COVID-19 Sadece Yaşlıları Mı Etkiliyor?

COVID-19 Sadece Yaşlıları Mı Etkiliyor?
“Herkes hastalığa yakalanma riski taşıdığını düşünmelidir”. “Herkes aynı zamanda asemptomatik ise ve bilmeden hastalığa yakalanma riski taşıdıklarını da düşünmelidir.”
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

  • Hem genç hem de yaşlı COVID-19 komplikasyonları için risk altındadır. 
  • Yaşlı yetişkinler ve diğer sağlık sorunları olan kişiler ciddi COVID-19 komplikasyonları için en fazla risk altındadır. Ancak yeni veriler genç yetişkinlerin virüse karşı savunmasız olmadığını göstermektedir.
  • Fransa'da, ülkenin yoğun bakımdaki COVID-19 hastalarının % 50'si 60 yaşın altındadır.
  • WHO'ya göre COVID-19 vakalarının yaklaşık % 14'ü ağırdır.

Çin'den gelen ilk veriler, ciddi COVID-19 komplikasyonları için en fazla risk altında olan kişilerin yaşlı yetişkinler ve diğer sağlık durumlarına sahip kişiler olduğunu buldu.

 

Bu olurken hala genç insanlar daha önce düşündükleri kadar dokunulmaz değildir.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)’ne göre Amerika Birleşik Devletleri'nde, bilinen yaşta COVID-19 olan yaklaşık 2.500 hasta arasında, % 29'u 20 ila 44 yaşındaydı. 

 

Hastaneye yatırılan 500 hastadan oluşan bir grupta, yaklaşık % 20.8'i 20-44 yaş arasında ve %18'i 45-54 yaş arasındaydı.

 

Yoğun bakım ünitesindeki hastaların yaklaşık % 12'si 45 yaşın altındaydı. Çok az kişi öldü.

 

CNN raporlarına göre, Fransa'nın sağlık genel müdürü Jérôme Salomon, ülkenin yoğun bakımdaki COVID-19 hastalarının % 50'sinden fazlasının 60 yaşın altında olduğunu açıkladı. Bu grup için yaş aralığını belirtmedi.

 

Genç Yetişkinler Hala Risk Altında

 

COVID-19 ile yoğun bakım ünitesine kabul edilen genç bir yetişkin, Kirkland, Washington'daki Evergreen Health'de 40 kişilik acil servis doktorudur.

 

Diğeri ise Utah Üniversitesi'nde genetik profesör yardımcısı PhD Clement Chow. O tweetledi, birkaç gündür düşük dereceli ateş vardı ve solunum yetmezliğine dönüştü, kötü bir öksürük ardından o pazar hastaneye kaldırıldı ve yoğun bakım ünitesinde oksijen ilave edildi.

 

“Önemli nokta: bu virüs hakkında gerçekten fazla bir şey bilmiyoruz. Genç ve yüksek riskli değilim, henüz çok ciddi bir vaka ile yoğun bakım içindeyim,” Chow.

 

Baltimore'da Johns Hopkins Bayview'da iç hastalıkları uzmanı olan Dr. Koushik Kasanagottu, zaman zaman tweet ve haber raporlarına dayanarak sonuç çıkarmaya karşı uyarıyor.

 

“Şimdiye kadar, yaşlılarda ve bağışıklığı baskılanmış COVID-19 ile ilgili ciddi hastalıkların çoğunu görüyoruz” dedi.

 

Ancak, “mutlak yaş sınırı yoktur” diye ekledi. “Tabii ki, 60 yaşın altındaki hastalar için birkaç ciddi hastalık vakası var.”

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre, COVID-19 ile çoğu insan hafif veya komplikasyonsuz hastalık gelişir. Bununla birlikte, yaklaşık %14'ü ciddi hastalık geliştirir ve hastaneye yatırılması gerekir ve %5'i yoğun bakım ünitesine girer.

 

Kasanagottu, dünyanın dört bir yanından gelen kanıtların, diyabet, böbrek hastalığı veya kalp yetmezliği gibi başka sağlık koşulları olmayan gençlerin COVID-19 geliştirseler bile iyi performans gösterdiklerini önerdiğini söylüyor.

 

Çin'de, COVID-19'dan ölüm oranı, 60 yaşın üzerindeki insanlar için en yüksekti ve 80 yaş ve üstü kişilerde yüzde 14,8'e ulaştı. CDC.

 

Benzer bir eğilim İtalya’da da görülmektedir.

 

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi Eski Kritik Bakım Derneği başkanı ve Emory Yoğun Bakım Merkezi'nin müdür yardımcısı Dr. Craig Coopersmith, COVID-19'un ölüm oranlarının tüm popülasyonlara ilişkin verilere dayandığını belirtiyor. Ancak, bazı yaş grupları için düşük oranlar bireyler için risk olmadığı anlamına gelmez.

 

“Genel olarak yaşlı hastalar ve komorbiditesi olan hastalar daha da kötüleşiyor” dedi. “Bu, genç ve sağlıklıysanız, % 100 iyi bir sonuç alacağınız anlamına gelmez.”

 

Aynı şey mevsimsel grip için de geçerlidir. Geçen sezon 18 ila 49 yaşlarındaki Amerikalılarda 2.450 ölüme neden oldu.

 

Çok genç olanlar bile yeni koronavirüs nedeniyle tamamen risksiz değildir. Çin bilim adamları raporunda % 5,9  ülkede pediatrik COVID-19 olgusuağır veya kritik idi.

 

Yetişkinlerde %18.5 idi.

 

Bununla birlikte, çocuklarda vakaların çoğunun hafif olduğunu bildirmektedirler. Sadece bir çocuk öldü.

 

Sosyal Mesafe Her Yaş için Önemlidir

 

Bilim adamları daha fazla veri topladıkça, farklı yaşlar ve gruplar için COVID-19'un risklerini daha iyi anlıyorlar.

 

Bununla birlikte, hastaların tıbbi çizelgelerinin tam bir incelemesi olmadan, bazı gençlerin neden daha ciddi hastalıklara sahip olduğunu bilmek zordur.

 

Bir olasılık, bazı gençlerin teşhis edilmemiş sağlık sorunları olabilir ve bu onları riske atar.

 

CDC kardiyovasküler hastalığı olan kişilerin % 10,5'inin ve COVID-19 gelişen diyabetli kişilerin % 7'sinin öldüğünü bildirmektedir. Bunu, mevcut tıbbi koşulları olmayan kişilerin oranı ile karşılaştırın, ki bu % 1'den azdı.

 

Ulusal Uyuşturucu İstismarı Enstitüsü Müdürü Dr. Nora Volkow, tütün veya esrar içen veya vape yapan kişilerin mevcut akciğer hasarı nedeniyle COVID-19 komplikasyonları için daha yüksek bir risk taşıyabileceği konusunda endişelerini dile getirdi .

 

Kasanagottu, genç yetişkinlerin COVID-19 hakkında aşırı endişe duymamaları gerektiğini, ancak yine de sosyal uzaklaşma, düzenli el yıkama ve diğer adımları kendilerini ve savunmasız olanları korumak için yapmaları gerektiğini söyledi.

 

Coopersmith insanları halk sağlığı yetkililerinin tavsiyelerine uymaya çağırır.

 

“Herkes hastalığa yakalanma riski taşıdığını düşünmelidir” dedi. “Herkes aynı zamanda asemptomatik ise ve bilmeden hastalığa yakalanma riski taşıdıklarını da düşünmelidir.”

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler