Diyetisyen Öznur Yalınkılıç

Diyetisyen Öznur Yalınkılıç

Randevu ve bilgi için bizi arayın: - 5355... numarayı göster

Online Diyet Paketleri

Danışan Soruları (2)

M...... B... 5.2.2019

Peynir Hk.

Merhabalar diyette neden peynir az veriliyor? ben tulum peynirinden baska peynır yıyemıyorm gece cok zorlandıgımda agzıma peynır atıp aclıgımı bastırıyorm zararı nedir ?

Merhabalar. Tulum peynirinin lezzeti konusunda size negatif söyleyebileceğim hiç birşey yok ne yazıkki. Fakat yüksek sodyum yani tuz içeriği cezbeden kısmı olabilir. Bu ürünü normal beyaz peynir veya lor peyniri yerine aynı ölçüde tercih etmek hem yağ hem tuz olarak diyette uygunsuzluk oluşturur. Unutmayalım ki vücuda giren fazla tuz, toksik madde ve şeker gibi gıdalar yağ hücrelerinin içinde depolanır. Ayrıca fazla tuzun ödem oluşturması da ortada. Fazla alınan yağ da bu hücrelerin çoğaltma ve büyütmek de cabası. Özellikle biz kadınlarda sıkca görülen düşük tansiyon probleminiz varsa buna sebep olacak (fazla; limon, sarımsak, greyfurt ve nar suyu ve ani yataktan kalkma/hareketten kaçınalım). Size tavsiyem özellikle tulum peynirine olan düşkünlüğünüzü sabırla yenmeniz. Bu ataklarda su ve az miktar kuruyemiş veya zeytin ile geçiştirmeye çalışmanız (Diyetisyeninizin porsiyon kontrolünde).

D........ 27.1.2019

Lütfen Artik:(

Lütfen artık birileri sorularımıza Cevap versin! 87 kiloyum 14 yaşındayım yememe engel olamıyorum. Ne yapmalıyım?

Merhaba genç arkadaşım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki yaşın gereği aktif bir spor ya da uygulama yapmak için çok uygunsun. Yaşının doğrultusunda meraklı olmalı ve çeşitli çalışmaları öğrenmelisin. Örneğin değerli doktorumuz Aziz Sancar'ın nobel ödülü almasını sağlan arştırmsının "melatonin pik seviyesinin kanseri engellemesi/önlemesi" üzerine olan çalışmadan şunu özetleyebilirimki düzelnli ve sağlıklı uyku (melatonin uyku sırasında salgılanan bir hormonumuz) kansere karşı güçlü bir askerse tüm metbolizmamız için de öyledir, unutma.
Alışkanlıklarını gözden geçir, kısa süreli günlük hedefler veya uğraşlar bularak mutlu olmaya çalış ve uykuyu olumsuz etkileyecek yağlı, şekerli, hazır/paketli sanayi ürünlerini, tuzu azalt ve akşam tüketmemeye çalış. Yoğurdu sev, suyu içi, düzenli diş fırçala. Not: düzenli uyku sayesinde vücuda salınan melatonin hormonu gün içinde iştah ataklarını azaltacaktır.

Hakkımda

Hakkımda
Mezun Olunan Okullar ve Alınan Eğitimler
  • Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 2017
Mesleki Eğitimler, Kurslar ve Konferanslar
  • EHS İŞ SAĞLIĞI, İŞ GÜVENLİĞİ VE ÇEVRE EĞİTİM YÖNETİM DANIŞMANLIĞI; TS EN ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ (HAZİRAN 2

Danışan görüşleri

Hiç birşey bulunamadı.