Dengeli Beslenme Listesi

Dengeli Beslenme Listesi
Dengeli beslenmenin önemini herkes çok iyi bilir ama bizce bu konu iyi anlaşılan bir konu değildi, besin denge skoru size daha iyi bir fikir verecektir.
New Life B12 Plus 60 Tablet

 

İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.

 

Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında,büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur.Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma Dengesiz Beslenme denir.

 

Tanımlar çok güzel anlaşılır ama bu tanımları tek başına bilmek dengeli beslenme konusunda gelişme göstereceğimizi belirlemez. Hangi besinden ne kadar tüketilmesi gerektiği bilirsek çok açık birşekilde dengeli beslene konusunu çözüş olacağız. Ancak bu konu gerçekten çok muğlak bir durumda...

 

Eğer insanların dengeli beslenmesini istiyorsanız, bunu daha iyi anlatmalı ve insanların çok kolay anlayabileceği bir şekilde görsellerle zenginleştirmek gerekli.

 

Böyle olamayınca günde bir elma, bir muz, bir avuç ceviz, bir avuç fındık diye sayılan binlerce şehir efsanesi türüyor. Haber sitelerinde görüyoruz “Her gün mutlaka bir avuç tüketin” gibi başlıklı haberlerde geçen gıdaları bir günde yemeye kalkışsak o gün nalları dikeriz.

 

Ben üşenmedim google arama çubuğuna “Her gün mutlaka yiyin” yazdım ve görsellere tıkladım. 

 

Karşıma her gün yememiz gereken gıdalar:

 

 • Bir avuç iğde
 • İki adet muz
 • Ayva
 • Elma
 • 30 - 40 adet Zeytin
 • Kivi
 • Bal
 • Yumurta
 • Bir avuç ceviz
 • Bir avuç badem
 • Lahmacun
 • 1 adet havuç
 • Bamya
 • Domates
 • Yaban mersini
 • Karadut
 • Sarımsak
 • Kırmızı biber
 • Ispanak 
 • Yulaf
 • Bir tutam maydanoz
 • Paça çorbası
 • Kuru kayısı

 

Liste böyle uzayıp gidiyor. Bu tavsiyelerin çoğu bu aralar ünlü olan Canan Karatay’ın önerileri ama her uzman farklı bir besini öneriyor. Biz bir günde bunların hepsini yersek sağlığımızdan olacağımız kesin. Peki kime inanacağız. Ben artık kolay kolay kimseye inanmıyorum. Örneğin herkesin yaralı diye bildiği sütün yetişkinler için hiçte yararlı bir içecek olmadığı araştırmalarla sabit iken süt endüstrisi daha fazla süt satmak için kamuoyu oluşturarak hepimize sütün çok yararlı olduğunu her gün bir bardak içmemiz gerektiği bilincini yerleştirmiştir.

 

Peki ne yapmalı?

 

Benim önerim az ve çeşitli gıdalarla beslenmeniz yönünde, günlük ihtiyaç duyduğumuz karbonhidrat, su, yağ, protein, lif, vitamin ve minerallerin oranları belli…

 

Artık bunlar hangi gıdalarda ne oranda var bunları da besinler kaç kalori sayfamızdan kolayca görebilirsiniz.. Her istediğiniz gıda için burada arama yapabilirsiniz. Ancak her gün yeni gıdalar eklenerek bu sayfa güncelleniyor, aradığınızı hemen bulamazsanız biraz sabırlı olun. Gıdaları eklemeye devam ediliyoruz.

 

Besinler kaç kalori sayfamızdan herhangi bir gıda için arama yaptığınızda bu gıdanın günlük ihtiyaç duyduğunuz hangi besin maddelerini içerdiğini ve ihtiyacımızın ne kadarlık bir kısmını karşıladığını görebiliyorsunuz.

 

Ayrıca Besin Denge Skoru ile ihtiyacınızın ne kadarlık bir kısmını karşıladığını görsel olarak ta görebiliyorsunuz. 100 üzerinden aldığı puan ne kadar yüksekse o kadar çok besin maddesini ve günlük ihtiyacın ne kadarını karşıladığını görebiliyorsunuz. Artık ne yemeniz gerektiğini kendiniz seçebilirsiniz.

 

Ben son günlerde yüksek puan alan, yani yüz üzerinden 50 ve daha üstü besin denge puanına sahip gıdaları tercih ediyorum. Ama şunu da atlamamak gerekir. Bazı gıdalar düşük puan alsa bile tüketilmeli çünkü sadece o besin grubunda olan bazı vitamin ve mineralleri içeriyor olabilir.

 

Şöyle bir örnek verelim.

 

Ispanak için besinler kaç kalori sayfasında arama yaptığımızda çıkan besin denge skoru 90 bu şu anlama geliyor. İhtiyacımız olan besin maddelerinin büyük bir kısmı ıspanakta bulunuyor. 

 


 

Ispanakta D vitamini ve B12 vitamini yok. Pantotenik asit biraz az ve istemediğimiz kolestrol ve doymuş yağ asitlerinin olmaması da sevindirici, sodyumun da fazlası istenmiyor tek kötü yanı bu…

 

Dengeli beslenmek istiyorsak D vitamini ve B12 vitamini ile pantotenik asit içeren başka bir gıdayı ıspanak ile beraber tüketmeliyiz.

 

D vitamini mantarda yeterince bulunuyor. Mantar ayrıca pantotenik asit açısından da zengin. Biz ıspanağı mantarlı hazırladık işte mantarın besin denge skoru ve içerdiği besin değerleri…

 


 

Dengeli bir beslenme için sadece B12 vitamini ihtiyacımız var. B12 vitamini de deniz ürünlerinde yeterince bulunduğu için tercihimizi ton balıklı konserveden yana kullandık. Birde ton balığı için besin denge skoru ve içerdiği besin değerlerine bir göz atalım.

 


 

B12 vitamini ihtiyacımızı da ton balığı ile karşılayınca tam dengeli bir öğün hazırlamış olduk. 

 

Sizde bu kadar kolay kendiniz için menüler hazırlayabilirsiniz. Birçok farklı gıdayı karşılaştırıp ihtiyacınız olan besin maddelerini en sevdiğiniz gıdalarla alabilir ve kendi menülerinizi oluşturabilirsiniz. 

 

Besin denge skoru size o gıda için gerçekten çok anlamlı bir bilgi veriyor. Hazırladığınız menüleri paylaşmak veya önerileriniz için bize iletişim sayfamızdan yazabilirsiniz.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Okuldan Gelen Çocuğa Ara Beslenme Şart!

Çocuklar sürekli aynı tarz beslenmekten sıkılabilir bu açıdan ara beslenmeyi ve atıştırmalıkları çeşitlendirmek gerekir özellikle okul yemeklerinin protein içeriği açısından zayıf olduğu günler.

Devamı →

Spor Sonrası Beslenme ve Beslenme Listesi

Sporda her zaman iyi performans göstermek ve hedeflerinize ulaşmak için çok çaba sarf ediyor olabilirsiniz ama doğru besleniyor musunuz?spor öncesi öğünlerinizi spordan sonra tüketeceğiniz öğünlerinizden daha fazla düşünüyorsunuz.A...

Devamı →

Sağlıklı Beslenme Nedir? Beslenme Önerileri

Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve korunmanıza yardımcı olacaktır.

Devamı →

Vejeteryan Beslenme

Vejeteryan beslenme, sebze, meyve, kuru baklagil, tohumlar, tahıllar ve tam tahıllar gibi besinlerin tüketildiği bitkisel temelli beslenme modelidir.

Devamı →

Demir Eksikliği Anemisi ve Beslenme

Demir yetersizliği özellikle kadınlarda yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur.Demir yetersizliğinde bebek ve çocuklarda zeka gelişimi ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, büyümede gerilik görülür, enfeksiyonlara ...

Devamı →

Hadis-i Şeriflere Göre Günde Kaç Öğün Beslenmeliyiz?

Hadis-i şerifler ışığında günde kaç kez beslenmek gerektiğini inceledik, eskiden günümüze öğün zamanlaması ve sayısı...

Devamı →

Hamilelikte Şeker Ve Beslenme

Hamilelikte şeker diyeti ve hamilelikte şeker nasıl düşürülür veya şekerin yükselmesi bebeğe zarar verir mi? Uzman görüşleri bu yazımızda.

Devamı →

ÖDEM VE BESLENME

Ödem, vücutta su tutulması olarak tanımlanabilir. Birçok sağlık sorununa işaret edebilmekle beraber, beslenme değişiklikleri, mevsim, kadınlarda regl dönemleri, hareketsizlik gibi etmenler de ödeme neden olabilmekte.Ödem nedeniyle,...

Devamı →

Kahvaltıda Protein Ağırlıklı Beslenmek Kilo Vermenizi Nasıl Kolaylaştırır?

Protein ağırlıklı beslenenin ilk adımı kahvaltıda başlamalı. Böylece gün içinde daha geç acıkacak ve gün boyu daha aç kalori almış olacaksınız.

Devamı →

Sağlıklı Beslenme Nedir? Detaylı Bir Rehber

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak hem kolayca ideal kilonuza kavuşun, hem de bir çok olası hastalık riskini en aza indirin. İşte size detaylı bir beslenme rehberi.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı