Çiğ Patates Yemek Zararlı mıdır?

Çiğ Patates Yemek Zararlı mıdır?

Çiğ patates yemenin sindirim sorunlarına neden olma olasılığı daha yüksektir. Daha fazla antinutrient ve zararlı bileşik içerebilir.

Pişmiş patatesler, garnitürlerde, salatalarda ve ana yemeklerde popüler bir bileşendir.

Bununla birlikte, çiğ patates yemek, daha az lezzetli ve sindirimi zor olduğu için yaygın değildir.

Çiğ patates yemek, çeşitli sağlık yararlarına bağlı olabilirken, güvenlik ve besin değeri ile ilgili bazı endişeler de vardır.

Bu makale çiğ patates ile ilişkili fayda ve riskleri inceleyerek sağlıklı veya zararlı olup olmadıklarını belirlemektedir. Çiğ patates yemek zararlı mıdır? Çiğ patates yemek zararlımı?

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Çiğ Patates ve Pişmiş Patates

Çiğ patatesler tipik olarak acı bir tada ve çoğu kişi için çekici olmayan nişastalı bir dokuya sahiptir.

Bu nedenle, çoğu insan patatesleri yemeden önce pişirmeyi, kızartmayı, ızgara yapmayı tercih eder.

Bu yöntemler tat, doku ve renkte birkaç önemli farklılığa yol açar.

Çiğ patates pişirildiğinde, Maillard reaksiyonu adı verilen bir sürece girerler. Amino asitler ile ısı varlığında şeker azalması arasında oluşan kimyasal bir reaksiyondur (1 ).

Bu kahverengileşme etkisi, pişmiş patatesin farklı lezzetinden, karakteristik renginden ve gevrekliğinden sorumludur.

Dahası, araştırmalar patates pişirmenin, pişmiş patatesleri çiğ olanlardan daha lezzetli kılan benzersiz tattan sorumlu bazı bileşikler ürettiğini göstermektedir ( 2 ).

Özet: Çiğ patatesler acı bir tada ve nişastalı bir yapıya sahiptir. Patates pişirildiğinde Maillard reaksiyonuna girerler ve lezzetlerini arttıran bileşikler üretir.

Dirençli Nişasta İçeriği


Çiğ patatesler, vücudunuzun sindirmediği veya emmediği bir tür nişasta olan dirençli nişasta ile yüklenir. Bunlar yararlı bağırsak bakterilerinize enerji sağlamak için kullanılır (3 ).

Diyetinize dirençli nişasta eklemek, bir dizi potansiyel sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

Aslında, çalışmalar kan şekeri seviyelerini düşürebildiğini, insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kilo kaybını arttırmaya yardımcı olmak için kendinizi tok hissetmenizi sağlayabileceğini göstermektedir (4 , 5 , 6 ).

Dirençli nişasta, sindirim sağlığını iyileştirebilen önemli bir kısa zincirli yağ asidi olan butirat haline dönüştürülür.

Test tüpü çalışmaları, butiratın kolondaki iltihabı baskılayabildiğini ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebildiğini bulmuştur (7 , 8 ).

Ayrıca, bir incelemeye göre, butirat ile tedavi, şişkinlik ve mide ağrısı dahil olmak üzere irritabl bağırsak sendromunun (IBS) çeşitli semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir (9 ).

IBS hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özet: Çiğ patates, daha iyi kan şekeri, arttırılmış insülin duyarlılığı, doygunluk hissi artışı ve sindirim sağlığı ile ilişkili dirençli nişasta bakımından zengindir.

C Vitamini Daha Yüksek

Patates pişirmek onları daha lezzetli hale getirebilir, ancak bazı besin maddelerinin de kaybolmasına neden olabilir.

Çiğ patates, daha az kalori ve karbonhidrat içerir, ancak aynı zamanda fırınlanmış patateslerden daha az protein içerir. Ayrıca, biraz daha az potasyum ve B6 vitamini sunarlar ( 10 , 11 ).

Bununla birlikte, diğer önemli mikro besin maddelerinde önemli ölçüde daha yüksektir - fırınlanmış patateslerden gram başına iki kat daha fazla C vitamini içerir ( 10 , 11 ).

C vitamini, bir antioksidan görevi gören ve kolajen üretiminden bağışıklık fonksiyonuna kadar her şeyde rol oynayan, suda çözünen temel bir vitamindir  (12 ).

Yüksek sıcaklıklar C vitaminini yok ettiğinden, patateslerinizi pişirmek yerine çiğ tüketmek bu hayati vitamin alımını artırmanın kolay bir yoludur.

Özet: Çiğ patates, kalori, protein, karbonhidrat ve çeşitli mikro besin maddelerinde daha düşüktür. Yine de, fırında patateslerden iki kat daha fazla C vitamini içerirler.

Kilo verme süreci zorlu bir süreçtir ve hemen sonuç bekleyebilirsiniz, haliyle zayıflama suları veya zayıflama kürleri denemeye başlarsınız. Ancak kalıcı çözüm beslenme düzeninizi değiştirmekten geçer. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listeleriyle yeni bir başlangıç yapmak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Antinutrientler Besin Emilimini Engelleyebilir


Patatesler, protein tripsin inhibitörü ve lektinler gibi vücudunuzun sindirimine ve besinlerin emilimine müdahale edebilen antinutrientler içerir (13 , 14 ).

Patatesi pişirmenin besin emilimini optimize etmeye ve eksiklikleri önlemeye yardımcı olmak için antinutrient içeriğini azalttığı gösterilmiştir.

Örneğin, bir test tüpü çalışması, patatesi pişirmenin bir tür tripsin inhibitörünü tamamen ve kısmen diğerini etkisiz hale getirebildiğini gözlemledi. ( 15 ).

Bu arada, başka bir test tüpü çalışması patatesi pişirmenin lektin içeriğinin %50-60'ını ortadan kaldırdığını bildirdi ( 14 ).

Dengeli ve çeşitli bir diyetle beslenen insanlar için, antinutrientlerin bir problem olması olası değildir.

Bununla birlikte, kısıtlayıcı bir diyetiniz varsa ve diyetinizi tahıllar, baklagiller veya yumru köklere dayandırıyorsanız, patateslerinizi pişirmek, besin emilimini en üst düzeye çıkarmak için iyi bir seçenek olabilir.

Özet: Patates, besinlerin sindirimini ve emilimini bozabilecek antinutrientler içerir. Patateslerinizi pişirmek antinutrient içeriği azaltmak için etkili bir stratejidir.

Antinutrient Nedir? Gıdalardaki Antinutrientler Nasıl Azaltılır? konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Toksik Bileşikler İçerir

Patatesler, yüksek miktarlarda tüketildiğinde toksik olabilen, patlıcangiller ailesinin üyelerinde bulunan bir tür kimyasal bileşik olan glikoalkaloidler içerir.

Patatesler, özellikle yeşil patatesler iki tür glikoalkaloid içerir: solanin ve kaconin.

Patatesler güneş ışığına maruz kaldıklarında, patateslerin yeşile dönmesine neden olan bir tür bitki pigmenti olan klorofil üretirler.

Güneş ışığına maruz kalma, glikoalkaloid üretimini de artırabilir; bu nedenle, bu zararlı kimyasallardan alımınızı en aza indirmeye yardımcı olmak için genellikle yeşil patates tüketiminin sınırlandırılması önerilir (16 ).

Yüksek dozlarda tüketilirse, glikoalkaloid toksisitesi belirtileri uyuşukluk, kaşıntı, artan hassasiyet ve sindirim sorunlarını içerebilir (17 ).

Bir test tüpü çalışmasına göre, patateslerin kaynatılması, pişirilmesi ve fırınlanması, toplam glikoalkaloid konsantrasyonunu önemli ölçüde azaltabilir (18 ).

Patateslerinizi soymak, yeşile dönen patateslerden kaçınmak ve güneş ışığına maruz kalmamak için uygun koşullarda saklamak da yan etki riskinizi azaltabilir (19 ).

Özet: Patatesler, güneş ışığına maruz kalma sonucu oluşan ve yüksek miktarlarda sağlık için toksik olabilen glikoalkaloidler içerir. Patateslerin pişirilmesi, soyulması ve uygun şekilde saklanması glikoalkaloit içeriğini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir


Dirençli nişasta çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş olmasına rağmen, çiğ patateslerde bulunanlar gibi yüksek miktarlar sindirim sorunlarına katkıda bulunabilir.

Dirençli nişasta prebiyotik gibi davranır ve bağırsağınızdaki yararlı bakteriler tarafından fermente edilir ve kolonunuzdaki gaz üretimine yol açar.

Mide rahatsızlığı, gaz ve şişkinlik, probiyotik ve dirençli nişasta tüketimi ile ilişkili en yaygın yan etkilerden birkaçıdır (20 ).

Çiğ patateslerin, yemeği pişirerek normalde yok edilecek kirletici bakterileri barındırması daha olası olabilir, bu da gıda kaynaklı hastalık ve enfeksiyon riskinizi artırır.

Negatif semptomlardan kaçınmanın en iyi yolu, birkaç gün veya hafta boyunca alımınızı yavaşça artırmak ve olumsuz yan etkiler fark etmeye başlarsanız ölçüsünü azaltmaktır.

Ek olarak, potansiyel patojenleri gidermek için patatesleri iyice yıkadığınızdan ve kontaminasyon riskini daha da azaltmak için tüketmeden önce patateslerinizi soyduğunuzdan emin olun.

Özet: Çiğ patates gibi gıdalardan yüksek miktarlarda dirençli nişasta yemek mide rahatsızlığı, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Çiğ patateslerin sindirim sorunlarına neden olma olasılığı daha yüksektir. Daha fazla antinutrient ve zararlı bileşik içerebilir.

Yine de, güçlü sağlık yararları sağlayabilecek C vitamini ve dirençli nişastaca daha yüksektir.

Hem çiğ hem de pişmiş patateslerin sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak aşırıya kaçmadan tadını çıkarabilirsiniz. Basit gıda güvenliğini uygulayın ve uygun hazırlama tekniklerini takip edin.

Patateslerinizi nasıl tüketmeyi seçerseniz seçin, onları iyice yıkadığınızdan, doğru şekilde sakladığınızdan ve diyetinizi tamamlamanıza yardımcı olacak bol miktarda başka meyve ve sebze ile birlikte yediğinizden emin olun.

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın