Dereotu Faydaları ve Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dereotu Faydaları ve Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Antioksidanlar açısından zengin ve iyi bir C vitamini, magnezyum ve A vitamini kaynağı olan dereotu, kalp hastalığı ve kansere karşı koruma da dahil olmak üzere sağlık için çeşitli faydalara sahip olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Dereotu nedir? Dereotu ( Anethum graveolens ), Avrupa ve Asya mutfaklarında bulunan bir bitkidir (1 ).

 

Dereotu olarak adlandırılan bitki, yumuşak yaprakları ve kahverengi, düz, oval tohumları olan ince gövdelere sahiptir. Dereotu tadı nasıl? Yapraklar tatlı, çimensi bir tada sahipken, dereotu tohumları daha aromatiktir, kimyon tohumlarına benzer hafif bir narenciye aroması vardır.

 

Dereotu nasıl tüketilir? Dereotu nasıl yenir? Bitki ve baharat olarak dereotu, çeşitli yemeklerin lezzetini arttırmak için yaygın olarak kullanılır. Genellikle somon, patates ve yoğurt bazlı soslarla eşleştirilir.

 

Mutfak kullanımlarına ek olarak, dereotu çeşitli besinler açısından zengindir ve geleneksel olarak sindirim sorunları, bebeklerde kolik ve kötü nefes dahil çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır (1).

 

Bu makalede, dereotunun beslenme ve sağlık yararlarının yanı sıra pişirmede kullanma yolları da gözden geçirilmektedir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Besin İçeriği - Dereotu Besin Değeri

 

Bir fincan (9 gram) taze dal dereotu yaklaşık olarak (2 ):

 

 • Dereotu Kalori: 4
 • C Vitamini: Günlük Değerin % 8'i (DV)
 • Manganez: DV'nin % 5'i
 • A Vitamini: DV'nin % 4'ü
 • Folat: DV'nin % 3'ü
 • Demir: DV'nin % 3'ü

 

Taze dereotu kalorilerde çok düşüktür, ancak C vitamini, manganez ve A vitamini de dahil olmak üzere birçok temel vitaminin ve mineralin şaşırtıcı derecede iyi bir kaynağıdır (2 ).

 

A vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek için önemli olan temel bir besindir. Erkek ve dişi üremesinde de rol oynar (3 , 4 ).

 

Benzer şekilde, C vitamini bağışıklık sisteminiz için hayati önem taşır. Kemik oluşumuna, yara iyileşmesine ve metabolizmaya yardımcı olur (5 , 6 ).

 

Ek olarak, hücrelerinizin serbest radikaller olarak bilinen kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı korunmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidan olduğu gösterilmiştir (6 , 7 ).

 

Dereotu aynı zamanda iyi bir manganez kaynağıdır. Çok az miktarda ihtiyaç duyulsa da, beyninizin, sinir sisteminin şeker ve yağ metabolizmasının normal işleyişini destekleyen temel bir mineraldir (8 ).

 

Ayrıca, taze dereotu kalsiyum, bakır, magnezyum, potasyum, riboflavin ve çinko için DV'nin % 1-2'sini sağlar (2 ).

 

Bununla birlikte, taze dereotu genellikle 1 fincandan (9 gram) daha küçük miktarlarda tüketildiği için, yemeğinizin üzerine serpiştirmekten elde ettiğiniz besin miktarı önemli ölçüde daha az olacaktır.

 

Dereotu tohumlarına gelince, birçok benzer besinsel faydaları vardır. Bir çorba kaşığı (6.6 gram) tohum, kalsiyum için DV'nin % 8'ini, demir için DV'nin % 6'sını ve magnezyum, manganez, fosfor ve potasyum için % DV'nin % 1-5'ini sağlar (9 ).

 

Özet: Taze dereotu kalorisi düşüktür, ancak C vitamini, magnezyum ve A vitamini de dahil olmak üzere birçok temel besin maddesi için iyi bir kaynaktır.

 

Dereotu Potansiyel Faydaları - Dereotu Faydası

 

Adı yatıştırmak anlamına gelen Eski İskandinav kelimesi “dilla” dan türetilmiş olan dereotu, antik çağlardan beri bebeklerde sindirim hastalıklarında, kolik tedavisinde ve emzirmeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır (10 ).

 

Bu daha geleneksel kullanımlar araştırmalarla desteklenmese de, dereotunun başka potansiyel sağlık yararları olduğu gösterilmiştir.

 

Antioksidan Bakımından Zengindir

 

Antioksidan nedir? Antioksidanlar, hücreleri, serbest radikaller olarak bilinen kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olan doğal olarak oluşan bileşiklerdir (11 ).

 

Sonuç olarak, araştırmalar antioksidanlar açısından zengin gıdaların tüketilmesinin kronik iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini, kalp hastalığı, Alzheimer, romatoid artrit ve belirli kanser formları gibi belirli durumları önleyebileceğini veya hatta tedavi edebileceğini düşündürmektedir (11 , 12 )

 

Dereotu bitkisinin tohumlarının ve yapraklarının, antioksidan özelliklere sahip çeşitli bitki bileşiklerinde zengin olduğu bulunmuştur (1 , 13 ):

 

 • Flavonoidler: Bu bitki bileşikleri, kalp hastalığı, felç ve bazı kanser türleri riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca beyin sağlığında önemli bir rol oynayabilirler (14 , 15 , 16 ).
 • Terpenoids: Bu bileşikler uçucu yağlarda bulunur. Karaciğer, kalp, böbrek ve beyin hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir ( 1, 7).
 • Tanen: Birçok bitkisel gıdadaki acıdan sorumlu olan tanenlerin, güçlü antioksidan özelliklere ve ayrıca antimikrobiyal etkilere sahip olduğu gösterilmiştir (18 ).

 

Ek olarak, dereotu, güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilen iyi bir C vitamini kaynağıdır (6 , 7 ).

 

Kalp Sağlığına Faydalı Olabilir

 

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü, kötü beslenme, sigara içme ve egzersiz eksikliği gibi risk faktörlerini azaltarak kalp hastalığı vakalarının yaklaşık % 75'inin önlenebileceğini tahmin etmektedir (19 , 20 ).

 

Kalp hastalığı neden olur? Kalp hastalığı nedenleri, kalp hastalığı için ek risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyeleri ve ayrıca kronik inflamasyon bulunur (21 , 22 ).

 

Dereotunda bulunanlar gibi flavonoidlerin, güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle kalp sağlığını koruduğu gösterilmiştir (23 ).

 

Ayrıca, hayvan çalışmaları dereotu ekstraktının kolesterol ve trigliserit düşürücü etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, insanlarda araştırma daha karışıktır (10, 24 ).

 

Dereotu kolesterolü düşürür mü? Yüksek toplam kolesterol ve trigliserit düzeyleri olan 91 kişide yapılan bir çalışmada, 2 ay boyunca günde 6 dereotu ekstraktı tabletinin alınmasının toplam kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde artırdığı, ancak HDL (iyi) kolesterol seviyelerini değiştirmediği bulundu (25 ).

 

Bununla birlikte, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri olan 150 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, 6 haftalık günlük dereotu tablet alımından sonra kolesterol veya trigliserit düzeylerinde önemli bir değişiklik gözlemlenmemiştir (26 ).

 

Bununla birlikte, dereotu kalp sağlığı üzerindeki etkilerine bakan çalışmaların çoğunun özüt kullandığını belirtmek önemlidir. Sonuç olarak, diyetinizdeki taze veya kuru dereotu kalp sağlığını nasıl etkileyebilir kesin sonuçlarla bilinmemektedir.

 

Genel olarak, dereotu ekstraktlarındaki antioksidanlar genel kalp sağlığına fayda sağlayabilirken, dereotu kolesterol ve trigliserit seviyeleri üzerindeki etkinliğini değerlendirmek için insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Kan Şekeri Düzeylerini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

 

Kronik olarak yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmak, insülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi durum riskinizi artırabileceğinden endişe duymaktadır (27 ).

 

Dereotu şekeri yükseltirmi? Dereotu şekere iyi gelirmi?Dereotunun kan şekerini düşürücü etkileri olduğu ileri sürülmüştür (10 ).

 

Aslında, diyabetli hayvanlarda yapılan çeşitli çalışmalar, günlük dereotu ekstresi dozlarıyla açlık kan şekeri seviyelerinde önemli bir iyileşme göstermiştir. Yine de, insanlarda araştırma sınırlıdır (10 , 28 ).

 

Antikanser Özelliklerine Sahip Olabilir

 

Monoterpenler, antikanser, antiviral, antifungal ve antienflamatuar özelliklere bağlı doğal olarak oluşan bitki bileşikleri olan bir terpen sınıfıdır (1 , 29 ).

 

Genellikle dereotu gibi bitkilerin uçucu yağlarında bulunurlar ve antikanser özellikleri ile ilişkilendirilirler (1 ).

 

Daha spesifik olarak, d-limonen, çalışmaların akciğer, meme ve kolon kanserini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteren bir tür monoterpendir (30 , 31 , 32 ).

 

Dereotu kansere iyi gelirmi? Dereotu monoterpenlerde, özellikle d-limonende yüksek olduğundan antikanser özelliklerine sahip olabilir. Bununla birlikte, şu anda dereotu veya dereotu ekstraktının kanser riski veya tedavisi üzerindeki etkinliği üzerine bir araştırma bulunmamaktadır.

 

Diğer Potansiyel Faydalar

 

Dereotu sağlığınıza aşağıdaki şekillerde de yarar sağlayabilir:

 

 • Antibakteriyel özellikler: Dereotundaki uçucu yağların, Klebsiella pneumoniae ve Staphylococcus aureus gibi potansiyel olarak zararlı bakterilerle savaşan antibakteriyel etkileri vardır (33 , 34 , 35 ).
 • Kemik sağlığı: Dereotu, hepsi kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerir (36 ).
 • Menstrüel krampları: Dereotu faydaları regl, dereotundaki uçucu yağlar, döneminiz boyunca krampları ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, araştırma şu anda sınırlı ve karışıktır (37 , 38 ).

 

Özet: Dereotu, kalp hastalığına ve belirli kanser türlerine karşı koruma da dahil olmak üzere sağlık için birçok faydası olabilecek çeşitli bitki bileşikleri bakımından zengindir. Ek olarak, dereotu kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir, ancak daha fazla insan çalışması gereklidir.

 

Potansiyel Yan Etkiler - Dereotu Zararları

 

Dereotu genellikle tüketim için güvenlidir. Bununla birlikte, nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlara, kusmaya, ishale, kaşıntılı bir ağza, dildeki şişmiş kırmızı beneklere ve boğaz şişmesine neden olduğu gösterilmiştir (10 ).

 

Dereotu gebelikte zararlımı? Dereotu hamilelere zararlımı? Hamileyken dereotu zararlımı? Ek olarak, hamilelik ve emzirme sırasında dereotu hapları veya ekstraktlarından kaçınılması tavsiye edilir, çünkü güvenlikleri hakkında sınırlı araştırma vardır.

 

Özet: Dereotu mutfak kullanımları, alerjik bir yanıtı tetikleyebileceği nadir durumlar hariç, çoğu birey için güvenli kabul edilir. Ek olarak, hamile veya emziren kadınların dereotu haplarından veya özlerinden kaçınmaları önerilir.

 

Dereotu Nasıl Kullanılır? Dereotu Nasıl Tüketilir? Dereotu Nasıl Yenir? 

 

Dereotu, yemeğinize eklenmesi kolay olan lezzetli bir maddedir.

 

Yemeklerinize taze dereotu eklemenin bazı yolları:

 

 • Çorbalar veya kavrulmuş sebzeler için garnitür olarak kullanın.
 • Soğuk salataların üzerine serpin.
 • Patates salatalarında, fırında veya kavrulmuş patateslerde kullanın.
 • Yoğurt bazlı soslara karıştırın.
 • Doğrayın ve salatalara ekleyin.
 • Balık, kuzu veya yumurta yemeklerine lezzet katmak için kullanın.
 • Pişmiş ekmeklere ekleyin.
 • Soslara ekleyin.

 

Kurutulmuş dereotu dip sos, marinat ve patates, tavuk veya ton balığı salatalarına lezzet katmak için de kullanılabilir.

 

Tohumlara gelince, dereotu tohumları bütün olarak kullanılabilir, ezilebilir ve ekmek, çorbalar veya sebze yemeklerine eklenebilir. Dereotu turşu yapmak için de kullanılabilirler.

 

Özet: Dereotu, patates salatası veya balıkta olduğu gibi çeşitli yemeklerde kullanılabilen çok yönlü bir bitkidir. Dereotu tohumları, turşu veya ekmek gibi yiyecekleri lezzetlendirmek için baharat olarak kullanılabilir.


Dereotu Nasıl Saklanır? 

 

Dereotunu nasıl saklayabilirim? Dereotunu nasıl saklamalıyız? Taze dereotu saklamak için, önce yaprakları tatlı suyla hafifçe yıkayın, dalları bir kağıt havluya gevşek bir şekilde sarın ve daha sonra fermuarlı bir plastik torbaya koyun.

 

Dereotu buzlukta nasıl saklanır? Dereotu buzdolabınızın sebze çekmecesinde 1 haftaya kadar saklayın. Daha uzun süre depolamak için, taze dereotu durulayıp ardından dondurucudaki tek bir katmana koyarak da dondurabilirsiniz.

 

Dondurulduktan sonra, dalları güvenli bir torbaya aktarın ve en iyi lezzet için dondurucuda 6 aya kadar saklayın.

 

Donmuş dereotu ilk önce çözülmeden pişirmede kullanılabilir. Kurutulmuş dereotu ve dereotu tohumları 6 aydan 1 yıla kadar serin ve karanlık bir yerde hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır (39 ).

 

Özet: Uygun şekilde saklandığında, taze dereotu buzdolabında 1 haftaya kadar ve dondurucuda 6 aya kadar saklanacaktır. Kurutulmuş dereotu ve dereotu tohumları 6 ay ila 1 yıl arasında saklanmalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Antioksidanlar açısından zengin ve iyi bir C vitamini, magnezyum ve A vitamini kaynağı olan dereotu, kalp hastalığı ve kansere karşı koruma da dahil olmak üzere sağlık için çeşitli faydalara sahip olabilir.

 

Bununla birlikte, dereotu yararlarına bakan çalışmaların çoğunun dereotu ekstraktlarını kullandığını akılda tutmak önemlidir. Bu nedenle, taze veya kurutulmuş dereotu diyet kullanımının aynı etkilere sahip olup olmayacağı belirsizdir.

 

Her durumda, hem dereotu tohumları hem de yaprakları, çeşitli yemeklere lezzet ve bir renk farkı ekleyebilir. Düzgün saklandığında, taze dereotu buzdolabında 1 haftaya kadar ve dondurucuda birkaç ay saklanabilir.

 

Genel olarak, dereotu, diyetinize besin takviyesi ekleyebilen lezzetli bir bitki ve baharattır.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler