Chorn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Chorn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Crohn hastalığı nedir? Crohn hastalığı belirtileri nelerdir? Crohn hastalığı genellikle, her biri kendi belirti ve semptomlarına sahip beş türe ayrılır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak istiyorum diyorsanız, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Crohn hastalığı nedir? Crohn hastalığı belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

 

Crohn hastalığının teşhisi genellikle diğer majör inflamatuar bağırsak hastalığı olan ülseratif kolit (UC) 'den daha zordur. Bunun nedeni, Crohn'un gastrointestinal (GI) yolun herhangi bir alanıyla sınırlı olmaması ve semptomların daha çeşitli olabilmesidir.


UC kolonda bulunurken, Crohn'lar ağızdan anüse kadar herhangi bir yerde görünebilir.

 

Crohn hastalığının her farklı yerinin kendine özgü semptomları vardır. Hangi semptomları izleyeceğinizi biliyorsanız, doktorunuzun doğru tanı koymasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Crohn hastası ne yemeli? Crohn hastaları nasıl beslenmeli? Öğrenmek için tıklayın.

 


 

Crohn Hastalığının Genel Belirtileri

 

Hastalığın birincil konumundan bağımsız olarak bazı belirti ve semptomlar yaygındır. Bunlar şunları içerir:

 

  • Kramplı karın ağrısı
  • İshal
  • Kilo kaybı
  • Enerji eksikliği

 

Ağrı genellikle yemekten sonra bir saat içinde başlar ve çoğunlukla göbek çevresinde, sağ alt karın bölgesinde veya her ikisinde birden yoğunlaşır. Crohn hastalığında hafif karın şişkinliği veya şişkinliği de yaygındır ve yiyecek seçimleriyle ilgili olabilir.

 

Bununla birlikte, ağrılı veya ciltte ateş veya kızarıklık ile birlikte lokalize şişkinlik varsa, derhal tıbbi yardım almalısınız. Bu, bağırsak tıkanması, apse veya önemli bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

 

Fistüller, bağırsağınızın farklı bölümleri arasında, bağırsağınız ile cildiniz veya bağırsaklarınız ve diğer organlarınız arasında anormal bağlantılar oluşturur. Perianal hastalık , anüs çevresinde fistüllere, apselere veya şişmiş deri etiketlerine neden olabilir.

 

Crohn hastalığı ve laktoz intoleransı arasındaki fark nedir? Öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Crohn Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar

 

Crohn's koliti olarak bilinen, kolondaki Crohn hastalığının semptomları, hastalığın kolonda nerede olduğuna bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkar.

 

Hastalık kolonun sağ tarafında ise genellikle kramp ve ishal olur. Sol taraftaysa veya kolonun çoğunu tutuyorsa, diğer semptomlara ek olarak dışkıda kan olabilir.

 

Hastalık yer alıyorsa rektum, belirtiler benzer olacaktır UC. Semptomlar ayrıca kanlı ishali veya çok az veya hiçbir şeyin çıkmadığı bir bağırsak hareketine sahip olma hissini de içerebilir.

 

Crohn hastalığı nasıl önlenir? Öğrenmek için buraya tıklayın.

 

İnce Bağırsakta Crohn Hastalığı

 

İnce bağırsak Crohn's olarak bilinen ince bağırsak Crohn hastalığı olan kişiler muhtemelen kramp, ishal ve kilo kaybı yaşayacaktır. Hastalık, ince bağırsağın jejunum adı verilen üst kısmında veya ileum adı verilen alt kısmında olabilir.

 


 

Bazen, ince bağırsak Crohn'su olan bir kişi, ishal yerine kabızlık geliştirir. Bunun nedeni ince bağırsakta iltihaplanma ve yara izi olabilir. Bu alanlar darlık denen şeye daralabilir . Darlıklar mide bulantısı, kusma ve bağırsak tıkanmalarına neden olabilir.

 

İleum Ve Kolonun Crohn Hastalığı

 

Crohn hastalığının en yaygın şekli olan ileokolit, hem kolonu hem de ince bağırsağın alt kısmı olan ileumu etkiler. İleum ince bağırsağı kolona bağlar.

 

Hem ileum hem de kolonda Crohn'larınız varsa, ince bağırsak Crohn's veya Crohn koliti veya her ikisinin semptomları ile ilişkili semptomlar yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, ileumdaki Crohn'ların kolondaki hastalık remisyonda olduğunda veya tam tersi olduğunda hastalığın görülmesidir.

 

Crohn Hastalığı Mide Ve Duodenum

 

Oniki parmak bağırsağı, ince bağırsağın mideye en yakın ilk kısmıdır. Gastroduodenal Crohn hastalığı olarak adlandırılan mide ve duodenum Crohn'su olan birçok insan hiçbir belirti yaşamaz.

 

Semptomlar ortaya çıkarsa, yemek sırasında veya hemen sonrasında üst karın bölgesinde ortaya çıkma olasılığı yüksektir. İnsanların küçük bir yüzdesi mide bulantısı, kusma veya her ikisini birden yaşar.

 

Kilo kaybı başka bir yaygın semptomdur. Bunun nedeni, midede ağrılı Crohn'ları olan kişilerin, ağrıyı ve diğer semptomları önlemek için yemekten kaçınması veya daha az yiyecek tüketmesidir.

 

Bazı durumlarda, yara izi nedeniyle bu tip Crohn'lar mide ile duodenum arasındaki alanın daralmasına neden olur. Bu olursa, genellikle iştahta bir azalma, üst karın bölgesinde şişkinlik hissi, bulantı ve kusma yaşarsınız.

 

Yemek Borusu ve Ağızdaki Crohn'lar

 

Arasında Crohn apandis, yemek borusu ve ağız hastalığının nadir türleridir.

 

Ekteki Crohn hastalığı, apandisiti taklit edebilir ve başka herhangi bir benzersiz semptom olmaksızın mevcut olabilir.

 

Yemek borusundaki crohn'lar yutulduğunda göğüs kemiğinin arkasında ağrıya neden olabilir. Yemek borusu yara izi nedeniyle daralmışsa, yutma güçlüğü çekebilirsiniz veya yiyecekler aşağı inerken sıkışabilir. Bu belirtilere sahipseniz derhal doktorunuza başvurun.

 

Ağızdaki Crohn'ların belirti ve semptomları normalde ağızda büyük, ağrılı yaralardan oluşur. Bu belirtiye sahipseniz, doktorunuzla iletişime geçin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Crohn hastalığı genellikle, her biri kendi belirti ve semptomlarına sahip beş türe ayrılır. Bu türlerin çoğu, birbiriyle örtüşen semptom setlerine sahiptir. Bu nedenlerden dolayı, yaşadıklarınızı yakından takip etmek ve bunu doktorunuzla paylaşmak önemlidir.

 

Randevularınıza yanınızda getirmek için bir yemek ve belirti günlüğü tutmak veya bir izleme uygulaması kullanmak iyi bir stratejidir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler