2 Yaş Bebeklerde Bacak Ağrısı

2 Yaş Bebeklerde Bacak Ağrısı
Büyüme ağrıları ayrıca yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, düşük ağrı toleransı ve hatta D vitamini eksikliği gibi diğer faktörlerle de ilişkili olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Bir çocuk eklem veya bacak ağrılarından şikayet ettiğinde, ebeveynler veya bakıcılar endişe duyabilir. Genellikle, rahatsızlık veren ağrılar kendi başlarına gider. Bununla birlikte, insanlar daha ciddi bir şey gösterebilecek belirti ve semptomların farkında olmalıdır.

 

Büyümeye bağlı eklem ağrıları, çocuklarda bacak ağrısının yaygın bir nedenidir. Bu ağrılar uyluklarda, dizlerin arkasında veya baldırlarda ortaya çıkabilecek kas ağrılarıdır.

 

Bacak ağrısının daha ciddi olabilecek diğer olası nedenleri arasında juvenil idiyopatik artrit (JIA), lupus, Lyme hastalığı ve lösemi sayılabilir.

 

Bu makalede, yaygın olarak 'büyüme ağrıları' olarak adlandırdığımız şeye, bunların ne olduğuna ve insanların evde nasıl tedavi edebileceğine bakıyoruz. Ayrıca çocuklarda ve ne zaman doktora görüneceğimizde eklem ağrılarının diğer olası nedenlerini de ele alıyoruz.

 

'Yabani marul doğal ağrı kesici mi?'

 


 

Büyüme Ağrıları Nerede Olur?

 

Büyümeye bağlı eklem ağrıları tipik olarak bacak kaslarında ve dizlerin arkasında görülür.

Araştırmalar, okul çocuklarının yüzde 30'undan fazlasının kronik kas-iskelet ağrısı yaşadığını göstermektedir. Bu çocukların yaklaşık yarısında, ağrı büyümeye bağlıdır.

 

Büyümeye ağrılar çoğunlukla bir çocuğun okul öncesi ve erken yıllarında görülür ve genellikle genç yaşlarında kaybolur. Bu ağrılar zararsızdır ve ciddi bir durumun işareti değildir.

 

Büyümeye bağlı ağrılar tipik olarak uyluk ve baldır kaslarında veya dizlerin arkasında görülür, ancak bazen kollarda da olabilir. Bu tür ağrılara sahip çocuklar, hafif ila şiddetli arasında değişen kramplar veya ağrılar yaşayabilir.

 


 

Büyümeye bağlı ağrıların özellikleri şunları içerebilir:

 

  • Akşam veya gece meydana gelirler ve genellikle sabahları çözülürler
  • Bir çocuğu uykudan uyandıracak kadar şiddetlidirler
  • Genellikle bir yerine iki bacağı etkiler
  • Aralıklı olarak veya arka arkaya birkaç gece oluyorlar
  • Genellikle baş ağrısı veya karın ağrısı eşlik eder


 

İnsanlar büyüme ağrılarının büyüme atakları sırasında büyüyen kemiklerin sonucu olduğunu düşünürlerdi. Bununla birlikte, doktorlar artık büyümenin acıya neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığından bunun böyle olduğuna inanmıyor.

 

Büyümeye bağlı eklem ağrıları, gün boyunca oynarken, atlayarak ve tırmanırken çocukların neden olduğu ağrılar olabilir.

 

Büyüme ağrıları ayrıca yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, düşük ağrı toleransı ve hatta D vitamini eksikliği gibi diğer faktörlerle de ilişkili olabilir.

 

Dengeli ve sağlıklı biçimde beslenerek sağlığınıza kavuşmak veya kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler