Depresyonda Mıyım Yoksa Sadece Yorgun Muyum?

Depresyonda Mıyım Yoksa Sadece Yorgun Muyum?
Gerçekten yorgun olup olmadığımızı veya aslında depresyon geçirip geçirmediğimizi nasıl anlayabiliriz?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Uykusuz kaldığımız zaman oldukça açıktır. Vücudumuzdaki, zihnimizdeki sessizlik ve yorgunluk açıktır. Ama gerçekten yorgun olup olmadığımızı veya aslında depresyon geçirip geçirmediğimizi nasıl anlayabiliriz?

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)’ne göre, her 3 yetişkinden 1'i yeterince uyuyamıyor. CDC ayrıca, bir gecede yedi saatten daha az uyku alan kişilerin, depresyon dahil olmak üzere 10 yaygın kronik sağlık durumunu bildirme olasılıklarının yedi saatten fazla olan insanlara göre daha olası olduğunu bildirmektedir.

 

Depresyon istatistikleri eşit derecede ayıltıcıdır. Dünyada 300 milyon kadar insan depresyon tanısı alıyor.Dünya Sağlık Örgütü, Ulusal Uyku Vakfı, depresyon geçiren yaklaşık 20 milyon insanın huzursuz uyku ve uykusuzluk ile ilgili sıkıntıları olduğunu bildiriyor.

 

Uyku eksikliğinden tükenmiş insanlar depresyona benzer semptomlar yaşayabilir, örneğin:

 

 • bozulmuş konsantrasyon
 • enerji ve motivasyon kaybı
 • sinirlilik

 

Bununla birlikte, depresyonu olan insanlar, uykuya dalmak, uykuda kalmak veya kendilerini çok fazla uykuda bulmak olsun, uyku ile ilgili sorun yaşayabilir.

 

Peki, farkı nasıl anlarsınız? İlk olarak hangi sayı geldi? Kafa karıştırıcı olsa da, ikisini birbirinden ayırmanın birkaç yolu olduğu ortaya çıkıyor.

 


Vücudunuzun Sinyallerini Okuma

 

Bir psikiyatrist, uyku uzmanı ve Menlo Park Psikiyatri ve Uyku Tıbbı Merkezi'nin kurucusu Dr. Alex Dimitriu ile uyku yoksunluğu ve depresyon arasındaki farkları anlama konusunda konuştu.

 

Dimitriu, “Uyku, zihnimizin durumu için buzdağının görünen kısmıdır” diye açıklıyor. “İnsanlar uykusuzluğu olduğunu fark etmeyi çok daha kolay buluyor, çünkü nesneldir, bu yüzden başka bir şeyin yanlış olup olmadığını araştırmanın kapısını gerçekten açar.”

 

Açıkça görülen uyku yoksunluğunun ana belirtisi, gündüz uykusuzluğudur. Diğer belirti ve semptomlar şunları içerir:

 

 • Iştah artışı
 • yorgunluk
 • “bulanık” veya unutkan hissetmek
 • azalmış libido
 • ruh hali değişiklikleri

Öte yandan, depresyon belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 

 • uykusuzluk hastalığı
 • azaltılmış konsantrasyon
 • enerji eksikliği
 • umutsuzluk, suçluluk veya her ikisi
 • intihar düşünceleri

 

Depresyon ve uyku yoksunluğu arasındaki çizgi, hissettiğiniz ve deneyimlediğinize bağlı olarak bulanıklaşabilir. Dimitriu genellikle birlikte çalıştığı müşterilere sorunun köküne inebilecek bir soru soruyor ve bir kişinin motivasyonu ile ilgili.

 

Dimitriu, “Hastalarıma sık sık bir şeyler yapma arzusu olup olmadığını, enerjiden yoksun olup olmadıklarını mı yoksa ilk etapta ilgilenmediklerini soruyorum. “Depresyondaki insanlar, çeşitli aktiviteleri, hatta zevkli olanları bile umursamadıklarını söylemek daha olasıdır. Yorgun insanlar hala bir şeyler yapmaya ilgi duyarlar. ”

 

Bu nedenle Dimitriu, depresyonun birinin motivasyonunu etkilemekten daha olası olduğunu söylüyor - örneğin spor salonuna veya arkadaşlarla akşam yemeğine gitmek - ve uykudan mahrum olmanın enerji seviyenizi veya fiziksel yeteneğinizi etkilemesi daha olasıdır. söz konusu şeyi yapmak.

 

Semptomların Zamanlamasını Neden İzlemelisiniz?

 

Dimitriu, depresyon ve uyku yoksunluğu arasındaki farkı anlatmanın başka bir yolunun zamanlama olduğunu söylüyor.

 

Depresyon, sürekli olarak düşük bir ruh halinin veya bir şeyleri yapma konusundaki ilgi veya zevk kaybının iki veya daha fazla haftalık bir süresi ile karakterizedir. Aşırı ve birkaç gün sonra pes etmiyor.

 

Dimitriu, “Birçok psikiyatrik tanı, herhangi bir ruh hali bölümünün sayılması için 4-14 günlük bir zaman aralığında kümelenir” diye açıklıyor. “Semptomların günden güne değişebileceğine dikkat çeken diğer kural, bu ruh hali semptomlarının böyle bir zamanda olmadığı günlerden daha fazla mevcut olmasıdır.

 

Herhangi bir endişe yaklaşık bir hafta boyunca uzanırsa ve yaşam kaliteniz üzerinde etkisi varsa, muhtemelen doktorunuzu bilgilendirmek iyi bir fikirdir.

 


Uyku Yoksunluğu ve Depresyon için Tedaviler Arasındaki Farklar

 

Birisi depresyonla ilgileniyor olsun ya da olmasın, tüm uyku yoksunluğu vakalarında, evde ele alınabileceğinden, önce uyku problemini düzeltmek önemlidir.

 

Düzenli bir uyku planına girmek, ekran süresini sınırlamak ve yatmadan önce gevşeme tekniklerini uygulamak gibi şeyler ilk önce denenmesi kolay çözümlerdir. Ancak, uykunuz düzelmiş olsa bile ruh halinizin düşük kalmaya devam ettiğini fark ederseniz, daha fazla değerlendirme gerekebilir.

 

Depresyon tedavisi farklıdır. Terapi ve ilaçlar bazı insanlara yardımcı olurken, egzersiz, alkolü sınırlamak ve dengeli bir diyet yemek gibi yaşam tarzı değişiklikleri başkalarına yardımcı olabilir.

 

Yetersiz uykuya sahip olan Dimitriu, genellikle depresyona neden olmaz. Vücudumuzun uyku eksikliğini telafi etmek için inanılmaz bir yeteneği vardır. Bazı ekstra Zzz'leri yakalamak için zaman verildiğinde, genellikle geri dönebilir.

 

“Uyku zihin için en temel restoratif aktivitedir, ruh halinden enerjiye, dikkat ve odaklanmaya kadar her şeyi etkileyebilir.

 

“Derin bir uyku anlayışıyla psikiyatri uyguluyorum çünkü bulmacanın eksik parçası olduğuna inanıyorum ve ikisini birleştirerek gerçekten olağanüstü sonuçlar elde ettik. İlişki, gündüz ve gece, yin ve yang kadar yakın ve temeldir ”diyor Dimitriu.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler