DEHB Nedir?

DEHB Nedir?
DEHB nedir? DEHB tedavisi nasıl olur? DEHB belirtileri nelerdir? Makalemizde DEHB nedir sizlere anlattık.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)DEHB Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

DEHB Nedir?

 

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) normal seviyenin üstünde hiperaktif ve dürtüsel davranışlara neden olabilecek bir zihinsel sağlık bozukluğudur. DEHB olan insanlar dikkatlerini tek bir göreve odaklamakta veya uzun süre hareketsiz kalmakta zorluk çekebilirler.

 

Hem yetişkinler hem de çocuklar DEHB olabilir. Amerikan Psikiyatri Birliği'nin (APA) tanıdığı bir tanıdır.

 

DEHB Belirtileri

 

Çok çeşitli davranışlar DEHB ile ilişkilendirilmiştir. Daha yaygın olanlardan bazıları:

 

 • Odaklanmakta veya görevlere odaklanmakta güçlük çekmek
 • Görevleri tamamlama konusunda unutkan olmak
 • Dikkatinizin kolay dağıtması 
 • Hareketsiz oturmakta zorlanmak
 • Konuşurken insanları rahatsız etmek

 

Siz veya çocuğunuzun DEHB'si varsa, bu belirtilerin bir kısmına veya tümüne sahip olabilirsiniz. Sahip olduğunuz belirtiler, sahip olduğunuz DEHB tipine bağlıdır.

 

DEHB hastalığı ve DEHB tedavisi için tıklayın.

 

DEHB Çeşitleri

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) - Elif Ulutaş - Bursa Uzman Çocuk Psikolog

 

DEHB tanısını daha tutarlı hale getirmek için APA, durumu üç kategoriye veya tipe ayırmıştır. Bu tipler ağırlıklı olarak dikkatsiz, ağırlıklı olarak hiperaktif-dürtücü veya her ikisinin bir kombinasyonudur.

 

Ağırlıklı Olarak Dikkatsiz

 

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür DEHB olan insanlar odaklanmakta, işleri bitirmekte ve talimatları izlemekte zorlanırlar.

 

Uzmanlar, aynı zamanda, dikkatsiz DEHB olan birçok çocuğun, dersi bozma eğiliminde olmadıkları için uygun bir tanı alamayabileceğini düşünüyor. Bu tip DEHB olan kızlar arasında en yaygın olanıdır.

 

Ağırlıklı Olarak Hiperaktif-Dürtücü

 

Bu tür DEHB olan insanlar öncelikle hiperaktif ve dürtüsel davranış gösterir. Buna kıpırdama, konuşmaları sırasında insanları kesmek ve sırasını bekleyememek de dahildir.

 

Dikkatsizlik üzerinde tür DEHB’de daha az endişe duyulsa da, ağırlıklı olarak hiperaktif-itici DEHB olan insanlar hala görevlere odaklanmayı zor bulabilirler.

 

Kombine Hiperaktif-Dürtücü ve Dikkatsiz tip

 

Bu, en yaygın DEHB tipidir. Bu birleşik DEHB tipine sahip kişiler, hem dikkatsiz hem de hiperaktif belirtiler gösterir. Bunlara dikkat verememe, dürtüsellik eğilimi, normal üstü aktivite ve enerji seviyeleri bulunmaktadır.

 

Sizin veya çocuğunuzun sahip olduğu DEHB tipi nasıl tedavi edileceğini belirleyecektir. Sahip olduğunuz tip zamanla değişebilir, bu nedenle tedaviniz de değişebilir.

 

 

DA ve DEHB

 

“DA” ve “DEHB” terimlerini duymuş olabilir ve aralarındaki farkın ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz.

 

DA veya dikkat eksikliği bozukluğu eski bir terimdir. Önceden dikkat edilmesi gereken ancak hiperaktif olmayan sorunları tanımlamak için kullanılıyordu. DA yerine ağırlıklı olarak dikkatsizlik olarak adlandırılan DEHB tipi şimdi kullanılmaktadır.

 

DEHB, koşulun güncel ismidir. DEHB terimi, Mayıs 2013'te APA'nın Beşinci Baskı (DSM-5) Teşhis ve İstatistik El Kitabı'nı yayınlaması ile yürürlüğe girdi.

 

Bu kılavuz, zihinsel sağlık durumları için teşhis yaparken doktorların atıfta bulunduğu şeydir. 


Yetişkinlerde DEHB Nedir?

 

Hiperaktivite Yetişkinlerde de Görülüyor" - Ekonomi

 

DEHB olan çocukların %60’dan fazlasında hala yetişkin olarak semptomlar vardır. Ancak birçok insan için DEHB belirtileri yaşlandıkça azalır veya daha az görülür.

 

Bununla birlikte, tedavi önemlidir. Yetişkinlerde tedavi edilmemiş DEHB, yaşamın birçok yönü üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir. Zamanı yönetmek, unutkanlık ve sabırsızlık gibi belirtiler işte, evde ve her türlü ilişkide sorunlara neden olabilir.

 

Çocuklarda DEHB

 

5-17 yaş aralığındaki çocuklarda her 10 çocuktan biri DEHB tanısı alır ve bunu ABD'de en sık görülen çocukluk dönemi nörogelişimsel bozukluklarından biri yapar.

 

Çocuklar için DEHB genellikle okuldaki sorunlarla ilişkilendirilir. DEHB olan çocuklar kontrollü bir sınıf ortamında başarılı olmakta sıkıntı yaşarlar.

 

Erkek çocuklarının kız çocuklarına göre DEHB tanısı alma olasılığı iki katıdır. Bunun nedeni, erkeklerin hiperaktivite belirtileri gösterme eğiliminde olmaları olabilir. DEHB olan bazı kızlarda hiperaktivite klasik belirtileri olsa da, çoğu yok. Birçok durumda, DEHB olan kızlar:

 

 • Sık sık hayal kurmak
 • Hiperaktif olmak yerine hiper-konuşkan olmak

 

DEHB'nin birçok belirtisi tipik çocukluk davranışları olabilir. Bu nedenle DEHB ile neyin ilişkili olduğunu ve neyin olmadığını bilmek zor olabilir.

 

DEHB'nin Sebebi Nedir?

 

DEHB'nin bu kadar yaygın olmasına rağmen, doktorlar ve araştırmacılar hala duruma neyin sebep olduğundan emin değiller. Nörolojik kökenleri olduğuna inanılıyor. Genetik de bir rol oynuyor olabilir.

 

Araştırmalar dopamin seviyelerinde bir azalmanın DEHB'de bir faktör olduğunu öne sürer. Dopamin beyindeki sinyalleri bir sinirden diğerine taşımaya yardımcı olan bir kimyasaldır. Duygusal tepkilerin ve hareketlerin tetiklenmesinde rol oynar.

 

Diğer bir araştırma beyinde yapısal bir farklılık olduğunu öne sürüyor. Bulgular, DEHB olan kişilerin daha az gri madde hacmine sahip olduğunu göstermektedir. Gri madde, aşağıdakilere yardımcı olan beyin alanlarını içerir:

 

 • Konuşma
 • İrade
 • Karar verme
 • Kas kontrolü

 

Araştırmacılar halen hamilelik sırasında sigara içmek gibi DEHB'nin potansiyel nedenlerini araştırıyorlar.


DEHB Testi - DEHB Teşhisi

 

Siz veya çocuğunuzun DEHB olup olmadığını söyleyebilecek tek bir test yoktur. Son zamanlarda yapılan bir çalışma erişkin DEHB'yi teşhis etmek için yeni bir testin yararlarını vurguladı. Ancak birçok klinisyen DEHB tanısının tek bir teste dayanarak yapılamayacağına inanıyor.

 

Teşhis koymak için doktorunuz sizin veya çocuğunuzun geçmiş altı ay içinde geçirdiği semptomları değerlendirir.

 

Doktorunuz muhtemelen öğretmenlerden veya aile üyelerinden bilgi toplayacak ve belirtileri gözden geçirmek için kontrol listeleri ve puanlama ölçekleri kullanabilir. Ayrıca diğer sağlık sorunlarını kontrol etmek için fizik muayene yapacaklar.

 

Siz veya çocuğunuzun DEHB olduğundan şüpheleniyorsanız, değerlendirme almak için doktorunuzla konuşun. Çocuğunuz için ayrıca okul danışmanıyla da görüşebilirsiniz. Okullar düzenli olarak çocukları eğitsel performanslarını etkileyebilecek problemler için değerlendirir.

 

Değerlendirme için doktorunuza veya danışmanınıza kendiniz veya çocuğunuzun davranışları hakkında notlar ve gözlemler sağlayın.

 

DEHB'den şüpheleniyorlarsa, sizi veya çocuğunuzu bir DEHB uzmanına yönlendirebilirler. Teşhise bağlı olarak, psikiyatrist veya nörolog ile randevu almayı önerebilirler.

 

DEHB Tedavisi

 

Dikkat Eksikliği Bozukluğunun (DEB) Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğundan (DEHB) Farkı Nedir? | Psikon Çocuk Pedagogu Ergen Psikoloğu Konya

 

DEHB tedavisi tipik olarak davranış terapileri, ilaçlar veya her ikisini de içerir.

 

Terapi türleri arasında psikoterapi veya konuşma terapisi sayılabilir. Konuşma terapisi ile siz veya çocuğunuz DEHB'nin yaşamınızı nasıl etkilediğini ve bunu yönetmenize yardımcı olacak yolları tartışacaksınız.

 

Başka bir terapi tipi davranışsal terapidir. Bu terapi size veya çocuğunuza davranışınızı nasıl izleyeceğinizi ve yöneteceğinizi öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 

DEHB ile yaşadığınızda ilaç da çok yardımcı olabilir. DEHB ilaçları, beyin kimyasallarını dürtülerinizi ve eylemlerinizi daha iyi kontrol etmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

 

DEHB İlacı

 

DEHB tedavisinde kullanılan iki ana ilaç türü uyarıcı ve uyarıcı olmayan türlerdir.

 

Merkezi sinir sistemi (CNS) uyarıcıları en sık reçete edilen DEHB ilaçlarıdır. Bu ilaçlar beyin kimyasalları dopamin ve norepinefrin miktarlarını artırarak çalışırlar.

 

Bu ilaçların örnekleri arasında metilfenidat (Ritalin) ve amfetamin bazlı uyarıcılar (Adderall) bulunur.

 

Uyarıcılar sizin veya çocuğunuz için iyi çalışmazsa, rahatsız edici yan etkilere neden olurlarsa, doktorunuz uyarıcı olmayan bir ilaç önerebilir. Bazı uyarıcı olmayan ilaçlar, beyindeki norepinefrin düzeylerini artırarak çalışır.

 

Bu ilaçlar arasında atomoksetin (Strattera) ve bupropion (Wellbutrin) gibi bazı antidepresanlar bulunur.

 

DEHB İçin Doğal Çözümler

 

İlaç tedavisine ilaveten veya bunun yerine, DEHB semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olmak için çeşitli ilaçlar önerilmiştir.

 

Yeni başlayanlar için, sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek sizin veya çocuğunuzun DEHB semptomlarını yönetmesine yardımcı olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) aşağıdakileri önerir:

 

 • Sağlıklı ve dengeli beslenme
 • Günde en az 60 dakika fiziksel aktivite yapmak
 • Bol uyku almak
 • Telefonlardan, bilgisayarlardan ve TV'den günlük ekran süresini sınırlama

 

Çalışmalar da göstermiştir ki yoga, Tai chi ve açık havada vakit geçirmek aşırı aktif zihinleri sakinleştirmeye yardımcı olabilir ve DEHB belirtilerini azaltabilir.

 

Farkındalık meditasyonu başka bir seçenektir. Bir araştırma yetişkinlerde ve gençlerde meditasyonun dikkat ve düşünce süreçleri ile kaygı ve depresyon üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

 

Bazı alerjenlerden ve gıda katkılarından kaçınmak, DEHB semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için potansiyel yollardır.

 

DEHB Bir Engellilik Durumu Mudur?

 

DEHB nörogelişimsel bir hastalık olmasına rağmen, öğrenme güçlüğü sayılmaz. Bununla birlikte, DEHB belirtileri öğrenmenizi zorlaştırabilir. Ayrıca, DEHB'nin öğrenme güçlüğü çeken bazı bireylerde gerçekleşmesi mümkündür.

 

Çocuklar için öğrenmenin herhangi bir etkisinin hafifletilmesine yardımcı olmak için, öğretmenler DEHB'li bir öğrencinin kişisel kurallarını belirleyebilir. Bu ödevler ve testler için fazladan zaman vermeyi veya kişisel bir ödül sistemi geliştirmeyi içerebilir.

 

Her ne kadar teknik olarak bir engellilik olmasa da, DEHB yaşam boyu etki gösterebilir. 

 

DEHB ve Depresyon

 

Siz veya çocuğunuzun DEHB'si varsa, aynı zamanda depresyona yakalanma olasılığınız da daha yüksektir. Aslında, DEHB olan çocuklarda majör depresyon oranı beş kat daha yüksektir. DEHB'siz çocuklara göre. %31 kadar DEHB olan yetişkinlerin de depresyon semptomları gösterdiği bulunmuştur.

 

Bu haksız bir çifte sille gibi gelebilir. Ancak tedavilerin her iki durumda da mevcut olduğunu bilir. Tedaviler sıklıkla örtüşür. Konuşma terapisi her iki durumu da tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bupropion gibi bazı antidepresanlar DEHB belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Tabii ki, DEHB'nin olması depresyonun olacağını garanti etmez. Ancak bunun bir olasılık olduğunu bilmek önemlidir.

 

DEHB ile Başa Çıkma İpuçları

 

Siz veya çocuğunuzun DEHB'si varsa, yapısı ve düzenli beklentileri olan tutarlı bir program yardımcı olabilir. Yetişkinler için listeleri kullanmak, takvimi tutmak, hatırlatıcıları ayarlamak, düzenli olmanıza ve düzenli kalmanıza yardımcı olacak iyi yollardır. Çocuklar için ev ödevlerini yazmaya ve oyuncak ve sırt çantası gibi günlük eşyaları belirlenmiş noktalarda tutmaya odaklanmak yardımcı olabilir.

 

Genel olarak bozukluk hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, onu nasıl yöneteceğinizi de öğrenmenize yardımcı olabilir. Çocuk ve Dikkat Eksikliği Bozukluğu, Yetişkinler ve Dikkat Eksikliği Bozukluğu Derneği gibi kuruluşlar yönetimi yanı sıra son araştırma için ipuçları sağlar.

 

Doktorunuz DEHB belirtilerinizi yönetme yöntemleri konusunda daha fazla rehberlik sağlayabilir. 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Çocuklar ve yetişkinler için, tedavi edilmemiş DEHB'nin yaşamınız üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. Okulu, işi ve ilişkileri etkileyebilir. Tedavi, durumun etkilerini azaltmak için önemlidir.

 

Ancak, DEHB'li birçok insanın tatmin edici ve başarılı yaşamlar yaşadığını unutmamak gerekir. Bazıları durumun yararlarını över bile.

 

Siz veya çocuğunuzun DEHB olabileceğini düşünüyorsanız, ilk adımınız doktorunuzla konuşmak olmalıdır. DEHB'nin sizin veya çocuğunuz için bir faktör olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilirler. Doktorunuz, belirtilerinizi yönetmenize ve DEHB ile iyi bir şekilde yaşamanıza yardımcı olacak bir tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler