Diyetisyen Mihriban Akdağ

Diyetisyen Mihriban Akdağ

Randevu ve bilgi için bizi arayın: 0507967... numarayı göster

Danışan Soruları (4)

F.... E..... C....... 20.6.2019

Hashimato Tiroidi Hastası Beslenme Planı

Merhaba yaklaşık 2 yıldır Hipotiroidi hastasıyım.Tiroid değerlerim düşük olduğu için levotiron kullanıyorum.Bu hastalıktan sonra en az 20 kilo aldım.Şuan sağlıklı beslenmeye çalışarak ve kalori kontrolü yaparak kilo vermeye çalışıyorum fakat süreç biraz yavaş işliyor.Diyet ve spor haricinde önerebileceğiniz herhangi birşey var mı acaba?

Merhaba Fatma Hanım,
Haşimato, tiroid bezinin otoimmün; yani kişinin kendi koruma mekanizmasını, tiroit dokusunu bir yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkan bir tiroit hastalığıdır.Bu hastalık maalesef metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor ve kilo vermeyi zorlaştırıyor.Fakat doğru beslenmeyle bu durum çözülebilir.
Peki nelere DİKKAT ETMELİYİZ??
***Tiroidi etkileyen en önemli mineral iyottur. Fazlası alındığında tiroit hastalığına neden olmakta.Bu sebeple iyotsuz tuz kullanılmalıdır.
** Ödem sorunlarının da yaşanmaması adına bol su tüketimi yapılması gerekir. Günde en az 8-10 su bardağı su içilmeli.
*Rafine şeker ve bunlardan yapılmış besinlerden uzak durun .
*Çiğ olarak tüketilmemesi gereken turp, brokoli, hardal, kara lahana ve yer fıstığı da önemli rol oynar.Diyette yer verilmemelidir.Bu besinler tiroid bezinin çalışmasını azaltan guatrojenik besinlerdir.
*Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği yenilmeli.
*Kuru baklagiller çokça tercih edilmelidir. Bitkisel protein kaynağı olan bu ürünler en azından haftada 2 kez tüketilmelidir.
*Taze sebze ve meyve tüketiminizi arttırın
*Öğün atlamayın, 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenin.
*Beslenme planınızı sporla desteklerseniz daha verimli bir sonuç alırsınız.
Lütfen unutmayın beslenmeniz hastalığınız ve yaşam kaliteniz üzerinde çok etkilidir ve bu konuda ısrarcı olunuz.
Sağlıklı günler dilerim...

S..... O...... 26.5.2019

Tatlı ve çikolatayı hayatımdan nasıl çıkarırım

Boyum 160 kilom 65 aslında kolay kilo veriyorum yemeyince veriyorum ama tatlıya çok düşkünüm tatlı ihtiyacımı karşılayacak başka neler önerebilirsiniz

Hormonal, psikolojik, hastalık durumları, depresyonlar, stres ve bir çok neden tatlı krizlerine sebep olabilir.Peki böyle durumların önüne geçmek için neler yapmalıyız ve tatlı krizleri oluştuğunda nasıl baş edebiliriz?
Ara Öğünleri Atlamayın: Ana öğünleriniz arasında bir şey yemeden uzun bir süre beklemek kan şekerinizin hızla düşerek tatlıya yönelmenize sebep olabilir.
Gün içerisinde su tüketmeyi ihmal etmeyin.susuzluk hissi ile tatlı isteği/atıştırma isteğini karıştırıyor olabilirsiniz.
Peki tatlı yerine daha besleme düzeninizi bozmayacak neler tüketebilirsiniz?
İşlenmiş gıdalar beyninizde dopamin hormonunun artmasına neden olur. Artan dopamin hormonu çok yoğun bir açlık ve tatlı isteği hissetmenize neden olur. Bu yüzden işlenmiş gıdalardan lütfen uzak durun.
Meyve Tüketin : Canınız tatlı istediğinde kuru meyveler bu isteğinizi geçiştirmeniz için doğru bir seçim olacaktır. Kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm gibi…
*Elma+Tarçın
*Muz+Kakao
*Hurma+Ceviz
*Kayısı+Badem
*Süt+Yulaf+Kakao
*Süt+Tarçın
Bu tarifleri çoğaltabiliriz.Tatlı ihtiyacınız olduğu zaman bu ara öğün seçeneklerinden birini tüketebilirsiniz.
Faydalı olması dileğiyle.Sağlıkla kalın...

Hakkımda

Hakkımda
Mezun Olunan Okullar ve Alınan Eğitimler
  • Gümüşhane Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Gümüşhane,2019

Danışan görüşleri

Hiç birşey bulunamadı.