Covid-19 Regl Düzenini Etkiler mi?

Covid-19 Regl Düzenini Etkiler mi?

Covid bize kadın bedeni hakkında ne öğretebilir?

 

Bunu sadece siz yaşamadınız… Covid gerçekten de regl düzeninizi bozmuş olabilir.

Covid bize kadın bedeni hakkında ne öğretebilir?

Sosyal tabular genellikle adet döngüleri hakkındaki tartışmaları susturur. Tarihin büyük bir bölümünde, bu tamamen normal biyolojik süreç. 

Adet döngüsü etrafındaki bu tabular, kadınları utandırmaktan daha fazlasını yaptı - ayrıca hormonal sistemlerinin nasıl çalıştığını anlamayı da engellediler. Yine de Covid, ayın o zamanını daha sık bir konuşma konusu haline getirdi, en azından anormal bir döngünün virüsün veya onu önlemeyi amaçlayan aşıların sonucu olup olmadığını merak eden kadınlar arasında.

Son çalışmalar cevaplar üretmeye başladı. Koronavirüs pandemisinin menstrüasyon ve kadın sağlığının diğer yönleri arasındaki etkileşime nasıl yeni bir ışık tutmaya yardımcı olduğunu gösteriyorlar. 

“Menstrüasyon üzerine çok az çalışıldı." diyor Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nde doğum ve jinekoloji bölümünde profesör olan Alison Edelman.

Edelman, Covid-19 aşılarının adet döngüsü uzunluğundaki küçük bir değişiklikle ilişkili olduğunu tespit eden yakın tarihli bir çalışmanın yazarlarından biri. Araştırma, insanlardan menstrüasyonlarını geriye dönük olarak hatırlamalarını istemek yerine, dönemler hakkında gerçek zamanlı veriler toplamasıyla bir ilkti. Edelman'ın diğer uygulamalarla birlikte teşvik edildiğini söylediği Natural Cycles adlı bir uygulama tarafından, aşının doğurganlığı etkileyebileceği endişeleri arasında müşterilerin sorduğu dönemlerde Covid ve dönemler hakkında veri toplaması sağlandı. 

Geçen ay yayınlanan ayrı bir çalışma, düzenli adet döngüsü olan kişilerin %42'sinin aşı olduktan sonra normalden daha fazla kanama olduğunu bildirdi. Ve virüsün kendisinin de menstrüasyonu etkilediğine dair işaretler var. Ürdün ve Irak'tan 483 kadın üzerinde yapılan bir araştırma %47'sinin iki ardışık dönem arasındaki gün sayısında ve akışta bir değişiklik yaşadığı sonucuna varmıştır.

Edelman, en azından şu ana kadar bunların hiçbirinin endişe kaynağı olmaması gerektiğini söyledi. Değişiklikler geçici gibi görünüyor ve aşıların doğurganlığı etkileyebileceğine dair söylentileri destekleyecek hiçbir kanıt yok. Bununla birlikte, bulgular, vücudun hormonal, inflamatuar, bağışıklık ve pıhtılaşma sistemlerinin nasıl iletişim kurduğunu etkileyen, menstrüel döngüyü kaç tür enfeksiyonun etkilediğine dair artan bir anlayışa katkıda bulunuyor. 

Pandemi ayrıca, kadınlarda daha yüksek seviyelerde bulunan ve aynı zamanda yumurtlamada kritik bir rol oynayan bir hormon olan östrojenin koruyucu rolü hakkında daha fazla bilgi üretmeye yardımcı oldu. Bazı araştırmaların önermeye başladığı östrojen, kadınların ciddi Covid geliştirme olasılığının erkeklerden daha düşük olmasının bir nedeni olabilir. 

Adet döngüsü sadece doğurganlığa değil, kadın sağlığının diğer birçok yönüne açılan bir pencere olduğu için Edelman, Covid-19'un bilime önemli bir ders vermesini umduğunu söylüyor: Çalışmaya değer. 

"Adet döngüleri ile hala bir uçurumla karşı karşıyayız" diyor. -  Tiffany Kary 

On yıl önce bile, psychedelic ilaçlar, tıpkı modernitenin çoğunda Batı toplumlarında olduğu gibi, bir dizi mistik ve deneyimsel maceracı ile sınırlıydı. Bugün ana akım kabule yaklaşıyorlar.

Sonuç olarak, bir zamanlar bir yeraltı sahnesi olan şey, şirketler sihirli mantarlar ve MDMA gibi ilaçların terapötik potansiyelinden para kazanmaya çalışırken, klinik deney sonuçlarının altına hücum etmesine neden olan bir endüstri haline geldi. Ancak bununla birlikte komplikasyonlar da geliyor,  Bloomberg Businessweek için Kristen V. Brown ve Drake Bennett'i bildirin. Numinus'un kurucu ortağı ve CEO'su Payton Nyquvest onlara şunları söyledi: “Benim endişem, insanları ve çalışma şeklimizi bilerek, sadece erişimi açmak için çok hızlı olursak, terapötik fırsatı kaçırabilir.”

Vice raporlarına göre, bilim hala aşılanmanın gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda çelişkili. 

Bloomberg'den Jason Gale, “Covid-19'a ve devam eden mutasyonlarına karşı savaşta insanlar için iyi bir şey, Covid'in kuluçka dönemi daralıyor gibi görünüyor.” dedi.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın