Şizofreni Nedenleri ve Dağınık Şizofreni Her Şey

Şizofreni Nedenleri ve Dağınık Şizofreni Her Şey
Şizofreni sanrıları, halüsinasyonları, düzensiz düşünce ve konuşmayı içerebilir. Dağınık şizofreni, kronik bir akıl hastalığı olan şizofreninin eski bir alt tipidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Şzofreni nedir? Şizofreni ne demek? Şizofreni sanrıları, halüsinasyonları, düzensiz düşünce ve konuşmayı içerebilir.

 

Dağınık şizofreni nedir? Dağınık şizofreni, kronik bir akıl hastalığı olan şizofreninin eski bir alt tipidir.

 

Hephephrenia nedir? Hephephrenia ne demek? Dağınık şizofreni veya hephephrenia, şizofreni ile ilgili tutarsız, mantıksız düşünce ve davranışları ifade eder.

 

Bununla birlikte, hebephrenia artık farklı bir şizofreni biçimi olarak kabul edilmemektedir. Durumdaki değişiklik, farklı türleri ayrı tutmak tanıda yardımcı görünmediği için oldu.

 

2013 yılından bu yana, Psikiyatri Birliği'nin (APA) Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM-5), şizofreniyi düzensizlik içerebilecek veya içermeyecek tek bir koşul olarak tanımlamıştır.

 

Şizofreni türleri dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1.1'ini etkilemektedir.

 

Dağınık Şizofreni Hakkında Gerçekler:

Şizofreni çeşitlerinden dağınık şizofreni hakkında bazı önemli noktalar. Daha ayrıntılı bilgi ana makalede.

 

 • Şizofreni, düzensiz, mantıksız düşünme ve davranışları içerebilen ciddi, yaşam boyu süren bir zihinsel bozukluktur.
 • Dağınık şizofreni veya hebephrenia bir alt tipti, ancak 2013'ten beri “şizofreni” başlığı altında yer alıyor.
 • Tedavi mevcuttur ve bir kişi ona bağlı kalırsa, günlük yaşamla baş etmelerini sağlayabilir.
 • Şizofreninin komplikasyonları şiddetli olabilir, ancak aileden ve arkadaşlardan gelen destek bir kişinin bunlardan bazılarından kaçınmasına yardımcı olabilir.


Şizofreni Belirtileri

 

Şizofreni belirtileri tüm psikotik bozuklukların aşağıdaki anahtar semptom kategorilerine girer:

 

Sanrılar: Hastanın zulüm, suçluluk veya ihtişam inancı var. Şizofreni hastalarının kendilerine karşı planları tanımlamaları veya olağanüstü güçleri olduğuna inanmaları nadir değildir. Bazı hastalar kendilerini hayali bir kötülükten korumak için saklanabilir.

 

Halüsinasyonlar: Bunlar, orada olmayan şeyleri görmek, hissetmek, tatmak veya koklamaktan ibarettir. İşitme sesleri en yaygın halüsinasyondur.

 

Dağınık konuşma ve düşünceler: Hasta tutarlı veya mantıklı düşünceler oluşturamaz ve bu dağınık konuşma ile ifade edilir. Görüşme sırasında kişi konuya sadık kalamaz. Bir konudan diğerine atlayacaklar. Şiddetli vakalarda, konuşma diğerleri tarafından anlaşılmaz gargara olarak algılanabilir.

 

Dağınık veya katatonik davranış: Davranışlar çocuksu ve aptallıktan saldırgan ve şiddete kadar değişebilir. Toplumda provoke edilmemiş ajitasyon veya cinsel davranış olabilir. Aşırı hareket, tuhaf eylemler, yerinde donma veya talimatlara veya konuşmaya yanıt vermeme, bu semptomun ortaya çıkabileceği diğer yollardır.

 

Olumsuz belirtiler: Bu, normal işlev görememe anlamına gelir ve kişisel hijyen eksikliği, sosyal geri çekilme, göz temasından kaçınma veya monoton bir sesle konuşma gibi duyguları gösterememe gibi belirtileri içerebilir.


Şizofreni Nedenleri - Risk Faktörleri

 

Uzmanlar şizofreniye neyin neden olduğuna emin değiller, ancak araştırmalar muhtemelen biyolojik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan etkilenen bir çeşit beyin fonksiyon bozukluğu olduğunu gösteriyor.

 

Beyindeki kimyasallar - nörotransmiterler dopamin ve serotonin gibi - şizofreninin başlangıcında yer alabilir.

 

Moleküler Psikiyatri dergisinde yayınlanan 2009 araştırmasına göre, durum beyindeki hatalı hücreden hücreye sinyalizasyondan kaynaklanabilir. Çalışmadaki bilim adamları, şizofreni hastalarının beyninde kontrollere kıyasla farklı çalışan 49 gen tanımladılar.

 

Risk Faktörleri

 

Şizofreni için risk faktörleri şunları içerir:

 

Genetik: Şizofreni genetik mi? Ailede şizofreni öyküsü olan bireylerin durumu geliştirme riski daha yüksektir. Şizofreni öyküsü yoksa, gelişme şansı yüzde 1'den azdır. Bununla birlikte, bir ebeveynin durumu varsa bu risk yüzde 10'a çıkar. Araştırmalar şizofreni ve bipolar bozukluğun aynı genetik temele sahip olduğunu göstermiştir.

 

Viral enfeksiyon: Bir fetus viral bir enfeksiyona maruz kalırsa, şizofreni gelişme riski daha yüksektir. Risk oluşturan virüslerin kesin bir listesi yoktur, ancak olası adaylar arasında influenza, herpes, toksoplazmoz ve kızamıkçık bulunur.

 

Fetal yetersiz beslenme: Fetus hamilelik sırasında yetersiz beslenmeden muzdaripse şizofreni gelişme riski daha yüksektir.

 

Erken yaşamda şiddetli stres: Erken yaşlarda aşırı stres formları yaşayan çocuklar şizofreni riski altında olabilir. Bu çocukluk istismarı veya travmasından kaynaklanabilir.

 

Bebek doğduğunda ebeveynlerin yaşı: Büyük ebeveynlerden doğan çocukların şizofreni riski, küçük ebeveynlerden doğan çocuklardan daha yüksektir.

 

Uyuşturucular: Ergenlik döneminde zihni veya zihinsel süreçleri etkileyen maddeler kullanmak şizofreni gelişme riskini artırabilir. Yasa dışı uyuşturucu kullanımı şizofreni hastaları arasında yaygındır, ancak bu tür ilaç kullanımının durumun bir nedeni mi yoksa bir sonucu mu olduğu kesin değildir.

 

Teşhis

 

Şizofreniden şüpheleniliyorsa, diğer koşulları dışlamak için bir dizi tıbbi ve psikolojik test yapılacaktır.

 

Bu testler şunları içerir:

 

Fizik muayene: Hastanın boyu, kilosu, nabzı, kan basıncı ve sıcaklığı kontrol edilir. Doktor ayrıca kalbi ve akciğerleri dinleyecek, alternatif fizyolojik nedenleri dışlamak için karnı kontrol edecektir.

 

Tam kan sayımı: Alkol, uyuşturucu kullanımını ve tiroid fonksiyonunu kontrol etmek için.

 

MRG veya BT taraması: Bu görüntüleme teknikleri beyin lezyonlarını veya beyin yapısındaki diğer anormallikleri aramak için kullanılır. Beyin işlevini kontrol etmek için bir EEG de kullanılabilir.

 

Psikolojik değerlendirme: Bir doktor veya psikiyatrist, hastalara düşüncelerini, duygularını ve davranış kalıplarını sorarak ruh sağlığı durumunu kontrol edecektir. Hastanın görünümünde veya davranışında olağandışı bir şey arayacaklar, ayrıntılı bir aile ve kişisel tıbbi geçmiş alacaklar.


Tanı Kriterleri

 

Şizofreni tanısı almak için bir dizi kriter karşılanmalıdır. DSM-5 semptom kriterlerini ana hatlarıyla belirtir.

 

Semptomlar:

 

 • Hezeyanlar
 • Halüsinasyonlar
 • Dağınık konuşma
 • Dağınık davranış
 • Olumsuz belirtiler

 

Kişi, psikotik bozuklukların beş anahtar semptomundan ikisini yaşamalıdır ve en az bir semptom listelenen ilk üç arasında olmalıdır.

 

Şizofreni Tedavisi

 

Şizofreni hastalarının, semptomlar ortadan kalkmış gibi görünse bile, sürekli olarak tedaviye ihtiyacı olacaktır. Bu zamanlarda, hastalar iyi olduklarına inanırlar ve daha fazla yardıma ihtiyaç duymazlar, ancak ilaçlarını kullanmayı bırakırlarsa semptomlar genellikle geri döner.

 

Tedavi, semptomların ciddiyeti ve türlerine, hastanın sağlığına, yaşlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir.

 

Şizofreni İlaçları

 

Atipik veya ikinci kuşak antipsikotik ilaçlar psikiyatrik durumları tedavi etmek için kullanılır. Ekstrapiramidal semptomlara (EPS) neden olma olasılıkları daha düşük olduğundan, tipik veya birinci nesil antipsikotiklerden farklıdırlar. EPS, Parkinson tipi hareketleri, sertliği ve titremeyi içerir.

 

Atipik antipsikotiklerin yan etkileri arasında kilo alımı, diyabet ve yüksek kolesterol bulunur .

 

Antidepresanlar veya anti-anksiyete ilaçları gibi şizofreni hastalarında ek zihinsel sağlık sorunlarını ele almak için başka ilaçlar da kullanılabilir.

 

Hastaneye Yatırma

 

Semptomlar şiddetli olduğunda, hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir. Bir hastane ortamı daha güvenli olabilir ve hastanın doğru beslenme , daha iyi uyku alma ve hijyene yardımcı olma şansını artırır .


Psikoterapi

 

Genellikle ilaçla birlikte danışmanlık veya psikoterapi önerilebilir. Bu teknikler zihinsel sağlık ve duygusal düzenleme ile ilgili konuları ele alır.

 

Psikoterapi insanlara duygularını ve düşünme yollarını tanımlamalarında yardımcı olur ve zorlu durumlarla başa çıkma yeteneklerini artırır.

 

Sosyal ve Mesleki Beceri Eğitimi

 

Bu eğitim kişinin bağımsız olarak yaşamasına yardımcı olabilir. Bu iyileşmenin hayati bir parçasıdır. Terapist hastanın uygun hijyen, yemek hazırlama ve iletişim becerilerini öğrenmesine yardımcı olabilir. İş bulma, barınma ve kendi kendine yardım gruplarına katılma konusunda yardımcı olabilir.

 

Elektrokonvülsif Tedavi (ECT)

 

ECT, kontrollü nöbetler veya konvülsiyonlar üretmek için beyinden elektrik akımı göndermeyi içerir. İntihar, depresyon veya diğer tedavilere cevap vermeyen, antidepresan alamayan diğer ciddi semptomları olan hastalara yardımcı olabilir.

 

ECT tarafından tetiklenen kontrollü nöbetin beyinde önemli bir nörokimyasal salım oluşturduğu düşünülmektedir. Yan etkiler, genellikle hızlı bir şekilde çözülen kısa süreli hafıza kaybını içerebilir.

 

Doktor, tedaviyi gerçekleştirmeden önce ECT'nin artılarını, eksilerini hastaya, velilerine veya aile üyelerine açık bir şekilde açıklamalıdır.

 

Tedavide Uyumun Önemi

 

Şizofreni tedavisinde önemli bir konu uyum konusudur. Aderans olarak da bilinen tıpta uyum, tedavi planını takip etmek anlamına gelir.

 

Bu şizofreni hastaları için zor olabilir ve önemli bir sayı ilk 12 ay içinde ilaçlarını almayı durdurabilir - kendileri ve etrafındaki kişiler için daha kötü şeyler yapar.

 

Komplikasyonlar

 

Şizofreni komplikasyonları şunları içerebilir:

 

 • Depresyon, intihar düşünceleri ve intihar davranışı
 • Yetersiz beslenme
 • Hijyen sorunları
 • Madde bağımlılığı
 • Yoksulluk ve evsizliğe neden olabilecek bir iş bulamama veya sürdürememe
 • Aile çatışmaları
 • Okula devam edememe
 • Suçun kurbanı olmak
 • Sigara ile ilgili konular

 

Bazı şizofreni hastaları sigara içmenin konsantre olmalarına yardımcı olduğunu söylüyor, ancak ilaçlara müdahale eder ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Şizofreni ciddi, yaşam boyu süren bir durumdur. Neleri içerdiğinin farkında olmak, ailenin ve arkadaşların bu duruma sahip sevilen birini desteklemesine yardımcı olabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler