziksel aktivitenizi atırmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeniz geekmektedir. Zayıflamak istiyorum, kilo vermek için spor yapıyorum ancak sonuç alamıyorum diyorsanız eğer profesyonel destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet lisesine uygn bir online diyet ücretiyle sahip olabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Gerçekten İşe Yarayan Diyete Alternatifler

Neyse ki, kilo alımından kaçınmak veya tersine çevirmek için daha iyi bir şans veren diyet için bazı alternatifler vardır.

Sağlıklı Seçimler ve Dikkatli Yeme Üzerine Odaklanma

Odağı diyet zihniyetinden sağlığınızı optimize edecek şekilde yemeğe kaydırmayı deneyin.

Başlamak için sizi tatmin eden ve iyi enerji seviyelerini korumanıza izin veren besleyici gıdaları seçin, böylece kendinizi en iyi şekilde hissedin.

Dikkatli yemek başka bir yardımcı stratejidir. Yavaşlamak, yemek deneyimini takdir etmek ve vücudunuzun açlık ve tokluk işaretlerini dinlemek, gıda ile ilişkinizi geliştirebilir ve kilo kaybına yol açabilir (21 , 22 , 23 ).

Düzenli Egzersiz

Egzersiz stresi azaltabilir ve genel sağlığınızı ve iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Araştırmalar, günlük en az 30 dakikalık fiziksel aktivitenin özellikle kilo bakımı için faydalı olduğunu göstermektedir (24 , 25 ).

En iyi egzersiz şekli, hoşunuza giden ve uzun vadede yapmayı taahhüt edebileceğiniz bir şeydir.


"İdeal" Kilonuza Ulaşmanın Mümkün Olmayabileceğini Kabul Edin

Vücut kitle indeksi (BMI), kilonuzun kilosunun metre cinsinden boyunuzun karesine bölünmesiyle ölçülür. Genellikle insanların sağlıklı kilo aralıklarını belirlemelerine yardımcı olmak için kullanılır.

Araştırmacılar, kemik yapısında, yaşta, cinsiyette, kas kütlesinde veya bir kişinin vücut yağının depolandığı yerlerde farklılıkları hesaba katmadığı için BMI'nın sağlık riskini tahmin etmede yararlılığına meydan okudular (26 ).

18.5 ve 24.9 arasındaki bir VKİ normal olarak sınıflandırılırken, 25 ve 29.9 arasındaki bir VKİ aşırı kilolu olarak kabul edilir ve 30'un üzerindeki bir VKİ obeziteye sahip olmayı ifade eder.

Bununla birlikte, ideal kilonuzda olmasanız bile sağlıklı olabileceğinizi bilmek önemlidir . Bazı insanlar normal BMI olarak kabul edilen ağırlıktan daha iyi bir ağırlıkta hissederler ve performans gösterirler.

Birçok diyet “rüya bedeninizi” elde etmenize yardımcı olmayı vaat etse de, gerçek şu ki bazı insanlar çok ince olmak için kesilmiyor.

Çalışmalar aslında istikrarlı bir kiloda formda olmanın, tekrarlanan diyet döngüleri ile kilo vermek ve kilo almaktan daha sağlıklı olduğunu göstermektedir (27 , 28 , 29 ).

Mevcut kilonuzu kabul etmek, gerçekçi olmayan bir kilo hedefine ulaşmaya çalışmanın yaşam boyu hayal kırıklığından kaçınmanın yanı sıra benlik saygısı ve vücut güveninin artmasına neden olabilir (30 , 31 ).

Özet: Bir miktar “ideal” kilo almak yerine daha sağlıklı olmaya odaklanmaya çalışın. Kilo kaybının sağlıklı bir yaşam tarzının doğal bir yan etkisi olmasını sağlayın.

Uzun Lafın Kısası

Zayıf olma arzusu genellikle yaşamın başlarında, özellikle kızlar arasında başlar, kronik diyete ve kısıtlayıcı yeme alışkanlıklarına yol açabilir.

Bu yarardan çok zarar verebilir. Popüler düşüncenin aksine, yaşam tarzı alışkanlıklarında kalıcı bir değişikliğe ihtiyaç vardır.

Diyet döngüsünü kırmak, yiyeceklerle daha iyi bir ilişki geliştirmenize ve daha sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olabilir.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın