Diyetim nasıl olmalı?

Merhaba. Ben 34 yaşındayım. Boyum 1.68 ve kilom da 84.5. Yemeklerden sonra mutlaka tatlı yeme ihtiyacım oluyor. Akşama kadar diyeti başarılı bir şekilde getiriyorum fakat akşam yemekten sonra çikolata, tatlı yeme isteğimi engelleyemiyorum.Doktor insülin direncim olduğunu söyledi. 22 kilo vermem lazım, hamile kalmayı planlıyorum. Diyetim nasıl olmalı? Bu arada diyetimde ekmek olursa kilo veremiyorum.

Merhaba
İnsülin direncinin belirtileri arasında sık sık acıkma tatlıya düşkünlük görülmektedir sizde bu durumun olduğunu düşünüyorum ve öncelikle insülin direnci soroununuzun ortadan kalkması gerekiyor.Peki insülin direnci nedir ve bu sorunu nasıl çözebiliriz?
Vücudun ürettiği insülini kullanamaması durumunda insülin direnci ortaya çıkmaktadır. İnsülin direnci sadece obezite değil kalp hastalıkları, diyabet, kolestrolrol, hipertansiyon gibi bir çok hastalığa da sebep olabilmektedir. İnsülin direncine sahip hastalarda kan şekeri hızlı bir şekide düştüğü için kısa zamanda açlık hissedilir ve yemek yemeye ihtiyaç duyulur. Sürekli yemek yeme ile kana salgılanan insülin artar ve kandan toplanan şekerin(glikozun) fazlası zamanla vücutta yağ olarak depolanır böylece kilo almaya devam edilir.Bu durumda en iyi tedaviyi düzenli bir beslenme programı, günlük fiziksel aktivite ile kilo kaybı sağlamaktadır.
Peki beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?
-İlk olarak öğün düzeni sağlanmalıdır. Her gün mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Yapılan kahvaltının yeterli ve dengeli olması tüm gün boyunca kan şekeri ve insülin seviyenizin dengede olmasını sağlayacaktır.
-Bal, reçel, pekmez, basit şekerli gıdalar, makarna, pirinç, beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketmeye dikkat edin.
-Uzun süre aç kalınmamalı, özellikle 3 ana öğün mutlaka yapımalıdır.
-Hareketli bir yaşam, düzenli egzersiz hayatınızda mutlaka olmalıdır.
-Tuz tüketimine dikkat edilmelidir.
-Hazır, işlenmiş ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durmalıdır.
-Meyvelerin suyu yerine meyvenin kendisini tüketmeye özen gösterilmelidir.
-Çikolata, tatlılar, cipsler vb. enerji içeriği yüksek atıştırmalıklardan kaçınılmalıdır. Bu besinler insülin düzeyini ve açlık hissini arttırmaktadırlar.
İnsülin direnci sorununuzu ortadan kalktıktan kan değerleriniz normal seviyelere geldikten sonra ani açlıklarınız ve tatlı krizlerinizde azalmış olacaktır.Bu süreç sonunda size uygun tatlı ihtiyacınızı gidermeye yönelik ara öğünlerle bu ihtiyacınız karşılanmış olacaktır.