Depresyonun Kanıtlanan 7 Fiziksel Semptomu, Depresyon Sadece 'Kafanda' Değil!

Depresyonun Kanıtlanan 7 Fiziksel Semptomu, Depresyon Sadece 'Kafanda' Değil!
Depresyonu genellikle fiziksel ağrı ile eşleştirmiyoruz, ancak araştırmalar bunun gerçekten de vücuda acı çektirebileceğini gösteriyor.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Depresyonu genellikle fiziksel ağrı ile eşleştirmiyoruz, ancak araştırmalar bunun gerçekten de vücuda acı çektirebileceğini gösteriyor.

 

Depresyon acıtıyor. Bu hastalık sık sık üzüntü, ağlama ve umutsuzluk duyguları gibi duygusal acılarla eşleştirirken, araştırma depresyonun fiziksel ağrı olarak da ortaya çıkabileceğini göstermektedir.

 

Depresyon genellikle fiziksel ağrı olarak düşünülmese de, bazı kültürler bunu yapar - özellikle de akıl sağlığı hakkında açıkça konuşmanın “tabu” olduğu kültürler.

 

Örneğin, Çin ve Kore kültürlerinde depresyon bir efsane olarak kabul edilir. Bu nedenle, fiziksel ağrının psikolojik sıkıntı belirtisi olabileceğinin farkında olmayan hastalar, depresyonu tanımlamak yerine fiziksel semptomlarını tedavi etmek için doktorlara giderler.

 

Ancak bu fiziksel semptomları akılda tutmak, duygusal etkiler kadar önemlidir.

 

Birincisi, bedeninizi ve zihninizi kontrol altında tutmak için harika bir yoldur. Depresif bir dönem başlamak üzereyken fiziksel belirtiler sinyal verebilir veya depresyon yaşayıp yaşamayacağınız konusunda size ipucu verebilir.

 

Öte yandan, fiziksel belirtiler depresyonun aslında çok gerçek olduğunu ve genel refahımıza zararlı olabileceğini göstermektedir.

 

İşte depresyonun en yaygın fiziksel semptomlarından yedisi:

 

1. Yorgunluk veya Düşük Enerji Seviyeleri

 

Yorgunluk, yaygın bir depresyon belirtisidir. Bazen hepimiz daha düşük enerji seviyeleri yaşarız ve işe gitmek yerine yatakta kalmayı ve TV izlemeyi umarak sabahları halsiz hissedebiliriz.

 

Sık sık tükenmenin stresden kaynaklandığına inanırken, depresyon da yorgunluğa neden olabilir. Bununla birlikte, günlük yorgunluğun aksine, depresyonla ilgili yorgunluk da konsantrasyon problemlerine, sinirlilik duygularına ve ilgisizliğe neden olabilir.

 

Dr. Maurizio Fava Boston'un Massachusetts Genel Hastanesi Klinik Araştırma Programı Direktörü, depresyondaki bireylerin çoğu zaman dinlendirici olmayan bir uyku yaşadıklarına, yani tam bir gece dinlendikten sonra bile halsiz hissettiklerine dikkat çekiyor.

 

Bununla birlikte, enfeksiyonlar ve virüsler gibi birçok fiziksel hastalık da yorgunluğa neden olabileceğinden, tükenmenin depresyonla ilişkili olup olmadığını anlamak zor olabilir.

 

Söylemenin bir yolu: Günlük yorgunluk bu hastalığın bir işareti olsa da, üzüntü, umutsuz hissetme ve anhedonia (günlük aktivitelerde zevk eksikliği) gibi diğer belirtiler de depresyonda olduğunuzda mevcut olabilir.

 

2. Azalan Ağrı Toleransı (Her Şey Daha Fazla Acıtıyor)

 

Çok canınız yanıyor gibi hissediyor ve yine de ağrınız için fiziksel bir neden bulamıyor musunuz? Sonuç olarak, depresyon ve ağrı sıklıkla birlikte var olur.

 

2015 yılında yapılan bir çalışmada depresyonda olanlarla ağrı toleransında azalma arasında bir korelasyon olduğu, 2010'da yapılan bir başka çalışmada ise ağrının depresyonda olan kişiler üzerinde daha fazla etkisi olduğu gösterilmiştir. 

 

Bu iki semptomun net neden-sonuç ilişkisi yoktur, ancak özellikle doktorunuz ilaç öneriyorsa, bunları birlikte değerlendirmek önemlidir.

 

Bazı araştırmalar anti-depresanların kullanılmasının sadece depresyonu hafifletmekle kalmayıp, aynı zamanda analjezik olarak da hareket edebileceğini unutmayın.

 

3. Her Yerde Sırt Ağrısı veya Ağrıyan Kaslar

 

Sabahları iyi hissedebilirsiniz, ancak işteyken veya okul masasında oturduğunuzda sırtınız ağrımaya başlar. Stres veya depresyon olabilir. Sıklıkla kötü duruş veya yaralanmalarla ilişkili olsalar da, sırt ağrıları da psikolojik sıkıntı belirtisi olabilir.

 

2017 yılında yapılan bir çalışma 1.013 Kanadalı üniversite öğrencisinden depresyon ve sırt ağrısı arasında doğrudan bir ilişki bulundu.

 

Psikologlar ve psikiyatristler uzun süredir duygusal sorunların kronik ağrılara ve ağrılara neden olabileceğine inanıyorlar, ancak depresyon ve vücudun enflamatuar yanıtı arasındaki bağlantı gibi özellikler hala araştırılıyor.  

 

Daha yeni çalışmalar vücuttaki iltihaplanmaların beynimizdeki nöro devrelerle ilgisi olabildiğini düşündürüyor. İnflamasyon beyin sinyallerini kesintiye uğratabilir ve bu nedenle depresyonda ve ona nasıl davrandığımızda bir rolü olabilir.

 

4. Baş Ağrıları

 

Hemen hemen herkes zaman zaman baş ağrısı yaşar. O kadar yaygındır ki, onları genellikle ciddiye almayız. Stresli çalışma durumları, bir iş arkadaşınızla çatışma gibi, bu baş ağrılarını tetikleyebilir.

 

Zorlayıcı migren baş ağrılarının aksine, depresyonla ilişkili baş ağrıları kişinin işleyişini mutlaka bozmaz. Ulusal Baş Ağrısı Vakfı tarafından tanımlanan “gerilim baş ağrısı” türünü özellikle kaş çevresinde, hafif zonklama hissi gibi hissedebilirsiniz.

 

Bu baş ağrılarına reçetesiz ağrı kesici ilaçlarla yardım edilirken, tipik olarak tekrar ortaya çıkarlar. Bazen kronik gerginlik baş ağrıları majör depresif bozukluğun bir belirtisi olabilir.

 

Bununla birlikte, ağrınızın psikolojik olabileceğinin tek göstergesi baş ağrısı değildir. Depresyonu olan insanlar genellikle üzüntü, sinirlilik hissi ve azalmış enerji gibi ek semptomlar yaşarlar.

 

5. Göz Problemleri veya Görme Azalması

 

Dünyanın bulanık göründüğünü anlıyor musunuz? Depresyon dünyanın gri ve kasvetli görünmesine neden olabilirken, Almanya'da yapılan bir 2010 araştırma çalışması, bu zihinsel sağlık sorununun aslında kişinin görüşünü etkileyebileceğini düşündürmektedir.

 

80 kişiyle yapılan bu çalışmada, depresif bireyler siyah ve beyazdaki farklılıkları görmekte zorluk çekti. Araştırmacılar tarafından “kontrast algısı” olarak bilinen bu, depresyonun dünyayı neden puslu gösterebileceğini açıklayabilir.

 

6. Karın Bölgesinde Ağrı veya Huzursuzluk

 

Midenizdeki bu batma hissi, en tanınmış depresyon belirtilerinden biridir. Bununla birlikte, karnınızda kramp olmaya başladığında, onun gaz veya regl ağrısı olduğunu söylemek kolaydır.

 

Özellikle stres ortaya çıktığında kötüleşen ağrı, depresyonun bir işareti olabilir. Aslında, Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları kramp, şişkinlik ve mide bulantısı gibi mide rahatsızlığının kötü zihinsel sağlığın bir işareti olabileceğini öne sürüyor.

 

Bağlantı nedir? Bu Harvard araştırmacılarına göre depresyon, iltihaplı bağırsak hastalığı veya irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıklarla kolayca karıştırılabilen, iltihaplı bir sindirim sistemine neden olabilir (veya bunun bir sonucu olabilir).

 

Doktorlar ve bilim adamları bazen bağırsağa “ ikinci beyin ” derler, çünkü bağırsak sağlığı ve zihinsel refah arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Midelerimiz iyi bakterilerle doludur ve iyi bakterilerin dengesizliği varsa, anksiyete ve depresyon belirtileri ortaya çıkabilir.

 

Dengeli bir diyet yemek ve probiyotik almak, kişinin bağırsak sağlığını iyileştirebilir. Bu da ruh halini artırabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

7. Sindirim Problemleri veya Düzensiz Bağırsak Programları

 

Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Genellikle gıda zehirlenmesi veya gastrointestinal virüslerin neden olduğu, bağırsak rahatsızlığının fiziksel bir hastalıktan kaynaklandığını varsaymak kolaydır.

 

Ancak üzüntü, endişe ve bunalma gibi duygular sindirim sistemimizi bozabilir. 2011 yılında yapılan bir çalışma anksiyete, depresyon ve gastrointestinal ağrı arasında bir bağlantı önerir.

 

Ağrı, Beyninizin İletişim Kurmasının Başka Bir Yoludur

 

Üzüntü, öfke ve utanç gibi üzücü duyguları tanımlamaktan ve konuşmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, bu duyguların vücutta farklı şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Bu fiziksel semptomlardan herhangi birini uzun süre yaşıyorsanız, ilk işiniz doktorunuzdan randevu almak olsun.

 

Psikoloji Derneği’ne göre, depresyon her yıl 14800000 yetişkini etkileyen en yaygın ruhsal hastalıklardan biridir.

 

Depresyon, genetik, çocukluk stresi, travmaya maruz kalma ve beyin kimyası gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Depresyonu olan kişilerin genellikle iyileşmek için psikoterapi ve ilaç gibi profesyonel yardıma ihtiyaçları vardır.

 

Bu nedenle, randevunuzda, bu fiziksel semptomların yüzey seviyesinden daha fazla olabileceğinden şüpheleniyorsanız, depresyon ve kaygı için de yardım isteyin. Bu şekilde doktorunuz sizi ihtiyacınız olan yardıma bağlayabilir.

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler