D Vitamini Açısından Zengin Besinler


D vitamini bazen “güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılır çünkü cildinizde güneş ışığına tepki olarak üretilir. Bu var yağda eriyen vitamin vitamin D-1, D-2 ve D-3 içeren bir bileşikler ailesi.

Vücudunuz doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir. Ayrıca, kanınızdaki vitamin seviyesinin yeterli olmasını sağlamak için bazı gıdalar ve takviyeler yoluyla da alabilirsiniz.

D vitamini birkaç önemli fonksiyona sahiptir. Belki de en hayati olan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenlemek ve normal bağışıklık sistemi fonksiyonunu kolaylaştırmaktır . Yeterli miktarda D vitamini almak, kemik ve dişlerin normal büyümesi ve gelişmesi ve ayrıca bazı hastalıklara karşı daha fazla direnç için önemlidir.

Vücudunuz D vitamini almazsa, yumuşak kemikler (osteomalazi) veya kırılgan kemikler (osteoporoz) gibi kemik anomalileri geliştirme riskiniz vardır.


D Vitamini Eksikliğinden Sakının

Birçok faktör, yalnızca güneşten yeterli miktarda D vitamini alma yeteneğinizi etkileyebilir. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Hava kirliliği yüksek bir alanda yaşamak
 • Güneş koruyucu kullanma
 • İç mekanlarda daha fazla zaman harcamak
 • Binaların güneş ışığını engellediği büyük şehirlerde yaşamak
 • Daha koyu bir cilde sahip olmak. (Melanin seviyeleri ne kadar yüksek olursa, cilt o kadar az D vitamini emebilir.)

Bu faktörler, artan sayıda insanda D vitamini eksikliğine katkıda bulunur. Bu yüzden D vitamini ihtiyacınızın kalan kısmını güneş ışığı dışındaki kaynaklardan almak önemlidir.


Yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin belirtileri şunlardır:

 • yorgunluk , kas ağrıları ve genel anlamda kendini iyi hissetmeme
 • merdiven çıkarken veya oturduğun yerden ayağa kalkarken ya da yürümenize engel olabilecek ciddi kemik veya kas ağrısı veya zayıflığı
 • özellikle bacaklarınızda, leğen kemiğinde ve kalçalarda gerilme kırıkları

Doktorlar, basit bir kan testi yaparak D vitamini eksikliğini teşhis edebilir. Eğer bir eksikliğiniz varsa, doktorunuz kemiklerinizin gücünü kontrol etmek için röntgen de çekebilir.

D vitamini eksikliği tanısı alıyorsanız, doktorunuz günlük olarak D vitamini takviyesi almanızı önerecektir. Ciddi bir eksikliğiniz varsa, bunun yerine yüksek dozda D vitamini tabletleri veya sıvıları önerebilirler.

Günlük Ne Kadara D Vitamini Almalıyız?

Sağlıklı işleyiş için gerekli olan D vitamini miktarında bazı tartışmalar var. Son araştırmalar, bir zamanlar düşünülenden daha fazla D vitaminine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Normal kan seviyeleri desilitre başına 50 ila 100 mikrogram D vitamini içermektedir. Kan seviyenize bağlı olarak, daha fazla D vitamine ihtiyacınız olabilir.

ABD Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü günde Uluslararası birim (IU) dayalı yeni öneriler raporlar. IU ilaçlar ve vitaminler için standart bir ölçüm türüdür. Uzmanların her bir kişi için önerdikleri doz, toksisite ve eksiklik seviyelerini belirlemelerine yardımcı olur.

Her bir vitamin türü için farklı bir IU değeri vardır. D vitamini için önerilen IU değerleri:


 • çocuklar ve gençler: 600 IU
 • 70 yaşına kadar yetişkinler: 600 IU
 • 70 yaş üstü yetişkinler: 800 IU
 • hamile veya emziren kadınlar: 600 IU


İşte en fazla D vitamini içeren gıdalar...


Pirinçli Yoğurt Çorbası Kaç Kalori

Pirinçli Yoğurt Çorbası Kaç Kalori? 1 kase pirinçli yoğurt çorbası kaç kalori? Yoğurt çorbası kaç kalori? Pirinçli yoğurt çorbası kalori, soğuk yoğurt çorbası kalori.1 kase çorba kaç kalori? Bir kase yoğurt çorbası kaç kalori? 1 kase yayla çorbası kaç kalori? Pirinçli yoğurt çorbası kaç kalori? 100 gram Pirinçli Yoğurt Çorbası içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

62.51 kcal
(100 Gram)
12.27 IU D Vitamin
(100 Gram)
Devamı →

San Sebastian Cheesecake Kaç Kalori

San Sebastian Cheesecake Kaç Kalori? 1 dilim San Sebastian kaç kalori? 1 dilim San Sebastian kalori, 1 dilim cheesecake kaç kalori? Fit San Sebastian Cheesecake, Cheesecake kalori, Cheesecake kalorisi. 100 gram San Sebastian Cheesecake içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

300.55 kcal
(100 Gram)
27.34 IU D Vitamin
(100 Gram)
Devamı →

Sütlü Türk Kahvesi Kaç Kalori

Sütlü Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sütlü Türk kahvesi kalorisi nedir? Sütlü şekerli türk kahvesi kaç kalori? sütlü türk kahvesinin kalorisi, sütlü orta şekerli türk kahvesi kaç kalori? sütlü türk kahvesi kaç kalori?Şekersiz sütlü türk kahvesi kalori. 100 gram Sütlü Türk Kahvesi içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

63.85 kcal
(100 Gram)
37.74 IU D Vitamin
(100 Gram)
Devamı →

Peynirli Su Böreği Kaç Kalori

Su böreği kalori, su böreği kalorisi, so böreği kalorisi nedir? Peynirli Su Böreği Kaç Kalori, 1 dilim su böreği kaç kalori? 1 dilim börek kaç kalori? Bir tane su böreği kaç kalori? 100 gram Peynirli Su Böreği içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

333.59 kcal
(100 Gram)
15.44 IU D Vitamin
(100 Gram)
Devamı →

Sufle, Çikolatalı Kaç Kalori

Sufle kalori, sufle kalorisi, sufle kaç kalori? 1 porsiyon sufle kaç kalori? Bir fincan sufle kaç kalori? Ev yapımı sufle kalori, tencerede sufle kalori, fit sufle kalori, 1 fincan sufle kaç kalori?100 gram Sufle, Çikolatalı içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

311.13 kcal
(100 Gram)
36.26 IU D Vitamin
(100 Gram)
Devamı →

Pişi Kaç Kalori

Pişi Kaç Kalori, pişi kalori, pişi kalorisi, pişi kalorisi nedir? Pişi kaç kalori? 1 adet pişi kaç kalori? 1 pişi kaç kalori? Pisi kalori, pişi kaç kaloridir? 100 gram Pişi içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

344.19 kcal
(100 Gram)
11.10 IU D Vitamin
(100 Gram)
Devamı →

Hamsi Çorbası Kaç Kalori

Hamsi Çorbası Kaç Kalori? 100 gram Hamsi Çorbası içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

43.68 kcal
(100 Gram)
20.11 IU D Vitamin
(100 Gram)
Devamı →

Günlük Besin İhtiyacı

Bu değerler yaşa, cinsiyete ve fiziksel aktiviteye göre değişir.
Orta ve Düşük Aktiviteli
Kalori
2000 kcal
Su
2000 Gram
Karbonhidrat
310 Gram
Lif
25 Gram
Şeker
25 Gram
Protein
50 Gram
Yağ
65 Gram
Doymus Yağ A.
20 Gram
Kolestrol
300 Gram
Sodyum
2400 Miligram
Potasyum
3500 Miligram
Kalsiyum
1000 Miligram
Vitamin A
5000 International Unit
Vitamin C
50 Miligram
Vitamin D
600 International Unit
Vitamin E
30 Miligram
Vitamin K
80 Mikrogram
Vitamin B6
2.0 Miligram
Vitamin B12
2.4 Mikrogram
Thiamin (B1)
1.5 Mikrogram
Riboflavin (B2)
1.7 Mikrogram
Niacin (B3)
20 Mikrogram
Demir
18 Miligram
Pantotenik Asit
10 Miligram
Fosfor
800 Miligram
Magnezyum
400 Miligram
Çinko
15 Miligram
Bakır
2.0 Miligram
Selenyum
70 Mikrogram
Mangan
2 Miligram

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle