COVID-19 Olduğunuzu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız? Diyabetli Kişiler Ne Yapmalı?

COVID-19 Olduğunuzu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız? Diyabetli Kişiler Ne Yapmalı?
Diyabetli insanlar, yeni koronavirüs ve hastalığı COVID-19 için daha ciddi komplikasyonlar açısından en riskli gruplar arasındadır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

  • Uzmanlar, diyabetli kişilerin 90 günlük insülin tedarikinin yanı sıra egzersiz yapmaları, sağlıklı beslenmeleri, ellerini yıkaması ve bu salgın sırasında sosyal mesafe uygulaması gerektiğini söylüyorlar. 
  • Uzmanlar, diyabetli kişilerin COVID-19 komplikasyonları için genel halka göre daha yüksek risk altında olabileceğini söylüyor. (araştırmalar kesin olmamasına rağmen)
  • Uzmanlar, diyabetli kişilerin 90 günlük bir insülin kaynağı satın alarak olası bir enfeksiyona hazırlanmasını önermektedir.

Diyabetli kişilerin, genel halkın yapması gereken el yıkama, sosyal uzaklaşma ve öz izolasyon uygulamalarını başlatmaları gerektiğini söylüyorlar.

 

Diyabetli insanlar, yeni koronavirüs ve hastalığı COVID-19 için daha ciddi komplikasyonlar açısından en riskli gruplar arasındadır.

 

Kendini izole eden ve sosyal mesafeden uzaktayken diyabetin nasıl yönetileceğini ve kendilerini hasta hissettiklerinde kendilerine nasıl bakacaklarını düşünmesi gereken 10 Amerikalıdan 1'i civarındadır.

 

Amerikan Klinik Endokrinologlar Birliği (AACE) tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, diyabet ve diğer sağlık sorunları olan 60 yaşın üzerindeki insanlar özellikle risk altındadır.

 

“Son çalışmalar ağır hastalık nedeniyle hastaneye yatırılanların % 22.2 ila % 26.9'unun diyabetle yaşadığını bildirmiştir” diye yazdı. “Diyabet ve yüksek glikoz seviyeleri, COVID-19 olan hastanede yatan hastalarda artan komplikasyonlar, solunum yetmezliği ve mortalite ile ilişkilidir.”

 

Diyabet ve COVID-19 Riski

 

Araştırmacılar, diyabetli kişilerin neden COVID-19'dan kaynaklanan komplikasyonlar ve ölüm için daha yüksek bir risk taşıyabileceğinden veya daha yüksek bir risk varsa emin değiller.

 

Örneğin, bir çalışma JAMA dergisinde yayınlanan anakara Çin'deki 72.000'den fazla COVID-19 vakasının diyabetli kişilerin diyabetsizlerin ölüm oranının yaklaşık % 2 ile karşılaştırıldığında üç katından fazla olduğunu buldu.

 

Diğer çalışmalar bunu desteklemiş olsa da, hala bu bulguları doğrulamamış başka çalışmalar da vardır. COVID-19 hastalığı hala yenidir, bu nedenle bilgiler sınırlıdır ve gelişmektedir.

 

Bununla birlikte, yardımcı bir profesör olan PhD Heather de Vries McClintock'a göre, özellikle dikkat edilmesi gereken, doktor tarafından reçete edilen hastalık yönetiminin bir parçası olarak ACE inhibitörlerini alan tip 1 diyabet hastaları ve tip 2 diyabet hastaları için belirgin bir risktir. Pennsylvania Arcadia Üniversitesi'nde halk sağlığı.

 

McClintock Healthline, “Viral bir enfeksiyon yaşayan diyabetli kişiler - özellikle tip 1 - diyabetik ketoasidoz geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu, bu da vücudun COVID-19'lu kişiler arasında ölüme katkıda bulunan sepsisi hafifletme yeteneğini engellediğini söyledi.

 

Ayrıca, “Patojenik koronavirüsler, anjiyotensin dönüştürücü enzim II (ACE II) yoluyla hedef hücrelerine bağlanır. ACE inhibitörleri ve anjiyotensin II tip I reseptör blokerleri ( ARB ) ile tedavi edilen diyabetli (tip 1 ve 2) kişilerde ACE II ekspresyonu artabilir. ”

 

COVID-19 için Nasıl Hazırlanır?

 

Riskleri bilerek, soru en iyi nasıl hazırlanacağıdır.

 

“Mümkünse en iyi seçenek 90 günlük insülin tedarikidir. Azalmadan önce yedeklemek en iyisidir”dedi Ashlyn Smith, Endokrin Hekim Yardımcıları Amerikan Derneği'nin bir NCCPA sertifikalı hekim Scottsdale, Arizona Endokrinoloji Associates yardımcısı ve başkan.

 

“Acil bir durum bildiren yerlerde, diyabetli insanlar 30 günlük ek ilaç ve malzeme tedariki alabilirler” dedi.

 

Bu şekilde ekstra ilaç alamıyorsanız, Maryland Üniversitesi Üst Chesapeake Tıp Merkezi'ndeki Diyabet ve Endokrinoloji Merkezi tıbbi direktörü Dr. Olufunmilayo Abidemi Onobrakpeya diyor.

 

Buna ek olarak, ev dışında muayene veya doktor ziyaretleriniz varsa, yeniden planlamayı veya teletıp seçeneklerinin olup olmadığını görmeyi düşünün, Onobrakpeya söyledi.

 

İnsülin ötesinde, diyabetli insanlar COVID-19'a herkes gibi aynı şekilde hazırlanmalıdır : Ellerin iyice yıkanmasına, yüzeylerin dezenfekte edilmesine, sosyal mesafelerin uygulanmasına ve mümkün olduğunca kendi kendine izolasyona özel dikkat gösterilmelidir.

 

Ayrıca, Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews dergisinde yazan doktorlar, bir enfeksiyonu önlemek için diyabetli insanlar için bu en iyi uygulamaları önermektedir:

 

  • İyi bir glisemik kontrol sağlayın. Bu, enfeksiyon riskini ve ayrıca hastalığın şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Kendi kendine izlenen kan şekeri kullanarak kan şekeri düzeylerini sık sık izleyin.
  • Sağlıklı yiyecekler tüketin. Mineral ve vitamin eksikliklerinin yanı sıra beslenmeye ve yeterli protein alımına dikkat etmek önemlidir.
  • Egzersiz yapmak. Egzersiz, bağışıklığı artırabilir, ancak dışarıda koşma gibi aktivitelerle güvenli bir şekilde yapabilir. Spor salonuna gitmeyin veya diğer grup etkinliklerine katılmayın.
  • Grip ve zatürre aşılarını yaptırın. İkincisi, özellikle solunum yolu viral enfeksiyonundan sonra ikincil bakteriyel pnömoni olasılığını azaltabilir (araştırmacılar mevcut viral salgındaki verilerin mevcut olmadığını belirtmektedirler).

Son olarak, AACE insanların COVID-19 ile başa çıkmak için bir kontrol listesi ve kaynak merkezi olarak kullanabileceği ücretsiz bir Diyabet Acil Durum Planı sunuyor.

 

COVID-19 Olduğunuzu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

 

Araştırmacılar, diyabetiniz varsa ve yeni koronavirüse yakalandığınızı düşünüyorsanız, ilk adım doktorunuzla ve yerel sağlık otoritesiyle iletişim kurmak ve kendinizi karantinaya almaya (veya hastanede karantinaya alınmaya) hazırlanmaktır. Türkiye'de Alo 184 - SABİM üzerinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Kendini izole ediyorsanız, Amerikan Diyabet Derneği bol miktarda sıvı bulundurmanızı tavsiye eder. Sıvı tüketimini takip edin, glikoz ve keton seviyelerinizi kontrol edin.

 

ADA'ya göre “Kan şekerinizi gece gündüz ekstra kez kontrol edin (genellikle 2-3 saatte bir; CGM kullanıyorsanız, sık sık izleyin)”. “Kan şekeriniz art arda 2 defadan fazla yüksek (240 mg / dl'den fazla) kayıt yaptıysa, diyabetik ketoasidozu önlemek için ketonları kontrol edin.”

 

Bazıları korkutucu gelse de, uzmanlar COVID-19 için ekstra önlemler almanın önemli olduğunu söylüyor. Bunların ötesinde, semptomlar alırsanız, buna kötü bir grip vakası gibi davranın.

 

“Ateş ve diğer semptomları tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlara ve tıbbi malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun,” dedi Onobrakpeya. “Çoğu insan evde COVID-19'dan kurtulabilecektir.”


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler