Cupuaçu Nedir? Yararları ve Kullanım Alanları

Cupuaçu Nedir? Yararları ve Kullanım Alanları
Cupuaçu, Brezilya'ya özgü çikolatalı, besleyici yoğun bir meyvedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Amazon yağmur ormanları, hızla popülerlik kazanan düzinelerce eşsiz yiyeceğe ev sahipliği yapıyor.

 

Böyle bir tropikal bitkilerden biri de zengin, lezzetli bir meyve üreten bir ağaç olan cupuaçudur.

 

Bu makale, faydaları ve çeşitli kullanımları da dahil olmak üzere cupuaçu hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatır.

 

Cupuaçu Nedir?

 

Cupuassu olarak da bilinen Cupuaçu ( Theobroma grandiflorum ) kakao ağacı ile ilişkilidir ( 1 , 2 ).

 

Amazon'a özgü olan bu ağaç, 20 metre yüksekliğe kadar büyür. Meyvesi, dünyanın en büyük cupuaçu üreticisi olan Brezilya'nın ulusal meyvesidir ( 1 , 2 ).

 

Meyvesi kahverengi bir kabuk ve beyaz etli bir kısımdan oluşur. Akraba kakao meyvesini andırır. Lezzeti, kavun veya ananas gibi tropikal meyvelerin benzeri çikolata ile karşılaştırılır ( 1 ).

 

Cupuaçu tatlılarda yaygın olarak kullanılır veya bir meyve suyu olarak tüketilir. Ayrıca tohumları, yemeklik yağ veya güzellik bakımı olarak kullanılan besin açısından zengin bir yağ çıkarmak için ezilir ( 1 ).

 

Özet: Cupuaçu kakao ile ilgilidir. Meyvesi, çikolatalı, meyveli bir tada sahip etli, beyaz bir kısma sahiptir ve Brezilya'da popülerdir. Dahası, tohumları pişirme ve kozmetik ürünlerinde kullanılan zengin bir yağ üretir.


Cupuaçunun Potansiyel Faydaları

 

Cupuaçu ve ondan yapılan ürünler Batı ülkelerinde giderek yaygınlaşıyor. Meyve ve yağı, hem gıda hem de güzellik ürünlerinde çok yönlülüğü nedeniyle değerlidir.

 

Aslında cupuaçunun birçok faydası olabilir.

 

Sağlıklı Cildi Destekleyebilir

 

Cupuaçu yağı sağlıklı yağlar açısından zengindir ve cildinizin doğal nem bariyerini geri kazanmasına yardımcı olabilecek mükemmel bir yumuşatıcı görevi görür.

 

Düşük erime noktası nedeniyle, cupuaçu yağı cilde uygulandığında yumuşar ve çabuk emilim sağlar. Yüksek yağ içeriği, cildinizi rehidrate etmek, esnekliği artırmak, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltmak için nemin sızdırmazlığına yardımcı olur (3 ).

 

Aslında, test tüpü çalışmaları sudaki ağırlığının % 440'ını destekleyebildiğini gösterdiğinden, shea yağından önemli ölçüde daha nemlendirici olabilir (3 ).

 

Ayrıca, yüksek antioksidan içeriği, cildinizi ultraviyole (UV) radyasyonu, çevresel kirleticiler ve sigara dumanı gibi zararlı bileşiklerden koruyabilir (3 ).

 

Cilt tipinize bağlı olarak cupuaçu yağını farklı şekilde tolere edebileceğinizi unutmayın. Örneğin, yağlı bir cildiniz varsa, sadece elleriniz, ayaklarınız ve dirsekleriniz gibi daha kuru vücut kısımlarında kullanmayı tercih edin (4 ).

 

Saçlarınızı Yumuşak ve Sağlıklı Tutabilir

 

Cupuaçu yaygın olarak saç ürünlerinde nemlendirici bir bileşen olarak kullanılır.

 

Kuru saçlar, saçın uzadığı yuvanın nem eksikliğinden kaynaklanır, bu da hasarlı, donuk veya kabarık saçlara yol açabilir. Cupuaçu, saç kılının uzadığı yuvaya nüfuz ettiği ve hidrasyonu geri kazandırdığı gösterilen hem doymuş hem de tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir (5 , 6 , 7 ).

 

Bir çalışma boyalı saç örneklerini cupuaçu yağı, argan yağı veya geleneksel bir saç kremi ile tedavi etti. Hem cupuaçu hem de argan ürünleri, saç dökülmesini önemli ölçüde geri kazandırdı ve ölmüş saçların ortak bir sonucu olan protein kaybını azalttı ( 7 ).

 

Antioksidanlar ve Çok Sayıda Besin Maddesi Bakımından Zengin

 

Cupuaçu, sağlığınıza fayda sağlayabilecek antioksidanlar ve besinler açısından zengindir.

 

Flavonoid antioksidanları, yüksek seviyeleri iltihaplanma, obezite ve birçok kronik hastalıkla bağlantılı oksidatif stresle savaşır (8 , 9 , 10 , 11 ).

 

Birçok antioksidan açısından zengin gıdalarla diyet yemek, daha düşük inflamasyon riski, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklar ile bağlantılıdır (12 , 13 , 14 ).

 

Ayrıca, meyve bağırsak sağlığını destekleyen, doygunluk hislerini artıran ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olan harika bir lif kaynağıdır ( 15 ,16 ).

 

Özet: Cupuaçu yağı sağlıklı saçlara ve cilde katkıda bulunan yağlar açısından zengindir. Dahası, meyvesi harika bir antioksidan ve lif kaynağıdır.


Bu Nasıl Kullanılır?

 

Cupuaçu birçok formda mevcuttur ve gıda ürünlerinin yanı sıra kozmetiklerde de kullanılabilir.

 

Çikolatanın Lezzetli Bir Alternatifi

 

Yeni bir şey denemek istiyorsanız, cupuaçu çikolatanın harika bir alternatifidir.

 

Kakao ailesinden geldiği için birçok benzer özelliğe sahiptir ve lezzetli ikramlıklar yapmak için kakao gibi işlenebilir. Aslında, bazen enerji barlarına, içeceklere ve diğer atıştırmalıklara eklenir ( 1 ).

 

Ayrıca, doğal olarak yüksek yağ içeriği ve hafif tatlılığı sayesinde bitter çikolata gibi barlarla işlenebilir.

 

Cupuaçu tozu da pişirme işleminde kullanılabilir - ancak cupuaçudan önemli ölçüde daha fazla şekere sahip olan şekerli kakao tozu gerektiren tariflerde de işe yaramayabilir ( 1 ).

 

Gıda Ürünleri

 

Cupuaçu antioksidan açısından zengin bir gıda olarak popülerlik kazanmıştır.

 

Çiğ meyve hafif asitli bir tada ve çiğnenebilir bir dokuya sahiptir. Bununla birlikte, bazı özel mağazalar onu satışa sunsa da, yaygın olarak ihraç edilmediğinden Güney Amerika'nın dışında bulmak zor olabilir.

 

Cupuaçu meyvesi veya tozunu hem tatlılarda hem de smoothielerde kullanabilirsiniz. Ek olarak, çiğ meyve bazen bir meyve suyu için sıkılır.

 

Ayrıca yemeklik yağ olarak cupuaçu yağı kullanabilirsiniz. Yüksek oleik asit içeriği nedeniyle, yumuşak bir dokuya ve tereyağına benzer bir erime noktasına sahiptir. Bu nedenle tavada kızartma gibi düşük ila orta sıcaklıkta pişirme için en iyisidir (17 ).

 

Takviyeler

 

Cupuaçu takviyeleri mevcut olsa da, hiçbir insan çalışması kullanımını desteklememektedir.

 

Farelerde yapılan küçük bir çalışmada, cupuaçu ekstresi iltihaplanma ve oksidatif stres belirteçlerini önemli ölçüde düşürdü (18 ).

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, insan araştırması gereklidir - ve cupuaçu takviyelerinin güvenliği ve yan etkileri bilinmemektedir. Rutinize herhangi bir takviye eklemeden önce her zaman bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

 

Makyaj Malzemeleri

 

Nemlendirici özellikleri göz önüne alındığında, cupuaçu birçok kozmetik ürüne eklenir. Bunlar vücut yağları, cilt losyonları, sabunlar, şampuanlar, saç kremleri, saç maskeleri ve dudak balsamlarını içerir.

 

Çoğu cupuaçu ürünü, shea yağı, argan yağı ve diğer bitkisel yağlar gibi başka bileşenler içerir. Benzer şekilde kokular, alkoller, yüzey aktif cisimleri ve diğer bileşenleri içerebilir.

 

Saç ve cilt ürünlerinde yaygın olarak bulunan bileşenlere karşı hassassanız etiketi dikkatle okuyun.

 

Özet: Cupuaçu çiğ olarak yenebilir ve genellikle smoothielere ve tatlılara eklenir. Vücut yağları ve sabunlar dahil bir dizi kozmetik üründe bulunur. Ayrıca, tozu kakao tozuna mükemmel bir alternatiftir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Cupuaçu, Brezilya'ya özgü çikolatalı, besleyici yoğun bir meyvedir.

 

Cildinizi ve saçınızı nemlendirmeye yardımcı olabilecek yüksek yağ içeriği nedeniyle cilt ve saç ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

 

Aynı zamanda bir gıda olarak oldukça çok yönlüdür. Meyveleri çiğ olarak yiyebilir, yağını bir yemeklik yağ olarak kullanabilir, tatlılara ve smoothielere cupuaçu tozu ekleyebilirsiniz.

 

Cupuaçu Güney Amerika'da yaygın olarak satılsa da, başka bir yerde bulmak zor olabilir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, bu eşsiz tropik yemeği denemek için toz, yağ ve kozmetik ürünleri en iyi seçenek olabilir.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıflayalım!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler