Çocuklar için Omega 3 Faydaları Nelerdir? Potansiyel Yan etkileri

Çocuklar için Omega 3 Faydaları Nelerdir? Potansiyel Yan etkileri
Omega-3'ler özellikle çocukların beyin sağlığı için faydalıdır. Ayrıca uyku kalitesine yardımcı olabilir. DEHB ve astım semptomlarını azaltabilirler.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Omega-3 yağ asitleri sağlıklı bir diyetin çok önemli bir bileşenidir.

 

Bu esansiyel yağlar çocuklar için özellikle önemlidir. Çünkü büyüme ve gelişmede kilit bir rol oynarlar. Çok sayıda sağlık yararı ile ilişkilendirilirler (1 ).

 

Bununla birlikte, birçok ebeveyn, çocukları için omega-3 takviyelerinin gerekli  hatta güvenli olduğundan emin değildir.

 

Bu makale, çocukların alması gerekip gerekmediğini belirlemek için omega-3 takviyelerinin yararlarına, yan etkilerine ve dozaj önerilerine derinlemesine bir göz atmaktadır.

 

Omega-3 Nedir?

 

Omega-3'ler, fetal gelişim, beyin fonksiyonu, kalp sağlığı ve bağışıklık dahil olmak üzere sağlığın birçok yönünün bir parçası olan yağ asitleridir (2).

 

Esansiyel yağ asitleri olarak kabul edilirler. Çünkü vücudunuz bunları kendi başına üretemez ve onları yiyeceklerden elde etmesi gerekir.

 

Üç ana tip alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asittir (DHA).

 

ALA, bitkisel yağlar, kabuklu yemişler, tohumlar ve bazı sebzeler dahil olmak üzere çeşitli bitkisel yiyeceklerde bulunur. Ancak, vücudunuzda aktif değildir ve vücudunuz sadece DHA ve EPA gibi aktif formlara çok küçük miktarlarda dönüştürür ( 3 ,4 ).

 

Bu arada, EPA ve DHA doğal olarak somon, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklarda ve takviyelerde yaygın olarak bulunur ( 3 ).

 

Pek çok omega-3 takviyesi türü mevcut olsa da, en yaygın olanları balık yağı, krill yağı ve yosun yağıdır.

 

Özet: Omega-3 yağları, sağlığınızın çeşitli yönlerinde merkezi bir rol oynayan temel yağ asitleridir. ALA, EPA ve DHA, gıdalar ve takviyelerdeki üç ana tiptir.

 

Omega-3'ün Çocuklar İçin Yararları

 

Pek çok çalışma, omega-3 takviyelerinin çocuklar için çeşitli yararlar sağladığını göstermektedir.

 

DEHB Semptomlarını İyileştirebilir

 

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), hiperaktivite, dürtüsellik ve odaklanma zorluğu gibi semptomlarla bağlantılı yaygın bir durumdur (5).

 

Bazı araştırmalar, omega-3 takviyelerinin çocuklarda DEHB belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

16 çalışmanın gözden geçirilmesi, omega-3 yağ asitlerinin, tümü DEHB'den sıklıkla etkilenen hafızayı, dikkati, öğrenmeyi, dürtüsellik ve hiperaktiviteyi geliştirdiğini ortaya koydu (6).

 

79 erkekten oluşan 16 haftalık bir çalışma, günde 1.300 mg omega-3'ün alınmasının DEHBsi olan ve olmayanların dikkatini arttırdığını göstermiştir (7).

 

Dahası, 52 çalışmanın geniş bir incelemesi, diyet değişikliklerinin ve balık yağı takviyelerinin çocuklarda DEHB semptomlarını azaltmada en umut verici tekniklerden ikisi olduğu sonucuna varmıştır (8).

 

Astımı Azaltabilir

 

Astım, çocukları ve yetişkinleri etkileyen, göğüs ağrısı, solunum güçlüğü, öksürük ve hırıltı gibi semptomlara neden olan kronik bir durumdur (9).

 

Bazı çalışmalar, omega-3 yağ asidi takviyelerinin bu semptomları hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu.

 

Örneğin, 29 çocuktan oluşan 10 aylık bir çalışma, günde 120 mg kombine DHA ve EPA içeren bir balık yağı kapsülünün alınmasının astım semptomlarının azalmasına yardımcı olduğunu belirtti (10).

 

135 çocukta yapılan bir başka çalışma, iç mekan hava kirliliğinin neden olduğu astım semptomlarında bir azalma ile daha yüksek bir omega-3 yağ asidi alımı ile ilişkilidir (11).

 

Diğer çalışmalar, omega-3 yağ asitleri ile çocuklarda düşük astım riski arasında olası bir bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır (12, 13 ).

 

Daha İyi Uyku Sağlar

 

Uyku bozuklukları 18 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 4'ünü etkiler (14 ).

 

395 çocuktan bir tanesinde kanda omega-3 yağ asidi seviyelerinin düşük olduğu ve uyku problemlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, 16 hafta boyunca 600 mg DHA ile takviye edilmesinin uyku kesintilerini azalttığı ve gece başına yaklaşık 1 saat daha uykuya neden olduğu bulundu (15 ).

 

Diğer araştırmalar, hamilelik sırasında daha fazla omega-3 yağ asidi tüketmenin bebeklerde uyku düzenini iyileştirebileceğini göstermektedir (16, 17 ).

 

Bununla birlikte, çocuklarda omega-3'ler ve uyku ile ilgili daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Beyin Sağlığını Arttırır

 

Gelişmekte olan araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin çocuklarda beyin fonksiyonlarını ve ruh halini iyileştirebileceğini göstermektedir. Özellikle, öğrenme, hafıza ve beyin gelişimi (18 ).

 

6 aylık bir çalışmada, omega-3 yağ asitleri içinde yüksek oranda yayılmış olan 183 çocuk, sözel öğrenme yeteneğini ve hafızayı geliştirdi (19 ).

 

Benzer bir şekilde, 33 adet erkek küçük, 8 haftalık çalışma, 400-1,200 mg bağlı DHA günlük prefrontal korteks etkinliğinin artması, dikkat sorumlu beyin, dürtü kontrolü ve planlama bölgesi (20 ).

 

Ayrıca, bazı çalışmalar omega-3 yağlarının çocuklarda depresyon ve duygudurum bozukluklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir (21 , 22 , 23 ).

 

Özet: Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin beyin sağlığını iyileştirebileceğini, daha iyi uykuyu teşvik edebileceğini ve DEHB ve astım semptomlarını iyileştirebileceğini buldu.

 

Potansiyel Yan Etkiler

 

Balık yağı gibi omega-3 takviyelerinin yan etkileri genellikle çok hafiftir. En yaygın olanları (24 ):

 

 • ağız kokusu
 • tatsız tat
 • baş ağrısı
 • mide ekşimesi
 • mide bozukluğu
 • mide bulantısı
 • ishal

Yan etki riskini azaltmak için çocuğunuzun önerilen doza uyduğundan emin olun. Ayrıca toleransı değerlendirmek için kademeli olarak artarak, daha düşük bir dozda başlatabilirsiniz.

 

Balık veya kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olanlar, balık yağı ve morina karaciğeri yağı ve krill yağı gibi diğer balık bazlı takviyelerden kaçınmalıdır .

 

Bunun yerine, keten tohumu veya alg yağı gibi omega-3 bakımından zengin diğer yiyecekleri veya takviyeleri tercih edin.

 

Özet: Omega-3 takviyeleri, ağız kokusu, baş ağrısı ve sindirim sorunları gibi hafif yan etkilerle bağlantılıdır. Önerilen doza uyun ve balık veya kabuklu deniz hayvanlarının alerjisi durumlarında balık bazlı takviyeleri kullanmaktan kaçının.

 

Çocuklar İçin Dozaj

 

Omega-3'lerin günlük ihtiyaçları yaş ve cinsiyete bağlıdır. Takviyeleri kullanıyorsanız, paketteki talimatları izlemeniz en iyisidir.

 

Özellikle, ALA, spesifik dozaj yönergelerine sahip tek omega-3 yağ asididir. Çocuklarda ALA için önerilen günlük alım miktarı ( 3 ):

 

 • 0-12 ay: 0,5 gram
 • 1-3 yıl: 0.7 gram
 • 4-8 yıl: 0.9 gram
 • 9–13 yaş arası kızlar: 1,0 gram
 • 9–13 yaş arası çocuklar: 1,2 gram
 • 14–18 yaş arası kızlar: 1,1 gram
 • 14-18 yaş arası çocuklar: 1,6 gram

Yağlı balıklar, kuru yemişler, tohumlar ve bitkisel yağlar, omega-3 alımını artırmak için çocuğunuzun diyetine kolayca ekleyebileceğiniz mükemmel  kaynaklarıdır.

 

Çocuğunuz düzenli olarak balık veya omega-3 yağ asitleri yüksek olan diğer yiyecekleri yemiyorsa, takviyeleri düşünün.

 

Genel olarak çoğu çalışma, günde 120-1.300 mg kombine DHA ve EPA'nın çocuklar için faydalı olduğunu göstermektedir (25 , 26).

 

Yine de, herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek için çocuğunuzu takviye almaya başlamadan önce güvenilir bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

 

Özet: Çocuğunuzun omega-3 ihtiyaçları yaş ve cinsiyete göre değişir. Omega-3 bakımından zengin yiyeceklerin diyetlerine dahil edilmesi çocukların gereksinimlerini karşılamalarını sağlayabilir. Takviyeleri vermeden önce, bir tıp doktoruyla konuşun.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Omega-3 yağ asitleri çocuğunuzun genel sağlığını korumak için önemlidir.

 

Omega-3'ler özellikle çocukların beyin sağlığı için faydalıdır. Ayrıca uyku kalitesine yardımcı olabilir. DEHB ve astım semptomlarını azaltabilirler.

 

Omega-3'lerde çok miktarda yiyecek bulundurmak, çocuğunuzun günlük ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaya yardımcı olabilir. Takviyeleri tercih ediyorsanız, uygun dozu sağlamak için bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

 

Omega-3 takviyelerini online olarak sitemizden satın alabilirsiniz. Omega-3 takviyesi satın almak veya omega-3 takviyesi fiyat bilgisi için tıklayabilirsiniz (Satın al).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler