Çok Düşük Yağlı Diyetler ve Kilo Kaybı

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Çok Düşük Yağlı Diyetler ve Kilo Kaybı
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Çok düşük yağlı diyetlerde diğer popüler diyetlerde olduğu gibi enerji alımı kısıtlıdır. Diyetin kompozisyonu şu şekildedir;

  • %60-80 karbonhidrat
  • %10-15 protein
  • %10-15 yağ.

Diyette doymuş yağ alımı sınırlanmıştır. Et ve türevlerine çok az miktarlarda izin verilir. Diyet lifi alımı çok fazladır.

Ortalama kilo kaybı ne kadardır?

  • 4 haftada vücut ağırlığının %10’u kadar (ortalama 9 kilo)
  • 1 yıl ve üzeri sürede diyet ve egzersizle beraber vücut ağırlığnın %6-12’si kadar (ortalama 6-11 kg) ağırlık kaybı vaad etmektedir.

Bu diyetin 

  • Total kolesterol, LDL (halk arasında kötü diye bilinen) kolesterol seviyelerini azalttığı,
  • Trigliserit ve HDL(iyi kolesterol) üzerinde etkisi olduğu görülmüştür.

Yan etkileri nelerdir?

  • Yağda eriyen/yağ ile emilen vitaminelrde (A,D,E,K vitaminleri) eksiklik ve bunların eksikliğine bağlı çeşitli hastalıkların oluşma riski
  • Gaz, karın şişkinliği, ishal gibi çeşitli sindirim sistemi sorunları 
  • Bu diyetler cok fazla diyet lifi içerdiğinden (40-70 g/gün yani günlük önerinin 2-3 katı) sindirim sorunlarının yanı sıra, çinko, demir ve kalsiyum emilimi azaltabilir, bunların eksikliğine bağlı olarak da anemi, osteoporoz ve kemik hastalıkları riskinde artma görülebilir. 

 

Sonuç olarak; hiçbir popüler ve bileşimi dengesiz (bir besin ögesinden çok kısıtlı) diyetin uzun vadedeki kilo korunması ve sağlık üzerindeki etkileri çok net değil. Bunun yerine, size özel hazırlanmış dengeli ve beslenme programının yanında yaptığınız egzersiz size daha kalıcı ve sağlıklı kilo kaybı sunar. Ayrıca bu süreçte sağlıklı beslenmeyi öğrenebilir ve sürekli dönemsel olarak kilo alıp diyet yapmak zorunda kalmazsınız. 

 

Kaynak: Strychar I. Diet in the management of weight loss.0.1503/cmaj.045037 


Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler