Demir Eksikliği Anemisi ve Beslenme

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Demir Eksikliği Anemisi ve Beslenme
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Demir yetersizliğinde bebek ve çocuklarda zeka gelişimi ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, büyümede gerilik görülür, enfeksiyonlara duyarlılık artar, tırnak, deri ve mukoza değişiklikleri ortaya çıkar. Gebelerde morbidite ve mortalite, bebek ölümleri oranı, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ve enfeksiyonlara yakalanma riski artar, bağışıklık sistemi bozulur, buz ve toprak yeme davranışları görülür. 

Öncelikle günlük demir ihtiyacımızdan bahsedelim. 

  • Normal erişkin bir kadın 28 mg 
  • Normal erişkin bir erkek 10 mg
  • Gebeler için 28+20 mg = 48 mg,
  • Emzikli kadın için 28+5 mg = 33 mg demir tüketmeli.

Beslenme tedavisinde demirden zengin besinler tercih edilmeli.

Proteinden zengin besinler özellikle sırasıyla sakatatlar, dana eti, koyun eti ve tavuk etleri, kurubaklagiller, soya fasulyesi, yumurta, kuru meyveler ( özellikle kuru üzüm, kuru kayısı ), pekmez, yeşil sebzeler ( ıspanak ), fındık, fıstık, susam, tahin gibi yiyecekler demirden zengindir. 

Peki aldığımız demirin ne kadarı vücut tarafından emiliyor?

✨Karaciğer gibi sakatatlardaki demirin %30’ u , 

✨Dana ve koyun etindeki demirin % 25’ i,

✨Tavuk ve balıktaki demirin % 20’ si,

✨Yumurtadaki demirin % 15’i, 

✨Kurubaklagillerdeki demirin % 20’ si, 

✨Yeşil sebzelerdeki demirin % 8’ i,

✨Tahıllardaki demirin % 4’ü emilir.

Başka nelere dikkat edilmeli?

  • Demir emilimini arttıran besin ögelerinden biri de C vitamini. Yani eti tavuk gibi demir kaynaklarının yanında salata, meyve, sebze gibi C vitamini kaynakları tüketilmeli.
  • Demir emilimini azaltan besin ögelerinden biri ise kalsiyum. Yani ; demir eksikliği olanlarda köftenin yanında ayran, yoğurt tüketmek doğru bir seçenek değil.
  • Diğer azaltan etmen ise fitat ve tanenler. Fitat kepekli ürünlerde bolca bulunuyor. Yani bu hastalıkta, kepekli ürünler tüketilmesi çok doğru değil. Ayrıca besinlerde bulunan demirin biyolojik yararlanımını artırmak ve fitat miktarını azaltmak için germinasyon, fermentasyon, suda bırakma yöntemleri uygulanabilir.
  • Tanen de çay, kahve ve kakaoda bulunuyor. Yani bu bireyler yemekten hemen sonra değil, en azından 40-45 dakika sonra bu besinleri tüketmeli.


Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler