Crohn Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Crohn Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Doktorunuzun Crohn hastalığını teşhis etmesi için tek bir test sonucu yeterli değildir.

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn nedir? Crohn hastalığı, bir tür inflamatuar bağırsak hastalığıdır. 

Crohn hastalığı hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Araştırmacılar nasıl başladığından, onu kimin geliştireceğinden veya en iyi nasıl yönetileceğinden emin değiller. Son otuz yılda önemli tedavi ilerlemelerine rağmen, henüz bir tedavi mevcut değildir.

Crohn hastalığı en yaygın olarak ince bağırsak ve kolonda görülür. Ağzınızdan anüsünüze kadar gastrointestinal (GI) sisteminizin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. GI yolunun bazı kısımlarını içerebilir ve diğer kısımlarını atlayabilir.

Crohn hastalığı için şiddet aralığna göre belirtiler değişiklik gösterir ve zamanla değişebilir. Şiddetli vakalarda, hastalık yaşamı tehdit eden alevlenmelere ve komplikasyonlara yol açabilir.

"Crohn hastalığım nedeniyle her diyete uyum sağlayamıyorum, kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. (Tıkla ve İldeal Kilona Ulaş!).

Crohn Hastalığına Ne Sebep Olur? Crohn Hastalığı Neden Olur?

Crohn hastalığına neyin sebep olduğu net değil. Ancak, aşağıdaki faktörler Crohn Hastalığınız olup olmayacağı etkileyebilir:

 • bağışıklık sisteminiz
 • genler
 • çevreniz

Crohn's & Colitis Kuruluşu'na göre, Crohn hastalığı olan kişilerin yüzde 20'sinin aynı zamanda bir ebeveyni, çocuğu ya da kardeşinde de bu durum var.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bazı şeyler semptomlarınızın şiddetini etkileyebilir. Bunlar şunları içerir:

 • sigara içiyor musunuz?
 • yaşınız
 • rektumun dahil olup olmadığı
 • hastalığı geçirdiğiniz sürenin uzunluğu

Crohn hastalığı olan kişilerin ayrıca bakteri, virüs, parazit ve mantarlardan kaynaklanan bağırsak enfeksiyonları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu, semptomların ciddiyetini etkileyebilir ve komplikasyonlar yaratabilir.

Crohn hastalığı ve tedavileri de bağışıklık sistemini etkileyerek bu tür enfeksiyonları daha da kötüleştirebilir.

Maya enfeksiyonları Crohn hastalığında yaygındır ve hem akciğerleri hem de bağırsak sistemini etkileyebilir. Daha fazla komplikasyonu önlemek için bu enfeksiyonların teşhis edilmesi ve mantar önleyici ilaçlarla uygun şekilde tedavi edilmesi önemlidir.

 

 • Crohn Hastalığı nedir?
 • Crohn Hastalığı belirtileri nelerdir?
 • Crohn Hastalığı nedenleri ve risk faktörleri
 • Crohn Hastalığı tanısı nasıl konulur?
 • Crohn Hastalığı tedavisi ve yönetimi

Crohn Semptomları - Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn hastalığının semptomları genellikle yavaş yavaş gelişir. Belirli semptomlar da zamanla kötüleşebilir. Mümkün olsa da, semptomların aniden ve dramatik bir şekilde gelişmesi nadirdir. Crohn hastalığının en erken semptomları şunları içerebilir:

 • ishal
 • karın krampları
 • dışkıda kan
 • ateş
 • yorgunluk
 • iştah kaybı
 • kilo kaybı
 • tuvalete çıktıktan sonra bağırsaklarınız boş değilmiş gibi hissetmek
 • bağırsak hareketlerine sık sık ihtiyaç duymak

Bazen bu semptomları, gıda zehirlenmesi, mide rahatsızlığı veya alerji gibi başka bir durumun semptomlarıyla karıştırmak mümkündür. Bu belirtilerden herhangi biri devam ederse doktorunuzu görmelisiniz.

Hastalık ilerledikçe semptomlar daha şiddetli hale gelebilir. Daha ileri semptomlar şunları içerebilir:

 • anüsünüzün yakınında ağrı ve olan perianal fistül
 • ağızdan anüse kadar herhangi bir yerde oluşabilecek ülserler
 • eklem ve cilt iltihabı
 • anemi nedeniyle nefes darlığı veya egzersiz yapma kabiliyetinde azalma

Erken teşhis ve teşhis, ciddi komplikasyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir ve tedaviye erken başlamanızı sağlar.

Crohn Teşhisi

Doktorunuzun Crohn hastalığını teşhis etmesi için tek bir test sonucu yeterli değildir. Semptomlarınızın diğer olası nedenlerini ortadan kaldırarak başlayacaklar. Bir Crohn hastalığı teşhisi koymak, bir eleme sürecidir.

Doktorunuz tanı koymak için birkaç test türü kullanabilir:

 • Kan testleri, doktorunuzun anemi ve iltihaplanma gibi olası sorunların belirli göstergelerini aramasına yardımcı olabilir.
 • Dışkı testi, doktorunuzun GI sisteminizdeki kanı tespit etmesine yardımcı olabilir.
 • Doktorunuz, üst gastrointestinal sisteminizin içinin daha iyi bir görüntüsünü elde etmek için bir endoskopi isteyebilir.
 • Doktorunuz kalın bağırsağı incelemek için kolonoskopi isteyebilir.
 • BT taramaları ve MRI taramaları gibi görüntüleme testleri, doktorunuza ortalama bir röntgenden daha fazla ayrıntı verir. Her iki test de doktorunuzun doku ve organlarınızın belirli alanlarını görmesine izin verir.
 • Bağırsak yolu dokunuza daha yakından bakmak için doktorunuz muhtemelen bir endoskopi veya kolonoskopi sırasında alınan bir doku örneği veya biyopsi alacaktır.

Doktorunuz gerekli tüm testleri tamamladığında ve semptomlarınızın diğer olası nedenlerini elediğinde, Crohn hastalığına sahip olduğunuz sonucuna varabilir.

Doktorunuz hastalıklı dokuyu aramak ve hastalığın nasıl ilerlediğini belirlemek için bu testleri birkaç kez daha isteyebilir.

Crohn Hastalığı Tedavisi - Crohn Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Crohn Hastalığı Nasıl Geçer?

Crohn hastalığı nedir nasıl geçer? Şu anda Crohn hastalığı için bir tedavi mevcut değildir, ancak hastalık iyi yönetilebilir. Belirtilerinizin şiddetini ve sıklığını azaltabilecek çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

İlaçlar

Crohn hastalığını tedavi etmek için çeşitli ilaç türleri mevcuttur. Anti-ishal ve anti-inflamatuar ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha gelişmiş seçenekler, hastalığı tedavi etmek için vücudun bağışıklık sistemini kullanan biyolojikleri içerir.

Hangi ilaçlara veya ilaç kombinasyonuna ihtiyacınız olduğu belirtilerinize, hastalık geçmişinize, durumunuzun ciddiyetine ve tedaviye nasıl yanıt verdiğinize bağlıdır.

Antiinflamatuar İlaçlar

Doktorların Crohn'ları tedavi etmek için kullandıkları iki ana anti-enflamatuar ilaç türü oral 5-aminosalisilatlar ve kortikosteroidlerdir. Antiinflamatuar ilaçlar genellikle Crohn hastalığı tedavisi için aldığınız ilk ilaçlardır.

Bu ilaçları, seyrek hastalık alevlenmeleriyle birlikte hafif semptomlarınız olduğunda alırsınız. Kortikosteroidler daha şiddetli semptomlar için kullanılır ancak sadece kısa bir süre için alınmalıdır.

İmmünomodülatörler

Aşırı aktif bir bağışıklık sistemi, Crohn hastalığının semptomlarına yol açan iltihaplanmaya neden olur. İmmünomodülatörler adı verilen bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar, iltihaplanma tepkisini azaltabilir ve bağışıklık sisteminizin tepkisini sınırlayabilir.

Antibiyotikler

Bazı doktorlar antibiyotiklerin Crohn hastalığının bazı semptomlarını ve bunun olası tetikleyicilerinden bazılarını azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Örneğin, antibiyotikler drenajı azaltabilir ve Crohn’un neden olabileceği dokular arasındaki anormal bağlantılar olan fistülleri iyileştirebilir. Antibiyotikler ayrıca bağırsağınızda bulunan ve iltihaplanma ve enfeksiyona katkıda bulunabilecek yabancı veya "kötü" bakterileri de öldürebilir.

Biyolojik Tedaviler

Şiddetli Crohn hastalığınız varsa, doktorunuz hastalıktan kaynaklanabilecek iltihabı ve komplikasyonları tedavi etmek için bir dizi biyolojik tedaviden birini deneyebilir. Biyolojik ilaçlar, iltihabı tetikleyebilecek belirli proteinleri bloke edebilir.

Diyet Değişiklikleri

Yiyecekler Crohn hastalığına neden olmaz, ancak alevlenmeleri tetikleyebilir.

Bir Crohn teşhisinin ardından, doktorunuz muhtemelen kayıtlı bir diyetisyenle (RD) randevu almanızı önerecektir. RD, gıdanın semptomlarınızı nasıl etkileyebileceğini ve hangi diyet değişikliklerinin size yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Başlangıçta sizden bir yemek günlüğü tutmanızı isteyebilirler. Bu yemek günlüğünde ne yediğinizi ve size nasıl hissettirdiğini detaylandırın.

Bu bilgileri kullanarak, RD, yemek yeme yönergeleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu diyet değişiklikleri, yediğiniz gıdalardan daha fazla besin almanıza yardımcı olurken, yiyeceklerin neden olabileceği olumsuz yan etkileri de sınırlamalıdır. 

Ameliyat

Daha az invaziv tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri semptomlarınızı iyileştirmezse ameliyat gerekli olabilir. Crohn's & Colitis Kuruluşu'na göre, Crohn hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 75'inin hayatlarının bir noktasında ameliyata ihtiyacı olacak.

Crohn'lar için bazı ameliyat türleri arasında sindirim sisteminizin hasarlı kısımlarının çıkarılması ve sağlıklı kısımların yeniden bağlanması yer alır. Diğer prosedürler hasarlı dokuyu onarır, yara dokusunu yönetir veya derin enfeksiyonları tedavi eder.

Crohn Hastalığı Diyeti

Crohn hastalığı olan bir kişi için işe yarayan bir diyet planı bir başkasında işe yaramayabilir. Bunun nedeni, hastalığın farklı insanlarda GI yolunun farklı alanlarını etkileyebilmesidir.

Sizin için en uygun olanı bulmak önemlidir. Bu, diyetinize belirli yiyecekler eklerken veya çıkarırken belirtilerinizi takip ederek yapılabilir. Diyet değişiklikleri, semptomların tekrarını azaltmanıza ve şiddetini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Şunları yapmanız gerekebilir:

Lif Alımınızı Ayarlayın

Bazı insanların yüksek lifli, yüksek proteinli bir diyete ihtiyacı vardır. Diğerleri için, meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli gıdalardan fazladan yiyecek kalıntısı bulunması, GI sistemini kötüleştirebilir. Bu durumda, düşük kalıntı diyetine geçmeniz gerekebilir.

Yağ Alımınızı Sınırlayın

Crohn hastalığı, vücudunuzun yağları parçalama ve emme yeteneğini etkileyebilir. Bu fazla yağ, ince bağırsağınızdan kolonunuza geçerek ishale neden olabilir.

Süt Alımınızı Sınırlayın

Daha önce laktoz intoleransı yaşamamış olabilirsiniz, ancak vücudunuz Crohn hastalığınız olduğunda bazı süt ürünlerini sindirmede zorluk çekebilir. Süt tüketmek, bazı insanlar için mide rahatsızlığına, karın kramplarına ve ishale yol açabilir.

Su İç

Crohn hastalığı, vücudunuzun sindirim sisteminizden su emme yeteneğini etkileyebilir. Bu dehidrasyona neden olabilir. Dehidrasyon riski özellikle ishal veya kanamanız varsa yüksektir.

Alternatif Vitamin ve Mineral Kaynaklarını Düşünün

Crohn hastalığı, bağırsaklarınızın yiyeceklerinizden diğer besinleri uygun şekilde emme yeteneğini etkileyebilir. Besin değeri yüksek yiyecekler yemek yeterli olmayabilir. Bunun sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla multivitamin alma konusunda konuşun.

İhtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için doktorunuzla birlikte çalışın. Sizi bir RD'ye veya beslenme uzmanına yönlendirebilirler. Birlikte, diyet sınırlamalarınızı belirleyebilir ve dengeli bir diyet için kılavuzlar oluşturabilirsiniz.

Crohn'lar İçin Doğal Tedaviler

Birçok kişi, Crohn hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli koşullar ve hastalıklar için tamamlayıcı ve alternatif tıp (TAT) kullanmaktadır. Gıda ve İlaç İdaresi bu ilaçları tedavi için onaylamadı, ancak birçok kişi bunları genel ilaçlara ek olarak kullanıyor.

Mevcut rejiminizle birlikte bu tedavilerden herhangi birini denemekle ilgileniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Crohn hastalığı için popüler alternatif tedaviler şunları içerir:

 • Probiyotikler. Bunlar, bağırsak sisteminizdeki iyi bakterileri değiştirmenize ve yeniden üretmenize yardımcı olabilecek canlı bakterilerdir. Probiyotikler ayrıca mikroorganizmaların bağırsaklarınızın doğal dengesini bozmasını ve bir Crohn alevlenmesine neden olmasını önlemeye yardımcı olabilir. Etkinlikle ilgili bilimsel veriler sınırlıdır.
 • Prebiyotikler. Bunlar, kuşkonmaz, muz, enginar ve pırasa gibi bitkilerde bulunan ve bağırsağınızdaki iyi bakterileri beslemeye ve sayılarını artırmaya yardımcı olan potansiyel olarak yararlı malzemelerdir. Prebiyotikler ayrıca takviye satın alınabilir.
 • Balık Yağı. Balık yağı, omega-3 bakımından zengindir. 2017 tarihli bir araştırmaya göre, Crohn hastalığının olası tedavisi ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, omega-3 bakımından zengindir.
 • Takviyeler. Pek çok insan, bazı şifalı otların, vitaminlerin ve minerallerin, Crohn hastalığı ile ilişkili iltihaplanma dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların semptomlarını hafiflettiğine inanır. Hangi takviyelerin faydalı olabileceğine dair araştırmalar devam etmektedir.
 • Aloe Vera. İnsanlar aloe vera bitkisinin iltihap önleyici özelliklere sahip olduğuna inanıyor. Enflamasyon, Crohn hastalığının temel bileşenlerinden biri olduğu için insanlar onu genellikle doğal bir antiinflamatuar olarak kullanırlar. Bununla birlikte, aloe veranın Crohn'lara yardımcı olduğunu gösteren güncel bir araştırma bulunmamaktadır. Eğer ilgileniyorsanız, aloe vera jelleri, kremler, meyve suları ve daha fazlasını internette bulabilirsiniz.
 • Akupunktur. Bu, vücudun çeşitli noktalarını uyarmak için iğneleri deriye stratejik olarak yapıştırma uygulamasıdır. Bir teori, akupunkturun beynin ağrıyı bloke eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren kimyasallar olan endorfin salmasına neden olabileceğidir.
 • 2014 yılında yapılan bir araştırma, akupunkturun, cildinizin üzerinde veya yakınında kurutulmuş şifalı bitkileri yakmayı içeren bir tür geleneksel Çin tıbbı olan yakı ile birlikte Crohn hastalığının semptomlarını iyileştirdiğini buldu. Aktif Crohn hastalığı olan kişiler, akupunkturdan sonra daha az mide ağrısı, ishal ve iltihap bildirdiler.

Herhangi bir tedaviyi veya reçetesiz satılan ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza söyleyin. Bu maddelerden bazıları ilaçların veya diğer tedavilerin etkinliğini etkileyebilir. Bazı durumlarda, bir etkileşim veya yan etki tehlikeli, hatta yaşamı tehdit edici olabilir.

Crohn Ameliyatı

Crohn hastalığı için cerrahi son çare olarak kabul edilir, ancak bu Crohn hastalığına sahip kişilerin dörtte üçü, semptomları veya komplikasyonları gidermek için nihayetinde bir tür ameliyata ihtiyaç duyacaktır.

İlaçlar artık işe yaramadığında veya yan etkiler tedavi edilemeyecek kadar şiddetli hale geldiğinde, doktorunuz aşağıdaki ameliyatlardan birini düşünebilir.

 • Striktürplasti nedir? Striktürplasti, yara izi veya doku hasarının etkilerini azaltmak amacıyla bağırsakları genişletir ve kısaltır.
 • Bağırsak rezeksiyonu nedir? Bağırsak rezeksiyonu sırasında, hasarlı bağırsak kısımları çıkarılır. Bağırsakları yeniden düzenlemek için sağlıklı bağırsak birbirine dikilir.
 • Ostomi nedir? Bir ostomi, vücudunuzun atıkları ortadan kaldırabileceği bir delik açar. Bunlar genellikle ince veya kalın bağırsağın bir kısmı çıkarıldığında yapılır. Doktorunuz bağırsaklarınıza iyileşmesi için zaman vermek istediğinde kalıcı veya geçici olabilirler.
 • Kolektomi nedir? Kolektomi, kolonun hastalıklı veya hasar görmüş kısımlarını çıkarır.
 • Proktokolektomi nedir? Proktokolektomi, kolon ve rektumu çıkarmak için yapılan ameliyattır. Bu ameliyatı yaptırırsanız, ayrıca bir kolostomiye (kalın bağırsakta atıkları boşaltmak için bir delik) ihtiyacınız olacaktır. Crohn hastalığı ameliyatı semptomları hafifletmek için faydalıdır, ancak riskleri de vardır.,

Crohn Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Hepsi yere bağlı olan altı çeşit Crohn hastalığı vardır. Onlar:

 • Gastroduodenal Crohn hastalığı esas olarak midenizi ve ince bağırsağınızın ilk kısmı olan duodenumu etkiler. Crohn hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 5'i bu türe sahiptir.
 • Jejunoileitis, bağırsağınızın jejunum adı verilen ikinci kısmında meydana gelir. Gastroduodenal Crohn'lar gibi, bu varyasyon daha az yaygındır.
 • İleit, ince bağırsağın veya ileumun son kısmındaki iltihaplanmadır. Crohn hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 30'u bu konumda etkileniyor.
 • İleokolit, ileum ve kolonu etkiler ve Crohn'un en yaygın varyasyonudur. Crohn hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 50'si bu varyasyona sahiptir.
 • Crohn's kolit, Crohn hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 20'sinde bulunur. Yalnızca kolonu etkiler. Hem ülseratif kolit hem de Crohn koliti yalnızca kolonu etkiler, ancak Crohn koliti bağırsak astarının daha derin katmanlarını etkileyebilir.
 • Perianal hastalık, Crohn hastalarının yaklaşık yüzde 30'unu etkiler. Bu varyasyon genellikle fistüller veya dokular arasında anormal bağlantılar, derin doku enfeksiyonları ve ayrıca anüs çevresindeki dış deride yaralar ve ülserler içerir.

"Crohn hastalığım nedeniyle dilediğim şekilde beslenemiyorum, artık kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. Sorularınız için DiyetAsistan instagram ve whatsapp hattından diyetisyenlerimize ulaşabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit (UC), IBD'nin iki tipidir. Aynı özelliklere sahipler. Onları birbirinizle karıştırabilirsiniz.

Aşağıdaki ortak özelliklere sahiptirler:

 • Hem Crohn hastalığı hem de UC'nin ilk belirti ve semptomları çok benzerdir. Bunlar ishal, karın ağrısı ve kramp, rektal kanama, kilo kaybı ve yorgunluğu içerebilir.
 • Hem UC hem de Crohn hastalığı, 15 ila 35 yaşları arasındaki kişilerde ve her iki tip IBD'nin de aile öyküsü olan kişilerde daha sık görülür.
 • Genel olarak, IBD erkekleri ve kadınları eşit derecede etkileme eğilimindedir, ancak bu yaşa bağlı olarak değişebilir.
 • Yıllarca süren araştırmalara rağmen, bilim adamları her iki hastalığa da neyin sebep olduğunu hâlâ bilmiyorlar. Her iki durumda da, aşırı aktif bir bağışıklık sistemi olası bir suçludur, ancak diğer faktörler muhtemelen bir rol oynar.

İşte farklılıkları:

 • UC yalnızca kolonu etkiler. Crohn hastalığı, ağzınızdan anüsünüze kadar GI yolunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.
 • UC yalnızca kolonunuzu kaplayan mukoza adı verilen en dış doku katmanını etkiler. Crohn hastalığı, bağırsak dokunuzun yüzeyselden derine tüm katmanlarını etkileyebilir.

UC, sadece bir tür kolon iltihabıdır. Diğer birkaç kolit türü vardır. Tüm kolit türleri, UC ile aynı tip bağırsak iltihabına ve hasarına neden olmaz.

Crohn Hastalığı İstatistikleri

CCF ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) aşağıdaki istatistikleri rapor etmektedir:

 • Sigara içen kişilerin Crohn hastalığı tanısı alma olasılığı iki kat daha fazladır.
 • Durum tedavi edilirse - tıbbi veya cerrahi olarak - Crohn hastalığı olan kişilerin yüzde 50'si, teşhislerinden sonraki beş yıl içinde remisyona girecek veya yalnızca hafif semptomlar yaşayacaktır.

2016 verilerine göre:

 • Crohn hastalığı, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülür.
 • Crohn hastalığı olan her üç kişiden ikisi 40 yaşından önce teşhis edilecektir.

Crohn Hastalığı ve Sakatlığı

Crohn hastalığı, işinizi ve kişisel yaşamınızı bozabilir. Ayrıca finansal strese neden olabilir. Sağlık sigortanız yoksa ve bazen varsa bile, cepten yaptığınız harcamaların toplamı yılda birkaç bin dolar olabilir.

Hastalık, günlük hayatınızı önemli ölçüde etkileyecek kadar şiddetli hale gelirse, sakatlık başvurusu yapmayı düşünün.

Durumunuzun çalışmanızı engellediğini veya geçen yıl çalışmanızı engellediğini ispatlayabilirseniz, engelli geliri almaya hak kazanabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Engellilik Sigortası veya Sosyal Güvenlik Geliri bu tür yardımı sağlayabilir.

Ne yazık ki, engellilik başvurusu uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Doktorunuzla çok sayıda randevu gerektirir. Sigortanız yoksa birden fazla doktor ziyareti için ödeme yapmanız gerekebilir. Şu anda çalışıyorsanız, işten izin almanız gerekecektir.

Süreç boyunca çalışırken birçok iniş ve çıkışlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Hatta reddedilebilir ve tüm süreci yeniden başlatmanız gerekebilir. 

Çocuklarda Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı olan çoğu kişi 20'li ve 30'lu yaşlarında teşhis edilir, ancak IBD çocuklarda da gelişebilir. 2016 yılında yapılan bir incelemeye göre, IBD'si olan, 4 kişiden yaklaşık 1'i 20 yaşından önce semptomlar gösteriyor.

Sadece kolonu tutan Crohn hastalığı, çocuklarda ve ergenlerde yaygındır. Bu, çocuk başka semptomlar göstermeye başlayana kadar Crohn ve UC arasında ayrım yapmanın zor olduğu anlamına gelir.

Çocuklarda Crohn hastalığı için uygun tedavi önemlidir çünkü tedavi edilmeyen Crohn'lar büyümede gecikmelere ve kemiklerin zayıflamasına neden olabilir. Ayrıca hayatın bu aşamasında önemli duygusal sıkıntılara neden olabilir. Tedaviler şunları içerir:

 • antibiyotikler
 • aminosalisilatlar
 • biyolojik
 • immünomodülatörler
 • steroidler
 • diyet değişiklikleri

Crohn ilaçlarının çocuklar üzerinde bazı önemli yan etkileri olabilir. Doğru seçenekleri bulmak için çocuğunuzun doktoruyla birlikte çalışmanız çok önemlidir.

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın