Diyabetliler Ne İçer?

Diyabetliler Ne İçer?
Diyabetinizin olması, yediğiniz veya içtiğiniz her şeyin farkında olmanız gerektiği anlamına gelir. Aldığınız karbonhidrat miktarını ve bunların kan şekerinizi nasıl etkileyebileceğini bilmek çok önemlidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Diyabetinizin olması, yediğiniz veya içtiğiniz her şeyin farkında olmanız gerektiği anlamına gelir. Aldığınız karbonhidrat miktarını ve bunların kan şekerinizi nasıl etkileyebileceğini bilmek çok önemlidir.

 

Amerikan Diyabet Derneği (ADA) sıfır kalorili veya düşük kalorili içecekler önerir. Ana neden kan şekerinde ani düşüşü önlemektir.

 

Doğru içecekleri seçmek size yardımcı olabilir:

 

 • hoş olmayan yan etkilerden kaçının
 • belirtilerinizi yönetin
 • sağlıklı kilo vermek

 

En İyi 5 İçecek

 

İçmek için güvenli:
 • Su
 • Şekersiz çay
 • Şekersiz kahve
 • Domates suyu
 • Süt

 

Sıfır veya düşük kalorili içecekler tipik olarak bir içecekseçerken en iyi seçenektir. Serinletici, düşük kalorili bir etki için içeceğinize biraz taze limon veya limon suyu sıkın.

 

Sebze suyu veya süt gibi düşük şekerli seçeneklerin bile ölçülü tüketilmesi gerektiğini unutmayın. Evde ya da bir restoranda olun, en diyabet dostu içecekleri seçmelisiniz.

 

1. Su

 

Hidrasyon söz konusu olduğunda, diyabetli insanlar için su en iyi seçenektir. Çünkü kan şekeri seviyenizi yükseltmeyecek. Yüksek kan şekeri seviyeleri dehidrasyona neden olabilir.

 

Yeterli su içmek vücudunuzun idrar yoluyla fazla glikozu gidermesine yardımcı olabilir. Tıp Enstitüsü erkeklerin günde yaklaşık 13 bardak içmesini ve kadınların yaklaşık 9 bardak içmesini önermektedir.

 

Sade su size hitap etmiyorsa, aşağıdakileri yaparak bir çeşitlilik oluşturun:

 

 • limon veya portakal dilimleri eklemek
 • nane, fesleğen veya melisa gibi lezzetli otların eklenmesi
 • birkaç taze veya donmuş ahududu içeceğinize eklemek

 

Su içmenin faydalarını ve daha fazla su içmenin yollarını merak ediyorsanız blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz (Oku) (Oku).

 

2. Çay

 

Araştırmalar, yeşil çayın genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca kan basıncınızı düşürmenize ve zararlı LDL kolesterol seviyelerini düşürmenize yardımcı olabilir.

 

Bazı araştırmalar, içmenin günde 6 fincana kadar tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Yeşil, siyah veya bitkisel çay seçerseniz, tatlandırıcılardan kaçınmalısınız. Serinletici bir tat için, rooibos gibi soğutulmuş kokulu bir çay kullanarak kendi buzlu çayınızı yapın ve birkaç dilim limon ekleyin.

 

Kafein sakıncası yoksa Earl Grey ve yasemin yeşil çay da harika seçenekler.

 

Yeşil çayın faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımzı inceleyebilirsiniz (Oku).


3. Kahve

 

2012 yılında yapılan bir çalışma kahve içmenin tip 2 diyabete yakalanma riskini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulundu.

 

Araştırmacılar, günde 2 ila 3 bardak içen insanlar için risk seviyesinin daha da düştüğünü buldular. Bu, günde 4 veya daha fazla bardak içen insanlar için de geçerliydi.

 

Bu hem kafeinli hem de kafeinsiz kahvelere uygulanır. Bu nedenle kafein sizi gergin hale getirirse, bir fincan kafeinsiz almaktan çekinmeyin.

 

Çayda olduğu gibi, kahvenizin şekersiz kalması önemlidir. Kahvenize süt, krema veya şeker eklemek toplam kalori miktarını artırır ve kan şekeri seviyenizi etkileyebilir.

 

Kahve ve diyabet ilişkisi hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

4. Sebze Suyu

 

Çoğu meyve suyunda çok fazla şeker olsa da, domates suyunu veya sebze suyu alternatifini deneyebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, kereviz veya salatalık karışımını lezzetli bir vitamin ve mineral kaynağı için bir avuç çilekle karıştırın.

 

5. Az Yağlı Süt

 

Süt ürünleri her gün diyetinize dahil edilmelidir. Süt ürünleri yararlı mineraller içerir, ancak diyetinize karbonhidrat eklerler. Her zaman tercih ettiğiniz sütün şekersiz, az yağlı veya yağsız versiyonlarını seçin.

 

Kendinizi günde 1 veya 2 bardakla sınırlamalısınız. Ayrıca müstahkem fındık veya Hindistan cevizi sütü gibi süt içermeyen, düşük şekerli seçenekleri de deneyebilirsiniz. Soya ve pirinç sütünün karbonhidrat içerdiğini unutmayın, bu yüzden ambalajı kontrol edin.

 

Diyabetliler ne yemeli? Diyabetlilerde beslenmeyi kolaylaştıracak diyabet diyet listesi için tıklayın (Oku).


En Kötü 5 İçecek

 

Kaçınılması Gereken İçecekler
 • Düzenli soda
 • Enerji içecekleri
 • Diyet soda
 • Şekerli meyve suları
 • Alkol

 

 "Diyabetliler ne yememeli?" Konusunda bilgi bulmak mümkünken, "Diyabetliler ne içmemeli?" konusunda epey az araştırma vardır. Mümkün olduğunca şekerli içeceklerden kaçının. Sadece kan şekeri seviyenizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda günlük önerilen kalori alımınızın önemli bir bölümünü de oluşturabilirler.

 

1. Düzenli Soda

 

Soda, kaçınılması gereken içecekler listesinde en üst sırada yer alıyor. Ortalama olarak, bir kutuda 40 gram karbonhidrat ve 150 kalori vardır.

 

Bu şekerli içecek aynı zamanda kilo alımı ve diş çürümesine de bağlanmıştır, bu yüzden raflarda bırakmak en iyisidir. 

 

2. Enerji İçecekleri

 

Hem kafein hem de karbonhidratlarda enerji içecekleri de yüksektir. Araştırmalar, enerji içeceklerinin sadece kan şekerinizi yükseltmekle kalmayıp aynı zamanda insülin direncine neden olabileceğini göstermiştir. Bu tip 2 diyabet riskinizi artırabilir.

 

Çok fazla kafein sinirlenmeye neden olabilir, kan basıncınızı artırabilir ve uykusuzluğa yol açabilir. Bütün bunlar genel sağlığınızı etkileyebilir.

 

3. Diyet Soda

 

Diyet sodasında bulunanlar gibi yapay tatlandırıcılar, bağırsaklarımızdaki bakterileri olumsuz etkiler. Buna karşılık, bu diyabete neden olan veya kötüleştirebilen insülin direncini artırabilir. Acilen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

2009 yılında yapılan bir araştırma, artan diyet soda alımını metabolik sendrom riski ile ilişkilendirmiştir. Bu sendrom, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi koşul anlamına gelir:

 

 • yüksek tansiyon
 • yüksek kolesterol seviyeleri
 • yüksek trigliserit seviyeleri
 • artan kilo alımı
 • yüksek kan şekeri seviyeleri

Bir 2016 çalışması, diyet soda içenlerin kan şekeri seviyelerini ve bel çevresini arttırdığını doğruladı.

 

4. Şekerli Meyve Suları

 

Meyve suyu ılımlı olarak iyi olmasına rağmen, tatlandırılmış meyve suları diyetinize yüksek miktarda karbonhidrat ekleyebilir. Bu, kan şekerinizi tahrip edebilir ve kilo alma riskinizi artırabilir.

 

Solmayacak bir meyve suyu özleminiz varsa, yüzde 100 saf ve ilave şeker içermeyen bir meyve suyu aldığınızdan emin olun. Ayrıca, köpüklü suya bir ya da iki favori meyve suyunu eklemeyi de düşünebilirsiniz.

 

5. Alkollü İçecekler

 

Yüksek tansiyonunuz veya diyabetinizden sinir hasarınız varsa, alkol almak bu koşulları kötüleştirir.

 

Alkollü içeceklerin içmeniz için güvenli olup olmadığını belirlemek için sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Alkol şekere ayrılır, böylece kan şekerinizi yükseltir.

 

2012 yılında yapılan bir çalışma alkollü içecek içen erkeklerde tip 2 diyabet riski artmıştır.

 

Bununla birlikte, kadınlar için sonuçlar, yüksek tüketime bağlı olarak, prediyabet veya tip 2 diyabet için artmış bir risk gösterirken değişirken, ılımlı bir şarap alımının tip 2 diyabet riski azalmıştır.

 

Bazı çalışmalar, kanıtların belirsiz olmasına rağmen, kırmızı şarabın diyabet üzerinde yararlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Alkollü bir içecek içmeyi planlıyorsanız, bazı antioksidan özelliklere sahip olduğu ve karbonhidrat oranı düşük olduğu için kırmızı şarap iyi bir seçim olabilir.

 

Sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak ılımlı kırmızı şarap tüketimi, kilo alımını teşvik etmedi ve tip 2 diyabetli kişilerde herhangi bir zararlı metabolik etkiyi arttırmadı.

 

Diyabet riski ve alkol tüketimi arasındaki potansiyel ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Konuir içecek seçmeye gelince, basit tutun. Mümkünse suyu seçin. Şekersiz çay ve yağsız süt de iyi seçeneklerdir. Doğal meyve suları genellikle ılımlı olarak iyidir.

 

İçeceklerinizde biraz tatlılık istiyorsanız, kokulu otlar, narenciye dilimleri veya birkaç ezilmiş çilek gibi doğal kaynakları eklemeyi deneyin.

 

“Yapay tatlandırıcı ile çayın tadını çıkarıyorum. Tabii ki, diyabet dostu en iyi içecek iyi sudur. ”
- Julinda Adams, diyabetle yaşıyor
“[İçiyorum] Starbucks kahveyi şekersiz tarçın dolusu ve yağsız sütlü kopükle buzlu tercih ediyor.”
- Kim Champagne, diyabetle yaşıyor

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler