Depresyonla Yaşarken Güne Başlamanın 6 Yolu

Depresyonla Yaşarken Güne Başlamanın 6 Yolu
Yarın, her iki ayağınızı da yere basmanıza yardımcı olmak için her zaman yeni bir teknik deneyebilirsiniz. Zamanla, çoğu gün yataktan kalkmayı mümkün kılan bir araç bulacaksınız.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Pazartesi sabahları kaç kez kendinize söylediniz: “Tamam, bu uyku yeterli. Yataktan çıkmak için sabırsızlanıyorum! ” Tabi ki… Hiçbir zaman.

 

İçimizdeki homurdanma sadece bir saniyelik bile olsa, çoğumuz yataktan kalkmaya direneceğiz. Ancak depresyon yaşıyorsanız, gününüze başlamak, görünüşte imkansız bir başarı olduğu için can sıkıcı olabilir.

 

Eğer bu size durum sizin ruh halinize benziyorsa, hatırlamanız gereken ilk şey yalnız olmadığınızdır. 16 milyondan fazla insanın majör depresif bozuklukla yaşadıkları tahmin edilmektedir.

 

Depresyon, sabahları yataktan kalkmakta zorluk çekebilecek ciddi semptomlara neden olabilir. Çünkü depresyon, ruh hali, uyku, iştah, enerji, hafıza ve uyanıklık düzeyinizi düzenleyen nörotransmitterler olan serotonin ve norepinefrindeki değişikliklerle ilişkilidir.

 

Eğer serotonin ve norepinefrin düzeyleriniz dengesiz ise gün boyu aşırı yorgunluk hissedebilirsiniz.

 

Depresyonla savaşırken yeni bir günle yüzleşmek neredeyse imkansız gibi görünse de, depresyonu olan insanların birkaç adım ileri gitmesine yardımcı olabilecek araçlar ve taktikler vardır.

 

1. Her Sabaha Minnettar Olduğunuzu Anlatan Mantra ile Başlayın

 

Depresyonla boğuşurken, her şeyde neşe bulmak zor olabilir.

 

İlgi eksikliği ve alıştığınız şeylerden zevk bulamama depresyon belirtilerinden biridir. Hayatınızda teşekkür etmeniz gereken şeylerin olduğunu hatırlatmaya çalışmak, sizi sabahları hareket etmeye motive edebilir.

 

“Uyandığınızda, 'Bugün için neye minnettarım?' Düşüncesiyle başlayın” Kuzey Carolina'da Harbourside Wellbeing'in klinik psikoloğu, yazarı, konuşmacısı ve sahibi Dr. Beatrice Tauber Prior'i tavsiye ediyor.

 

“Öyleyse kendinizden minnettar olduğunuz şey için kalkmanızı isteyin,” diyor Dr. Prior.

 

Bir işiniz olduğu için minnettar olabilirsiniz. Evcil hayvanlarınız veya çocuklarınız için minnettar olabilirsiniz. Başınızın üzerinde bir çatınız olduğu için minnettar olabilirsiniz. Ne kadar büyük veya küçük olduğu önemli değil.

 

Derinden minnettar olduğunuz bir şey bulun ve sizi yataktan çıkarmak için kullanın.

 

2. Gün İçin Yalnızca Bir Hedef Belirleyin

 

Görünüşte sonsuz yapılacaklar listesine sahip olmak, genellikle depresyonu olan insanlar için bir tetikleyici olabilir ve güne başlamak istememenin temel nedenlerinden biri olabilir.

 

“Her şeyin tamamlanmasının bir yolu yok” diye düşünebilirsiniz ve bu düşünce, “Denemenin bile bir anlamı yok” haline dönüşür.

 

Perspektifi kaydırmaya çalışın. Ezici olabilecek uzun bir görev listesi düşünmek yerine, kendinize gün için yalnızca BİR hedef belirleme izni verin. Sadece bir tane.

 

Bir şeyi başarabilirseniz bunun iyi bir gün olduğunu bilmenin özgürlüğü, denemek için yataktan kalkmanıza yardımcı olabilir.

 

Ulaşacağınız hedefleri seçmek iyi bir fikirdir. Haftada 4 kez bisiklet sürmeye gideceğim gibi yapamayacağınız hedefler koymayın. 

 

Bazen depresyon, çıkmaz bir iş veya zor oda arkadaşı durumu gibi kısmen kontrolümüzdeki bir duruma bağlıdır. “Zor bir yaşam durumunun kısmen depresyonunuzu beslediğini fark ederseniz, değişiklik yapmak için zaman çizelgesiyle bir hedef belirleyin” diyor Dr. Prior.

 

Son teslim tarihinden kaynaklanan endişeleri en aza indirmek için, hedefinize gerektiği gibi ulaşma esnekliğine izin verin.

 

3. Bir Arkadaşınızla Sabah Planları Yapın

 

Depresyon, izole, bağlantısız ve kapanma hissine yol açabilir. Tekrar 'bağlanma' fırsatı, günün başlamasının anahtarı olabilir.

 

Birisiyle sabah planları yapmak, kendinizi sorumlu tutmak için harika bir yoldur, çünkü başka birinin programını da dikkate alırsınız.

 

Connecticut'taki Mountainside Tedavi Merkezi tıbbi direktörü Dr. Randall Dwenger, “ İnsanlar gün boyunca başkalarıyla olan ilişkilerinden, tutkularından ya da görevlerini yerine getirmelerinden anlam kazanıyorlar ” diyor.

 

Dwenger bize “Kahvaltı, kahve veya sabah yürüyüşü için biriyle plan yapmak sadece yataktan kalkmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda başka bir insanla olan bağlantınızı güçlendirmenize yardımcı olur,” diyor. 

 

Hesap verebilirlik ve galibiyet için insanlarla bağlantı kurun.

 

Bununla birlikte, bazı insanlar için “rapor verecek” başka birisi olması verimsiz olabilir. Bu durumda, motivasyon için ilerlemenizi takip eden bir sistem oluşturun. Bunu yazın, bir ödül sistemi kullanın - kendinizi sorumlu tutmak için ne işe yararsa.

 

4. Evcil Hayvanlarınıza Daha Çok Zaman Ayırın

 

Herhangi bir evcil hayvan sahibi size evcil hayvan sahibi olmanın bir fayda dünyasına sebep olduğunu söyleyebilir: sürekli arkadaşlık, sorgulamayan sevgi ve sevinç (evcil hayvanlar, en değişik şeyleri bile yapabilir).

 

2016 tarihli bir araştırmaya göre, evcil hayvanlar uzun süreli zihinsel sağlık sorunlarını yöneten insanlar için olumlu bir güvenlik hissi sağlayabilir.

 

Anksiyete ve Amerika Depresyon Derneği’ne göre “pet etkisi” ruh sağlığı artırmak ve depresyon muzdarip insanlar için çok yararlı olabilir.

 

Evcil hayvan sahiplerine yönelik 2016 araştırması, evcil hayvan sahiplerinin % 74'ünün evcil hayvan sahipliğinden zihinsel sağlık iyileştirmeleri bildirdiğini gösterdi. Olumlu insan-hayvan etkileşimi, korku ve endişe gibi psikolojik stresin azaltılmasını ve beyindeki oksitosin düzeylerinin artmasını içerir.

 

Doktora Dr. Lina Velikova, “Depresyonu olan kişilerin odağı durumlarından uzaklaştırmak için genellikle evcil hayvanları var” diyor.

 

“Bir hayvana baktığınızda, bütün gün yatakta kalmanıza izin vermemelisiniz. Köpekler veya kediler tamamen size bağlıdır ve onları hayatta tutmak yataktan kalkmanız için yeterli güce sahip olacaktır ”diye açıklıyor Dr. Velikova.

 

Sadece sabah saatlerinde olan aşırı uyuma isteğinize karşı direnmeye çalışın.

 

5. Çevrenizden Yardım İsteyin

 

Depresyonla savaşırken hatırlanması gereken bir numaralı şey, bunu kendi başınıza yapmak zorunda kalmamanızdır.

 

“Yataktan kalkmak için mücadele edenler uzun vadeli başka çözümler bulabilirler,” diyor Dr. Dwenger. “Antidepresanlar kendi başlarına yardımcı olabilir, ancak ilaç ve tedaviyi birleştirmek, uzun vadede depresyonu yönetmek için çok daha etkilidir.”

 

Yoga, meditasyon ve akupunktur gibi diğer tedaviler ruh halini düzenleyerek depresyon belirtilerini uzak tutabilir.

 

Alkol ve diğer merkezi sinir sistemi depresanlarından kaçınmak da önemlidir. Çünkü bu maddeler depresif semptomları taklit edebilir veya kötüleştirebilir.

 

6. Kötü Günler İçin Kendinizi Affedin

 

Depresyon ile yaşayan insanlar genellikle kendilerinin en kötü eleştirmenleridir. Gerçek şu ki, iyi günler ve kötü günler olacak.

 

Bazı günler, yataktan çıkabileceksiniz ve oldukça dürüst olmak gerekirse, diğer günlerde olmayabilir.

 

Kötü bir günde elinizden gelenin en iyisini yapmak, hareket etmeye devam etmek için yeterli değilse, kendinizi affetmek ve ertesi gün yeni bir başlangıç ​​yapmak mükemmeldir. Depresyon bir hastalıktır ve siz sadece insansınız.

 

Yarın, her iki ayağınızı da yere basmanıza yardımcı olmak için her zaman yeni bir teknik deneyebilirsiniz. Zamanla, çoğu gün yataktan kalkmayı mümkün kılan bir araç bulacaksınız.

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler