Şeker Hastaları Hurma Yiyebilir mi? Diyabeti Olanlar Hurma Yiyebilirler mi?

Şeker Hastaları Hurma Yiyebilir mi? Diyabeti Olanlar Hurma Yiyebilirler mi?

Hurmalar etkileyici bir besin içeriğine ve doğal tatlılığa sahiptir. Doğal bir fruktoz kaynağı oldukları için, diyabetli insanlar için bir endişe olabilir.

 

Hurmalar hurma ağacının tatlı, etli meyveleridir. Genellikle kuru meyve olarak satılırlar ve kendi başlarına veya smoothielerde, tatlılarda ve diğer yemeklerde kullanılırlar.

 

Doğal tatlılıkları nedeniyle, kan şekeri üzerindeki etkileri diyabetliler için bir endişe olabilir.

 

Şeker hastaları hurma yiyebilirmi? Şeker hastası hurma yiyebilir mi? Hurma şekeri yükseltirmi? Diyabet hastası hurma yermi? Bu makale bu ve bunun gibi sorular ışığında, diyabetli kişilerin hurmaları ​​güvenle yiyip yiyemeyeceğini araştırıyor.

 

Online diyet programı boyunca haftanın her günü sabah 8.00 akşam 18.00 mesai saatleri içerisinde sormak istediğiniz soruları Whatsapp üzerinden diyetisyeninize sorabileceğiniz online diyet hizmetimizden uygun online diyet ücreti ile faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Şeker Hastaları ve Hurma - Hurmalar Neden Endişe Kaynağıdır?

 

Hurmaların tek bir ısırığı bile çok tatlıdır. Meyvelerde bulunan şeker türü olan doğal bir fruktoz kaynağıdır.

 

Hurma kaç kalori? Hurma karbonhidrat değeri nedir? Kurutulmuş, çekirdeksiz hurma (yaklaşık 24 gram) 67 kalori ve kabaca 18 gram karbonhidrat içerir (1).

 

Diyabetli insanlar arasında kan şekeri düzeylerini yönetmek zor olabilir. Bu duruma sahip olanların tipik olarak karbonhidrat alımlarının bilincinde olmaları önerilir.

 

Yüksek karbonhidrat içeriği göz önüne alındığında, hurmalar endişe yaratabilir.

 

Bununla birlikte, ölçülü bir şekilde tüketildiğinde, diyabetiniz varsa hurmalar sağlıklı bir diyetin parçası olabilir (23).

 

Kuru hurma lif oranı nedir? Tek bir kuru hurma yaklaşık 2 gram lif veya Günlük Değerin (DV) %8'ini içerir (1, 2).

 

Bu önemlidir, çünkü diyet lifi vücudunuzun karbonhidratı daha yavaş emmesine yardımcı olur, bu özellikle diyabetli insanlar için önemlidir. Karbonhidratlar ne kadar yavaş sindirilirse, kan şekerinizin yemekten sonra yükselme olasılığı o kadar düşüktür (4).

 

Özet: Hurmalar etkileyici bir besin içeriğine sahiptir. Ancak oldukça tatlıdır. Yine de, vücudunuzun şekerleri daha yavaş emmesine yardımcı olan lif ile doludur. Ölçülü olarak yenildiğinde, diyabetli insanlar için güvenli ve sağlıklı bir seçimdir.

 

Hurma sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biri olabilmektedir. Hurma dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Şimdi Değilse Ne Zaman!)

 

 

Hurma Kan Şekerini Dengeler mi? Hurma Kan Şekerini Yükseltir mi? Hurmalar Kan Şekerini Nasıl Etkiler?

 

Glisemik indeks (GI), karbonhidratların kan şekeri seviyeleriniz üzerindeki etkisini ölçmenin bir yoludur (5).

 

Bir yemek yedikten sonra kan şekerinizin yükselebileceği en yüksek değer olan 100 olarak atanan saf glikoz (şeker) ile 0 ila 100 arasında bir ölçekte ölçülür.

 

Düşük GI karbonhidratlar 55 veya daha düşük GI'ye sahipken, yüksek GI'ye sahip olanlar 70 veya üzerinde sıralanır. Orta GI karbonhidratlar, 56-69'luk bir GI ile tam ortada bulunur (5).

 

Başka bir deyişle, düşük GI'li bir gıda, kan şekeri ve insülin seviyelerinde daha az önemli dalgalanmalara neden olur.

 

Öte yandan, yüksek GI değerine sahip bir yiyecek, kan şekerini hızla yükseltir. Bu, özellikle vücutları bu varyasyonları kontrol etmekte zorlanan diyabetli kişilerde genellikle kan şekerinin ani düşüşüne neden olabilir.

 

Diyabetli kişiler genellikle daha düşük GI'li yiyeceklere bağlı kalmaya çalışmalıdır. Bu onların kan şekeri seviyelerini yönetmelerine yardımcı olur. Tip 2 diyabetlilerde şeker kan dolaşımında birikebilir ve tehlikeli derecede yüksek seviyelere çıkabilir.

 

Neyse ki, tatlılıklarına rağmen, hurmaların düşük bir GI'si var. Bu, ölçülü bir şekilde yenildiğinde, diyabetli insanlar için güvenli oldukları anlamına gelir.

 

Bir çalışma, 50 gramlık 5 yaygın hurma çeşidinin GI'lerini inceledi. Genellikle 44 ile 53 arasında düşük bir GI'ye sahip olduklarını ve hurmanın türüne bağlı olarak biraz farklılık gösterebileceklerini buldu (6).

 

Diyabetli ve diyabeti olmayan kişilerde ölçüldüğünde hurmaların GI değerinde anlamlı bir fark yoktu (6).

 

Bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisinin bir başka yararlı ölçüsü glisemik yüktür (GL). 

 

GL'yi hesaplamak için, yiyeceğin GI'sini yediğiniz miktarda karbonhidratla çarpın ve bu sayıyı 100'e bölün.

 

Bu, 2 kurutulmuş hurmanın (48 gram) yaklaşık 36 gram karbonhidrat ve yaklaşık 49'luk bir GI'ye sahip olacağı anlamına gelir. Bu, yaklaşık 18'lik bir GL'ye karşılık gelir (1, 67).

 

Düşük GL'li karbonhidratlar 1 ila 10 arasındadır; orta GL karbonhidratları 11 ila 19 arasındadır; yüksek GL karbonhidratlar ise 20 ya da daha fazla ölçülür. Bu, 2 hurmadan oluşan bir atıştırmalık bir orta GL içerir.

 

Şeker hastalığınız varsa, bir seferde 1 veya 2 defadan fazla yememeyi hedefleyin. Bunları bir avuç kuru yemiş gibi bir protein kaynağıyla birlikte tüketmek, karbonhidratların biraz daha yavaş sindirilmesine ve kan şekerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olur.

 

Özet: Hurmalar düşük bir GI'ye sahiptir. Bu da kan şekeri seviyenizi arttırma olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir. Bu da onları diyabetli insanlar için güvenli bir seçim yapar. Ayrıca, hurmalar orta bir GL'ye sahiptir. Bu da bir seferde 1 veya 2 meyvenin iyi bir seçim olduğu anlamına gelir.

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hurmalar etkileyici bir besin içeriğine ve doğal tatlılığa sahiptir.

 

Doğal bir fruktoz kaynağı oldukları için, diyabetli insanlar için bir endişe olabilir.

 

Bununla birlikte, düşük bir GI ve orta GL'ye sahip olduklarından diyabet hastaları için ölçülü bir şekilde tüketildiklerinde güvenlidirler. Bu da bir seferde en fazla 1 ila 2 hurmadır.

 

Şeker (Diyabet) Hastaları Ne Yemeli? 3 Günlük Yemek Listesi İle Birlikte konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek diyabetli insanların beslenmesi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın