Çocuklarınızı Okuldaki Mikroplardan Nasıl Korursunuz?

Çocuklarınızı Okuldaki Mikroplardan Nasıl Korursunuz?
Çocuklarınızı sağlıklı tutmak her zaman bir önceliktir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Buna soğuk algınlığı denir: Çocuklar yılda altı ila sekiz kadar yakalayabilirler. Ancak soğuk algınlığı, çocukların bulaşma riski altında olan tek hoş olmayan hastalık değildir.

 

Ayrıca döküntüler, kulak enfeksiyonları, mide böceği ve diğer tıbbi problemler yaşayabilirler. Çoğu zaman, bu koşullar için mikropları okuldan alırlar.

 

Birçok çocuk haftada beş gün 20 veya 30 diğer öğrenciyle birlikte bir sınıfta oturur. Ancak mikropları tüm sınıfa yaymak için sadece bir hasta çocuk gerekir.

 

Evde belirli önlemler alsanız bile, çocuklarınız okuldaki masalara, kapı tokmalarına, dolaplara ve diğer yüzeylere sızan mikroplarla temas edebilir.

 

Çocuklarınızı nasıl güvende tutacağınızı, hastalanırlarsa ve doktorlarını göremiyorsanız onları hızlı bakım için nereye götüreceklerini bilmek önemlidir.

 

1. Ellerini Temiz Tut

 

Soğuk algınlığı okulda orman yangını gibi yayılabilir. Boğaz ağrısı, korsan öksürük, tıkanıklık, baş ağrısı ve hafif yorgunluk gibi çeşitli semptomlara neden olabilir. Soğuk algınlığının tedavisi yoktur ve çoğu enfeksiyon birkaç gün sonra temizlenir.

 

Önleyici tedbirler çocuğunuzun (ve ailenizin) mikroplardan korunmasına yardımcı olabilir. Çocuklarınıza gün boyunca, özellikle yemek yemeden önce ellerini yıkamanın önemini öğretin. Ellerini sabun ve su ile yıkamak en iyisidir.

 

El dezenfektanı daha az etkili olsa da, öğle yemeği kutusuna veya kitap çantasına küçük bir şişe ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, ellerini kolayca yıkayamazlarsa, gün boyunca ellerini dezenfekte edebilirler.

 

Ayrıca, çocukları ağızlarına, yüzlerine veya burunlarına elleriyle dokunmamaları konusunda teşvik edin. Bu, soğuk algınlığı riskini azaltır ve pembe göz gibi diğer bulaşıcı enfeksiyonlardan korunmalarına yardımcı olabilir.

 

2. Grip Aşısı Yapın

 

Grip, soğuk algınlığından daha ciddidir. Semptomlar yüksek ateş, bitkinlik, öksürük, tıkanıklık ve şiddetli vücut ağrılarını içerebilir. Soğuk algınlığı gibi grip virüsü de okullarda hızla yayılabilir. Bir kez hastalandığında, çocuğunuzun iyileşmesi bir veya iki hafta sürebilir.

 

Grip aşısı, grip aşısı riskini % 40 ila 60, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) diyor. Aşılanmak, kulak enfeksiyonları ve zatüree gibi griple ilişkili ikincil enfeksiyonlara karşı korunmaya da yardımcı olabilir.

 

Grip mevsiminde çocuğunuzu korumak için en yakın acil bakım merkezini ziyaret edin ve grip aşısı isteyin. Çevrimiçi check-in yapmanıza izin verilebilse de, bu kliniklerin randevu alması gerekmez. Bazı acil bakım klinikleri grip aşısı vermek için daha düşük yaş sınırlarına sahiptir, bu yüzden gitmeden önce kontrol edin.

 

Acil bakım merkezleri, çocuğunuzun düzenli doktorlarından randevu alamıyorsanız, alerji, enfeksiyon veya ağrı için ilaca ihtiyacı olduğunda da uygundur. Çocuğunuzun tıbbi kaydına eklenebilmesi için acil bir merkezde yapılan aşılar veya teşhisler hakkında doktorunuzun ofisine bildirin.

 

3. Onlara İçecek ve Yiyecek Paylaşmamalarını Öğretin

 

Bir arkadaşınızla yiyecek veya içecek paylaşmak soğuk algınlığı ve grip mikropları yayabilir. Ayrıca, çocuğunuz tükürük veya mukus ile doğrudan temas yoluyla yayılan diğer bulaşıcı hastalıklarla hastalanabilir. Bunlar mononükleoz, mide virüsleri ve el, ayak ve ağız hastalıklarını içerir.

 

Ayrıca, çocuğunuzun şapka ve atkı gibi kişisel eşyaları paylaşmaktan kaçındığından emin olun. Baş biti ve saçkıran da dahil olmak üzere bazı bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyonlar bu şekilde geçer.

 

4. Harekete Geçin

 

Fiziksel aktivite, çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve vücutlarının enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için önemlidir.

 

Yaratıcı olun ve bir aile olarak fiziksel olarak aktif olmanın eğlenceli yollarını düşünün. Basketbol veya kickball (futbolla beysbol karışımı bir spor türü) gibi dışarıda spor yapın. Veya paten, tenis veya bisiklete binme gibi diğer açık hava etkinliklerini deneyin. Çocuklarınız dans etmekten veya etiket oynamaktan da hoşlanabilir.

 

5 ila 18 yaş arası çocuklar her gün en az 60 dakika fiziksel aktivite almalıdır. Çocuklarınızı fiziksel olarak aktif olmaya teşvik etmek de size fiziksel olarak daha uygun olmanız için ilham verebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Çocuklarınızı sağlıklı tutmak her zaman bir önceliktir. Yukarıdaki önlemler çocuklarınızın hastalanma olasılığını azaltabilmesine rağmen, hala okuldaki mikroplarla temas edeceklerdir.

 

Eğer bir enfeksiyon kaparlarsa panik yapmayın. Hayatı tehdit edici olmayan birçok sorun için acil bir bakım merkezi hızlı ve uygun fiyatlı bakım sağlayabilir. Çocuğunuzun grip, enfeksiyon değerlendirmesi  aşı veya baş biti gibi bir kafa veya cilt durumunu tedavi etmek için bir ilaca ihtiyacı olsun, düzenli doktor ofisleriniz kapalı olduğunda acil bakım uygun bir seçenektir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler