Pearson, Ders Kitaplarını NFT Olarak Satmayı Planlıyor

Pearson, Ders Kitaplarını NFT Olarak Satmayı Planlıyor

Eğitim yayıncısının karşılıksız tokenlere geçişi, ikinci el satışlarda kaybedilen gelirin bir kısmını geri almayı amaçlıyor.

 

Ders kitabı yayıncısı Pearson, kitaplarını değiştirilemez jetonlara (NFT'ler) dönüştürerek ikinci el satışlardan kar elde etmeyi planladığını söyledi.

 

Öğrenciler artık ihtiyaç duymadıkları çalışma kaynaklarını sattıklarından, eğitici kitaplar genellikle birden fazla satılır. Yayıncılar daha önce ikinci el satışlardan herhangi bir para kazanamadılar, ancak dijital ders kitaplarının yükselişi şirketlerin faydalanması için bir fırsat yarattı.

 

NFT'ler, blockchain olarak bilinen merkezi olmayan bir dijital kayıt üzerine kaydederek benzersiz bir dijital öğenin sahipliğini verir. Tipik olarak bu öğeler resimler veya videolardır, ancak teknoloji hemen hemen her şeyin bu şekilde satılmasına ve sahiplenilmesine izin verir.

 

Pearson Planları

 

 

Pearson'ın ara sonuçlarının açıklanmasından sonra CEO Andy Bird, dijital ders kitaplarını NFT olarak satma planını açıkladı ve yayıncının bir kitabın sahipliğini el değiştirse bile takip etmesine izin verdi. "Analog dünyada, bir Pearson ders kitabı yedi defaya kadar yeniden satıldı ve biz sadece ilk satışta yer edindik" dedi ve "blockchain ve NFT'ler gibi teknoloji, o belirli öğenin her satışının bir parçası olmamıza izin veriyor" dedi.

 

Walt Disney International'ın eski başkanı Bird, Pearson'a 2020'de katıldı ve daha önce şirket üniversite ders kitaplarının artan maliyetleriyle ve birçok öğrencinin bu tür kitapları ikinci elden satın almayı tercih ettiği gerçeğiyle boğuşuyordu. Bu yeni plan, yayıncıyı dijital bir yöne taşıma teklifindeki en son gelişmedir. Geçen yıl Pearson+ abonelik uygulamasının lansmanını takip ediyor ve öğrencilere ayda 14,99 $ karşılığında 1.500 kitaba erişim sağlıyor.

 

Kitapları NFT olarak satmak tamamen yeni bir kavram değil, ancak henüz görsel sanat NFT pazarının sahip olduğu şekilde başlamadı. NFT teknolojisi, büyük ölçüde kitaplarda yazarların kendilerinin yayınlamasının bir yolu olarak kullanılmaktadır. Yazar ve icracı Walker Caplan'ın geçen yıl LitHub'da belirttiği gibi, Almanya'daki Bookwire gibi dijital dağıtımcılar NFT pazar yerlerini başlatmış olsa da, yayıncılık dünyasının çoğu henüz bu yeni teknolojiyle ilgilenme ihtiyacı hissetmiyor. Bunun nedeni, okuyucuların bir kitaba sahip olmaktan çok, okumaya değer verme eğiliminde olmalarıdır. Caplan, geleneksel yayıncılar bu alana girseler bile, "açık kollarla karşılanmayabilirler", diye yazdı, "Ademi Merkeziyetçilik NFT yazmanın temel değeridir."

 

Ancak Pearson'ın NFT'leri kullanması başarılı olursa, kitapların dijital kopyalarını satma yöntemi ana yayınevleri arasında daha yaygın hale gelebilir. Ve Bird şimdiden şirket tarafından diğer yeni teknolojilerin nasıl kullanılabileceğini araştırıyor.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın