Chia Tohumu Kaç Kalori (Çiya )

Chia Tohumu Kaç Kalori (Çiya )

486 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Chia Tohumu (Çiya )" Lif, Thiamin (B1), Niacin (B3), Selenyum, Mangan, Demir, Bakır, Fosfor, Magnezyum, Kalsiyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

50 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

1.99
1.99
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Kalori Dağılımı

%33 %54 %13
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Yağ'dan geliyor.

486 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Chia Tohumu kaç kaloridir? 100 gram Chia Tohumu içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?Küçük boyutlarına rağmen, chia tohumları gezegendeki en besleyici yiyeceklerden biridir.


Chia Tohumu Faydaları, Chia Tohumu Ne İşe Yarar?


 • Chia Tohumları Çok Az Kaloriye Karşı Büyük Miktarda Besin İçerirler: Küçük boyutlarına rağmen, chia tohumları gezegendeki en besleyici yiyeceklerden biridir. Lif, protein, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli mikro besinlerle doludurlar.
 • Chia Tohumları Antioksidanlarla Doludur: Chia tohumları, tohumlardaki hassas yağların korunmasına yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca sağlık adına çeşitli faydaları vardır.
 • Neredeyse Tüm Karbonhidratları Liftir: Chia tohumlarındaki karbonhidratların neredeyse tamamı liftir. Bu, suda ağırlıklarının 10-12 katını emme yeteneği verir. Lifin sağlık üzerinde de çeşitli olumlu etkileri vardır
 • Chia Tohumundaki Proteinlerin Kalitesi Yüksektir: Chia tohumları kaliteli protein bakımından çoğu bitkiye göre daha zengindirler. Protein, en “kilo kaybı diyeti dostu” makro besin kaynağıdır ve iştah ile yiyecek isteklerini büyük ölçüde bastırabilir.
 • Chia Tohumlarındaki Yüksek Lif ve Protein İçeriği Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir: Chia tohumları, her ikisi de kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilen protein ve lif bakımından zengindir. Bununla birlikte, chia tohumları üzerinde yapılan çalışmalar karmaşık sonuçlar vermiştir.
 • Chia Tohumları Omega-3 Yağ Asitleri Bakımından Zengindir: Chia tohumları, bir omega-3 yağ asidi olan ALA bakımından çok zengindir. Ancak, insanlar bunu en önemli omega-3 yağ asidi olan DHA'ya dönüştürmekte pek de iyi değillerdir.
 • Chia Tohumları Kalp Hastalığı Riskinizi Düşürebilir: Chia tohumlarının kalp hastalığı risk faktörlerine dair etkileri üzerine yapılan çalışmalar yetersizdir. Bazı çalışmalarda fayda sağladığı görülmüşken, bazılarında görülmemiştir.
 • Kemiğin İhtiyaç Duyduğu Önemli Besinler Bakımından Zengindir: Chia tohumları kalsiyum, magnezyum, fosfor ve protein bakımından zengindir. Bu besinlerin tümü kemik sağlığı için önemlidir.
 • Chia Tohumları Açlık Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir: Çalışmalar, chia tohumlarının, yüksek karbonhidratlı yemeklerden sonra kan şekeri artışını azaltabileceğini ve muhtemelen tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabileceğini göstermektedir.
 • Kronik İltihaplanmayı Azaltabilir: Sınırlı kanıtlar chia tohumlarını yemenin hs-CRP olarak bilinen iltihabı belirteci azaltabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, sağlık yararları kesin değildir ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
 • Chia Tohumlarını Diyetinize Eklemesi Gayet Kolaydır: Chia tohumu nasıl yenir? Chia tohumlarının hazırlanması kolaydır ve genellikle yulaf lapası ya da smoothie'lere eklenir.


Chia tohumu besin değeri ve chia tohumu faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz ‘Chia Tohumunun Faydalar’ konu başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).


Chia tohumu zararları hakkında bilgi almak isterseniz ‘Çok Fazla Chia Tohumu Tüketmenin Yan Etkileri’ konu başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).Chia tohumu tarifleri arıyorsanız ‘Chia Tohumu Yemenin 35 Eğlenceli Yolu’ ile chia tohumu tariflerine ulaşabilirsiniz (Oku).


Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


 • 1 yemek kaşığı Chia Tohumu 48.60 kcal 10.00 Gram
 • 1 su bardağı Chia Tohumu 583.20 kcal 120.00 Gram
 • 1 tatlı kaşığı Chia Tohumu 16.52 kcal 3.40 Gram
 • *Alerjen: Chia Tohumu içerir.

Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle